Prima reacție a lui Raed Arafat după apariția imaginilor nedifuzate până acum cu intervenția de la Colectiv: Voi răspunde la întrebări după comemorare și alegerile prezidențiale

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 24 octombrie 2019, 20:00 Actualitate | Esenţial


Raed Arafat
Foto: AGERPRES
​Raed Arafat anunță, într-o postare pe Facebook, că va prezenta un punct de vedere referitor la filmul din noaptea tragediei de la Colectiv abia după comemorarea acestui eveniment, dar și după alegerile prezidențiale. Imaginile au fost publicate de Libertatea și nu au fost difuzate până acum.

„Având în vedere că se aproprie comemorarea Colectiv, un moment emoțional major care trebuie respectat, dar și faptul ca se desfasoară procesul electoral pentru alegerea președintelui României pentru următorii 5 ani, consider că punctul meu de vedere este bine să fie prezentat după aceste evenimente. Eventualele iesiri publice din partea mea în aceste zile nu vor face decât să aducă un element perturbator al acestor momente”, a scris Raed Arafat pe Facebook.

El precizează că, după apariția imaginilor în Libertatea, a solicitat celor de la ISUBIF si IGSU să răspundă acuzațiilor privind presupusa ascundere a înregistrării, apreciind că răspunsurile date de aceștia au fost „realiste și corect expuse”.

Raed Arafat precizează, de asemenea, că nu avea cum să ascundă niște imagini care nu i-au fost date, așa cum au explicat și cei din conducerea IGSU.

Parchetul General a anunțat că nu a avut la dosarul Colectiv filmulețul publicat joi legat de intervenția de la locul tragediei și nici nu știa despre existența acestuia. Procurorii mai spun că au cerut Inspectoratului pentru Situații de Urgență aceste înregistrări, pentru a fi incluse în dosarul care vizează modul în care au intervenit autoritățile.

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență nu a ascuns imaginile filmate cu intervenția la clubul Colectiv de acum patru ani, pentru că astfel de filmări sunt furnizate organelor abilitate doar la cerere, a susținut joi, colonelul Cristian Radu, prim-adjunct al inspectorului general.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8717 vizualizari

  • +28 (38 voturi)    
    Un politruc (Joi, 24 octombrie 2019, 20:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Individu e COMPLICE la nenorocirile sistemului CRIMINAL pe care il administeaza. Cât isi va mai bate joc aceasta lichea de oameni si de viata lor?
    • +20 (24 voturi)    
      Sindromul ceausescu (Joi, 24 octombrie 2019, 22:12)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      face ravagii. Tot felul de idioti care isi inchipuie ca moare lumea fara pretioasa lor conducere. Arafat a facut o treaba buna la inceput cind a infiintat SMURD dupa care n-a facut atltceva decit sa se lege de scaun cu toate fringhiile si in lipsa s-a tinut cu dintii. La mare concurenta cu familia grasu de la ambulanta cu care si-a disputat suprematia in sensul care pe care. Din toate lucrurile bune pe care le-a facut n-a mai ramas NIMIC. Dimpotriva, a devenit un conducator toxic, depasit de realitate.
      • +3 (3 voturi)    
        Salvatori mai putin burtosi (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:32)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

        Cautati pe youtube filmultete cu concursuri de pregatire pentru echipele de salvare din diferite tari. Iata unul din Japonia: https://youtu.be/LsvjFe8EgcQ
    • +5 (5 voturi)    
      Si pentru nenorocirea asta de om (Vineri, 25 octombrie 2019, 8:04)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      s/a iesit in strada.
      Bravo, pacalicilor; asa va trebuie.
      Puneti botul la tot ce este rosu, mizerabil, analfabet, ...
      Cand gandesti cu latrinele, ajungi sa puti ca ele!
    • +5 (5 voturi)    
      Curios (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:49)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Curios ca ziarul Sputnik tine cu Arafat si cu Viorica Dancila.

      Arafat este un manipulator care l-a dat jos Guvernul Boc in 2012 pentru ca ii era frica ca isi va pierde influenta in Sistemul Public de Sanatate. Reforma ar fi adus mai multe ambulante pe strada care ar fi intervenit mai rapid si ar fi salvat mai multe vieti. Arafat s-a gandit doar la buzunarul propriu.

