În timp ce Dan Barna cere membrilor USR să nu mai atace Rise Project, Andrei Caramitru face scrabble pe Facebook: Dacă luați 3 litere, ce cuvinte se pot forma? SRI și SIE

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 octombrie 2019, 13:33 Actualitate | Esenţial


Andrei Caramitru si Dan Barna
Foto: Facebook
În timp ce Dan Barna făcea apel la membrii USR să nu mai atace ziariștii de la Rise Project, Andrei Caramitru propunea jocuri de scrabble pe contul lui de Facebook, scriind că, dacă ia trei litere din numele site-ului de investigații, găsește doar două cuvinte: „SRI și SIE”.

Ce posta Andrei Caramitru în dimineața zilei de vineri:

„RISE. Dacă luați doar 3 litere din numele lor, ce cuvinte se pot forma? Ca la scrabble? Eu am găsit două cuvinte deocamdată: SRI și SIE”.



Aproape concomitent (în urmă cu „3 ore”, după cum informa Facebook), Dan Barna scria, într-o postare mai lungă:

„Fac un apel la membrii de partid și susținători să nu mai atace jurnaliștii de la Rise. Nu Rise este adversarul, ci vechea clasă politică și partidele care încearcă să blocheze oameni noi să candideze”.



Postarea lui Andrei Caramitru, un obișnuit al polemicilor pe rețeaua de socializare, a stârnit reacții critice și din partea altor colegi din USR - PLUS.

Mihai Polițeanu s-a delimitat rapid de acesta, cerându-și scuze, tot pe Facebook:

„Îmi cer scuze în numele meu și al colegilor din USR pentru mitocăniile lui Andrei Caramitru la adresa jurnaliștilor. De fapt, pentru mitocănii în general. Nici nu contează la adresa cui sunt. #USResteBunSimt”.




Și Iulian Bulai a postat un mesaj de susținere pentru presa independentă.

„Am donat, în timp, pentru Fondul pentru Democrație, pentru Recorder.ro, pentru Rise Project, pentru Casa Jurnalistului. Îmi doresc ca, pe viitor, să pot face mai mult pentru ca jurnalismul independent să devină și mai vizibil, și mai... independent.

Zilele acestea, Rise Project a primit o nouă donație din partea mea. (...) E dreptul fiecărui jurnalist deci și al jurnaliștilor de la Rise să producă material de presă și dispună asupra folosirii după propriile credințe și valori. Nimeni nu are dreptul să conteste asta”.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6612 vizualizari

  • -9 (39 voturi)    
    LoL (Vineri, 18 octombrie 2019, 13:39)

    HP [utilizator]

    Astia vor sa salveze Romania ?

    Mi-as dori sa fiu salvat de ei, in sensul in care sa dispara.
    • +14 (24 voturi)    
      Nu mai hp (Vineri, 18 octombrie 2019, 13:46)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui HP

      tu vrei sa fii salvat de dragii tai din psd care tot salveaza aceasta tara de 30 ani, in sensul ca salveaza multe milioane de euro pentru ca, nu-i asa, decat sa-i ia altii mai bine sa-i ia ei si pretenii.
      • +1 (3 voturi)    
        ?! (Vineri, 18 octombrie 2019, 16:55)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        De ce orice om cu putin simt rational si critic trebuie sa fie considerat PSD-ist?!

        De fapt fix aceasta logica ingusta ne-a adus in situatia extrem de proasta in care suntem acum si nici nu vom progresa prea mult

        http://inliniedreapta.net/monitorul-neoficial/adrian-papahagi-imi-doresc-sa-cada-guvernul-dancila-electoratul-conservator-in-continuare-nu-are-o-voce-in-politica-romaneasca/#comment-86234
      • +5 (7 voturi)    
        Caramitru: Idiot util? (Vineri, 18 octombrie 2019, 17:25)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        KGB-ul (din care se trage și mult stimata noastră Securitate) avea o sintagmă, a „idiotului util”.

        Și anume acel individ care acționează de bună-voie și nesilit de nimeni împotriva intereselor lui proprii și ale țării din care face parte.

        Termenul peiorativ era folosit pentru a descrie acei agenți ai KGB-ului care nu știau că lucrau pentru KGB și care, mânați zelos de diverse idealuri nătânge, aduceau contribuții deosebite organizației.

