Proiect de lege al senatorului PSD Șerban Nicolae: Telefoanele să poată fi vândute doar dacă au instalată aplicația STS pentru apeluri și mesaje de urgență

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 octombrie 2019, 14:50 Actualitate | Esenţial


Aplicația Apel 112
Foto: STS
Senatorul PSD Șerban Nicolae a depus în Parlament un proiect care prevede obligația comercializării pe teritoriul României doar a telefoanelor mobile care au instalată aplicația STS pentru apelurile și mesajele de urgență. Actul normativ instituie și restricționarea Serviciului în caz de abuz, transmite Mediafax.

„Telefoanele mobile pot fi comercializate pe teritoriul României numai dacă au instalate aplicațiile unice de apel de urgență și mesaj de urgență. Aplicațiile unice de apel de urgență și mesaj de urgență sunt proprietatea STS și se pun gratuit la dispoziția operatorilor economici care produc sau comercializează telefoane mobile în România”, se spune în proiectul propus de NIcolae, președintele comisiei juridice din Senat.

Inițiatorul, senatorul PSD Șerban Nicolae, susține că proiectul legislativ își propune să introducă măsuri suplimentare pentru îmbunătățirea localizării apelurilor și mesajelor de urgență, precum și pentru protejarea accesului la Serviciul național unic pentru apeluri de urgență (SNUAU).

„Astfel, propunerea instituie obligația comercializării pe teritoriul României doar a telefoanelor mobile care au pre-instalată aplicația unică realizată de Serviciul de Telecomunicații Speciale pentru apeluri și mesaje de urgență. Aplicația unică este proprietatea STS dar se distribuie gratuit, astfel încât să poată fi instalată pe toate telefoanele mobile ce urmează să fie comercializate pe teritoriul României. Potrivit celor declarate de reprezentanții STS în fața comisiei pentru apărare, această aplicație permite condiții optimizate de localizare față de cele actuale, permițând o mai bună și mai rapidă localizare a unui apelant aflat în dificultate. Propunerea are în vedere un termen de 12 luni de la intrarea în vigoare a modificărilor legislative, intervaș necesar pentru a putea asigura pre-instalarea pe telefoanele mobile a respectivei aplicații”, precizează Șerban Nicolae, în expunerea de motive.

O altă prevedere se referă la restricționarea posibilității de a accesa Serviciul național unic pentru apeluri de urgență pentru persoanele care sună sau trimite mesaje în mod abuziv, fără a avea o problemă reală.

„Propunerea mai instituie forme agravate de apel abuziv și mesaj abuziv luând în considerare ipoteza ca acestea să fie de natură a bloc accesul la SNUAU pentru persoanele aflate în dificultate și în situație de urgență reală. Față de persoanele care apelează abuziv sau trimit mesaje abuzive de natură de a bloca liniile de acces către numerele 112, 113 și 114 se propune instituirea măsurii restricționării accesului la SNUAU de la respectivele posturi telefonice”, mai prevede proiectul legislativ.

Potrivit expunerii de motive, măsura restricționării urmărește să protejeze drepturile, libertățile și interesul legitim al persoanelor aflate în dificultate și în reală nevoie de apel de urgență șo care ar putea să nu aibă acces din cauza blocajului unui apel sau mesaj agresiv.

„Amenda, măsura sancționatorie contravențională aplicată ulterior celui care a efectuat apeluri sau mesaje abuzive nu poate rezolva situația persoanei aflate în dificultate reală așa cum prevede norma aflată acum în vigoare”, subliniază Șerban Nicolae.

Totodată, inițiativa instituie și posibilitatea revocării condiționate a restricționării accesului la Serviciul pentru apelul unic de urgență în anumite condiții. „Revocarea ar urma să intervină doar după identificarea persoanei care a efectuat apelul agresiv sau a transmis mesajul agresiv și aplicarea amenzii contravenționale față de făptuitor”.

Actul normativ definește, de asemenea, următorii termeni:

„Apelare agresivă-apelarea abuzivă efectuată de cel puțin 10 ori într-un interval de mai puțin de 15 minute a numărului unic pentru apelurile de urgență 112.
Mesaj agresiv- transmiterea de mesaje abuzive efectuată de cel puțin 10 ori într-un interval de mai puțin de 15 minute la numărul 113 ori la numărul 114”.

Propunere legislativă pentru completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.34/2008 privind organizarea și funcționarea Sistemului național unic pentru apeluri de urgență a fost depusă la Senat, în procedură de urgență, însă Camera Deputaților va avea rol de for decizional.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2832 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    exact (Duminică, 6 octombrie 2019, 15:28)

    codyrocco [utilizator]

    mare tamp esti brea nicolae. pai io am [si tot o sa am] telefon de-ala cu botoane [feature phone]. s'atunci?
    a, btw, nu trebuia sa te duci naibii cu tot cu psd tau?
  • +13 (15 voturi)    
    Serban Nicolae bate campii ! (Duminică, 6 octombrie 2019, 15:38)

    Rahan5 [utilizator]

