Partenerul lui Dan Barna, după investigația Rise Project: Am primit cu o seară înainte un mail cu întrebări de la ei cu deadline-ul în aceeași seară / În unele cazuri chiar am venit cu bani de acasă

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:26 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Facebook
Prezentat de Rise Project ca asociatul antreprenorului Dan Barna în proiectele cu finanțare europeană, Dragoș Jaliu a scris pe Facebook că, deși investigația jurnaliștilor a durat două luni, a fost contactat pe mail de aceștia abia cu o seară înainte de publicarea articolului. Jaliu se apără spunând că în ceea ce privește ”eterna acuzație de a lucra cu statul” relația cu statul este esențială când obiectul muncii este finanțarea, subliniind că el a venit și cu bani de acasă pentru a pune pe roate proiectele.

Jaliu acuză greșeli în materialul celor de Rise, scriind că "se pare că trebuia cu 2 milioane de euro să înființăm 18 centre de consultanță camerală, numai că obiectivul proiectului era altul: să formăm oameni interesați de dezvoltarea rurală, ceea ce am și făcut, după cum spune și articolul".

Postarea integrală lui Dragoș Jaliu pe Facebook:

Am trecut de la emoție la rațional și invers pe parcursul zilei și înca mă simt ca într-un banc cu punchline prost.
Ar fi multe de spus despre articolul RISE, dar mă voi rezuma acum doar la câteva aspecte:
- Compania mea a implementat și implementează proiecte din fonduri europene. Din rolul de beneficiar sau partener în proiecte am dobândit mult din know-how-ul nostru de la firul ierbii, know-how pe care l-am pus deseori la dispoziția autorităților și altor beneficiari. Articolul Rise Project de astăzi a “divulgat” că am fost partenerul sau beneficiarul a 20 de proiecte cu fonduri europene care însumează 166 de milioane de lei. Numai că aia e valoarea totală a proiectelor. Firma mea a avut/are o alocare de 38 de milioane de lei, din care 20 de milioane însumeaza proiectele finalizate. Iar în unele cazuri chiar am venit cu bani de acasă, pentru ca proiectele să se pună pe roate, pentru ca asta înseamnă să faci pionierat în fonduri europene în România, când un întreg ecosistem nu fucționează cum ar trebui.
- La fel, se pare că trebuia cu 2 milioane de euro să înființăm 18 centre de consultanță camerală, numai că obiectivul proiectului era altul: să formăm oameni interesați de dezvoltarea rurală, ceea ce am și făcut, după cum spune și articolul. Am avut nu 460, ci 520 de persoane participante la cursuri: șomeri, persoane ocupate cu agricultura de subzistență, manageri, angajați și peste 900 de persoane participante la diferite activități de informare și consiliere în cadrul proiectului.
- Cât privește eterna „acuzație” de a fi lucrat cu statul - da, când obiectul muncii e finanțarea, relația cu statul e esențială. Statul acela care e și pe care îl știm cu toții. Rolul nostru nu este să facem poliție, nici măcar investigație ci să ne asigurăm că acele criterii impuse de finanțator sunt respectate.

RISE și-au documentat mai mult de 2 luni materialul. În tot acest timp, ar fi putut să mă caute să îmi spun punctul de vedere, mai cu seamă că în trecut m-au contactat în calitate de expert în finanțări europene. Au făcut-o. Aseară, la 7.05 PM, am primit un mail cu întrebări de la ei cu deadline-ul tot aseară. Atât!
Rise Project a relatat marți într-o anchetă jurnalistică ”șeful USR, partidul care a inițiat campania #FărăPenali, este supervizorul senin al unor fraude și conflicte de interese cu fonduri UE” și că ”la bilanț, managementul care l-a consacrat pe Barna îi este profitabil sieși, în timp ce oameni aflați în cumpănă au beneficiat doar pe hârtie”.

Antreprenorul de succes Dan Barna duce în spate o serie lungă de eșecuri care au costat aproape șase milioane de euro, scrie Rise Project într-un material în care se afirmă că ”șeful USR, partidul care a inițiat campania #FărăPenali, este supervizorul senin al unor fraude și conflicte de interese cu fonduri UE.