      Acum la fiecare tragedie promite o Reforma, una care s-a amanat din 2012 pentru ca asa a dorit Raed Arafat.
  • +16 (22 voturi)    
    Sa te vedem (Joi, 24 octombrie 2019, 20:03)

    Zummm [utilizator]

    La Zu'hause
  • +29 (33 voturi)    
    ete na! (Joi, 24 octombrie 2019, 20:08)

    revo [utilizator]

    Parc-ar fi Ceausescu, cu: "Voi raspunde numai in fata Marii Adunari Nationale"!
    Bai, ce de fumuri si nazuri! Scoateti-i-le odata! Este doar un slujbas la stat si trebuie sa raspunda atunci cand e intrebat, nu cand vor muschii lui.
  • +23 (27 voturi)    
    de ce, ti-e greata sa raspunzi ? ceva secret? (Joi, 24 octombrie 2019, 20:18)

    mnicku [utilizator]

    sau mai vrei timp sa manaresti niste hartii ....
  • +21 (25 voturi)    
    Arafatul bey ISU,baga soparla cu politica ? (Joi, 24 octombrie 2019, 20:22)

    Plagarus [utilizator]

    Cautati-l si la smenul cu fundatia sa.SMURD din 2001 !!!
    Instituţie publică, finanţată cu bani de la buget, care foloseşte ca denumire o marcă înregistrată privat şi care promovează, efectiv, această marcă inregistrata.
  • +21 (23 voturi)    
    Carnatule (Joi, 24 octombrie 2019, 20:33)

    Luk [utilizator]

    O sa raspunzi la DNA inainte de comemorare si inainte de alegeri.
  • +19 (21 voturi)    
    Arafat (Joi, 24 octombrie 2019, 21:40)

    adrian88000 [utilizator]

    trebuia alungat de mult cu suturi in fund din funcia pe care o are. Sper ca noul guvern sa o faca imediat !
  • +21 (23 voturi)    
    Don Mafioso!!! (Joi, 24 octombrie 2019, 21:43)

    dandra [utilizator]

    Raspunzi la intrebari cand spunem noi, adica cei reprezentati de DNA si nu cand vrei tu.

    Smurdul este creatia ta dar sa nu te gandesti ca esti atot puternic si in plus, se vede cum ati gestionat Colectiv.

    Rusine!!!

    P.S. daca as da vreodata pe strada de ala care a profanat mortii din acea seara, s-ar putea sa isi doreasca sa aiba un echipaj smurd prin apropriere.
  • +15 (19 voturi)    
    Dar ce are s...a cu prefectura? (Joi, 24 octombrie 2019, 22:01)

    kokos [utilizator]

    Javra asta candideaza cumva la presedintie de nu poate raspunde inainte de alegeri?
  • +10 (12 voturi)    
    in fata marii adunari nationale (Vineri, 25 octombrie 2019, 4:18)

    Coco Whistle [utilizator]

    haide ba, cita maturitate ....e timpul sa mai cumperi 1000 de masini, dar personalul nema, sau cum spunea un doctor, daca ambulanta pune diagnosticul corect...probabilitatea asta ma dispera. altul mai bun...intotdeauna
  • +18 (20 voturi)    
    Unde sunt aparatorii borfasilor? (Vineri, 25 octombrie 2019, 5:17)

    Alius [utilizator]

    Ca atunci cu conflctul dintre Basescu si Arafat, erau aici ca viermii, cerand demisia lui Basescu.
  • +14 (16 voturi)    
    i'auzi... (Vineri, 25 octombrie 2019, 5:17)

    votulkritik [utilizator]

    eu propun ca toți infractorii (crime/hoti/etc) să de'a declaratii când vor ei, in functie de calendarul lor personal sau chef... aia'i democratie adevarata.... originala, așa cum ne'a dat'o iliescu....
    haimarsh la rahova
    mafie
  • +16 (18 voturi)    
    A devenit, (Vineri, 25 octombrie 2019, 7:37)

    ABBV [utilizator]

    obraznic si nesimtit. Bine inteles pe bani nostri ....Asta pentru ca suntem cuminti ....nui deranjam nici macar cu un pic de galagie ....Din cauza asta avem un guvern cazut care sta pe pozitie si ne sfideaza. Si o gloata de nesimtit afiliati la partid care nu au nici un fel de problema in a ne sfida pe bani nostri.
  • -16 (20 voturi)    
    Sincer, (Vineri, 25 octombrie 2019, 7:45)

