UPDATE Scandalul din justiție continuă. Birchall o acuză pe Savonea că a uzurpat atribuțiile Ministerului Justiției / Îi cere să îi transmită urgent opinia privind raportul GRECO

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 9 octombrie 2019, 10:25 Actualitate | Esenţial


Ana Birchall
Foto: Guvernul Romaniei
Ministrul Justiției, Ana Birchall, somează Consiliul Superior al Magistraturii să transmită ministerului în regim de urgență punctul de vedere al instituției legat de raportul GRECO. Birchall a spus că a așteptat și așteaptă opinia instituției, care se pare însă că era preocupată de modificarea Legii ANI și a acuzat-o pe Lia Savonea că a "uzurpat" atribuțiile Ministerului Justiției, transmitând direct în Senat propunerile pentru Legea ANI.

Ana Birchall a avut miercuri dimineață o primă ieșire publică de la anunțul Liei Savonea privind sesizarea CCR pe tema unui conflict de natură constituțională cu ministrul Justiției.

Birchall a cerut CSM să transmită în regim de urgență Ministerului Justiției opinia CSM privind raportul GRECO, pentru analiza pe care ministerul o face în acest sens.

Ministrul Justiției a formulat acestă solicitare către Consiliul Superior al Magistraturii încă din vară și spune că "se pare că CSM era preocupat însă să modifice Legea ANI, uzurpând atribuțiile ministerului".

"Legat de multele întrebări pe care le-am primit zilele acestea privind analiza noastră pe GRECO și MCV, vă pot spune că, așa cum am comunicat, de altfel, noi am așteptat un punct de vedere de la CSM, dar se pare că CSM era preocupat să modifice legea ANI, uzurpând, de altfel, atribuțiile Ministerului Justiției și trimițând direct la comisia din Senat. Am solicitat public și în scris aceste clarificări (...) Este de datoria mea în calitate de ministru al Justiției să apăr atribuțiile și reputația Ministerului Justiției. Revin și cu această solicitare publică către CSM. Am făcut o revenire și săptămâna trecută să ne transmită în regim de urgență punctul de vedere al CSM cu privire la această analiză. Daca nu, o să dau publicității analiza pe care, repet, am întocmit-o pe baza punctelor de vedere primite de la instituțiile care ne-au transmis și toate asociațiile profesionale”, a declarat Ana Birchall.

Birchall a solicitat în mai multe rânduri șefei CSM, Lia Savonea, să transmită Ministerului Justiției opinia privind raportul GRECO, care recomanda să fie abandonată crearea noii secţii pentru investigarea infracţiunilor din justiţie, considerând-o ”o anomalie”.

Ana Birchall și Lia Savonea se află în conflict deschis, una din temele de dispută fiind Secția de anchetare a magistraților. În ultima ședință a CSM la care a participat, în 17 septembrie, Birchall spunea că concluziile preliminare ale grupului de la Ministerul Justiției care lucrează la analiza privind raportul GRECO nu susțin funcționarea în acestă formă a secției speciale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5331 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    ehe (Miercuri, 9 octombrie 2019, 10:27)

    cucuveauamov [utilizator]

    Ana, drona #rezist, activata atunci cand e nevoie
    • +7 (7 voturi)    
      ehh (Miercuri, 9 octombrie 2019, 11:47)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cucuveauamov, drona #ciumarosie si #moskow, activata de Phutin.

      I see Tphoot, #ruznak ;-)
    • +1 (3 voturi)    
      ce dragutz... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      sluga psdista nu are argumente, drept urmare tot ce nu e cu psd e "sclav #rezist" nici nu conteaza ca e membru psd si a fost propus de psd....

      soros astia domne... a platit o gramada de oamani sa fie "#rezistenti", apoi a platit UE sa fie importira psd (si vreo 15-18 state din UE), apoi a platit SUA sa fie importira psd....

      tu realizezi cat de peniil esti?! ce-i drept penibil, nepenibil, salariu de postac tot ti-l iei!
  • -10 (12 voturi)    
    doua doua (Miercuri, 9 octombrie 2019, 11:04)

    vodatepes [utilizator]

    Doua capre care se acuza una pe alta cat de riioase sunt. Fac de rusine sistemul judiciar.Ba plecati amindoua unde a dus mutu iapa.
    • +1 (1 vot)    
      vb. (Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      de sclavinea si adina floricica, nu?!
  • +5 (7 voturi)    
    slugonea (Miercuri, 9 octombrie 2019, 11:06)

    liviu_ [utilizator]

    ar trebui nu numai data jos, dar anchetata DE URGENTA !!!
    e clar ca nu are nici o treaba cu respectarea legilor !
  • +7 (11 voturi)    
    Sectie (Miercuri, 9 octombrie 2019, 11:21)

    Arkantas [utilizator]

    Respect D-na Birchall !
  • +4 (8 voturi)    
    Incatusata savonica (Miercuri, 9 octombrie 2019, 11:25)

    ruskimushki [utilizator]

    .
    ce e asa greu ?
    • -3 (7 voturi)    
      e mai greu acu, nu mai merge ca pe vremuri (Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:12)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      cand a fost incatusat Grebla
  • -5 (9 voturi)    
    hmm (Miercuri, 9 octombrie 2019, 11:30)

    Mazeta [utilizator]

    urgent = de îndată?
    • +6 (6 voturi)    
      Stii ca (Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:22)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mazeta = jucator prost de carti. Doar ca in cazul tau se extrapoleaza ingijorator...!
    • 0 (0 voturi)    
      adevaru e (Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca de la o sluga psd nu ma asteptam sa inteleaga limba romana

      cuvantul pe care-l cauti:
      немедленно
      acum ai inteles?!
  • 0 (4 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:58)

    Sah [utilizator]

    Ana Birchall nu este ministru...faptul ca johanis incalca hotararile CCR ii da acesteia un loc ilegal de ministru.
    Birchall este doar o unealta aterizata aici cu un scop anume si ea incearca sa execute ordinele primite.
    Ana Birchall vrea inchiderea sectiei speciale pentru a reveni la imunitatea toatala a procurorilor, ca acestia sa poata incalca legea fara frica.
    Apoi, republica procurorilor poate face iar arestari ilegale care apoi vor fi condamnate de CE si Romania va plati iar despagubiri...
    Deh, dictatorii vor catusele in mainile lor fara ca legea sa conteze.