Dan Barna insistă cu alegerile anticipate, după consultările de la Cotroceni. Mesaj pentru Iohannis: Dacă vreți cu adevărat să scăpăm țara de PSD, aveți curajul să facem acum anticipate

de MH     HotNews.ro
Marţi, 15 octombrie 2019, 12:19 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Agerpres
Liderul USR, Dan Barna, a anunțat pe Facebook că la consultările de astăzi cu președintele Klaus Iohannis acesta i-a reconfirmat că vrea alegeri anticipate, dar consideră că un calendar pentru acestea trebuie abordat abia după alegerile prezidențiale. "Președintele Iohannis urmează să aibă consultări și cu liderii PNL și UDMR, Ludovic Orban și Kelemen Hunor, după care să anunțe, probabil în cursul după-amiezii, premierul desemnat să formeze noul guvern.

Redăm integral mesajul lui Dan Barna după consultările de la Cotroceni:
  • "Am ieșit de la consultări unde președintele Iohannis mi-a reconfirmat că își dorește alegeri anticipate. Chestiunea calendarului pentru anticipate consideră însă că trebuie abordată abia după alegerile prezidențiale. Argumentul pe care l-a invocat a fost nevoia de a o înlocui urgent pe Dăncilă.
  • Domnule Iohannis, haideți să nu mai gândim de azi pe mâine.
  • Care e alternativa la anticipate? Să puneți acum un guvern slab, fără susținere parlamentară, aflat în permanență la mâna PSD și a celorlalte partide pesediste din Parlament, conduse de Ponta și Tăriceanu, partide care împreună au majoritatea în Legislativ. Un astfel de guvern nu va putea să facă reformele de care România are nevoie și ne trezim, la fel ca în 2016, că după un an de zile se întoarce PSD pe cai mari la guvernare. Ați uitat anul 2016? Știu foarte bine despre ce vorbesc, am fost în guvernul Cioloș, știu cât de mult ne-a afectat lipsa de susținere.
  • Haideți mai bine să facem anticipate acum, cât PSD este slab. Să mergem acum în fața oamenilor și să câștigăm o majoritate solidă în Parlament. Vă garantez că dacă facem alegeri acum, PSD nu va mai reveni la guvernare pentru 10 ani de-acum înainte. Dacă vreți cu adevărat să scăpăm țara de PSD, aveți curajul să facem acum anticipate.
  • Și dacă vi se pare că actuala Constituție nu facilitează anticipatele, haideți să ne luăm un angajament, că oricare dintre noi va câștiga alegerile prezidențiale va iniția un proces de modificare a Constituției care va cuprinde printre altele și posibilitatea ca Președintele să inițieze un referendum de dizolvare a Parlamentului atunci când acesta nu mai reflectă voința cetățenilor. Cum se întâmplă acum, când configurația actuală a Parlamentului, bazată pe votul din 2016, nu mai are nicio legătură cu votul dat de oameni pe 26 mai.
  • Avem în Parlament un partid nou, care nu a fost pe liste la alegerile din 2016 și 54 de deputați și senatori au trecut la un alt partid față de cel pe listele căruia au intrat în Parlament.
  • Aveți aici propunerea din programul meu de președinte - https://www.danbarnapresedinte.ro/program_reforma_constitut…
  • Vă chem să ne asumăm împreună acest obiectiv care va permite rezolvarea mult mai facilă a crizelor de tipul celor pe care le traversăm astăzi".
La această oră, președintele Klaus Iohannis continuă consultările de la Cotroceni, unde are discuții separate cu liderii PNL și UDMR, după care urmează să anunțe, probabil în cursul după-amiezii, premierul desemnat să formeze noul guvern.

USR a anunțat luni seară că liderii partidului au avut o discuție pentru a stabili acțiunile partidului în perioada următoare, după trecerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă și au decis să susțină în continuare organizarea alegerilor anticipate în cel mai scurt timp posibil. Liderii partidului au susținut ca USR "să nu intre la guvernare fără alegeri anticipate care să dea o nouă majoritate în Parlament și un mandat clar forțelor reformiste".

