Noi modificări la Codul rutier au intrat în vigoare sâmbătă / Ce riscă șoferii care folosesc telefonul mobil în timpul mersului / Sancțiuni și pentru bicicliști și pentru cei cu trotinete

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 11 octombrie 2019, 13:48 Actualitate | Esenţial


Harta pe smartphone
Foto: pixabay.com
Începând de sâmbătă, șoferii, bicicliştii, dar şi cei care merg pe trotinete riscă amenzi de până la 1.200 de lei dacă vor fi prinşi cu telefonul în mână sau cu orice dispozitiv mobil cu funcţie de înregistrare ori redare text, foto sau video, chiar dacă nu îl folosesc atunci. Până acum, Codul Rutier prevedea sancţiuni doar în cazul folosirii telefoanelor mobile în timpul mersului, cu excepţia aparatelor cu dispozitive tip "mâini libere”.

Prevederea apare într-o ordonanță de urgență de modificare a Codului Rutier adoptată în luna august și care intră în vigoare de sâmbătă, 12 octombrie.
  • "În timpul conducerii pe drumurile publice a unui vehicul aflat în mişcare, conducătorului acestuia îi este interzisă ţinerea în mână sau folosirea cu mâinile în orice mod a telefonului mobil sau a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcţia de înregistrare ori redare text, foto sau video", se arată în actul normativ.
Interdicția de folosire a telefonului mobil și a dispozitivelor menționate se va aplica și conducătorilor de vehicule pentru care nu este prevăzută obligativitatea deţinerii permisului de conducere, adică bicicliștilor sau celor care folosesc trotineta.

Sancțiunile pentru șoferi
  • “Nerespectarea acestei norme de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai constituie contravenție și este sancționată cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni, de la 6 la 8 puncte-amendă (în prezent de la 870 de lei la 1.160 de lei), și cu aplicarea sancțiunii complementare de 4 puncte de penalizare”.
Sancțiunile pentru bicicliști și trotinetiști
  • “În ceea ce privește nerespectarea normei de interdicție de către conducătorul vehiculului pentru care nu este prevăzută obligativitatea deținerii permisului de conducere, contravenția este sancționată cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni, de la 6 la 8 puncte-amendă (în prezent de la 870 de lei la 1.160 de lei)
De asemenea, noile reglementări prevăd că șoferii care încalcă o altă regulă de circulație în timp ce folosesc un dispozitiv mobil se aleg și cu permisul suspendat.
  • "În plus, titularul unui permis de conducere care încalcă o regulă privind circulația vehiculelor în timp ce ține în mână sau folosește telefonul ori un alt dispozitiv mobil va fi sancționat cu 4-5 puncte-amendă și suspendarea dreptului de a conduce pe o perioadă de 30 de zile, având în vedere că în acest caz gradul de pericol social crește. Folosirea telefonului mobil și a altor dispozitive electronice de comunicare sau divertisment, în timpul mersului reprezintă unul dintre principalii factori de distragere a atenției pentru conducătorii de vehicule, constituind o reală problemă pentru siguranța rutieră, prin amploare și frecvență”, potrivit actului normativ.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















19673 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    ceasurile ? (Vineri, 11 octombrie 2019, 14:38)

    _ion_ [utilizator]

    sa inteleg ca telefonul tinut pe brat nu intra sub incidenta legii, daca intra atunci intra si ceasurile.
    • -1 (15 voturi)    
      Romanul mai gaseste cum sa fenteze legea (Vineri, 11 octombrie 2019, 16:47)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui _ion_

      Romanul e mereu inventiv la rau, d-asta de 30 de ani ne conduce PSD-ul. Ia zi, dar daca faci un accident ca te uiteai in telefon la poze cu tipe dezbracate in loc sa fii atent la sosea si omori 3 oameni nevinovati, mai e amuzant?
      • +1 (1 vot)    
        legiferoza, cat mai multe legi si adaugiri (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 12:00)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        fa legislatia cat mai deasa si incurcata. Ca oricum romanul uraste regulile si ordinea.
        • +3 (3 voturi)    
          Uita-te la textul legii (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:27)

          Loverraft [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

          Si decide singur daca nu e facut de prosti. Un ceas analogic, fara data sau cifre pe cadran, nu intra sub incidenta legii. Pune-i data si ora 12 si deci e capabil sa afiseze text si intra. Ma intreb si eu daca accidentul produs din cauza primului ceas e diferit fata de cel produs din cauza celui de-al doilea.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu vad diferenta (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 12:35)

        Loverraft [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Intre a cauza un accident ca te uiti pe telefon la blonde sau te uiti pe bordul masinii la numele melodiei.

