Nouvel Observateur despre Kovesi: Un jurist român incontestabil. Desemnarea ei ca procuror-șef european, un epilog fericit

de DG     HotNews.ro
Joi, 3 octombrie 2019, 11:03 Actualitate | Esenţial


Kovesi
Foto: Digi 24
Desemnarea Laurei Codruța Kovesi ca prim șef al parchetului european ce va ancheta fraudele la nivelul UE, începând de anul viitor, este un ”epilog fericit”, scrie Nouvel Observateur.

Publicația notează că Laura Codruța Kovesi este un jurist român, o ”personalitate incontestabilă”, iar nominalizarea ei pentru conducerea parchetului care va lupta împotriva marii criminalități transfrontaliere este un test pe care Uniunea Europeană l-a trecut cu succes, de la începutul anului și până acum.

Publicația mai amintește că Laura Codruța Kovesi a ocupat funcția de procuror șef al DNA, din care a fost înlăturată în urma unei bătălii politice interne, fără precedent, duse împotriva ei de către guvernul de la București.

Pe 24 septembrie, președintele Comisiei LIBE, Juan F. Lopez Aguilar, a anunțat un acord final între Consiliu și Parlamentul European în privința desemnării lui Kovesi ca primul procuror european.

În urma acordului, președintele Comisiei pentru libertăți civile Juan Fernando López Aguilar (S&D, ES) a declarat, citat într-un comunicat al Parlamentului European: „Doamna Kövesi este alegerea perfectă pentru funcția de procuror-șef european. Are competențe profesionale desăvârșite. Mai mult, România nu deține pentru moment niciun post cheie la nivel european, iar doamna Kövesi va deveni una dintre femeile-lider ale Uniunii.”

Acordul asupra numirii doamnei Kövesi ca procuror-șef trebuie formalizat acum de către Parlament și Consiliu.

Parchetul European (EPPO), care se așteaptă să fie operațional la sfârșitul anului 2020, va fi o instituție independentă însărcinată cu investigarea, urmărirea penală și aducerea în fața justiției a infracțiunilor împotriva bugetului UE, cum ar fi frauda, corupția sau frauda transfrontalieră cu TVA de peste 10 milioane de euro. Lista infracțiunilor se va putea extinde în viitor pentru a include, de exemplu, faptele de terorism.

Până în acest moment, 22 de state membre s-au alăturat Parchetului European. Cele cinci state care nu participă încă (Suedia, Ungaria, Polonia, Irlanda și Danemarca) se vor putea alătura în orice moment.

Parchetul European va avea sediul central în Luxemburg si va fi compus dintr-un procuror-șef și un colegiu de procurori din toate țările participante. Aceștia vor coordona investigațiile curente desfășurate de către procurorii delegați în fiecare stat participant.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4098 vizualizari

  • -7 (25 voturi)    
    "Un jurist român incontestabil" (Joi, 3 octombrie 2019, 11:20)

    cucuveauamov [utilizator]

    imi pare rau, ma prapadesc pe jos de ras, nici nu pot srie mesajul .... "Un jurist român incontestabil" ...........ha, ha, ha
  • -10 (24 voturi)    
    gluma zilei (Joi, 3 octombrie 2019, 11:20)

    Mazeta [utilizator]

    Kovesi jurist.
  • +5 (19 voturi)    
    Lol (Joi, 3 octombrie 2019, 11:26)

    mitg [utilizator]

    Ce s-au umflat clonele postace.
    A primit dedi telefon la puscarie?
    • 0 (4 voturi)    
      Bai clona kovesista, ia sa-mi spui tu mie (Joi, 3 octombrie 2019, 15:01)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ce tratate si ce articole a scris acest jurist remarcabil, care este aportul dansei(uite cum o respect) la juristprudenta internationala sau macar nationala?
      Zero, chiar zero barat!
      • +2 (4 voturi)    
        Stiu eu, stiu eu... (Joi, 3 octombrie 2019, 16:14)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Doamna in cauza, de fapt "un securist roman incontestabil" (probabil e o eroare de redactare) este inventatoarea conceptului juridic al "decaparii".
      • 0 (2 voturi)    
        Lol (Joi, 3 octombrie 2019, 18:33)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Ce esti asa picat cu ceara?
  • +3 (17 voturi)    
    cat se poate de previzivil (Joi, 3 octombrie 2019, 11:32)

    un oarecare [utilizator]

    Cand am vazut articolul, m-am gandit la troli si la munca lor omniprezenta la astfel de articole.

