Cinci imigranți români au fost condamnați în Marea Britanie pentru 400 de jafuri, comise în perioada 2014-2018

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:58 Actualitate | Esenţial


Marea Britanie
Foto: sxc.hu
Poliția din comitatul West Midlands (Marea Britanie) a anunțat condamnarea la închisoare a cinci imigranți români, aparținând aceluiași grup infracțional, responsabili de aproximativ 400 de jafuri în locuințe desfășurate în perioada 2014-2018, informează autoritățile citate de Mediafax.

Un grup infracțional format din cinci români, acuzat că ar fi comis peste 400 de spargeri de locuințe între anii 2014-2018, în regiunea britanică West Middlands, a fost destructurat, iar membrii săi au fost condamnați la patru, până la opt ani de închisoare sub acuzația de furt de bunuri și bani în valoare de mai multe milioane de lire sterline.

Cei cinci cetățeni români, cu vârste cuprinse între 27 și 35 de ani, dintre care o femeie și cinci bărbați, comiteau spargeri de locuințe în căutarea de bani și bunuri de valoare, cu precădere bijuterii, și trimiteau, în mod constant, bani membrilor propriilor familii aflați în România.

Curtea de la Birmingham i-a condamnat pe toți membrii grupului infracțional la mai mulți ani de închisoare, în cadrul ședinței ce a avut loc pe 1 octombrie, în urma evaluării probelor adunate de Poliția comitatului West Midlands, care demonstrau implicarea acestora într-un număr de aproximativ 400 de spargeri.

Grupul organizat a fost descoperit după ce, în timpul monitorizării de către Poliție a unei mașini fără asigurare, aparținând infractorilor, pe autostrada M6, au sesizat aruncarea de pe unul din geamurile mașinii a unei genți plină cu bijuterii, recent sustrase dintr-o locuință din Solihull.

Conducătorul autovehiculului, care era și liderul grupului infracțional, a fost arestat, iar în urma probelor de ADN prelevate, s-a descoperit implicarea acestuia în mai multe cazuri de furt pentru care autorii nu erau cunoscuți. Cercetările asupra istoricului celui arestat și asupra locuinței acestuia, în care conviețuiau toți membrii grupului, au dezvăluit vinovăția tuturor celor cinci pesoane în legătură cu numeroase acte de furt în locuințe, comise în perioada 2014-2018.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1151 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    4 dintre ei se vad in poza... (Miercuri, 2 octombrie 2019, 14:10)

    newlook [utilizator]

    4 dintre ei se vad in poza, la vot pentru Klaus, la Ambasada din Londra. Al cincilea, in masina de alaturi, de unde se filma "indignarea cetatenilor", verifica marfa, adica portofelele colectate!
    • -4 (4 voturi)    
      Minti (Miercuri, 2 octombrie 2019, 14:42)

      Loverraft [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu au cum sa se vada caci voteaza prin corespondenta. S-au inscris.
  • -3 (5 voturi)    
    A prea multa oara (Miercuri, 2 octombrie 2019, 14:11)

    UpNext [utilizator]

    cand media internationala publica articole despre grupuri criminale organizate din romani ce comit nu cateva, ci sute de infractiuni planificate, de la jafuri, crime, trafic de persoane si sclavagism, la fraude financiare, prostitutie etc., practic intrg spectrul infractional.

    Oricat de mult ne displace, diaspora valaha este in majoritatea sa compusa din lucratori ilegali, la gri/negru, infractori, cersetori etc., cei cu contracte si specializati (medici, ITisti etc.) sau intreprinzatori corecti fiind in minoritate.

    O parte importanta a pegrei indigene s-a scurs in vest, incepand cu 1990, ajungand acum sa compuna partea cea mai consistenta a diasporei de aproape 5 milioane de emigranti.
    • -4 (6 voturi)    
      Exact ca la vot! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 14:54)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      "Oricat de mult ne displace, diaspora valaha este in majoritatea sa compusa din lucratori ilegali, la gri/negru, infractori, cersetori etc., cei cu contracte si specializati (medici, ITisti etc.) sau intreprinzatori corecti fiind in minoritate."

      Exact ca la vot!
      ===================================
  • +5 (7 voturi)    
    Lasă-mă să ghicesc: (Miercuri, 2 octombrie 2019, 14:11)

    gogu52 [utilizator]

    Cetățeni români 100%, din cei mai tuciurii, așa, nu?

    Ca să fiu politically correct, de etnie rrrromă
  • +5 (5 voturi)    
    Nu ne mira stirea... (Miercuri, 2 octombrie 2019, 14:14)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...au invadat UK toate leprele si scursurile. Nu mai exista sat in care sa nu auzi vorbind romaneste. 10% sunt civilizati si au locuri de munca stabile, restul de 90% sunt la furat si dat in cap. Puscarie pe viata...3-4-5 ani prea putin.
    • -2 (4 voturi)    
      Te supara votantii URSS+PNL? (Miercuri, 2 octombrie 2019, 15:35)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      "...au invadat UK toate leprele si scursurile. Nu mai exista sat in care sa nu auzi vorbind romaneste. 10% sunt civilizati si au locuri de munca stabile, restul de 90% sunt la furat si dat in cap. Puscarie pe viata...3-4-5 ani prea putin."
      ========================

      Statistic, 90% din cei din UK voteaza URSS+PNL si Klaus, no matter what.

      Te supara votantii URSS+PNL? Esti ciuma.rosie? Esti rus? Esti platit de Putin?
  • +3 (3 voturi)    
    ...mda ... (Miercuri, 2 octombrie 2019, 14:17)

    Observatore [utilizator]

    " Noi suntem Mîndria tzarii "