Guvernul demis anunță majorarea salariului minim cu 100 de lei / Ludovic Orban: O astfel de decizie o poate lua doar un guvern legitim

de MH     HotNews.ro
Marţi, 22 octombrie 2019, 21:00 Actualitate | Esenţial


salariu
Foto: Pro TV
Guvernul demis va pune de miercuri în transparenţă decizională o Hotărâre de Guvern prin care salariul minim pe economie să fie majorat cu 100 de lei, a anunţat, marţi, ministrul demis al Muncii, Marius Budăi. Premierul desemnat, Ludovic Orban, spune însă că decizia privind stabilirea salariului minim o poate lua doar un guvern legitim, votat de Parlament, nu unul care a fost demis de Legislativ prin moţiune de cenzură.

Ministrul demis al Muncii a spus că decizia a fost luată luni seară, într-o discuție cu premierul Viorica Dăncilă și cu ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, iar miercuri dimineaţă va fi pusă în transparenţă publică o Hotărâre de Guvern prin salariul minim pe economie va fi majorat cu 100 de lei, "aşa cum scrie în programul de guvernare".

"Atunci când vii la guvernare şi beneficiezi de a doua cea mai performantă creştere economică din Uniunea Europeană, când şomajul e de 3%, când salariile cu crescut cu 49%, iar pensia cu 4 %, e bine", a susținut Budăi.

El nu a pierdut ocazia de a spune că viitorul guvern ar urma să taie veniturile și să dea afară cel puțin 400.000 de bugetari.

"Haideţi să vedem ce ne pregătesc, şi aici lucrăm cu materialul clientului: ei spun aşa - 'nu tăiem pensiile', şi eu îi cred că doar sunt prostul lor. Ei spun 'nu tăiem pensiile, dar facem impozitare progresivă'. Domnul premier desemnat a spus săptămâna trecută că scutirile de impozit date de către Viorica Dăncilă şi de către guvernul PSD sunt nişte tertipuri. Consilierul economic al premierului desemnat a spus că majorările de salarii şi pensii sunt iluzii. Alt pretendent la funcţia de ministru al Finanţelor a spus că toţi bugetarii sunt praf, a spus că părinţii şi bunici noştri sunt asistaţi social şi a mai spus că trebuie să dăm afară cel puţin 400.000 de bugetari. Funcţionarii publici în România sunt 66.000, până la cei contractuali în deconcentrate sunt până la 100.000. Pe cine vor aceşti oameni să dea afară? Pe salvatorii de la ISU, pe cei de la jandarmi, pe profesori, pe medici?", a susţinut Marius Budăi, citat de Agerpres.

Și Viorica Dăncilă a afirmat ulterior, tot la Botoșani, la o acțiune electorală, că salariul minim va fi majorat cu 100 de lei. ”Mă bucur că ai dat această veste, Marius Budăi, că vrem să majorăm salariul minim cu 100 de lei”, a susținut premierul demis.

Orban: Decizia privind stabilirea salariului minim o poate lua doar un guvern legitim, votat de Parlament

Premierul desemnat, Ludovic Orban, a reacționat spunând că decizia privind stabilirea salariului minim o poate lua doar un guvern legitim, votat de Parlament, nu unul care a fost demis de Legislativ prin moţiune de cenzură.

"Mai era cineva prin 1989 care mai dădea câte 100 de lei sau câte un leu... Băieţii ăştia nu înţeleg, oamenii ăştia nu înţeleg că ei au fost demişi prin moţiune de cenzură, că nu mai pot să se comporte ca un guvern care este în funcţiune. Rămân la Palatul Victoria doar până la învestirea unui guvern şi nu pot să angajeze decizii importante de guvernare, ci numai să administreze treburile curente. Decizia privind stabilirea salariul minim nu poate să o ia decât un guvern legitim, votat de Parlament", a afirmat Ludovic Orban.

În prezent salariul minim brut este de 2.080 de lei. De asemenea, persoanele cu studii superioare care au cel puțin un an vechime în muncă în domeniul studiilor superioare au un salariu minim brut de 2.350 lei lunar. Potrivit programului de guvernare al PSD, ”salariul minim net va crește anual cu 100 lei, astfel încât în 2020 acesta să fie mai mare decât echivalentul a 300 euro”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14583 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Este putin 100 (Marţi, 22 octombrie 2019, 21:24)

    florinos [utilizator]

    Este putin 100, măcar 300.

    Viorica Dancila le-a dat Primarilor zeci de miliarde dar săracilor le arunca DOAR 100 Ron.
    • +7 (13 voturi)    
      sper sa le dublam pedepsele (Marţi, 22 octombrie 2019, 23:53)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Acestor nemernici piezedisti...
      Macar lui draqnea, dancila si chiparosului
    • +7 (13 voturi)    
      Ești optimist (Miercuri, 23 octombrie 2019, 0:57)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Acoperă cu greu inflația pe care aceasta măsura o generează.
      Doar ca nu da din banii ei. Sa din banii patronilor la privat și dam cu toții pentru bugetari - parlamentarii, miniștri iau cam 10 salarii minime pe luna, 1000 de lei pe lună în plus de cheltuit la curve in străinătate.
  • +21 (23 voturi)    
    imi aduce aminte. (Marţi, 22 octombrie 2019, 21:38)

    exilatul [utilizator]

    de unul care a promis 100 de lei inainte de ..a "zbura" cu elicopterul..
    • 0 (0 voturi)    
      o suta de lei paralei.. (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:00)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui exilatul

      ai prins si tu timpurile , deci ...
      fix la ala ma gandeam si io in timp ce citeam articolul , , dadea din mana si zice , o sa mai dam o suta de lei , si pe urma multimea a inceput sa se miste , si disperatu' a inceput sa strige " tovarasi , stati linistiti "
      si ileana comenta alaturi .. nu mai tin minte ce ..
      si au trecut30 de ani .. si alta "ileana " ne face felul ..
      da atunci , suta de lei n-a cumparat pe nimeni , eram mai verticali . acum s-ar putea multi sa puna botu cum se spune
  • +8 (16 voturi)    
    Dragnea catre (Marţi, 22 octombrie 2019, 21:39)