”Trei proiecte europene generoase arată ca după război. Banii s-au evaporat între amici cu facturi la comandă, în nepotisme, deturnări, plăți fictive, furturi de echipamente și discursuri despre frumusețea spiritului antreprenorial. Din partea beneficiarilor, multă dezamăgire. (...) Proiectele îngropate de Grupul de Consultanță și Dezvoltare – DCG s-au numit “Punți Comunitare” (social), “SES-am Deschide-te” (social) și “Biblioteca Bunelor Practici” (antreprenorial), iar aceasta e povestea lor. În centru se află candidatul Alianței 2020 USR PLUS, consultant pe fonduri europene, apoi fost secretar de stat în guvernul tehnocrat la Ministerul Fondurilor Europene. Barna, 44 de ani acum, a ieșit din firmă de îndată ce a intrat în minister. L-a avut asociat pe Dragoș Jaliu, 50 de ani, conferențiar la SNSPA, unde predă chiar cursul de Managementul proiectelor și programelor internaționale – Dezvoltare regională și fonduri structurale”, scrie Rise Project în investigația care poate fi citită aici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















18854 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    "Partenerul lui Dan Barna" (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:33)

    cenzuratul [utilizator]

    Luand in calcul toate aparentele lasate de dnul Barna, la precis ce fel de partener ma referiti?
  • +10 (14 voturi)    
    atac sub centura (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:01)

    codrean [utilizator]

    Ce murdarie ! Pusa la cale. De PNL? Asa se pare ...
  • -2 (10 voturi)    
    fix tehnocratii au zis asta! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:27)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    in 2016 a venit la MFE Ghinea & camarila (din care faceau parte si Barna si Jaliu). Si s-au apucat sa demonizeze implementatorii POSDRU, cu acuze si etichete, ca POSDRU=hartii-tocatura de bani=hoti, etc, etc.

    Acum, li se lipeste pe frunte aceeasi eticheta. Ce conteaza ca poate oamenii au muncit pe bune, ca au stat luni neplatiti, ca au adus bani de acasa, ca au avut de infruntat un sistem care nu functiona si un stat inept? nu, s-au "vazut"doar salariile din proiecte. Nu ce in spatele lor.

    Cand generezi rahat, viata te obliga uneori sa il mai si inghiti.

    A se servi cu pofta!
    • +2 (6 voturi)    
      daca stai sa recitesti (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:35)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      o sa vezi ca nu prea are sens ce-ai zis.
      tocmai ca barna si jaliu veneau din sistem si stiau cat e de ineficient. ei au zis ca trebuie imbunatatit.
      acum li se imputa ca au lucrat in sistemul respectiv inainte de a veni la guvern. nu are logica argumentul.
      • +2 (8 voturi)    
        ba are sens (Miercuri, 16 octombrie 2019, 18:14)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui murangura

        si acela ca sunt niste mari ipocriti, care in 2016, cand erau in MFE, impreuna cu Ghinea, au sustinut sus si tare ca POSDRU a fost 'o mizerie", ca doat s-a furat, ca nu a facut nimic util. Ei stiindu-se ca au avut multe POSDRU. Sperau sa nu se prinda prostii.Unii ne-am prins de jocul lor si am protestat. Degeaba, nu aveau la cine, Ciolos nu stie sa asculte de altii, iar Johannis nici atat nu avea treaba.
        In 2016 interesul lor era sa demonizeze POSDRU pentru ca fusese girat MFE pana au venit de pesedisti.
        Numai ca acum, eticheta pusa programului si implementatorilor le vine fix lor in funte.
        Sau, cum se mai zice, roata s-a invartit asa incat acum sunt expusi ei.
        PS: astept cu mult interes sa citim si despre infectul de Ghinea, care tuna de unii si altii ca sunt corupti, in timp ce ONG lua incasa sute de mii de euro pe tot felul de proiecte pentru "studii", analize, consultanta, etc, pe care nimeni nu le-a citit si utilizat vreodata, si asta din fonduri publice de stat- sa fim intelesi, jegul a avut surse de finantare direct de la ministere si agentii ...pesediste in perioada 2012-2015! Mai rau decat Barna. Putintica rabdare, stimabililor. O sa vedeti cu totii cati din USR sunt de fapt doar niste ipocriti si demagogi, pentru care exista o coruptie "buna" (cea a lor si a celor unde au interese) si una 'rea"-psd, alde, udmr, etc.
        • -1 (1 vot)    
          totuși (Joi, 17 octombrie 2019, 8:25)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Ceea ce-i reproșezi lui Ghinea este că a prestat servicii prezumate de tine a fi de calitate dar și inutile către Statul român pentru care a fost plătit ?
          Păi eu, și mare parte din familia mea, în locul lui Ghinea făceam la fel. Și eu sunt jeg ?!
          Bine, nu mai pun problema ce făceai TU în locul lui Ghinea, că degenerează discuția
          • +1 (1 vot)    
            nu, reprosez ipocrizia si demagogia (Joi, 17 octombrie 2019, 10:30)

            Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

            Aceea in care, dupa ce ai incasat cateva sute de mii de euro (cel putin 500.000 euro a incasat CRPE pe 'studii" de tipul "integrarea euro-atlantica a Moldovei", "orientari pro-nato Georgia" si alte "analize' din astea oricum inutile, sa fim seriosi!), iar grosul sumelor au ajuns in contul lui personal, cu contracte de "Drepturi de autor" (ca de ce sa platim contributii la CIM, ca prostii de experti din POSDRU, cei acuzati otova?, statul sa se descurce), vii si arunci cu rahat in altii, ca au tocat bani pe hartii, ca nu au produs nimic, ca pesede, etc.
            Stiti de unde a primit proiectele astea? de la MAE. in 2012-2015, ghici de ce partid era condus MAE? aha....va prindeti voi.
            De asta e vorba, sa fii manjit cu rahat pana peste cap, sa fii platit fix precum Cumpanasu, cu milioane de lei de la buget pe 'proiecte' pentru mai nimic si sa te erijezi in judecatorul altora.
            Nu vi se pare nimic in neregula cu asta?
            Drept recompensa, de la cateva mii de euro pe luna in perioada aceea, acum a sarit de 10.000 pe luna ca europarlamentar. Asta e "meritorcratia" romaneasca: cine tipa mai tare si minte mai mult, ajunge sus.
            Poate imi explicati si mie ce diferenta e intre el si Cumpanasu. Ca idee...ca nu ma prind! (in afara de cea cu nivelul de studii si faptul ca al doilea e si labil psihic).Dar ambii au "spate" in alte structuri. Este mai mult decat evident.
  • +1 (5 voturi)    
    a adus bani de acasa (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:32)

    Razvan_M [utilizator]

    Puii mei, daca proiectele astea unde "consultanta" (wink, wink) este de peste 25% si valoreaza zeci sau sute de mii de euro per proiect, ii fac pe Antreprenoru' si partenerul lui sa aduca bani de acasa, inseamna ca oamenii au produs bani din altceva. Din ce puii mei au produs banii? Si pe ce s-au dus totusi banii din proiecte?
    • 0 (2 voturi)    
      neah (Joi, 17 octombrie 2019, 8:21)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Nu ești suficient de rațional pentru speța asta, în plus, articolul nu vorbește de prăbușirea civilizațiilor pe motiv de musulmani născuți răi, vreo 2 miliarde
      • +1 (1 vot)    
        esti cu capsorul, propagandist mic (Joi, 17 octombrie 2019, 12:48)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        ?

        Nu-ti place cand zice cineva ceva de El Lidero Antreprenor (pe banii statului)?
  • +2 (4 voturi)    
    eu il cred! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:07)

    Codruta N [utilizator]

    Si mie mi s-a intamplat sa aduc bani de acasa, pentru ca proiectele sa functioneze!
    Articolul e slab si VADIT centrat pentru a il pune pe Barna intr-o lumina negativa! Nu exista dubiu, ref. la titluri, subtitluri samd.!
    Asta nu inseamna ca as considera ca acele proiecte au mers 100% bine! Se prea poate sa fi avut destule deficiente - dar pentru asta exista Corp de Audit samd.! Articolul imi e CLAR ca e scris "la comanda"!
  • +4 (6 voturi)    
    400 de lei (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:53)

    of of [utilizator]

    În aprilie-mai 2016 Dan Barna primește un telefon de la Cioloș, pentru un post de secretar de stat de cca o jumătate de an. Dan Barna iese din afacerea profitabilă cu fonduri europene și îi vinde partea sa prietenului și partenerului său, D. Jaliu, pentru 400 de lei.
    Nu e cam suspect că a renunțat la partea sa într-o afacere foarte bună în schimbul unui job la stat pe salariu mediu, de o jumătate de an?
    • +2 (4 voturi)    
      ? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 18:36)

      o_o [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Il suspectezi ca ce? Legal nu poti lua o pauza/vacanta de la conducerea unei societati... poate s-a inteles cu partenerul sau... e problema lor.
    • -1 (1 vot)    
      Depinde (Miercuri, 16 octombrie 2019, 20:06)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Nevasta-sa castiga oricum foarte bine si atunci inainte ca cineva sa stie de el. Eu ,daca sotia ar castiga super bine, m-as ocupa de altceva, nu as munci zi de zi sa fac bani. Si oricum banuiesc ca facuse destui in consultanta. Ca o opinie personala, consider ca banii pe care-i castiga firmele de consultanta pe fonduri europene sunt nejustificat de mari in raport cu stresul si efortul aplicantului. Desigur problema e a statului roman care n-a reusit sa faca un mecanism simplu astfel incat sa n-ai nevoie de acesti consultanti si macar pe proiecte mici sa poti sa scrii singur un proiect fara umpli buzunarele unui consultant si fara a avea vreo garantie ca vei castiga proiectul. Dar asta nu ma impiedica sa-l votez pe Barna care cu bune si rele, macar a avut initiativa sa faca ceva pe cont propriu si deocamdata nu am vreo dovada ca a facut ceva ilegal, pana la urma nu impartea el banii. Si spun asta din perspectiva unui antreprenor.
    • 0 (0 voturi)    
      chiar ca "of of" (Miercuri, 16 octombrie 2019, 20:54)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Te-a dus capul sa verifici cat e capitalul social si cate parti are fiecare?