Criza din Siria: Kurzii anunță că păzirea prizonierilor ISIS nu mai este o prioritate, în timp ce trupele Turciei își continuă ofensiva

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 22:12 Actualitate | Esenţial


Ofensiva Turciei in Siria
Foto: Twitter
Forțele kurde au anunțat sâmbătă că păzirea miilor de prizonieri ISIS, deținuți în taberele din Siria, nu va mai fi prioritară, motivând prin faptul că soldații vor fi mobilizați pe front împotriva trupelor Turciei, relatează The Guardian.

În timp ce armata turcă își continuă incursiunea în Siria, un lider al Forțelor Siriene Democrate conduse de kurzi a confirmat că, cel mai probabil, trupele care păzeazu prizonierii ISIS vor fi transferate pe front în curând.

”Protejarea închisorilor în care sunt deținuți suspecții ISIS nu va mai fi prioritatea noastră”, a declarat liderul SDF, într-o conferință de presă susținută sâmbătă. “Apărarea teritoriului nostru va deveni prioritatea zero dacă militarii turci continuă atacurile”, a mai spus el.

Evoluția evenimentelor din regiune face ca riscul unor evadări ale prizonierilor să crească foarte mult, în condițiile în care paza acestora este deja privită de oficialii occidentali ca fiind vulnerabilă, din lipsă de personal.

În timp ce luptătorii turci încearcă să ajungă la autostrada M4 considerată a fi un punct strategic care face legătura dintre principalele orașe din nordul Siriei, au apărut deja relatări, având ca sursă medii kurde, potrivit cărora tentativele de preluare a controlului asupra închisorilor deja au început.

Oficiali susțin că o mașină capcană a explodat lângă închisoarea ISIS Ghuwairan, din apropierea orașului Hasakah, în noaptea de vineri spre sâmbătă. În aceeași noapte, au apărut informații potrivit cărora 5 luptători ISIS au evadat de la închisoarea Navkur, din apropiere de Qamishli, în plin haos generat de atacurile aeriene ale forțelor Turciei.

Informații secrete obținute de forțele kurde confirmă faptul că deja atentatori sinucigași și celule ISIS s-au reactivat cu scopul de a lovi aceste închisori și de a elibera foști combatanți ISIS.

Înainte de declanșarea ofensivei militare a Turciei, cu acceptul inițial al președintelui american Donald Trump care anunța retragerea soldaților americani din zonă, forțele kurde controlau o rețea de închsiori unde erau deținuți în jur de 100.000 de suspecți ISIS și soțiile lor, inclusiv combatanți străini.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10990 vizualizari

  • -16 (26 voturi)    
    Prizonierii ISIS sunt soldati URSS (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 22:13)

    un domn [utilizator]

    Q.e.d
    • 0 (4 voturi)    
      Referinta provenientei ISIS din URSS (Duminică, 13 octombrie 2019, 8:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Thousands of fighters from Russia and hundreds from Indonesia and Tajikistan also have joined. ISIS's recruitment of foreign fighters is a global phenomenon that provides the organization with the human capital needed to operate outside the Middle East.

      Extras din link ul :

      https://www.nber.org/digest/jun16/w22190.html
  • -4 (18 voturi)    
    Dar gardienii nu pot fi înlocuiți cu bombardele? (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 22:17)

    prec [utilizator]

    Să fim siguri că nu scapă?
  • +8 (20 voturi)    
    Un nou succes al oranjutanului genial (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 22:52)

    ankido [utilizator]

    Inca 2-3 din astea si iar incep atentatele teroriste.
    • +3 (13 voturi)    
      Poate asta se si dorea? (Duminică, 13 octombrie 2019, 4:46)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui ankido

      Poate asta se si dorea?
      Nu tu razboaie, nu tu atentate, nu tu ingradirea libertatilor, pai ce facem dom'le, complexul industrial militar trebuie sa manance si gura lui o paine.
  • -7 (15 voturi)    
    Prizonierii IS... (Duminică, 13 octombrie 2019, 0:35)

    alunescu [utilizator]

    Prizonierii ISIS sunt ceruti de catre guvernul sirian de luni bune, pentru a fi judecati pentru atrocitatile comise pe teritoriul sirian. Dar YPG si SDF refuza sa ii predea autoritatilor de la Damasc. O parte dintre acei prizonieri ISIS, kurzi si arabi, au fost reciclati intre timp in luptatori SDF. O alta parte s-a teleportat(!!!) in Afganistan. Restul, o buna parte vestici, sunt in puscarii si asteapta momentul cand tarile de provenienta vor accepta sa ii primeasca inapoi. Si unde vor face inchisoare intre 0 si 6 luni pentru crimele comise in Siria (exemplul Muntenegrului, relatat chiar de catre ambasador, acum cateva zile la Digi24) si apoi se va incerca reintegrarea lor in societate...
  • -6 (14 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 13 octombrie 2019, 1:20)

    Sah [utilizator]

    ''100.000 de suspecți ISIS'' ????
    Hai, nu zau?!
    De unde atatia suspecti/luptatori isis?
    Kurzii nu au atata armata...iar de unde inchisori care sa poata gazdui 100.000 de oameni in teritoriul mic furat de kurzi din Siria??
  • +3 (13 voturi)    
    De ce nu-i spanzura atunci? (Duminică, 13 octombrie 2019, 3:00)

    Alex735 [utilizator]

    Sa-i lasa sa se intoarca in tarile lor "de origine" Germania, Suedia?
  • -2 (6 voturi)    
    Ceva nu-i clar. (Duminică, 13 octombrie 2019, 10:26)

    asavreau [utilizator]

    Kurzii îi țin arestați pe luptătorii ISIS,ori îi protejează?Kurzii să se predea turcilor cu tot cu luptătorii ISIS,numai așa se clarifică situația.Lumea sa săturat de jocul duplicitar al celor din Orientul Mijlociu.
    • -2 (2 voturi)    
      pai e vrajeala (Duminică, 13 octombrie 2019, 17:28)

      truth_revealer [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      totul e o cacealma, nu te-ai prins?