Potrivit USR, din discuția liderilor formațiunii a reieșit că parlamentarii USR ar putea analiza acordarea votului de învestitură unui cabinet de tranziție care își asumă o durată de viață limitată pentru pregătirea alegerilor, cu anumite condiții care să demonstreze voința unei majorități parlamentare pentru reforme:
  • 1.Adoptarea legii privind alegerea primarilor în două tururi - esențială pentru legitimitatea aleșilor locali și recuperarea democrației la nivel local.
  • 2.Adoptarea inițiativei “Fără Penali în Funcții Publice” pentru care au semnat peste un milion de români.
  • 3.Desființarea prin lege a recursului compensatoriu care a eliberat din închisori peste 20.000 de infractori, dintre care mulți au comis noi fapte de violență.
  • 4.Consultarea Parlamentului asupra propunerii pentru poziția de comisar european ce revine României.
Luni, au fost la consultări cu președintele Klaus Iohannis liderii PMP, Eugen Tomac, Pro România, Victor Ponta, și ALDE, Călin Popescu Tăriceanu.
    Victor Ponta a declarat luni seară, la Digi 24, că în cursul zilei a avut o întâlnire cu președintele Iohannis, la Cotroceni, precizând că au avut o discuție "clară și scurtă”. "Președintele urmează să facă mâine (marți - n.r.) anunțul privind primul-ministru și să vedem ce se întâmplă”, a mai spus Victor Ponta. El a precizat că nu i s-a cerut să susțină un guvern monocolor PNL și, de altfel, nici n-o va face.
      La rândul său, Tăriceanu a declarat luni seară că ALDE nu va vota noul Executiv dacă PMP va face parte din el. Iohannis a anunțat, joi după-amiază, după consultările cu reprezentanții partidelor parlamentare, de la care PSD a lipsit, că luni sau cel târziu marți va desemna un prim-ministru, el spunând că este nevoie să se instaleze urgent un nou guvern, de tranziție, și că este destul de clar că ne îndreptăm spre guvern PNL sau în jurul PNL.
        ”Consultările începute astăzi vor fi continuate luni, poate chiar și marți, într-o formulă mai restrânsă, pentru a clarifica foarte bine ce trebuie făcut și de ce trebuie făcut. Însă vreau să știe toată lumea că eu intenționez să fac repede o desemnare”, a spus șeful statului.
          Din punct de vedere al componenței politice, prima variantă, și cea mai probabilă, este a unui guvern monocolor. A doua variantă este o echipă PNL-PMP, potrivit unor surse din partid, liberalii fiind dispuși să dea partidului condus de Eugen Tomac două ministere.







          Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















          26723 vizualizari

          • -11 (39 voturi)    
            Sublim ! De Acord ! Însă fără Sifonatori de (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:25)

            un domn [utilizator]

            Fonduri UE !

            #faraSifonatorideFonduriUE
            • -12 (34 voturi)    
              dar cum atunci (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:46)

              john06 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              cu 6 case cumparate din banii de meditatii?!
              • +1 (9 voturi)    
                nici Dvs. nu scrieti rau (Marţi, 15 octombrie 2019, 14:05)

                ..13 [utilizator] i-a raspuns lui john06

                Si deci am in cursa doar un singur candidat care nu apartine ciumei rosii si nu are legatura cu prostia...

                Suntem destepti, si nu suntem putini!
            • -7 (39 voturi)    
              barna ii ia de prosti pe romani (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:50)

              Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Nu e nevoie de nici-o ancheta RISE, e suficient sa-l auzi vorbind.
              Nu spune nimic, se ascunde in spatele unor lozinci simpliste. Un om care se ascunde dupa vorbe nu are cum sa fie onest.
              Cum a ajuns omul asta sa conduca USR ?
              • +7 (15 voturi)    
                Dar de ce (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:10)

                varavara [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

                te roade Barna si nu te roade cum a ajuns veorica, proasta satului, in fruntea partidului drag tie, psd?
                • +3 (11 voturi)    
                  diferenta intre Barna si Viorica (Marţi, 15 octombrie 2019, 14:16)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui varavara

                  este ...fara NUMAR, comparatia evocata de tine este EXACT nuca in perete !
            • -3 (7 voturi)    
              bine scris (Marţi, 15 octombrie 2019, 14:03)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              .
            • -1 (5 voturi)    
              din pacate pentru tine (Marţi, 15 octombrie 2019, 14:51)

              Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Barna are dreptate ! Altfel os a baltim pana PSD va fi reales ! Este sabotaj pe fatza !
          • -8 (36 voturi)    
            Din ce in ce mai antipatic tipu' .... (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:26)

            KTerinca [utilizator]

            La prezidentiale nu are nici o sansa, iar din cauza lui, USR-ul se va duce in bot la alegerile locale si parlamentare.
            • -6 (22 voturi)    
              Aici Gresesti (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:50)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

              Precum Madam WRING își va anunța ASTĂZI demisia din useree, astfel ca USR sa rămână unit !
            • +3 (3 voturi)    
              De ce? (Marţi, 15 octombrie 2019, 15:05)

              Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

              Voi chiar vreti sa se erodeze un guvern 9oricare ar fi el) sa vina apoi PSD-ul sa rada in fata ca ce rai sunt si pana la anul sa se relanseze cu minciunile si propaganda lor? Mi se pare d ebun simt fortarea alegerilor parlamentare...sunt tactici prin care s epoate intampla.
          • +8 (14 voturi)    
            UDMR (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:27)

            Tescovin [utilizator]

            Nu știu alte partide, dar în mod normal UDMR ar trebui să susțină un guvern Orban. N-ar fi prima dată.
          • -9 (37 voturi)    
            las si oportunist.. (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:28)

            demaGOGU [utilizator]

            ...isi mascheaza frica de a prelua guvernarea sub marota anticipatelor.

            grozavia cu dizolvarea parlamentului de catre presh de fiecare data cand nu mai reflecta vointa electoratului (decisa pe baza de sondaje de opinie, presupun?) spune multe depre credentialele democratice ale acestui individ impins in fata de puterile care sunt.
          • -13 (33 voturi)    
            No ho un pic ..Barna ..ca citesc pe Rise project. (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:30)

            Lok [utilizator]

            Sa tii minte ce vrei sa spui ca te intreb dupa ce termin.
            • 0 (26 voturi)    
              Concret, Ce-ai citit pe RISE project? (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:49)

              IosifV [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              RISE Project e o insiruire de vorbe lungi cu poze, dar e greu sa-ti faci o parere.
              • 0 (12 voturi)    
                Pai doar cum a devenit milionar (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:26)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

                ajutand pe altii sa acceseze 7.5 milioane de din fonduri europene. Un geniu economic.
              • +4 (10 voturi)    
                pai (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:42)

                jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

                afaceri esuate din concep pentru sora si prieteni pe fonduri de la stat-fondurile ue sunt tot de stat si de cele mai multe ori au si cofinantare de la bugetul tarii. sora faliment cu datorii la stat 100k...unde s-au dus acesti 100k? in materiale?! :))
              • -1 (15 voturi)    
                daca spune RiseProject (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:47)

                Je__ [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

                atunci e PENAL


                ASA a decretat strada, si un politruc de la un pupitru.
                Stiu, e trist cand aceleasi argumente stupide se intorc impotriva ta, dar asa e cand faci o politica fake, bazata pe acuze, injurii si ura

                Haideti baieti cu cafeluta USR-ista!!!! #resist
              • +5 (9 voturi)    
                E complicat cu cuvintele lungi (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:51)

                Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

                E mai simplu cu slogane scurte. Să înțeleagă tot omul.

                Într-o altă ordine de idei: Rise e o companie finanțată și susținută de republicanii din spatele lui Trump.

                Trump îl sprijină pe Ficus în urma unei negocieri între cei doi. Dar Trump își va lua țeapă în cele din urmă.

