Paleologu îl invită pe Barna la o dezbatere: Vreți să vă alegeți interlocutorii, dar asta nu e democrație

de MH     HotNews.ro
Vineri, 25 octombrie 2019, 12:28 Actualitate | Esenţial


Toader Paleologu
Foto: Hotnews
Prezidențiabilul PMP Theodor Paleologu îl invită la o dezbatere electorală pe Dan Barna, care spunea că ar vrea o confruntare cu Klaus Iohannis și Viorica Dăncilă. "Înțeleg că dvs. ați vrea să vă alegeți interlocutorii, dar asta nu e democrație", i-a transmis Paleologu lui Barna.

"Domnule Barna, vă invit și eu la dezbatere. Înțeleg că dvs ați vrea să vă alegeți interlocutorii, dar asta nu e democrație. Dezbaterea este esența democrației, iar cine refuză dezbaterea sabotează democrația. Nu folosiți, vă rog, aceleași tertipuri ca domnul Iohannis și doamna Dăncilă pentru a vă eschiva, știind că necuvântătorii Iohannis și Dăncilă nu vor accepta: votanții, simpatizanții și membrii USR merită altceva. Eu îi respect. Respectați-i și dumneavoastră”, a scris Theodor Paleologu, pe Facebook.

Cu o zi în urmă, prezidențiabilul USR Dan Barna i-a invitat din nou la o dezbatere electorală pe prezidențiabilii PNL și PSD, respectiv Klaus Iohannis și Viorica Dăncilă.

"Viorica Dăncilă și Klaus Iohannis, haideți să mergem în fața românilor! I-am invitat pe Viorica Dăncilă și pe Klaus Iohannis la o dezbatere în fața oamenilor despre nevoile lor reale și așteptările de la noi. A trecut o săptămână fără niciun răspuns. Cei care vor veni la vot în 10 și 24 noiembrie, milioane de români, au dreptul să ne cântărească, caracterul și proiectele, și să ne compare, în dezbateri directe”, a scris Dan Barna, joi, pe Facebook.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3122 vizualizari

  • +15 (35 voturi)    
    Of (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:34)

    Soljenitin [utilizator]

    Paleologu este manat intr-o lupta care nu-i a lui de catre un personaj care nu-l merita.

    Pacat de el, este un intelectual care, bagandu-se in troaca, risca sa fie mancat de porc...
    • -5 (15 voturi)    
      Uns de Basescu (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:47)

      MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      "Intelectual", dar stai la masa cu hahaiala de Base.
      • -1 (1 vot)    
        doi veleitari. Unul are umor cateodata (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 15:19)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

        Doua fatete diferite ale aceleiasi trasaturi: superficialitatea glumeata si superficialitatea tzafnoasa.
    • +8 (10 voturi)    
      dar discuția ar fi mișto (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:49)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Eh, dar oricum, o dezbatere Paleologu-Barna ar fi mișto de văzut.
      Până acum, în dialogurile astea înainte de alegeri cel puțin un interlocutor era complet cretin, făcea dezbaterea imposibil de urmărit, inutilă, acum e prima dată când ar avea sens o dezbatere.

      (iar cu Klaus n-ar fi chiar o dezbatere ci mai mult un monolog. Sau, chiar dacă ar vorbi Klaus, dezbaterea în sine ar fi boring)
    • +1 (13 voturi)    
      aha, (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      sugerezi ca toader e manipulat de base.
      pai, mergand pe linia asta, si io cred ca borno e manipulat de un personaj. international si cu multi bani.

      daca ar fi asa, borno ar trebui sa ridice manusa, ca ar da in base, un politrucian vechi, din aia care ne'au supt sangele peste treij'de ani...etc.

      mai usor cu gargara, aveti curaj. stia bine, borno, ca lui klauz nu'i plac dezbaterile. el dezbate de unul singur, la o televiziune de bine. iar moderatoare ajunge bine.
      cat de vasilica, cea provocata, e prea marunta pt. inaltimea ui borno, ce naiba ! :-)
      • +1 (3 voturi)    
        ooo (Vineri, 25 octombrie 2019, 19:38)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Let me guess: Soros? :))))
        • -1 (5 voturi)    
          cum naiba (Vineri, 25 octombrie 2019, 20:55)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          ca numai nume de'astea sunt la bataie, soros, csolos, boros, barna...
    • +7 (11 voturi)    
      Tocmai de aceea (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:10)