        Omul trebuie responsabilizat SA CONDUCA PRUDENT, nu sa i se tot interzica ce sa faca. Iar pentru asta trebuie demonstrat ca politia ii respecta pe cei care conduc prudent, pedepsindu-i pe imprudenti. Face asta politia?
    • +2 (2 voturi)    
      Daca e pe brat (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:28)

      Loverraft [utilizator] i-a raspuns lui _ion_

      Si il manipulezi cu nasul si pleoapele, esti ok. De fapt ai putea si cu piciorul drept. In caz de ceva folosesti frana de mana... deci de picior nu prea ai nevoie :)
  • +13 (15 voturi)    
    Hai sa fim seriosi (Vineri, 11 octombrie 2019, 14:54)

    EQUANT [utilizator]

    ... nu are cine sa aplice amenzile astea, asa cum nu au facut-o nici pana acum, nu degeaba 2/3 din soferi scriu romane pe fb sau whatsapp in timpul mersului.

    Cand ati auzit ultima data pe cineva sa fi luat amenda pt folosirea telefonului in timpul mersului?
  • -1 (11 voturi)    
    ce facem cu restul? (Vineri, 11 octombrie 2019, 15:21)

    nea_caisa [utilizator]

    un politist are dreptul sa-mi dea amenda ca tin un telefon in mana. dar ala care isi bea cafeaua in trafic ce facem cu el? facem cate o dispozitie legala pentru fiecare factor care poate influenta atentia la volan?
    • -1 (1 vot)    
      foarte bine spus (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 22:15)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      dar ala care are grija sa isi scuture tigara prin geamul deschis doar jumatate? Ala e super-atent la drum in mod sigur.
  • +6 (16 voturi)    
    Poate intram si noi in rand cu lumea civilizata (Vineri, 11 octombrie 2019, 15:27)

    holinessdani [utilizator]

    Peste tot in lumea civilizata exista astfel de sactiuni si chiar si mai severe .
    Sper doar ca si poltitia sa-si faca datoria. Am vazut, si nu odata, chiar si soferi de autobuz de transport public folosind telefonul.
    In Ro puteai crede ca folosirea telefonului la volan era obligatorie!
    Acuma sa vedem daca astia "noi" care vin sa nu abroge si legea asta ca am auzit ca sunt pe cai mari sa le faca toate poftele cocalaro-hipstero-multinationalilor.
  • +10 (12 voturi)    
    "folosirea cu mâinile" (Vineri, 11 octombrie 2019, 15:47)

    tropotaru [utilizator]

    pentru a respecta legea va trebuie un suport de parbriz si puteti folosi legal telefonul:
    - cu picioarele
    - cu degetele de la o singura mână
    - cu un S-pen tinut in gură


    Ideea e sa evitati cele doua situatii contraventionale: ţinerea în mână sau folosirea cu ambele mâini simultan.
  • +3 (9 voturi)    
    la semafor (Vineri, 11 octombrie 2019, 15:58)

    TrueBlue [utilizator]

    Vehiculul trebuie sa fie in miscare. Daca e oprit (la semafor, de exemplu) e voie.
  • +8 (12 voturi)    
    sa fim seriosi... (Vineri, 11 octombrie 2019, 16:30)

    mi_po [utilizator]

    erau si pana acum amenzi pentru vorbitul la telefonul mobil si pentru asta se vorbeste la greu. Asa cum exista amenzi si pentru folosirea proiectoarelor de ceata fara motiv, iar pe drumurile noastre bizonii merg cu toate farurile aprinse indiferent de vreme. Cine se ocupa de asta? Cine da amenzi? Nimeni. Ai nostri politai stau la radar prin tufe ca de acolo iasa malaiul!
    Va fi o luna doua ceva agitatie si apoi la loc comanda, asa cum este si acum cu legi in vigoare nesupravegheate de nimeni!
    Zile faine.
    • +5 (7 voturi)    
      culmea telefonul la ureche era usor de dovedit (Vineri, 11 octombrie 2019, 17:39)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      apare pe camera politistului
      Ca te uiti in poala la telefon, mai complicat
  • +10 (16 voturi)    
    Scopul secundar? (Vineri, 11 octombrie 2019, 17:07)