                El nu știe că trebuie să negocieze cu grădinarul nu cu planta.
                • -2 (8 voturi)    
                  Ai vreun link desrpe asta? (Marţi, 15 octombrie 2019, 14:05)

                  Lok [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

                  E o supozitie foarte interesanta.
              • +3 (9 voturi)    
                concret (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:54)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

                "Se impunea o selecție de oferte, întrucât suma depășea 30 de mii de euro, deci s-a mai prezentat cineva (Promo Service). Substanțial mai mică (208.440 lei), a doua ofertă a fost respinsă scurt de Dan Barna, dintr-un motiv ciudat: dădea mai multe servicii decât i se cereau, cum ar fi să transporte și trainerii, nu doar cursanții."

                Greu de facut o parere, nu? :D
            • -1 (5 voturi)    
              sunteti simpatic... (Marţi, 15 octombrie 2019, 14:08)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Dar nu cred ca are prea mare tinere de minte...

              Ete groasa rau de tot dar va rog sa intelegeti de ce unii de la USR o tot legau de gard cu spitalele si uite ca putem intelege de ce ...

              Asistenta sociala nu nenorociri aduce - mai devreme sau mai tarziu...
          • -6 (30 voturi)    
            "sa nu mai gandim de azi pe maine" (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:30)

            cucuveaua mov [utilizator]

            buna idee
            dar cum de nu v-a venit inainte de motiune?
            inainte de motiune ziceati - ce conteaza ce vom face dupa, important este sa pelce dancila. acum nu stiti ce sa faceti
            buni conducatori ati fi. cu viziune, cu caracter etc
          • -6 (24 voturi)    
            Anticipate (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:35)

            vasile50b [utilizator]

            pina nu se dezumfla el cu bula asta USR infestata de ai lui https://www.riseproject.ro/articol/adevarul-despre-dan-barna/
            • +2 (8 voturi)    
              Sigur ca da, (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:12)

              varavara [utilizator] i-a raspuns lui vasile50b

              cum indraznesc astia sa dea jos psd-ul tau drag?
          • +11 (31 voturi)    
            Asa ar fi corect (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:37)

            IosifV [utilizator]

            Poporul isi voteaza conducatorii. Poporul a votat PSD, dar PSD apoi si-a pierdut majoritatea in parlament (pentru ca s-au dovedit total incompententi, au schimbat cred peste 70 de ministri).

            Corect ar fi ca acum poporul sa fie chemat sa-si aleaga noi conducatori.
            Din pacate constitutia noastra draga nu e gandita astfel incat in astfel de situatii, alegerile anticipate sa fie simplu de implementat.

            Jos PSD, dar si clica ALDE/PNL/PD(L)/UDMR care au fost la guvernare in diverse forme, cot la cot cu PSD de 30 de ani.
          • -5 (35 voturi)    
            barna-tine-o-langa: atat a putut usr (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:39)

            Poiana lui Occam [utilizator]

            Nu inteleg cum a reusit omul asta sa ajunga presedintele unui partid care se dorea "salvarea" Romaniei.
            Pt ce l-au ales ? Pentru infantilism ? Vanitate ? Caposenie ? Are puteri mistice ?
          • +16 (30 voturi)    
            Corect (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:43)

            junimea [utilizator]

            Anticipatele sunt solutia. Un guvern minoritar care guverneaza pentru 1 an e la mana PSD si ALDE. Riscam sa repetam situatia cu guvernul Ciolos.
            • +1 (3 voturi)    
              Si anticipatele sunt la mana PSD/ALDE/UDMR (Marţi, 15 octombrie 2019, 16:25)