      Costel15 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Astfel de initiative trebuie incurajate de toti cei care mai cred in valoarea intelectualitatii. Daca toti fugim de troaca atunci sa nu ne mai miram ca suntem condusi doar de cei care mananca din ea. Ii facem pe toti prosti, imbecili si needucati iar cand vedem un intelectual cu discurs, cu carisma, cu dorinta de a lupta..."aaaa e impins de la spate de altii" ...ce importanta are? am suportat toti ineptii 30 de ani, ce mai conteaza daca ii dam girul si unuia total diferit de toti ceilalti care s-au perindat in aceasta functie, 5 ani?
      Mai intai ca atributiile prezidentiale au fost reduse drastic de stim noi cine si influenta presedintelui este limitata.
      Apoi dupa 5 ani putem sa sa il inlocuim, daca prestatia va fi lamentabila
      In al treilea rand un presedinte cu adevarat intelectual si cu discurs este incomparabil de preferat orcarui alt candidat dintre cei care sunt acum inscrisi in cursa. Numai bine
    • -1 (9 voturi)    
      ar fi fost colosal (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:19)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ca Paleologu sa reprezinte USR si nu Barna la prezidentiale.
      • +1 (3 voturi)    
        Paleologa ar putea (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 10:13)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        cel mai bine sa reprezinte ALDE in locul lui Tariceanu.
        Dupa ,,Boierul Fanariot" Tariceanu sa urmeze ,,Dinu Paturica" Paleologa !
    • 0 (12 voturi)    
      pai domnule Paleologu (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:38)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Si dvs va alegeti interlocutorul. De ce nu il invitati pe Diaconu? Sau pe Cumpanasu? Nu aveti nimic de castigat de la ei? Dar Barna ce are de castigat?
      Daca cei 3 de mai sus vor sa discute intre ei, e treaba lor. Daca vreti si dvs, va vrea si Diaconu, si Catarama, toti. Se va ajunge intentionat la cacofonia pe care CCR a impus-o intentionat, fortand acceptarea cator mai multe dintre candidaturi. CCR (si PSD implicit) nu doresc o dezbatere reala, n-au argumente. Doresc cat mai multa galagie, vorbit unul peste altul, balacareli, atacuri la persoana, adica exact ce nu ar schimba cu nimic rezultatul dupa dezbatere.
      • +1 (7 voturi)    
        el a avut o dezbatere cu (Vineri, 25 octombrie 2019, 16:34)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Kelemen hunu. ii ia si el pe rand. actoru' sa mai astepte ca e i'depedent. la fel si cumpanasu.
        apropo, era unu cumpanasu stab prin cc al pcr.
        o avea si el originea sanatoasa, ca orban.
    • -1 (1 vot)    
      Crezi ca (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:40)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      e manipulat sau spălat pe creier de Basescu ?
    • +2 (6 voturi)    
      Paleologu e pus de Basescu (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:19)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      in campanie....ba a imprumutat si stilul de la Basescu, atacand omul si nu ideea prezentanta de om.
      • -1 (7 voturi)    
        Iti dai seama (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:30)

        MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Basescu il consiliaza sa-i arate cum sa "reuseasca" si el.

        Eu admir pe cei care s-au implicat efectiv in societate si in lupta cu sistemul, asa cum a facut-o Nicusor Dan si USR.
        Sa-mi zica si mie cineva ce a facut Paleologu. N_am nimic cu domnia sa (in afara de faptul ca am fost foarte surprins ca e sustinut de Base si partidul sau).
    • +2 (2 voturi)    
      Paleologa nu e un intelectual. (Vineri, 25 octombrie 2019, 21:38)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Paleologa e o bruta de sluga de fanarioti aflat la a -6-a generatie dupa venirea stra-stra-bunicului sau din Insula Lesbos ca sluga a Domnitorului Alexandru Ipsilanti pe la 1775.
      Paleologa interpreteaza prosteste si arogant ,,Democratia".
      ,,Democratia" este in primul rand in Parlament unde chiar daca il insulta Paleologa pe un alt deputat acesta e silit sa urce la Tribuna si sa-i raspunda pentru a crea un curent de Opinie Favorabil Trecerii Legii favorite de Votul Parlamentului.
      Dar in calitate de Candidat la Presedentie Dan Barna nu e Obligat Moral sa se intalneasca cu Paleologa care l-a insultat:
      l-a facut ,,Maladie Infantila" etc.
      Dan Barna ar trebuii sa-i raspunda : ,,Cu cea mai mare dorinta
      ma prezint la o Intalnire cu Paleologa, dar cu un singur scop:
      Ca sa-i dau 2 palme ca m-a insultat !.
      Atunci va invata si grecul Paleologa ce e si cu ,,Democratia" asta pe care tot o clameaza ! "
  • +3 (11 voturi)    
    Paleogogule, tu ar trebui sa stii mai bine... (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:40)

    qwerasdf [utilizator]

    orice naș isi are nașul. Ce zici, accepti o dezbatere cu mine?