        Să fie și domnul acesta un astfel de personaj? Adică omul chiar în halul ăsta de amețit să fie încât să nu înțeleagă cine e în spatele USR-ului?!
      • +2 (2 voturi)    
        Ussr (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 0:43)

        Marcasul [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Inteleg ca ideea ta este ca psd ul sa nu mai salveze atatea milioane pt ei, sa mai lase si usr ul sa salveze .
    • +4 (16 voturi)    
      Lol. (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:02)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui HP

      E mai bine sa fii salvat de fenechii, iliesti basesti, stiiim. E cel mai bine.
      Acum la subiect, care-i problema RISE chiar este securitatea care este implicata in politica pentru un anumit candidat.
      Sper sa ajunga USR la putere si sa reglementeze si aceste aspecte.
      Securistii trebuiau sa stie ca olandezul violator este violator nu sa dea galeti pentru Iohannis. NU de-asta iau salarii de zeci de mii de lei pe luna din banii contribuabililor deselati si decavati de hoti!
      • +1 (3 voturi)    
        Pai (Vineri, 18 octombrie 2019, 16:57)

        Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Sri si sie sunt de partea hotilor de 30 de ani. Fara ajutorul lor, nu s-ar fi distrus toata industria si vadut resursele tarii fara sa fie unul acuzat de subminre sau tradare! Ei hotarasc tot si fara aprobarea lor nu misca nimeni! Le multumim ca am ajuns in halul asta ca tara!
    • +6 (12 voturi)    
      Dar după P.S.D., U.D.M.R. și P.N.L. (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:30)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Bașca A.L.D.E. și „minorități”.
    • +3 (11 voturi)    
      moartea pasiunii (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:37)

      MamboNoFaiv [utilizator] i-a raspuns lui HP

      o iei razna vazand atata incapatanare in jurul tau.
      e distractiv sa stii sa "evadezi"
      trebuie sa tii cont ca un simplu membru cum e Carmamitru produce cele mai bune idei la un "brainstorming"
    • -2 (10 voturi)    
      frica din oase (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:41)

      barba-neagra [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Salvarea vine de unde vrei tu. Adica, te simti bine alaturi de hotii din avutul public, smenarii de posturi la stat, disperatii cu dosare la DNA, de acolo vine si salvarea. E chestie de auto-sugestie.
      Sperietoarea vine dinspre generatia noua, tanara, careia ii repugna stiluri gen PSD/PNL/USL, plus remorcile UNPR/PRO/PMP.
      Ce vor astia, maica? Ca ai nostri plecara la munca. Astia de ce mai stau p'aci? Sa ne lase cu pensiile si salariile de la stat si gata. Ce prostie sa schimbi iar codurili pinale, sa dai la o parte judecatori pretini politici, sa bagi bani in spitale scoli drumuri, lasati-ne, maica, cu durerile noastre. Cam asta e, nu?
      • +4 (6 voturi)    
        Generația nouă a aflat și ea? (Vineri, 18 octombrie 2019, 17:28)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

        că în 15 ani de anti-corupție nu s-a anchetat un singur (UNUL!) caz de mare corupție gen: Petrom, Romtelecom, Sidex, autostrada Bechtel?
  • -1 (9 voturi)    
    si eu mi-as dori (Vineri, 18 octombrie 2019, 13:48)

    ati [utilizator]

