Dosarul de corupție al lui Dan Șova, rejudecat de la zero / El fusese condamnat definitiv vara trecută la 3 ani de închisoare cu executare

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 21 octombrie 2019, 9:47 Actualitate | Esenţial


Dan Sova
Foto: Facebook
UPDATE Înalta Curte de Casație și Justiție a admis, luni, rejudecarea de la zero a dosarului de corupție al lui Dan Șova la instanța de fond. Un singur judecător a cerut trimiterea unor întrebări CJUE și suspendarea cauzei.

Potrivit Mediafax, fostul ministru al Transporturilor a cerut, în baza deciziei Curții Constituționale pe completurile specializate de 3, prin intermediul avocaților, admiterea apelului și desființarea deciziei anterioare a Instanței Supreme, care îl condamnase în iunie la trei ani de închisoare cu executare în dosarul CET Govora.

Totodată, atât avocații lui Șova, cât și procurorul DNA au cerut ÎCCJ retrimiterea dosarului CET Govora la instanța de fond, respectiv Curtea de Apel București. Dan Șova a fost prezent, luni, la ÎCCJ, însă nu a făcut declarații în fața instanței și nici în fața jurnaliștilor.

Fostul ministru beneficiază astfel a doua oară de deciziile Curții Constituționale referitoare la completurile de la Înalta Curte de Casație, după ce a fost pus în libertate în decembrie 2018, când instanţa supremă a suspendat executarea pedepselor, ca urmare a admiterii în principiu a contestaţiei în anulare (o cale extraordinară de atac), după decizia Curţii Constituţionale privind compunerea nelegală a completurilor de 5 judecători.

Dan Șova a fost condamnat în iunie 2018 la trei ani de închisoare cu executare în dosarul CET Govora, însă a fost anulată pedeapsa în urma deciziei ICCJ. Acesta a fost, de fapt, primul proces în care instanţa supremă a admis contestaţia în anulare, după valul de eliberări în baza acestora din decembrie 2018.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5608 vizualizari

  • -18 (32 voturi)    
    cien plateste pentru banii cheltuiti pana acum? (Luni, 21 octombrie 2019, 10:13)

    cucuveauamov [utilizator]

    cei care n-au stiut sa faca un proces corect? nu! voi!
    • +8 (16 voturi)    
      la rejudecare se va mari pedeapsa (Luni, 21 octombrie 2019, 10:40)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      aa ca merita toti banii.
      • 0 (0 voturi)    
        hotul striga hotii (Marţi, 22 octombrie 2019, 13:39)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

        pai alianta penalilor a modificat legile astfel incat sa apara tot felul de cai nevazute de atac si contratac la hotararea definitiva anulata prin recurs si blablabla.
        Traiasca casele de avocatura ale penalilor.
    • +13 (17 voturi)    
      pai plateste jegule (Luni, 21 octombrie 2019, 10:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ca tu si ai tai ati distrus justitia!
      nu e nici un viciu, e doar o gaseltina a slugilor (la fel de penibile ca si tine) de la CCR. ATAT!

      sper sa muriti toti in chinuri pt ca ati distrus tara asta !
      • -9 (13 voturi)    
        Ar trebui (Luni, 21 octombrie 2019, 12:02)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Sa plateasca toti de la #coruptia rezist, care au sustinut mizeriile din justitia securista din 2005 pana in prezent!!

        In #coruptia rezist sunt incluse haimanale de genul lui Lzar, Kovesi, Iohannis etc.
        • +2 (2 voturi)    
          Face sens (Luni, 21 octombrie 2019, 14:31)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

          Da, ma. Nu exista asa ceva ca hoti in Romania. Toate vilele alea babane si conturile pline de milioane de euro facute de politicieni sunt din munca cinstita.

          Doar strainii ne fura, astia nascuti pe aici sunt niste patrioti care vor binele romanilor si care ne da si noua.

          Doamne ajuta!
    • +9 (13 voturi)    
      Mai ! Cucuveaua ! Aloo ! 1,2 Proba Microfon (Luni, 21 octombrie 2019, 10:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Danut Sova Von Cort a RECUNOSCUT fapta in In Instanța altfel lua Dublu !
  • +24 (28 voturi)    
    membri PSD mai presus de lege! (Luni, 21 octombrie 2019, 10:16)

    NOTORIOUS [utilizator]

    Justitia e pentru prosti, din pacate membri PSD sunt mai presus de lege.
    • -2 (12 voturi)    
      poate doar Maus e mai presus de lege (Luni, 21 octombrie 2019, 11:15)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      ca nu prea ii pasa de constitutie