              CezarN [utilizator] i-a raspuns lui junimea

              Daca nu vor ei, nu se fac.
              Pica un premier, il voteaza pe al doilea, dupa o saptamana il pica(deci nu au picat doua propuneri consecutiv, cum spune Constitutia), si asa mai departe, nu de moftul lui Barna. Sa mearga dl Barna sa convinga celelalte partide sa pice doua propuneri consecutive de premier.
              Anticipatele sunt o chestiune de consens intre partide.
              Si asa cum vrea Barna anticipate pentru ca el crede ca vor aduce mai multe procente USR-ului (decat are acuma, ca in nici un caz nu ver fi cele de la europarlamentare cu viseaza el), tot asa PSD/ALDE sau UDMR nu vor anticipate pentru ca spera sa se redreseze in perceptia publica odata cu trecerea timpului si cu greselile INERENTE ale noului guvern.
              Sa ne explice dl Barna si sustinatorii ideii de anticipate ce anume din articolul 89 din Constitutie depinde de presedinte si dl Iohannis nu vrea sa faca, vo rog:
              ------------------------------------------
              ARTICOLUL 89
              (1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.
              ------------------------------------------
              • -3 (3 voturi)    
                Uite solutia (Marţi, 15 octombrie 2019, 20:03)

                gronzo [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

                E nominalizata Kovesi si iti garantez ca PSD si ALDE nu o vor vota.
                • 0 (2 voturi)    
                  N-ai inteles nimic (Marţi, 15 octombrie 2019, 22:30)

                  CezarN [utilizator] i-a raspuns lui gronzo

                  O voteaza si apoi, peste o saptamana-doua, o demit.
                  Ba chiar PSD s-ar bucura, caci asa ar scapa de ea si de la Parchetul European, femeia fiind nevoita sa-si dea demisia de acolo cand accepta nominalizarea.
                  Sa nu ne bucuram ca am scapat de niste prosti cu ochelari de cal si sa dam, in schimb, peste niste "destepti" miopi.
          • -1 (23 voturi)    
            Eu nu sunt sigur ca Barna-USR au inteles pericolul (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:44)

            Habermas [utilizator]

            Mai ales acum dupa motiune, fiecare zi cu guvern PSD fie el si intermiar este un pericol national. Iar daca nu se instaleaza acum alt guvern (de exemplu daca USR-PLUS voteaza impotriva instalarii noului guvern), PSD va mai castiga cateva luni bune la guvernare, timp in care nu au absolut nicio motivatie sa fie retinuti. Prapad vor face.

            Pun asta pe seama lipsei de experienta politica la USR dar parca a trecut perioada de adolescenta politica si la USR si acum m-as fi asteptat sa fie mai responsabili. In acest moment incep sa-mi pun intrebari fie despre inteligenta lor, fie despre moralitatea lor. De unde stiu eu ca nu s-au vandut unui PSD disperat si fac in asa fel incat sa castige timp PSD-ului ???
            • 0 (0 voturi)    
              lipsa de experienta (Miercuri, 16 octombrie 2019, 0:13)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

              doar atat ?
              poti defini usr ca partid ?
              e de dreapta cum ar vrea ei sa credem noi, e de stanga, cum par f. adesea in glasuiri negandite, sau de centru ?
              io zic a e de toate, de peste tot.
              dar, cea mai mare parte, partizanii hastagei, sunt nihilisti, anti orice sistem.
              pe romaneste, gica contra.
              iar nucleul este de laborator, butonat de undeva dinspre padure...
              cadoi, dupa dracnea si kotrutza.
          • -10 (26 voturi)    
            BARNA #DaInapoiBaniiSifonati !!! (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:49)

            Velma Kelly [utilizator]

            DEMISIA barna ! Retragerea candidaturii !!!
            • +2 (8 voturi)    
              Asa e (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:12)

              varavara [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

              Dancila presedinte! Asta vrei sa spui, nu?
              • 0 (4 voturi)    
                altceva vrea sa spuna (Marţi, 15 octombrie 2019, 15:19)

                cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui varavara

                ca cine nu este cu noi (in cazul de fata cu barna) este impotriva noastra (adica este cu ciuma rosie)
            • +3 (7 voturi)    
              hihihi (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:47)

              transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

              #afara din #tara cu #postacii #ruznach !!!
          • -3 (17 voturi)    
            Am impresia ca Barna si-a impus ideile. (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:53)

            Habermas [utilizator]

            Nu cred ca ansamblul USR gandeste ca el. Cu cat il vad mai mult pe la emisiuni-TV, interviuri si declaratii cu atat mai mult imi face impresia ca este un fel de adolescent indragostit de propriile idei si oarecum dispus sa-si impuna ideile cu forta.