    ca toate slugile de teapa ta sa dispara de pe net, dar na, acum toti cei cu mintea odihnita au taste
  • -5 (15 voturi)    
    Uniunea Shalvarii Romaniei, acelasi orientalism (Vineri, 18 octombrie 2019, 13:50)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Aceeasi paranoia balcanica: ii persecuta cineva, ceva: sistemul, statul paralel, iredentistii maghiari, Moscova, Beijingul si Kim Jong-Um.
  • -1 (15 voturi)    
    scrabble, ca e intelectual (Vineri, 18 octombrie 2019, 13:50)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Daca mergea mai departe gasea si cuvinte cu 4 sau 5 litere; ex: "esti", "prost", etc......
    Adevarul e ca i-am votat pe principiul: sa vedem si ceva nou fiindca ceilalti sint toti o apa si-un pamint.
    Prestatia lor in parlament a fost o dezamagire. Apoi au mai fost dezvaluiri despre unul si alta care faceau afaceri numai si numai cu statul (de ex Compania de autostrazi pe care ziua o infierau pe tv dar altfel cistigau din servicii oferite catre....)
    Ar fi interesant de stiut citi dintre usr-isti au afaceri cu statul sau fonduri .... asa poate intelegem dece a fost nevoie sa zboare Nicusor Dan.
    Acum se vede clar ca interesul de grup primeaza, ca sint gata sa sacrifice tara pt a avea ei succes maxim.
    LA Digi iesise o tzatzica usr careia nu ii mai tacea gura, vorbea peste toata lumea, nu admitea NIMIC care sa o contrazica pe EA sau linia partidului. Era obositoare si nu avea nimic de spus si nici nu ii lasa pe altii.
    Cred ca sint pe cale sa se rupa! O aripa moderata care va intra la guvernare si o aripa talibana care o va tine langa cu aiureli. Si asta ar fi versiunea cea mai bina pt toti.
    O deazmagire. Inca o dezamagire
  • -3 (17 voturi)    
    Irelevant ce Servicii ii sustin. (Vineri, 18 octombrie 2019, 13:53)

    Lok [utilizator]

    E sau nu adevarat dosaru?
    • 0 (10 voturi)    
      ... (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:24)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      corect!
    • +7 (7 voturi)    
      Pai... (Vineri, 18 octombrie 2019, 16:25)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Titlul textului este " Adevarul despre Dan Barna " .
      Io zic ca e cat se poate de clar .
      Daca ar fi intitulat textul " Adevarul Rise Project despre Dan Barna " ar fi relativizat - oarecum - lucrurile …
      Din fericire , Rise Project nu a lasat loc pentru dileme …
      Cititorii pot fi linistiti ...
  • -3 (17 voturi)    
    Mais où sont les neiges d'antan? (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:08)

    newlook [utilizator]

    Mais où sont les neiges d'antan?

    Inainte, cand RISE il ataca doar pe Dragnea (subtirel rau, fara dovezi dar cu incrancenare!)...RISE rima cu "democratie" si "anticoruptie". Azi, cand il ataca pe Barna, RISE rimeaza cu SRI si SIE.

    Ca sa vezi!
  • -3 (15 voturi)    
    cumva au descoperit statul paralel? (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:20)

    Je__ [utilizator]

    OMG....se intoarce placuta suedeza la tefelisti

    aia FaraPenali, curati, oameni noi...vai...nu imi vine sa cred

    si cine investiga dosarele alea, alde Portocala? D-aia nu vrem sectie speciala de investigat? NU POT sa cred!
  • -2 (18 voturi)    
    Tot USR votez la locale si parlamentare DAR au (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:34)

    voxpopulix [utilizator]

    Doi gainari. Barna din punct de vedere moral este aproape la nivel de PSD. Caramitru un mascarici.

    Doua personaje care din pacate strica mult imaginea USR, partidul care are pe departe cele mai putine scursuri din politica romaneasca si foarte multi oameni bine pregatiti si dedicati.


    Cum au ajuns sa fie condusi de barna si caramitru NU POT SA INTELEG.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai străduiește-te puțin (Vineri, 18 octombrie 2019, 17:34)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Și poate vei înțelege. Secretul se să citești printre rânduri.

      Dacă merge ca rață. Dacă măcăne ca o rață.... :)
    • 0 (0 voturi)    
      Cei doi (Luni, 21 octombrie 2019, 17:22)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      sunt mai "vizibil" mediatic, fiind in conducere, dar s-ar putea sa avem marea surpriza ca atunci cand vor veni in fata si ceilalti sa fie tot asa (cine se aseamana, se aduna!). Mare dezamagire!
  • +4 (10 voturi)    
    raizproject (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:42)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    si-a gresit numele din start
    au preluat o franciza si asa cum se intampla la noi orice jurnalist are dreptul sa... scrie despre ce are chef
    fara sa tina cont de faptul ca ne pierd timpul

    Serios acum: ati auzit voi o campanie publica in care sa fie intrebati cititorii despre ce sa se faca o investigatie adevarata completa cap-coada?

