Ministrul Culturii, replică pentru un deputat PNL care i-a spus că PSD "a umplut ministerele de pile, amante, cunoștințe și rude": "Dar și ei sunt oameni"

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:25 Actualitate | Esenţial


Daniel Breaz
Foto: Hotnews
PNL a anunțat că, în cazul în care ajunge la guvernare, va reduce numărul angajaților din sistemul public. Ministrul Culturii, Daniel Breaz, a avut o dispută pe această temă cu un deputat liberal, într-o emisiune televizată. Parlamentarul PNL i-a spus lui Breaz că nu vor fi dați afară oamenii care-și fac treaba, dar că ministerele au fost umplute cu "pile, amante, cunoștințe, rude". "Dar și ei sunt oameni", a fost replica lui Breaz.

Potrivit Digi 24, dialogul între ministrul Culturii, Daniel Breaz, și deputatul PNL Tinel Gheorghe, a avut loc într-o emisiune de la Antena 3.

Dialogul dintre Daniel Breaz și Tinel Gheorghe:

"Tinel Gheorghe (PNL): Nu ne putem bate joc de banii publici, așa cum a făcut PSD. De aceea, reducem numărul de ministere.

Daniel Breaz: Adică, dați oameni afară! De ce dați oameni afară?

Tinel Gheorghe: Nu dăm afară oameni care-și fac treaba, dar ați umplut ministerele, instituțiile cu pile, amante, cunoștințe, rude… Tot felul de politruci pe care-i plătim degeaba, pentru că ei nu știu să facă nimic. Da, clientela PSD nu mai are ce căuta în ministere!

Daniel Breaz: Deci, dați oameni afară.

Tinel Gheorghe: Da, dăm afară pilele și amantele voastre, ale PSD-iștilor!

Daniel Breaz: Dar și ei sunt oameni".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4815 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    /// (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:40)

    hmara [utilizator]

    Mazetelor, ce ziceti?
    Va place mentalitatea?
  • -16 (20 voturi)    
    Si PDL nu a facut asta la randul lui. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:45)

    Lok [utilizator]

    Sa inteleg ca PNL si USR vor lua oameni in care nu pot avea incredere. Foarte idioata ideea.
    • +11 (11 voturi)    
      Si te caini ca daca nu ar fi plecat din tara (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:15)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      oamenii, ar fi dus-o mult mai bine, Romania. Pai la ce sa stai cand pt o fctie la primarie trebuie sa fii amanta, ruda sau urangutan psd?
    • +7 (7 voturi)    
      Mafia (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:23)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Mafiotii de la pesedea pot "lucra" doar cu cei din famiglie.
    • +5 (5 voturi)    
      Corect. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 18:01)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Ar trebui ca toate postruile in ministere si la stat, in general, sa fie ocupate numai de rude si prieteni (sau amante/amanti, cum vrei tu), caci altfel nu poti avea incredere.

      Toate concursurile scoase/desfiintate si ocuparea unui post se va face dupa dosar, in functie de gradul de rudenie.
        #showComment()
  • +5 (5 voturi)    
    Egalitatea in viziunea PSD-ALDE (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:51)

    ranuhasu [utilizator]

    Bine că unii sunt mai Breji ca alții...
  • +5 (7 voturi)    
    Nu e corect (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:51)

    dickins [utilizator]

    vreau sa ii vad pe rand aruncati cum il arunca uncle Phil pe Jazzy Jeff
  • +4 (4 voturi)    
    Și gem toate instituțiile statului de „și ei sunt (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:09)

    prec [utilizator]

    oameni”. Aleși în funcție de gradul de rudenie sau apartenența politică. Ce dacă 99% nu sunt buni de nimic, nu au pregătire, studii sau apetențe pentru posturile ocupate, sunt de-ai pizidelei și este de ajuns.
  • +6 (6 voturi)    
    Saracii, si ei sunt oameni! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:09)

    MirceaCS [utilizator]

    Romania 2019, Ministru:

    "Fie-va mila angajatii pe pile la stat, chiar daca nu merita!"

    Se mai intreaba cineva de ce Romania, dupa 30 de ani, e tot la coada Europei?

    Cu oameni normali, nu exceptionali, care-si fac treaba decent si care nu fura, Romania ar fi ajuns ca Spania sau Portugalia, cu autostrazi si cai ferate excelente construite pe bani europeni.

    Astia care au ajuns pe pile la stat si le convine situatia, au fost cumparati pe cateva mii de ron pe luna de politicieni care au furat milioane de euro. Patetic!
  • 0 (8 voturi)    
    o dau afara pe Turcan? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:11)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    super!
  • -1 (1 vot)