Dacian Cioloș: Eu nu știu să-i fi propus cineva alianței USR-PLUS să intre la guvernare / Cel puțin noi de la PLUS suntem gata de guvernare, dar nu suntem dispuși să facem compromisuri pentru asta

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:40 Actualitate | Esenţial


Dacian Ciolos
Foto: Facebook
Liderul PLUS, Dacian Cioloș, spune, la RFI, că nu știe ca cineva să fi propus Alianței USR-PLUS să intre la guvernare, printr-o discuție serioasă, și vorbește despre "speculațiile din presă" și despre cei care acuză alianța că nu are curajul guvernării. El mai spune că "cel puțin PLUS" este "gata de guvernare" și "nu fuge" de asta, însă "nu este dispusă să facă niciun fel de compromisuri". Cioloș amintește condițiile puse noului cabinet pentru a obține votul USR în Parlament pentru a fi învestit.

Dacian Cioloș prezintă condițiile pentru susținerea Guvernului Orban: ”În măsura în care acest Guvern care ar urma să se instaleze își asumă ca după alegerile prezidențiale să facă tot ce îi stă în putere ca să putem declanșa alegerile anticipate și își asumă la pachet câteva măsuri de bun simț, din punctul nostru de vedere, pe care știm că românii le așteaptă, cum ar fi alegerea primarilor în două tururi, adoptarea inițiativei ”Fără penali în funcții publice”, desființarea prin lege a recursului compensatoriu, care știm că a eliberat din închisori câteva zeci de mii de infractori și consultarea Parlamentului pentru poziția de comisar european, care ar trebui să fie propusă în zilele următoare, alianța a decis ca cei de la USR care sunt în Parlament să poată să voteze pentru susținerea acestui Guvern”.

Liderul PLUS spune că formațiunea sa nu fuge de guvernare, dar nu vrea să facă vreun compromis.

”Nu e deloc o reticență. Noi la PLUS chiar ne-am pregătit, am lansat în urmă cu câteva săptămâni acel program PLUS ACUM, în care tocmai pentru a arăta că suntem pregătiți să intrăm la guvernare, am spus care ar fi măsurile care din punctul nostru de vedere ar trebui și ar putea fi aplicate imediat ce am intra la guvernare. Deci nu e deloc o reticență, cel puțin din partea noastră, la PLUS, noi suntem gata de guvernare și nu fugim de asta, însă nu suntem dispuși să facem nici un fel de compromisuri, pentru a intra la guvernare (...). Noi suntem gata să intrăm la guvernare de mâine, însă pentru măsurile care noi credem că ar trebui aplicate e nevoie de o susținere parlamentară. Ăsta e motivul pentru care insistăm pentru alegeri anticipate”.

Dacian Cioloș mai susține că nu au existat discuții serioase pentru intrarea USR-PLUS la guvernare: ”Eu nu știu să-i fi propus cineva alianței USR-PLUS să intre la guvernare, pentru o discuție serioasă pe acest subiect. Au fost doar speculații în presă, unii care ne acuză că nu avem curajul s-o facem, dar nu ne invităm noi la guvernare. Colegii de la USR au avut o discuție pe acest subiect, pentru că ei sunt în Parlament, noi la PLUS nu suntem în Parlament, ca să putem să ne punem această problemă, nu știu cine are nevoie de noi, de cei de la PLUS acum, la guvernare, atâta timp cât noi nu avem voturi în Parlament”.

Liderul PNL, Ludovic Orban, este premierul desemnat de președintele Klaus Iohannis pentru formarea noului Guvern, după moțiunea de cenzură împotriva Cabinetului Viorica Dăncilă.

După anunțul președintelui, liderul USR, Dan Barna, a transmis să a "sperat până în ultima clipă" că președintele Klaus Iohannis va înțelege cât de important este să fie organizate alegeri anticipate și a reamintit cele patru condiții ale USR pentru a vota în Parlament învestirea noului guvern. El spune că îndeplinirea acestor condiții până la votul de învestitură ar fi "o minimă dovadă de bună credință privind direcția României în perioada următoare". "Cerem președintelui și premierului desemnat Orban ca în procesul de formare a majorității necesare învestirii guvernului să includă și condițiile USR PLUS. Altfel, USR nu va da votul de învestitură în Parlament".

Potrivit USR, pachetul legislativ trebuie să vizeze următoarele modificări:
  • Adoptarea legii privind alegerea primarilor în două tururi - esențială pentru legitimitatea aleșilor locali și recuperarea democrației la nivel local.
  • Adoptarea inițiativei “Fără Penali în Funcții Publice” pentru care au semnat peste un milion de români.
  • Desființarea prin lege a recursului compensatoriu care a eliberat din închisori peste 20.000 de infractori, dintre care mulți au comis noi fapte de violență.
  • Consultarea Parlamentului asupra propunerii pentru poziția de comisar european ce revine României.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7015 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    Ce Înseamnă PLUS pentru Romania ? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:50)

    un domn [utilizator]

    Nimic, mai exact o Elegantă Gargara Fără Apa de Gura
    • +2 (10 voturi)    
      ... (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:50)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...dar psd-ul, care te plătește, ce înseamnă pentru românia, domnule rahat-pe băț?
  • +11 (15 voturi)    
    Solutia corecta (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:51)

    IosifV [utilizator]