    Ca de exemplu: de ce nu avem scoli, spitale, autostrazi
    de ce firmele private castiga atat de mult din afaceri ilegale fara sa fie trase la raspundere (gen industria lemnului, gen industria pieselor auto si a service-urilor auto)
  • +3 (9 voturi)    
    Eu cred (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:26)

    unins [utilizator]

    ca acest om are in cap un cuib de porumbei; cum deschide gura, cum iese cate unul.
  • +2 (12 voturi)    
    Gura betivului (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:34)

    florinos [utilizator]

    Adevar graieste.
    Cine conduce SRI - SIE ? Cine are de castigat daca Barna scade in sondaje ?

    Acum 5 ani Iohannis a fost salvat de diaspora care s-a incapatanat sa stea la cozi si sa voteze impotriva lui Ponta, anul acesta este salvat de reportajul Rise Project.
    Ce noroc pe Klaus Iohannis.
  • -1 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:38)

    unins [utilizator]

    si inca un porumbel de-al lui Caramitru: <<Cine nu este de părere că noi nu ar trebui să mai stăm trei luni de-o parte, este omul sistemului, este împotriva noastră!>>. Adica, cine nu-i cu noi, e impotriva noastra! Cam asa se zice, ca gandea si Stalin!
  • +3 (13 voturi)    
    “Delimitare” fata de Caramitru??? (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:41)

    V. Istina [utilizator]

    Astea is derapaje? Alte repere negative nu aveti, de care sa va delimitati? Inteleg ca bunul simt e important, dar nu e userist. Sa te “delimitezi” de Andrei Caramitru-ca spune niste lucruri care, sunt de un elementar si sanatos bun simt-este o tampenie, dar mai ales, o lasitate!
    Admir Riseproject, insa nu pot sa nu remarc „stranii coincidente“ care ma duc la aceleasi remarci ca ale lui A.C. Nimeni din USR nu are insa curajul minimal sa rosteasca o evidenta, de teama „jurnalistilor“.

    Jurnalistii ca breasla au deseori cu o situatie financiara labila, principiile si politica editoriala e mereu un joc subtil de putere si supunere. Cei cu talent si principii (dar mai ales cei care deja au niste bani de la familie) o duc un pic mai bine scriind la mai multe gazete, insa majoritatea is dependenti de sefii lor directi. Care sefi is super-dependenti (cel mai adesea slugi adevarate) de sefii cei mari. Care sefi au... interese politice. Cu tabloul asta, s-a cam descris marea parte a presei din Ro, cu cateva exceptii. Apoi, ar trebui sa vina „independentii“- gen Rise Project si recorder.ro. Oameni exceptionali, cu productii jurnalistice autentice si dupa mine unii din cei mai buni din tara. Asta nu-i fereste insa de manipulare. „Straniile coincidente“ tin de bun simt, ele exista. Sa te prefaci ca nu le vezi, din politete,ori „bun simt“, e o prostie lasa!
  • -2 (16 voturi)    
    pentru Caramitru (Vineri, 18 octombrie 2019, 16:01)

    tropotaru [utilizator]

    lasă anagramele, mai bine intreaba-ti seful de partid doua lucruri:

    - poate sa ne spuna Barna ce document sau ce informatie din articolul Rise Project este neadevarata?
    - ce a vrut Barna sa spuna in e-mailul pe care la trimis echipei sale in 30 iunie 2015 “Ia uitați ce belșug se întrevede :-)”?
  • -3 (7 voturi)    
    Caramitru le da la oase (Vineri, 18 octombrie 2019, 17:48)

    lantex [utilizator]

    ii trolleaza, e politically incorrect. USR creste si va sterge pe jos cu vechea clasa politica.
  • 0 (8 voturi)    
    Decenta (Vineri, 18 octombrie 2019, 18:23)

    IosifV [utilizator]

    Eu nu am auzit de Caramitru Jr pana sa apara Barna.

    Nu sunt de acord cu modurile lui de adresare. Eu personal ma bucur ca Barna a incetat colaborarea cu el, nu mai este consilerul sau.

    Go Barna! Go USR!

    Oameni buni, sa votam cu oameni care n-au facut inca politica, dar in care avem speranta. Sper sa nu ne dezamageasca si ei caci usor nu va fi dupa 30 de ani PSDism si ALDEism si PNLism.
  • +2 (2 voturi)    
    Anticorupția atacă la noi anticorupția (Vineri, 18 octombrie 2019, 23:09)

    Propinatiu [utilizator]

    Anticorupția atacă la noi anticorupția, încât se miră și corupții ce baftă!