    Exact cum m-am asteptam, cucuveauamov si mazeta sunt omniprezenti.
  • +6 (18 voturi)    
    Cei doi troli de mai sus (Joi, 3 octombrie 2019, 11:51)

    Overdose [utilizator]

    Ba, cucuveao si mazeto, voi nu sunteti ma vecini de birou?! De ce dracu scrieti amandoi in acelasi timp nu mai bine scrie doar unul? Sau sunteti platiti la postare nu la ora?
    • +3 (9 voturi)    
      cred ca sunt gemeni... (Joi, 3 octombrie 2019, 12:26)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Overdose

      ...doar gandesc identic si vomita comentarii in acelas timp. Trebuie sa fie o singura creatura bicefala...
  • 0 (14 voturi)    
    Să nu uităm că Kioveșoaica a fost numită mereu. (Joi, 3 octombrie 2019, 12:09)

    prec [utilizator]

    Ea nu a câștigat nici-un concurs, niciodată. Chiar și aici a ajuns pe bază de negocieri. Nimic nu o recomanda, în special „doctoratul”, ala cu plagiatul transformat de la 43% la 4,3%
  • 0 (12 voturi)    
    " competente profesionale desavarsite " (Joi, 3 octombrie 2019, 12:32)

    paulbutoi [utilizator]

    Corect !
    Dosarul Revolutiei si Dosarul Mineriadei , inchise in perioada in care a condus PG
    Dosarul Microsoft ( prescriere ) si Dosarul ANRP
    ( achitare Alina Bica & compania ) in perioada in care a condus DNA
    • 0 (8 voturi)    
      latrii unde nu trebuie (Joi, 3 octombrie 2019, 13:43)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

      Nu DNA inchide dosarele. Tribunalul (Min. Justitiei) inchide dosarele.
      DNA poate aduna probe in vederea deschiderii unui proces.

      De ce nu spui ca 98 din acuzatiile anchetate de DNA au fost finalizate cu condamnarea vinovatilor.
      De ce nu spui ca statul Roman are de recuperet peste 1 miliard din procesele deschise si castigate de DNA.

      DNA nu are si nu a avut autoritatea de a deschide sau inchide dosare. DNA poate aduce probe care sa faciliteze un proces.
      • +3 (5 voturi)    
        Fata e varza (Joi, 3 octombrie 2019, 14:27)

        Marcasul [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Dna e responsabil de probele pe care le depune la dosarul pe care il trimite in judecata. Daca probele sunt praf sau sunt fabricate (cum avem deja dovada faptului ca s a mai intamplat) e normal ca dosarele sa fie respinse sau acuzatii sa scape. Asa ca nu o mai limbiti atat pe picioare pe Impricinata, ca valoarea ei si a dovedit o de mult.
        Nu pe baza valorii ei de procuror, jurist, sau cum vreti voi, a fost ea numita acolo, ca nu ar fi avut nici o sansa.
      • +2 (4 voturi)    
        Sigur ? (Joi, 3 octombrie 2019, 14:28)

        paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Un Parchet nu poate da NUP ?
        Sigur NUP nu inseamna ca dosarul respectiv este inchis ?
        Sigur nu PG a inchis prin 2009 Dosarul Revolutiei / Mineriadei - in care erau implicati pesedisti de frunte , incepand cu Ion Iliescu ?
        Sigur Dosarul Microsoft instrumentat de DNA ( cel cu ministrii PSD ) nu a fost inchis prin atingerea termenului de prescriere a faptei ?
        Sigur ICCJ nu a achitat-o ( in prima instanta ) pe Alina Bica & compania in dosarul ANRP trimis in instanta de DNA ?
        Sigur seful Parchetului respectiv - PG/ DNA - nu are nici o responsabilitate in astfel de cazuri ?
        Stiti cumva de ce nu am mai avut arestari televizate la DNA dupa 2015 ?
        Sigur " Min Justitiei inchide dosare " ?
        Sigur " DNA nu are si nu a avut autoritatea de a deschide sau inchide dosare " ?
        Afirmatiile dv au vreo tangenta cu Realitatea ?
        Sau exprima doar Credinta dv ?