    Rahan5 [utilizator]

    poporul roman :
    ,,Asezati-va linistiti !, rusii conduc de acum incolo !"

    Dragnea catre Dancila :
    ,,Fa un Imprumut Extern si mai da-le o suta pe luna !"
  • +12 (20 voturi)    
    Ceaușescu (Marţi, 22 octombrie 2019, 21:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Istoria se repetă. Sper...
  • -15 (25 voturi)    
    buna poanta (Marţi, 22 octombrie 2019, 21:56)

    srpc [utilizator]

    adica guvernul de stransura pe care-l cloceste ar fi legitim? muahahaha
  • +8 (14 voturi)    
    Dancila = Ceausescu (Marţi, 22 octombrie 2019, 22:39)

    IancuJianu [utilizator]

    100 de lei si o felie de salam...
  • +8 (10 voturi)    
    ehh (Miercuri, 23 octombrie 2019, 0:25)

    transpenibilus [utilizator]

    Daca PSD si Dancsila #ve0 iubeau romanii anuntau majorarea salariului minim cu 1000 de euro, ca sa fie ceva ieoropean.
    Asa #ve0 e doar o a doua ceauseasca care-i zice kiparusului Horlando "creste-o, mareste-o cu osuta"
  • +6 (8 voturi)    
    Sa creasca la 100.000 de lei, dar sa se aplice in (Miercuri, 23 octombrie 2019, 0:41)

    Vladf555 [utilizator]

    Sa creasca la 100.000 de lei, dar sa se aplice in urmatoarea guvernare PSD, eu asa as amenda decizia asta dupa ce as veni la putere, daca as fi Ludovic Orban.
  • +5 (7 voturi)    
    Semn bun ! (Miercuri, 23 octombrie 2019, 6:51)

    tontu [utilizator]

    Si nea Nicu a vrut sa majoreze salariile cu 100 lei, dar n-a mai apucat... PSD atata stie: sa dea de pomana.
  • +5 (9 voturi)    
    sunt de acord! (Miercuri, 23 octombrie 2019, 7:19)

    carmen_i [utilizator]

    sa creasca salariile minime, dar sa se reduca 5000 lei din pensiile speciale, ca sa compenseze, precum si de la parlamentari, ministri, secretari de stat, consilieri etc.
    Sunt bani, trebuie doar putina vointa.

    O sa vedeti ca, daca se taile de la varfuri, exista bani suficienti ca toti oamenii de rand din Romania sa primeasca lefuri si pensii decente. Wageledgrowth, cum s-ar spune.
  • +5 (5 voturi)    
    din creion se fac (Miercuri, 23 octombrie 2019, 9:01)

    Toreador [utilizator]

    multe ... salarii marite ... autostrazi ... etc ...
  • -2 (4 voturi)    
    Mărire salariu minim (Miercuri, 23 octombrie 2019, 9:18)

    Mart [utilizator]

    Teoretic, este o măsură bună.Practic, în curând salariul minim nu se va mai aplica, fiindcă nu vor mai fi muncitori cărora să li se aplice, iar funcţionarii din instituţiile statului nu ştiu ce înseamnă salariul minim.
    legile date de guvernele de până azi alături de neprotejarea producătorului autohton au închis nenumărate firme.Tocmai ieri vorbeam cu un patron, care face producţie de 15 ani, a investit în hale, în utilaje, a avut sute de angajaţi într-un orăşel, pentru ca , acum să plătească impozit ca în centrul Bucureştiului - nici lumină stradală nu a avut până deunăzi - iar cererea tuturor producătorlor din zonă către Primărie, Consiliu local, s-a izbit de un zid.Între timp, numărul angajaţilor din Primărie a crescut simţitor, la fel şi salariile acestora.Care-i rezultatul? Patronul deja a pus în vânzare halele, trimite oamenii în şomaj şi pleacă din ţară.Primăria, în loc să primească impozitul pe clăsiri redus, cum au cerut producătorii şi să incaseze impozitele de pe urma angajaţilor, va plăti şomaj- sublu efect! Şi situaţia e generalizată, în toată ţara!
  • +2 (2 voturi)    
    Legitim sau nu (Miercuri, 23 octombrie 2019, 11:55)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Legitim sau nu, pe mine m-a surprins ca le da o suta in plus, EXACT precum Tovarasul!

    Asa facut si Pingelica pe 22 decembrie, dar pe atunci o suta in plus la salariu reprezenta mai mult decat acu,. In plus, practic toti lucram la Stat, asa ca era fezabila crestrea de salarii, dar acum, cresterea salariului minim nu este o garantie ca toate salariile se maresc , proprtional ...