Fosta șefă Tarom, după ce a reclamat că Răzvan Cuc i-a cerut să țină avioanele la sol în ziua moțiunii: Am fost contactată de DNA. Mă voi duce, luni, să declar, sub jurământ, tot ce am declarat și public

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 18 octombrie 2019, 14:19 Actualitate | Esenţial


Madalina Mezei
Foto: Facebook/ Mezei Madalina
Fostul director Tarom, Mădălina Mezei, se va prezenta la Direcția Națională Anticorupție după ce a dezvăluit că ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, i-ar fi cerut să țină avioanele la sol în ziua moțiunii de cenzură. Premierul demis Viorica Dăncilă a anunțat vineri că a dispus Corpului de Control să înceapă verificări la Ministerul Transporturilor și la TAROM

”Am fost contactată de DNA și mă voi duce, luni, la ora 10, la DNA să declar, sub jurământ, tot ce am declarat și public”, a declarat Mezei, vineri, în cadrul unei emisiuni de la B1 TV.

Întrebată de ce a dezvăluit faptul că ministrul Răzvan Cuc i-ar fi cerut să țină avioanele la sol pe 10 octombrie abia după ce a fost schimbată din funcție și nu imediat ce i s-a solicitat acest lucru, Mădălina Mezei a răspuns: ”Eu nu am făcut această declarație. Au apărut niște informații în spațiul public și nu am făcut decât să le confirm. Obiectivul meu a fost să țin avioanele în aer și m-am asigurat prin toate mijloacele că voi evita o astfel de situație”.

Ea a precizat că ministrul Transporturilor a făcut solicitarea cu pricina cu o zi înaintea moțiunii de cenzură.

Directorul demis al Tarom, Mădălina Mezei, a confirmat joi pentru HotNews.ro că ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, i-a cerut să reţină aeronavele Tarom la sol în ziua moţiunii de cenzură, pentru ca unii parlamentari să nu poată ajunge la vot. Ea a susținut că acesta este motivul real al demiterii sale şi a declarat, pentru Mediafax, că îi va face plângere penală ministrului Transporturilor, Răzvan Cuc.

Minciunile pe care le aruncă acum pe piață, crezând că cineva ar putea să-i securizeze poziția de director general, nu au nicio acoperire. Dacă cineva i-ar fi cerut așa ceva, ar fi trebuit să iasă public, atunci, și să spună lucrurilor pe nume. Or, doamna a așteptat până acum momentul oportun pentru ea, crezând că va deveni o victimă a cuiva și va reuși să rămână în funcție cu sprijinul știut numai de ea", a fost reacția lui Răzvan Cuc.

Consiliul de Administrație al Tarom preciza, într-un comunicat de presă, că în ședința din 15 octombrie a analizat activitatea directorului general și a constatat nerespectarea contractului de către Mădălina Mezei.

Mădălina Mezei a fost numită la șefia Tarom în luna iunie, iar demiterea sa a avut loc la doar câteva zile după ce același Consiliu de Administrație îi prelungise contractul de management cu două luni. Mădălina Mezei a fost al patrulea director al companiei numit în acest an.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















21420 vizualizari

  • -10 (26 voturi)    
    Vrem dovezi ca vorbe avem destule. (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:32)

    Lok [utilizator]

    Daca nu avem inregistrare, mail sau altceva.... nu cred nimic si nu se va intampla nimic.
  • -11 (25 voturi)    
    Și jurământ dar și poligraf. (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:35)

    prec [utilizator]

    Mai de bază al doilea....
    • +2 (12 voturi)    
      hehe (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:19)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Viermus, te zvarcolesti pizidelule sau asa dansezi tu kazachiok ?
      • +2 (4 voturi)    
        Securilă, dacă pică pizideaua și rămâi fără (Vineri, 18 octombrie 2019, 16:22)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        pensia de liftă bugetară? Nu ar mai avea zile cine a inventat „pensionarea” haitelor la 40 de ani!!!! JAF LA BUGET!!!
  • +16 (18 voturi)    
    Cam tarziu dar bravo! (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:58)

    Marionette [utilizator]

    Cam asa ar trebui sa interactioneze tehnocratii cu cleptocratii (politicienii-hoti). Acolo la linia lor de demarcatie un tehnocrat ales de vrean cleptocrat in momentul in care este pus sa faca ceva ilegal
    1. Strange dovezi
    2. Reclama la DNA
    3. Reclama in presa, atentie pe FB/twitter nu in presa clasica care este doar o prelungire a cleptocratilor.
    • +11 (11 voturi)    
      Din pacate, (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:14)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      anumite chestii ies la lumina doar cand se scufunda unele barci. Daca PSD/PCR era pe val ....lucrurile astea nu ieseau la lumina.
  • +10 (16 voturi)    
    macar de dragul dnei Kovesi... (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:10)

    barba-neagra [utilizator]

    sa mai deschideti un dosar, ca prea ati stat pe tanjeala, cu sabia Savonei deasupra capetelor.

    ata girl, Madalina!
  • -6 (12 voturi)    
    dubios (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:36)

    gpavel [utilizator]

    motiunea a fost joi,tocmai ca parlamentarii sa fie fara probleme la "lucru",ei vin spre bucuresti,luni/duminica si pleaca joi sau vineri!deci daca avioanele nu plecau joi(cum puteai justifica mai multe zboruri amanate/anulate?? daca vremea era buna)era in favoarea votarii motiunii!e greu rationamentul....
  • +3 (3 voturi)    
    Toti sunt la fel (Vineri, 18 octombrie 2019, 16:18)

    aBola [utilizator]

    Suna mai mult a scandal intre pile in cadrul Tarom decat a influenta politica. Si madama cu pricina are bube multe, dupa cum spuneau ziarele in urma cu 4 luni, atunci cand a fost numita.
    Cuc este derbedeu si asta se vede cu ochiul liber, insa nici madam nu inspira incredere.
    A fost numita, deci a acces la functie fara concurs, fara sa o recomande nimic, fiind probabil sustinuta politic de PSD. Astazi, face balet ...

    Titlu in Adevarul : "Cine este noul şef Tarom. Angajată în companie imediat după terminarea facultăţii, a lucrat împreună cu familia"
    Titlu Libertatea : " În ziua numirii ca șefă la TAROM a Mădălinei Mezei, compania a renunțat la procesul împotriva ei și a soțului acesteia!"
    • +2 (2 voturi)    
      Sunt sigur ca madam nu este fara bube (Vineri, 18 octombrie 2019, 17:17)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui aBola

      (vezi cele doua articole citate de dvs), dar nici pe Cuc nu il pot crede.
  • +3 (3 voturi)    
    pee pee (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 0:30)

    srpc [utilizator]

    tuta asta chiar crede ca leberalii o vor pastra in functia unde pezedistii au numit-o fara sa merite?
  • +2 (2 voturi)    
    PENAL (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 11:47)

    Razvan002 [utilizator]

    Abuz in functie si incalcarea protectiei datelor persoanelor care au folosit serviciile TAROM. Acest lucru a fost demonstrat pana acum de cei doi certareti: cucul si pupaza.
    El a intrebat ce parlamentari zboara, ea i-a dat lista. Numai pentru asta si trebuie bagati amandoi la mititica. Acusi, daca ea da din casa mai mult si zice de cererea cu oprirea zborurilor, atunci beneficiaza de clementa pe baza ideii de colaborare cu autoritatile statului. Pe de alta parte, cucul se pare ca si-a gasit in sfarsit cuibul undeva unde e mai mare racoare chiar si pe timpul verii.