      In rest multumitii Lulutzei ca ii pica condamnarile ca un castel de nisip, ca doar au fost bazate pe interceptari ilegale, protocoale secrete cu serviciile, si complete de judecata tactice, unde desemnarea judecatorilor nu se facea conform LEGII, ci dupa muschiul cuiva

      Si acum Lulutza cu un sac de ilegalitati va fi mare procurareasa evropeana, le va altoi si alora cu anticoruptia peste degete. Sunt curios daca incep cu coruptia aia legalizata, mascata in contracte de consultanta, cum se practica in vest...nu cu banii in punga sau declaratii notariale ca pe plaiurile mioritice
      • +3 (7 voturi)    
        lucrez cu oamenii statului... (din pacate!) (Luni, 21 octombrie 2019, 11:25)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        toti au impresia ca ei sunt atat de inteligenti incat pot sa prosteasca toate delegatiile de straini. Aia sunt prosti noi suntem destepti. O sa-i fraierim noi pe ei.

        Tipic pentru bugetarii romani e sa desconsidere alte nationalitati. Asa aveti si voi impresia, ca aia's niste prosti de au desemnat-o pe Kovesi procuroare.
  • +25 (29 voturi)    
    Huo (Luni, 21 octombrie 2019, 10:19)

    MirceaCS [utilizator]

    O sa vedem probabil niste suprize foarte "frumoase". Inalti corupti o sa fie eliberati frumusel pe "vicii de procedura".

    Romania mea, o tara jefuita si siluita parca din tot deauna...
    • -3 (3 voturi)    
      Justitia (Luni, 21 octombrie 2019, 11:28)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

      Asta este Justitia in timpul Vioricai Dancila si a lui Klaus Iohannis.

      Probabil Sova trage de timp pana se prescrie faptele, am mai vazut asta la Ghita, Popoviciu, Tariceanu.
    • 0 (0 voturi)    
      Sau prescriere (Luni, 21 octombrie 2019, 14:33)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

      Ca deh, limita de prescriere nu se poate modifica, fiind ceva precum legea ravitatiei.
  • +6 (10 voturi)    
    bravo coruptiei! (Luni, 21 octombrie 2019, 10:29)

    carmen_i [utilizator]

    O sa fie rejudecat Sova de cate ori trebuie, pana iese nevinovat si curat ca lacrima.
  • +4 (8 voturi)    
    Logica tipica de borfas (Luni, 21 octombrie 2019, 10:38)

    midufi [utilizator]

    Deci, e un mare corupt/borfas/escroc dovedit.
    1. Primeste o pedeapsa simbolica in raport cu faptele lui
    2. Fapta este rejudecata.
    3. In caz ca ramane totusi inchis, perioada efectiva de detentie se micsoreaza de 3 ori.
    4. Nu se recupereaza nimic.

    Halal justitie stil psd.
    Scarba enorma.
  • +6 (12 voturi)    
    multumim CCR (Luni, 21 octombrie 2019, 10:48)

    liviu_ [utilizator]

    ati distrus ce mai ramasese din justitia din romania!
  • +7 (11 voturi)    
    Intentia este PRESCRIPTIA !!! (Luni, 21 octombrie 2019, 10:55)

    Andra99 [utilizator]

    si uite-asa, procesele se vor tergiversa pana la Sfantul Asteapta, iar intre timp va interveni prescriptia. Si ei vor fi nevinovati, neprihaniti, ca si Fecioara Maria :-( HUOOO !!!
  • +4 (10 voturi)    
    cei (Luni, 21 octombrie 2019, 11:20)

    murangura [utilizator]

    cei care voteaza psd sunt partasi la decaderea romaniei
    • +1 (1 vot)    
      Neinteresant ce spui tu (Luni, 21 octombrie 2019, 14:35)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui murangura

      Mai interesant este o suta de lei, un mic si-o bere. Adica, macar asta e ceva palpabil, dupa care pot sa ragai.
  • +3 (7 voturi)    
    mda, Fie sa Fim (Luni, 21 octombrie 2019, 13:42)

    transpenibilus [utilizator]

    Multumim Universitatii Iasi si inegalabilului ei rector, Doctorul Tudorel Toader, pentru aceste binefaceri.

    De asemenea, multumim PSD pentru minunatele conditii de munca si viata, pentru ca nu a precupetit nici un efort ca sa ridice Romania pe cele mai inalte culmi ale dezvoltarii! Multumim si fratilor nostri rusi, trolii care activeaza pe aici, pntru ca ne lumineaza viata. Fara voi #ruznachilor n-am fi reusit !

    Fie sa Fim !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se cheama? (Luni, 21 octombrie 2019, 19:59)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce avem noi aici? Cum se cheama? Ah, da … justitie "binomiala".