    Nu exista ,,telefoane noi". Serban Nicolae incurca notiunile de ,,Calculator" cu cel de ,,Telefon".
    Asa zisele ,,telefoane noi" nu sunt de fapt decat niste calculatoare portabile imbinate cu un telefon.
    Este o prostie la Serban Nicolae sa impuna instalarea pe toate telefoanele a programelor de la STS etc.
    Pentru ca foarte multi cumpara telefoane (noi !) simple si mici si care nu au calculator incorporat.
    Deci, sub nici un fel de forma Serban Niclae nu poate obliga toti cetatenii sa mearga pe strada cu computere dupa ei daca nu vor !.
    Un Telefon inseamna: ecan mic, butoane, conectie cu reteaua si atat !
    Restul este un computer OPTIONAL !
    Este anti-Constitutional sa OBLIGI un cetatean sa mearga pe strada purtand dupa el, pe langa telefon, si un calculator incorporat !.
    • +3 (3 voturi)    
      Serban Nicolae cred ca prin telefoane noi (Luni, 7 octombrie 2019, 12:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      a vrut sa spuna Smartphonuri....dar ce sa ii faci, daca nu face diferenta??
  • +11 (13 voturi)    
    O idee excelenta (Duminică, 6 octombrie 2019, 16:15)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Mai stiu pe cineva care a facut asa si a iesit super. Tin minte cum Microsoft ameninta retailerii ca daca nu vad compuri cu Windows preinstalate pe ele nu mai au voie sa vanda produse Microsoft never ever. Si sa nu vanda alte sisteme de operare prin magazin.

    Eh ideea a iesit struna de a fost dat in judecata si a pierdut pe legi de antitrust, concurenta neloiala si monopol fortat de acum se lauda cum au dat Windows 10 gratis celor cu Win7 si Win8 si dau Visual Studio gratis precum si alte aplicatii...

    Atat de buna a fost ideea. Dar la ce altceva sa te astepti din partea unui comunist care nu stie ce-i aia piata libera, vrea doar sa impuna trned-ul pietei cu pumnul.

    Am si eu o intrebare stupida, poate. As putea spune de telefon clasic, dar a zi-s codyrocco fix ce trebuia. Eu voi adauga la ce a zis el/ea astfel: daca user-ul nu foloseste aplicatia, ce localizare mai faci? Desigur, poti forta location on by default, pentru ca si asta e o idee buna care consuma baterie la greu. Poti chiar sa fortezi Location "Always On" ca a fost o idee buna si pentru Uber de a inceput Apple sa-l ia la colt cu intrebari de ai acum optiunea sa ii dai "While using app".

    Si in plus, poate oamenii suna de pe aplicatia de call, nu de pe aplicatia STS? Sau paote pur si simplu nu stiu de ea.

    Atat de multe hibe in ideea asta excelenta de sunt sigur ca vor mai gasi altii altele...

    Pe scurt, esti un dobitoc securist, asa ca jet!
  • +14 (16 voturi)    
    Doar atât (Duminică, 6 octombrie 2019, 16:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un app cu programu de guvernrae (hoție) al PSD, nu?Ca sa se stie cât sunteti de mincinosi, ticalosi si hoti toți din gruparea infractionala din care face paret si aceasta lepadatura penala
  • +13 (13 voturi)    
    Se pricepe la telefoane. (Duminică, 6 octombrie 2019, 16:30)

    asavreau [utilizator]

    Șerban Nicolae.Așa sunt cei de la PSD,se dau pricepuți în toate.
  • +3 (3 voturi)    
    root (Duminică, 6 octombrie 2019, 16:58)

    thebblack [utilizator]

    ultimul telefon "nou" pe care nu mi l-am personalizat radical si-a dat obstescul sfarsit prin 2012. si asta din cauza ca imi erau impuse pe dispozitivul MEU aplicatii si reclame pe care nu le doream si pentru care nu aveam nici o utilizare. deci haaarsti!

    vrei sa faci ceva, fa aplicatia si prezinta-i avantajele si utilitatea, preferabil nu printr-o campanie d-aia imbecila pe tvr cu actori expirati dinainte sa termine unatc-ul si texte fade si analfabete.

    daca chiar e utila lumea o va folosi.
  • +4 (4 voturi)    
    un mic abuz? >: (Duminică, 6 octombrie 2019, 17:15)

    Codruta N [utilizator]

    CE treaba are musiu Serban sa se bage intruziv in proprietatea MEA?
    Si daca sunt afoana in utilizarea de aplicatii, CE fac? CUM ma localizeaza?
    In alte tzari CUM de functioneaza localizarea, FARA aplicatia STS?
    Mie imi miroase a dorinta de a controla!
    Cat despre partea cu "abuzul": ok! sa zicem ca am abuzat (desi asta se poate intampla si din greseala, uneori se intampla sa fiu apelata sau sa apelez fara sa stiu, pentru ca se ating din greseala niste butoane sau portiuni de ecran - sau pot exista si alte situatii). Asta inseamna ca nu mai am dreptul sa fiu salvata? sau ca, daca sunt in pericol real pot fi aruncata la gunoi?
  • +4 (4 voturi)    
    O aberație populista (Duminică, 6 octombrie 2019, 23:34)

    jorj_bv [utilizator]

    Sunt oameni care nu au încredere în stat, nu ii poți obliga sa aibă preinstalat un soft STS cu acces la GPS. Pesediștii sunt de acord cu asta, sa fie urmăriți de servicii? Parca aveau o problema cu Opriș, și mai ales cu Spp, Pahontu
  • +2 (2 voturi)    
    mai bine nu (Luni, 7 octombrie 2019, 8:33)

    jescu [utilizator]

    Probabil ca o sa cumparam telefoane din Bulgaria :) Nu stiu daca producatorii sunt dispusi sa faca toate aberatiile PSD.