    fa-ma sa te votez... cat timp o sa ai in spate niste dubiosi de la pmp, n-o sa primesti niciodata votul meu..
  • +5 (11 voturi)    
    Paleologu (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:50)

    Martinezu [utilizator]

    Il stiam om de treaba pana l-am ascultat intr-un interviu.
    Omul, obsedat sa arate cat de cult este face orice sa aduca citate sau situatii din divesre carti, autori etc.
    La un moment dat interlocutoarea il intrerupe si schimba ideea. El incepuse un citat.
    Dat fiind ca a fost intrerupt a revenit la citatul lui dar de data asta in afara contextului.
    Este impresionant cum uneori oamenii cititi isi amintesc citate, idei, situatii din filme etc. CTP face asta in mod admirabil. Pe langa el, Paleologu mi s-a parut ca isi invatase o poiezie si acum trebuia lasat sa o spuna ca nu avea altceva la indemana.
  • -2 (10 voturi)    
    Omul borfasului Basescu se umple de penibil! (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:54)

    Marionette [utilizator]

    Pacat!
  • +2 (8 voturi)    
    toti merg pe burta (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:00)

    mmmircea [utilizator]

    Iohannis, Dancila, n-au nimic de castigat, iar Barna castiga doar daca e chemat in emisiune cu cei doi. Paleologu nu inteleg de ce se amesteca, l-as vedea mai degraba in parlament, acolo ar fi nevoie sa creasca nivelul discursului parlamentar.
    • -2 (4 voturi)    
      Paleologu (Vineri, 25 octombrie 2019, 22:17)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      " se amesteca" pentruca si tu simti ca Romania are nevoie de un Presedinte care sa ne reprezinte cu adevarat , sa nu ne rusinam de el.La orice intrunire internationala Paleologu isi poate arata clasa. Si care sa aduca un nou suflu in tara , o concordie pe cateva proiecte majore pentru tara. Poti citi pe pagina lui de F.B . si vei afla mai multe.
  • -5 (7 voturi)    
    Un snowflake sta in safe space-uri,nu in dezbateri (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:27)

    cenzuratul [utilizator]

    Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create userists. And, userists create hard times.
  • +6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:55)

    [anonim]

  • +2 (6 voturi)    
    nea Paleologu (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:56)

    sachei [utilizator]

    nu va certati intre voi. inamicul vostru este dancila. cu ea trebuie sa te bati, nu cu barna
  • -6 (12 voturi)    
    "Conjuratia imbecililor" (Vineri, 25 octombrie 2019, 14:38)

    ww [utilizator]

    Normal ca Barna vrea cu KJ si cu Dancila. E un non-combat deplin intre cei trei, dovada modul in care evolueaza "campania electorala". Se ataca cu nimicuri iar dezbaterea e inexistenta (daca nu cumva mai nou temele campaniilor sunt legate de incropirea unor guverne marioneta, pe care un partid de 9% astazi declara ca il sustine iar maine nu). PSD si-a votat caderea propriului guvern numai sa fie bagati in seama Iohannis si Barna la spectacolul grotesc care a urmat. Oricare dintre ei ajunge e la fel de bun pentru fsn-usl ca si pentru stapanii din afara.
    De ce e ignorat Paleologu si atacat badaraneste, mai ales de cei care ar trebui sa-l admire? Pai pentru ca in mod evident este marele intrus, candidatul nedorit in aceasta cursa. Daca Paleologu ar intra macar in turul 2 atunci exista riscul ca intregul joc politic din România sa fie resetat. Paleologu poate fi un puternic catalizator si un vector de imagine in spatele caruia sa se coaguleze o noua forta politica.
    Asadar, strategia celor trei blatisti (Kj, Dancila, Barna) si a celor care ii sustin e simpla: daca nu il poti infrunta pe Paleologu, atunci ignora-l! Orice referire la el nu face decat sa-i creasca popularitatea si sa il aduca in atentia electoratului.

