Derapaj în Parlament: Deputat PSD, împins de Ponta în plen: "Ce cauți aici? Pleacă!" / Schimb dur de replici Ponta - Dăncilă

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 10 octombrie 2019, 12:53 Actualitate | Esenţial


Victor Ponta
Foto: Facebook
Înaintea votului la moțiunea de cenzură, liderul Pro România, Victor Ponta, a împins un deputat PSD care se afla în zona grupului Pro România. De asemenea, Ponta a avut un schimb dur de replici cu Viorica Dăncilă, la dezbaterile din plen. "Și un ultim lucru, un citat din La Fontaine: Nu există un om atât de deștept încât să convingă un prost că e prost", a spus Ponta, după ce a luat cuvântul pentru a-i da replica lui Dăncilă.

"Ce cauți aici? Pleacă!", i-a spus Ponta unui deputat PSD aflat în zona grupului Pro România, în timp ce l-a împins.

Incidentul a avut loc în timpul discursului premierului Viorica Dăncilă.

În discursul din plenul Parlamentului, Victor Ponta a acuzat-o pe Viorica Dăncilă că și-a căutat susținerea promițând posturi de miniștri, în cazul Pro Romania promisiunea fiind chiar de trei premieri.

Viorica Dăncilă i-a dat replica, spunând că nu va trăda PSD, așa cum a făcut el, și nici nu va demisiona ca el, pe Facebook, fără a discuta cu colegii de partid.

"Domnule Ponta, aveți cel puțin bunul simț, vorbiți totuși cu o femeie, știu că nu respectați pe nimeni și aveți totuși respect pentru o femeie, dacă nu aveți pentru un prim-ministru”, a spus Viorica Dăncilă.

Victor Ponta a luat din nou cuvântul, "pe procedură", și i-a răspuns Vioricăi Dăncilă: "Mulțumesc doamnei Dăncilă că mi-a spus numele, dar în primul rând, voiam pe procedura să va mulțumesc dumneavoastră pentru apelul la solidaritate din partea tuturor social-democraților. În 2016 cu poză mea pe afișe ați candidat, cred că și în 2020 vom fi la fel. Vreau să ajutăm social-democrația să se reformeze și pentru asta trebuie să scăpăm de cei care nu au legătură, cum e doamna Dăncilă. Un ultim lucru pe procedură, un citat din La Fontaine, vă zic eu cine e La Fontaine: «Nu există om atât de deștept încât să îl convingă pe un prost că e prost». Va rog să votați moțiunea. Vă mulțumesc!".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















32701 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    .... (Joi, 10 octombrie 2019, 12:59)

    tirolez [utilizator]

    Ponta e mai rau decat Dancila. Bine ca n-a mai apucat sa ne tranteasca cea mai mare moschee din Europa.
  • +31 (37 voturi)    
    oh, vai (Joi, 10 octombrie 2019, 13:03)

    Soljenitin [utilizator]

    "Aveti respect pentru o femeie"

    Adica cum, respect pentru simplul fapt ca este femeie?
    Dar ce o califica pe o femeie mai mult decat pe un barbat? De ce o femeie trebuie respectata din start strict pentru ca este femeie?

    Nu. Respectul se castiga, indiferent ca esti femeie sau barbat. In nici un caz nu se cere batand din picior.
    • +6 (14 voturi)    
      Perfect spus! (Joi, 10 octombrie 2019, 13:47)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      .
    • 0 (0 voturi)    
      fraza e scoasa din context (Vineri, 11 octombrie 2019, 10:19)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      cu asa stire nici nu e clar cine avea dreptate. Habar nu avem de ce a spus Dancila ca vrea respectata "ca o femeie".
  • +6 (12 voturi)    
    Ponta (Joi, 10 octombrie 2019, 13:32)

    levierul [utilizator]

    Din pacate, un individ care va mai avea multe de spus in politica. Dar puteti sa vedeti problema si asa: merita romanii ceva mai bun decat ce au? Chiar credeti ca merita Romania ceva mai bun decat Ponta? De ce? Ce au facut romanii ca sa merite? Pana si revolutia a fost facuta de rusi, deci ce sperante sa aiba romanii? Sa vina iar turcii, sa ii taie capul lui voda ? Uitati-va la istoria de tradari si hotii de pe pamantul Romaniei. Uitati-va la gardurile si cainii de paza pe care ii au toti, de frica hotilor. Stiu ei ceva...
    • +12 (14 voturi)    
      Merita (Joi, 10 octombrie 2019, 14:08)

      pleosc [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Eu zic ca merita. Cel putin pentru imaginea din Piata Victoriei cand cu O13.
  • +10 (14 voturi)    
    Ponta (Joi, 10 octombrie 2019, 13:55)

    Alexa.99. [utilizator]

    un mare obraznic.
    Nu vrea binele Romaniei mai mult decat PSD, ca-i tot de-al lor.
    Doar incearca sa faca pe interesantul.
    Dar daca stai sa te gandesti bine, vezi multi ca el pe strada, in autobuze, in magazine, oriunde. Tupeisti, needucati, agresivi. Asa tara, asa politicieni.
  • -2 (8 voturi)    
    a prins aripi miki maus (Joi, 10 octombrie 2019, 16:44)

    AndJorj [utilizator]

    o s-o plangem pe Dancila.