O fetiță de șapte ani a murit după ce poarta de fotbal din curtea școlii a căzut peste ea

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 24 octombrie 2019, 17:56 Actualitate | Esenţial


Apel 112
Foto: AGERPRES
O fată în vârstă de 7 ani a murit, miercuri seara, în localitatea Crâncești, din județul Bihor, după ce peste ea a căzut o poartă de fotbal aflată pe terenul de fotbal al școlii.

Surse judiciare au declarat, pentru Mediafax, că fata în vârstă de 7 ani s-ar fi jucat miercuri seara pe terenul din curtea școlii din Crâncești și s-ar fi balansat pe poarta de fotbal, iar la un moment dat aceasta ar fi căzut peste minoră, lovind-o în zona capului.

„S-a încercat resuscitarea de către un echipaj medical, dar, din păcate, s-a declarat decesul fetiței”, au spus sursele citate. Purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor, Alina Fărcuța, a declarat, joi, că dosarul a fost preluat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Beiuș.

„Poliţiştii Secţiei nr. 2 de Poliţie Rurală Beiuş continuă cercetările în acest caz, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Beiuş, pentru stabilirea cauzelor şi împrejurărilor producerii tragicului eveniment”, a spus Fărcuța.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3849 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Pacat de fata asta... (Joi, 24 octombrie 2019, 18:59)

    IoPaNet [utilizator]

    O spun de cativa ani... fara investitii, tara asta se va darama peste noi, la propriu! Din pacate, am avut dreptate...
  • +4 (6 voturi)    
    Si nu este primul caz (Joi, 24 octombrie 2019, 19:03)

    mcris [utilizator]

    Poate acum un nou Guvern sa faca verificari pe toate terenurile de fotbal.
  • +6 (6 voturi)    
    tragic ca toleram asa ceva... (Joi, 24 octombrie 2019, 19:53)

    doejohn [utilizator]

    Din pacate trecem prea usor peste astfel de tragedii. Nu-i primul copil care moare asa in Romania, ca a cazut poarte peste el in curtea scolii. Idem, ca pica copilul in fosa septica a scolii.

    Insa intrebarile raman: cine trebuia sa se asigure ca poarta scolii e "safe"? Cine trebuia sa se asigura ca fosa spectica e "safe"? Raspund directorii scolilor cu ceva? Raspunde inspectoratul si primarul cu ceva? Cum sunt numiti in post directorii de scolii? Are cineva in fisa postului verificarea (saptamanala, zilnica daca trebuie!) ca buda e safe, ca poarta e safe, ca priza sta bine in perete, etc?
  • +1 (1 vot)    
    nu e prima data (Joi, 24 octombrie 2019, 21:27)

    Dedalus [utilizator]

    S-a mai intamplat ceva similar acum vreo 5 ani, cred.

    Portile acelea sunt neintretinute,
  • 0 (2 voturi)    
    Sugestie (Joi, 24 octombrie 2019, 22:05)

    Vlad-I [utilizator]

    Ar trebui sa existe consilieri specializati in pericole ascunse care sa mearga din casa in casa si sa sugereze locatarilorla fata locului ce sa faca. La fel ar trebui sa existe un psiholog , avocat, medic. Intr o casa de oameni umili de la tara, 10 minute vorbite cu un avocat sau psiholog, medic despre problemele lor , poate sa le dea solutii si indrumare la probleme care asteapta de ani de zile.
  • 0 (0 voturi)    
    mi s-a intamplat si mie ... (Vineri, 25 octombrie 2019, 0:34)

    gigiduru_ [utilizator]

    ... cand eram mic. Din fericire a venit un profesor sa prinda poarta, altfel cadea peste mine.
    Sa-i dea Dzeu sanatate profesorului, altminteri n-avea cine sa mai scrie mesajul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    aceleasi greseli (Vineri, 25 octombrie 2019, 4:14)

    Coco Whistle [utilizator]

    in copilarie, sistemul de bare ptr leagan normal ca nu e prins in pamint, asa si-a mai pierdut viata un copil in timpul copilariei, mina criminala e in vie, nimeni nu intelege ca iti trebuie un proiect, ca daca cineva moare ptr ca ai deviat de la reguli esti pasibil de pedeapsa maxima.pacat, greselile se repeta cind sintem indiferenti. parintii, educatorii, tinerii trebuie sa va implicati, stai pe margine o sa fiti afectati intr-o zi, de sute de ani sintem afectati de prostia, incompetenta si neglijenta noastra a tuturora.