            ... adica un fel de obsesivitate dublata de furtisaguri logice (dublata, atunci cand este prins cu mata-n sac de un interlocutor atent, de alte furtisaguri si imbarligaturi din care nu mai stie cum sa iasa - o combinatie de predispozitii vazuta pe la tinerii ambitiosi si cu inteligenta peste medie dar nu mult peste medie. Nu-mi inspira incredere pentru sefia USR, nici nu mai vorbesc de postul de Presedinte al Romaniei.
          • -1 (19 voturi)    
            Cand indemni la curaj, trebuie sa ai si raspunsul (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:56)

            Habermas [utilizator]

            la intrebarea:
            Ce faci cu Romania pana la anticipate, o pui in cui cub paza PSD?

            Altfel nu mai vorbim de curaj ci de infatuare copilareasca.
          • -8 (22 voturi)    
            mare surfer (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:57)

            nash pandelica [utilizator]

            sa crede tov. borno !
            se simte pe val, si pedaleaza.
            numai ca nu e chiar pe creasta valului, a luat'o deja la vale.
            anticipate nu se pot face, caci parlamentul nu poate fi dizolvat inainte de alegeri.
            daca nu intra in turul doi, la locala are sansa sa ajunga la baza valului, iar la parlamentarele din toamna viitoare, chiar ceva mai la fund. adica sub val, surfing de adancime. :-)
            daca peneleaua ...continua reformele incepute de...si va multumit boboru', are sanse da mai prnda cateva ani la guvernare. dar, sa aiba rabdare, sa astepte urmatorul val, cel de dupa prezidentiale.
            caci, pe bune, klauz mai prinde o tura. iar, cu guvernul sau, vor fi si ceva plimbari p'afara si multe weekenduri la skiat in parang....
            s'auzim de bine ~!
            uniti vom invinge ! :-))
          • -3 (5 voturi)    
            Tovarase Barna, (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:10)

            John M. [utilizator]

            credem ca dumneata esti un oportunist de 2 lei care nu pricepe nimic din sansa istorica ce i s-a dat. Mai mult, cred ca esti un curcan prost din categoria lui Tariceanu.
          • -4 (6 voturi)    
            He he he (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:16)

            Gigi Kent [utilizator]

            Din doua una. Sau pe Iohannis nu il intereseaza altceva in afara de a se re-alege ori are informatii conform carora, in cazul alegerilor anticipate, procentele din sondaje s-ar modifica radical defavorabil PNL.

            Oricum o propunere de prim ministru / guvern trebuie facuta. Pica, incercam a doua oara si apoi anticipate. Nu pica, guverneaza pana la alegerile urmatoare si gata.

            Ca initiatorii motiunii nu au avut o strategie despre ce vor face dupa motiune e clar. Si imi place tare mult ca ALDE / Tariceanu, cei care de fapt au trantit guvernul Dancila, le-au tras-o tuturor (scuzati limbajul neacademic). Si PSD-ului si ametitilor din PNL / USR-PLUS. Cum ar zice cineva, sah mat!
          • +5 (5 voturi)    
            ANTICIPATE (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:18)

            kemd [utilizator]

            ne-am saturat de carpeli !
          • 0 (6 voturi)    
            Interesant (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:56)

            Itsoc [utilizator]

            Hoardele de postaci hotnews care in trecut se ocupau cu sprijinirea PSD-ului, acum au trecut de partea lui Iohannis. USL ? :)))

            altfel, care e problema postaci? ce zice barna e corect, nu cu un guvern USR-PNL scapi tara de PSD ci cu anticipate acum, o majoritate PNL-USR in parlament si atunci USR va intra si la guvernare cu PNL.