    Vinceroy [utilizator]

    Scopul secundar al acestei legi este sa impiedicam filmarea si publicarea imaginilor cu toti cocalarii si ghertoii din tragic, agresiuni si intimidari in trafic sau alte fapte similare, care raman in continuare fara posibilitatea legala de a fi sanctionate "retro".
    Cand vom aplica sanctiuni dure pt. aceste fapte, ca sa trimitem cocalarii, ghertoii si interlopii la locul lor, dupa gratii?
    Zilnic vad una-doua astfel de fapte, va dati seama ca sunt sport national?
    • +4 (4 voturi)    
      Poate ai vrut sa spui principal (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 3:57)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      Pe unii ii deranja atat de tare posibilitatea de a filma incat au aparut legi care sa ii ajute.
    • +8 (10 voturi)    
      Total Gresit (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 7:00)

      shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      Nu Vinceroy, scopul e sa stopeze criminalii de la volan! Prea tarziu pentru tatal meu care a fost ucis pe trecere de pietoni de o criminala care vorbea la telefon!
      Mai intai trebuie ca imaginile si filmarile sa fie acceptate in instanta, ceea ce inca nu s-a realizat. Asa ca gertzoilor de care vorbesti li se rupe de filmari.
      Si b): exista camere de bord care pot face asta fara sa tii mana pe ele si sa fii complet focusat pe condus.
      Si c): ai masina de jda' mii da euro dar nu stii sa-ti pui telefonul pe bluetooth? Atunci sa faci si puscarie ca bonus ca esti prea prost! Parerea mea...
      • +1 (1 vot)    
        Imi pare sincer rau de tatal tau (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:24)

        Loverraft [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

        Insa te intreb: daca unui om nu ii pasa de viata si sanatatea celor din jur cedand o parte din atentie (care ar trebui sa fie 100% la drum) unui telefon mobil, crezi ca acelui om care nu ii pasa de oamenii din jur, ii va pasa de o amenda?

        Singura metoda constructiva de a-i invata pe oameni sa fie prudenti e sa le arati consecintele si sa ii educi cu respect pentru viata si sanatatea semenilor sai. Nu sa le interzici folositul cu mainile ... (etc) caci atunci pentru a nu lua amenda, vor folosi cu gura sau cu nasul, facand tot un accident.
  • -1 (7 voturi)    
    deranjeaza filmarile ? (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 8:03)

    nedumeritul [utilizator]

    e clar ca pe unii ii deranjeaza filmarile, ele apartin de transparenta. Nu stiu ce procent din accidente se datoreaza acestui fenomen (probabil ca si obligatia cu farurile aprinse). Ne apropiem vertiginos de reglementari specifice Chinei
  • +2 (2 voturi)    
    ecranul masinii? (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 9:44)

    rsbl [utilizator]

    Dar ecranul masinii poti sa il folosesti?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu te poti uita nici la ceas (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:25)

      Loverraft [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Daca ai un ceas cu limbi, analogic, fara cifre si data, ai voie sa te uiti la el. Daca insa are cifre si data, este capabil sa afiseze text si deci nu ai voie. O prostie intrucat efectele unui uitat la ceas sunt IDENTICE in abmele cazuri.
  • -1 (1 vot)    
    Ca la noi... (Duminică, 13 octombrie 2019, 3:07)

    Gabu [utilizator]

    Modificarile sunt, desigur, binevenite cu singura menţiune că telefonul mobil s-a încetăţenit acum circa 15 ani, smartfonul acum circa 10 ani aşa că nu vi se pare un pic prea târziu? Legile ar trebui să fie proactive dar cine să guverneze aşa, analfabeţii care s-au perindat până acum la putere? O să fie cam greu de dezvăţat cocalarii cu maşini de jdemii de euro care n-au bani de bluethooth...
  • 0 (0 voturi)    
    unii pierd altii castiga (Duminică, 13 octombrie 2019, 12:44)

    ConstantinAndreescu1 [anonim]

    Vor pierde cei care au dezvoltat aplicatii de navigare pe telefoane mobile (WASE,MAPS,SYGIC,etc...) dar vor dezvolta aplicatii care vor proiecta pe parbrizul masinii traseul de urmat, inclusiv de tip tuch screen. Si atunci, ce va face politistul ? Va lua amprenta de pe parbriz sa o compare cu ce; ca nu are voie sa-mi ia amprenta fara mandat ?