    Mergeti la vot! Stricati jocurile si intrigile ticalosilor! Acordati o sansa viitorului vostru! Mergeti la vot gandindu-va la copiii vostri!
    VOTATI PALEOLOGU!
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 25 octombrie 2019, 19:35)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui ww

      îmi place că te-ai chinuit, și ai scris mult, cred că vă plătesc ăștia la cuvînt, ca pe dactilografele de pe vremuri!

      de ce e ignorat paleologu? simplu.
      fiindcă în loc să fie susținut de cei care ar trebui să-l admire, vorba ta, are o cheiță la spate și e susținut de lichele vîndute, așa ca tine.
      • -2 (4 voturi)    
        Cheita ? (Vineri, 25 octombrie 2019, 22:20)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        Ce argumente ai sa spui ca are o cheita in spate. Vorbe fara acoperire.
  • -5 (7 voturi)    
    Prea inteligent pentru a candida in 2019 (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:00)

    galeo [utilizator]

    Acum e moda idiotilor utili gen Iohannis, Dancila sau Trump sau Boris Johnson daca e sa ne uitam la case mai mari.
  • 0 (6 voturi)    
    Da! (Vineri, 25 octombrie 2019, 18:08)

    Ciprian1979c [utilizator]

    M am uitat pe toate comentariile. Cu unele excepții, toți il faceti de rahat pe Paleologu si ii găsiți tot felul de scuze penibile lui Barna, de ce nu ar trebui sa o faca! Nu zice aproape nimeni ca nu ar fi nimic rau intr-o dezbatere. Chiar așa de prețios e Barna?! Incredibil, in parte asta de votanți, nivelul de idolatrizare, sa zic asa: intai cu Băsescu, pe urmă cu cineva gen Macovei si acum cu USR. Eu, nici macar in adolescenta nu puteam sa l vad cu atâta lipsa de obiectivitate, nici macar pe James Hetfield, cum ii vedeți voi pe ăștia. Banuiesc ca urmează sa fiu făcut troll PSD sau PNL... whatever, nevermind! Nu știu, votați pe cine naiba vreți, dar nu mi-i prezentati ca pe maica Tereza.
    • -2 (2 voturi)    
      n'ai prins (Vineri, 25 octombrie 2019, 22:09)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      iepoca de aur.
      asa cred ei ca e democratia. o democratie autoritara si netoleranta.
      fereasca Al de Sus sa ajunga ei la putere, ca vor reveni la anii 50. mai intai nu veti mai avea dreptul la opinie, ca pe acilea. apoi, veti venera pe barna, sau pe cin ne'o mai fi pus in fatza.
      dupa care vor urma ani de lapte si miere.
      tribunu' vroia sa inlature ....vechea clasa politica cu mitraliera, ba cu plugul..
      astia vor folosi ce este deja experimentat, secu si precurorii.
      caci, ei sunt aceiasi, cu alte haine.
      scapa cine poate !
  • +2 (6 voturi)    
    Paleologu asta (Vineri, 25 octombrie 2019, 19:07)

    Observatory [utilizator]

    vrea sa ne demonstreze ca inteligent este el și ce vocabular ales, plus ca deh, este de familie ...
    Și? Asta nu demonstrează ca cunoaște cum sa conducând țara....insuficient !
    Unde este experiența de conducator ? Nu diplomele pe care le-ai obținut cu bănișorii de la cine știe cine ...
    Alt panglicar...
    • -5 (5 voturi)    
      o clipa, sefu! (Vineri, 25 octombrie 2019, 22:14)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      sunt sigur ca aveti tot atatea diplome.
      va lipseste cea de patru clase.
      pacat ca nu se mai da examen dupa clasa a patra.
      recititi cu voce tare ce ati scris, va rog.
      • +2 (2 voturi)    
        Ai rămas blocat (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 1:40)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        când nu ai un raspuns, faci caz de gramatica !
        Nu esti primul aici și nuci ultimul.

        Probabil ca fac greșeli de “ ortografie “ da de fapt ai înțeles subiectul...

        Nu cer scuze, dar încerc sa modific vocabularul original al telefonului...plus , sunt plecat de 45 de ani din țara ...
        Anyway, Va urez succes cu Socrate asta/ zis panglicarul Paleologu ?!
    • -3 (3 voturi)    
      Diplome cu banisori ?? (Vineri, 25 octombrie 2019, 22:24)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Adica insinuezi ca a absolvit la " Spiru Haret " ? Habar nu ai biografia lui dar te grabesti sa scuipi !