    Poporul a ales PSD sa conduca tara, dar PSD, incompetent total, si-a pierdut majoritatea.
    Corect ar fi poporul sa fie rechemat sa-si exprime votul, indiferent care ar fi rezultatul.
  • -5 (11 voturi)    
    USR++ = Fricosi si guralivi. Johannis+PNL=Salvare (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:53)

    Miky60 [utilizator]

    Cei de la USR si de la Plus s-au dovedit a fi doar guralivi si fricosi si falsi. Se bateau cu pumnul in piept ca Dragnea si Danicla distrug tot si ce o sa faca ei daca vin la guvernare si acum cand e sa vina la guvernare nu stiu cum sa o dea la coteala ca la Ploiesti. Acum ii acuza pe PNL ca nu le-a pus covorul rosu in fata sau ceva. Niste fricosi.
    Doar Johannis si PNL pot salva tara asta si sa o aduca unde era inainte de cei 30 de ani de PSD!
  • -6 (10 voturi)    
    U.S.R.-ul cu Barna este în plop. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 11:04)

    prec [utilizator]

    Și plopul în aer.
    Rămâne Csolos buburosul.
  • +1 (11 voturi)    
    are Plus parlamentari (Miercuri, 16 octombrie 2019, 11:17)

    Je__ [utilizator]

    si nu stim noi?

    sau ii asa pe contract de management?

    Pai Orban ar putea coopta si cativa trecatori in guvern, statistic e posibil sa nimereasca oameni mai de calitate decat propunerile lui din PNL
  • -1 (9 voturi)    
    Păi de ce să intri la guvernare? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 11:36)

    Shaolin [utilizator]

    Și să încerci să implementezi singur condițiile pe care le pui altora?

    E mai simplu să stai pe margine și să behăi ca disperatul „corupții, incompetenții” în loc să încerci să schimbi ceva în țara asta (așa cum pretinzi că vrei).

    Dar deh... timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim. E buun salaru' de parlamentar. E buuun, nu?
    • -1 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:08)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      de ce să intri la guvernare? grea întrebare, dar am să încerc să te lămuresc:

      adică de ce 1+1=2? :)))
      ne concentrăm, da?

      atunci cînd intri la guvernare, (mai ales pe termen scurt), și ești slab reprezentat în șparlament, unde se știe, tîlharii și curvele, adică psd, alde, udmr și pro rom reprezintă majoritatea, nu vei avea nicio șansă să îți vezi vreun proiect realizat. î plus timpul e foarte scurt, iar un an de agonie inutilă erodează tare de tot credibilitatea unui partid.
      dar tu știi foarte bine treaba asta, viermuș pesedist!
      în afară de asta, usr+ a anunțat că va sprijini guvernul minoritar pnl, cu care dealtfel au destule obiective comune, de ex. "fără penali în funcții publice", o campanie civică, semnată de peste un milion de cetățeni, dar băgată la sertar de stăpînii tăi, psd.
      sînt multe felurile în care usr+ poate susține noul guvern, chiar dacă nu face parte din el.
      e mare foamea, dar acu' că s-au dus pe copcă înfractorii de la psd, o să fie și mai mare!
      fă niște provizii, ceva, sau mai bine emigrează direct în rusia, la tovarăși, iliescu approves!
      ah, da. și plăcuțe suedeze fără număr!
      • +2 (2 voturi)    
        Mai așteptăm (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:55)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        Până va avea USR majoritate de 99%.

        Și atunci totul va fi bine. Corupții vor fi la închisoare. Ploile vor veni la timp. Iar mâncarea se vă săra singură, ca prin minune.

        Prietene! Dacă vrei să schimbi ceva TE LUPȚI nu te plângi! Te zbați! Te străduiești. Faci din rahat bici.

        Dacă situația e așa dramatică precum o prezintă USR, înseamnă că sunt niște lași și niște incompetenți ce se mulțumesc la a lătra din spatele gardului.
  • +2 (8 voturi)    
    a vrea si a parea (Miercuri, 16 octombrie 2019, 11:50)

    cugetatorul [utilizator]

    USR-PLUS nu vrea la guvernare pana la anticipate dar vrea sa para ca vrea, iar PNL ar vrea sa guverneze singur pana la anticipate dar vrea sa para ca nu vrea.
  • -5 (9 voturi)    
    La guvernare Ciolos e mereu primul (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:00)

    t4v1 [utilizator]

    Dar cand a fost vorba sa intre in parlament unde conteaza a stat pe margini.
  • -2 (10 voturi)    
    Voi--- (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:18)

    Gigi Kent [utilizator]

    Voi trebuie intai sa candidati si sa fiti alesi si apoi la guvernare. Sau vrea Mr. Ciolos iar Premier pe usa din dos?
  • -4 (6 voturi)    
    Julien, cel putin la minte... (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:01)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Borno o tine langa de 6 luni cu anticipatele si ca nu intra la guvernare decat in urma alegerilor, iar cel sarac cu duhul se lamenteaza ca USR nu a fost invitata la guvernare (sic).

    chercher l'horreur.
  • -3 (5 voturi)    
    Ciolos USR PLUS (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:16)

    12Cristian [anonim]

    Ciolose, cetateanul francez, distrugator de buget si guvern, ti-a dat patronul Macron indicatii?! Te "mananca in fund" pofta de putere??? Ce s-o fi incurcat USR-l cu aceasta fiinta perversa politic? Vai, am uitate Ciolose, ai si cetatenie romana??