    Incomod3 [utilizator]

    mi-e rusine ca sunt roman, citind comentariile analfabete de mai sus...
    • +5 (5 voturi)    
      Well .. (Vineri, 25 octombrie 2019, 8:15)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      .. ca roman verde ce esti, ar trebui sa-ti fie rusine de ce-ai facut cu votul tau, ca din cauza ta si a celor ca tine a ajuns Romania sa arate cum arata astazi.
      • -4 (4 voturi)    
        Nu prea meriti, dar hai sa-ti raspund (Vineri, 25 octombrie 2019, 11:57)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Pretenas, cu votul meu fac fix ce vreau eu, ca de aia e democratie... Numai niste mucosi analfabeti au impresia ca pot cere socoteala cuiva pentru felul cum voteaza... Cat despre romania, stai sa vezi cum o sa aratate nu peste mult timp, cu idolii tai la conducere...Spre deosebire de voi, oamenii inteligenti, n-o sa comenteze rezultatul votului... asta vrea populimea, asta o sa aiba... noi ne luam floricele si o sa ne distram, ca astia "utili",vorba lui Lenin, o sa fie primii care o s-o beleasca :0 :) :)
        • +2 (2 voturi)    
          "Pretenas" .. (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:11)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          .., "mucosi analfabeti", beleasca"... Cuvinte, atitudini de borfas, unul care se plange ca vaaaai, ca roman ii este rusine de comentarii aparute. Borfas de doi bani.
    • -5 (5 voturi)    
      Si asta pentru ca (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:24)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Comentariile lipsite de discernamant si pline de ura si invidie au devenit un sport national si o conditie sine qua non de existenta in mediul online!

      Eu nici macar nu am citit comentariile #inculte de mai sus si nici nu le voi citi, pentru ca sunt satul de mizeria facuta in tara de toti cei care se urca cu picioarele pe morti, cadavre, justitie si tragedii strict in interes electoral (pentru seful malefic) si pentru a-si satisfice placerile lascive nesimtite si obraznice legate de lozincile mizerabile existentiale specifice #corptieirezist!!

      Iata cum dragi #incultirezistenti ati introdus coruptia sistemica in societate. O satra de impostori!
  • +7 (7 voturi)    
    Nu trebuia sa-l vada... (Vineri, 25 octombrie 2019, 7:59)

    Crocos Gap [anonim]

    Asta nu trebuia sa mai vada filmul, ca el a fost si regizor si actor in film.
    Trebuie urmarit penal pentru ucidere din culpa.
  • +7 (7 voturi)    
    Alta intrebare! (Vineri, 25 octombrie 2019, 8:42)

    sorin3 [utilizator]

    Se vede ca Arafat e faut din acelasi aluat ca orice PSD-ist. Nu are dreptul sa aleaga intrebarile la care raspunde. Ocupa o fnctie publica!
    Din imagini s-a vazut e profesionist e sistemul condus de el, si asta era singurul motiv pentru care era apreciat. Se vede ca de fapt e doar un impostor.
  • +4 (4 voturi)    
    s-a dovedit (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:06)

    mos ion roata [utilizator]

    ca militarizarea ISU este un dezastru
  • +7 (7 voturi)    
    Mda (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:57)

    TheFaime [utilizator]

    Nu boss, o eventuala declaratie din partea ta nu o sa fie perturbatoare in aceasta perioada. Problema este alta, tu vrei sa castigi timp! And I wonder why..?!
  • +4 (4 voturi)    
    Cum adica nu stia despre inregistrare? (Vineri, 25 octombrie 2019, 11:01)

    Costel15 [utilizator]

    Acel angajat al ISU avea drept atributiune de serviciu exact inregistrarea interventiei echipei din care facea parte. Acest post face parte dintr-o organigrama aprobata pana la nivelul sefului cel mai mare, recte Arafat, ca doar institutia apartine statului si fiecare pozitie platita din banii publici trece printr-un proces de aprobare. Acel angajat care a filmat avea aparatura cumparata din banii publici, conform unei proceduri aprobate in prealabil. si cu un scop specific, acela de a pune la dispozitie tuturor institutiilor abilitate si organelor competente inregistrarea interventiei, fie in scop de instruire, fie pentru a clarifica eventuale aspecte legale sau de alta natura.
    Automat Arafat stia despre existenta acestei inregistrari pe de o parte si ISU era obligat sa ofere procuraturii inregistrarea din primul moment, pe de alta parte. Fac pariu ca Arafat a interzis livrarea inregistrarii pentru ca se vedea clar acolo ca el nu a facut altceva dacat sa vorbeasca la telefon....
  • +4 (4 voturi)    
    Arafat.. (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:32)

    msk [utilizator]

    ... noi speram sa respunzi in fata procurorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Raed Arafat reclamă tentative de destabilizare a a (Vineri, 1 noiembrie 2019, 10:28)

    Esty [utilizator]

    singurul care a facut ceva dupa 30 de la revolutie trebuie linsat, pentru ca atat timp cat el este la butoane nu se poate fuara de la IDSU