            Insa stiu ca v-ar placea sa intre USR la guvernare, sa-si rupa gatul ca in 2016 si apoi sa vina PSD si POnta victoriosi si sa ia 60% la parlamentare. Frumos, de vara.
          • -2 (6 voturi)    
            astept cu mare interes (Marţi, 15 octombrie 2019, 14:11)

            ..13 [utilizator]

            Zicerea lui JK care nu este nici el prea departe de afacerile cu Barna.

            cred ca in sfarsit JK va avea ceea ce merita sa primeasca si prima sa campanie - ignore!

            Asta nu inseamna ca Veorika sau alde rapusul de Monta ar fi mai capabili - dar este timpul si ceasul pare ca a sunat pentru UN ALT TIP DE PRESEDINTE.

            Zau ca se poate!
            • +1 (5 voturi)    
              Monta (Marţi, 15 octombrie 2019, 14:15)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ..13

              Monta nu candideaza la prezidentiale.
          • -2 (4 voturi)    
            really? (Marţi, 15 octombrie 2019, 14:39)

            exis [utilizator]

            hotnews, nimic despre rise project? cat mai puteti evita subiectul, jurnalisti impartiali si obiectivi ce sunteti?
          • +3 (5 voturi)    
            .... (Marţi, 15 octombrie 2019, 15:01)

            dumnezeu [utilizator]

            mai răsfirați băieți, mai răsfirați!
            iată, chinta roială de postaci pesede, toți unu' și unu'.
            e suficient să te uiți cine are minusuri, și te lămurești!
            nu vă mai crede nimeni, băi ciochiștilor.
            ați ajuns să puneți ciocu' gratis, din pură abnegație, că v-a păpat partidul simbria!
            cît despre rise project, sînt foarte dezamăgit, de încropeala pe care o numesc pompos "investigație".
            după mizeria asta nu vă mai citesc, veci!
            ia să vedem cine e autorul acestei mizerii!
            romana puiuleț? minunat, ia să dăm un sărci pe gugăl:
            uite ce link interesant!

            https://alba24.ro/jurnalista-originara-din-zlatna-romana-puiulet-a-castigat-premiul-superscrierea-anului-pentru-documentar-614009.html

            hai că începe promițător:

            "Romana Puiuleț s-a născut și a crescut la Zlatna, într-o familie de profesori și a urmat cursurile Facultății de Jurnalistică de la Sibiu. În ultimii ani a fost reporter al emisiunii “În Premieră cu Carmen Avram” difuzata de Antena 3"

            ...antena3, da...
            adio rise project, plăcuțe suedeze fără număr pesediștilor și slugilor lor!
          • +1 (3 voturi)    
            singura solutie.. (Marţi, 15 octombrie 2019, 15:01)

            rochiri [utilizator]

            restul e vorbarie si chelnereala .....
            Parlamentul este plin de aceasi oameni care au create acest haos....
          • +2 (6 voturi)    
            fripturica .... (Marţi, 15 octombrie 2019, 15:26)

            asada [utilizator]

            ...este in campanie electorala !!!! Ii cere el presedintelui daca are curaj !!!! Impertinent si obraznic a uitat cand plangea pe la Rares Bogdan ,la realitatea ,ca nu il baga nimeni in seama pe la parlament si ca PSD-ALDE-UDMR se cam stergea cu el la fund !!Acum este viteaz nevoie mare!!!! Mai fa pe desteptul mult si vei aduna voturi cat alde Cumpanasu !!!!
          • +3 (5 voturi)    
            Campanie electorala sau prostie (Marţi, 15 octombrie 2019, 16:07)

            Piru [utilizator]

            Pretentiile lui Dan Barna e ca si cum ai da ciora din mana pe aceea de pa gard. Cred ca sunt sanse minime sa cada al doilea guvern propus de Iohanis - PSDului i-ar conveni mai bine sa aiba un guvern minoritar liberal cu aliati divizati, decat un guvern cu opozita actuala unita. Asa ca nu inteleg acesta atitudine decat ca un slogan electoral. Daca nu cred ca e prostie