VIDEO Viorica Dăncilă, despre viitorul comisar european: Avem două propuneri, Dan Nica și Gabriela Ciot / Vom face ca Ungaria, dacă merge cu două propuneri, mergem și noi cu două propuneri

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 1 octombrie 2019, 18:10 Actualitate | Esenţial


Viorica Dăncilă a confirmat marți că PSD va prezenta două propuneri pentru funcția de comisar european, după respingerea candidaturii Rovanei Plumb, respectiv Dan Nica și Gabriela Ciot. România va adopta modelul Ungariei și, dacă țara vecină va anunța un singur candidat, guvernul de la București îl va nominaliza pe Dan Nica, a precizat Viorica Dăncilă.




„Vom proceda după modul în care va proceda și Ungaria. Dacă Ungaria va face două propuneri, și România va face două propuneri, daca Ungaria merge cu o propunere, și România merge cu o propunere, având în vedere că trebuie să fie un echilibru de abordare între popularii europeni și social-democrații europeni”, explicat premierul, după ședința conducerii PSD.

În cazul în care se va opta pentru varianta unei singure propuneri, Guvernul îl va nominaliza pe Dan Nica, a precizat Dăncilă.

Potrivit unor surse din PSD, Viorica Dăncilă a discutat telefonic cu Ursula von der Leyen pentru a o informa de propunerea social-democraților pentru comisar european, Dan Nica. Șefa desemnată a Comisiei Europene i-ar fi solicitat și o variantă de rezervă. PSD a votat o variantă de rezervă pentru funcția de comisar european în persoana Gabrielei Ciot, în prezent secretar de stat în MAE.
De asemenea, PSD a stabilit în CEx strategia partidului pentru moțiunea de cenzură a opoziției.

  • Am avut o discuție cu președintele CE și am discutat despre propunerile pe care trebuie să le facem și modul în care trebuie să procedăm în perioada următoare
  • (Dan Nica rămâne prima opțiune?) Dan Nica rămâne, am făcut două propuneri, un bărbat și o femeie, a fost Rovvana Plumb, Dan Nica rămâne propunerea în continuare
  • Este o persoană respectată și susținută de grupul PES
  • Avem și o femeie, dacă se va cere acest lucru, pe Gabriela Ciot, secretar de stat la MAE
  • Vom proceda după modul în care va proceda și Ungaria. Dacă Ungaria merge cu două propuneri, mergem și noi tot cu două propuneri
  • Nu cred ca va avea problema (Dan Nica). Eu cred în prezumția de nevinovăție, judecata se înfăptuiește de către judecător
  • Despre dl președinte Iohannis știm sigur ce s-a întâmplat cu casele, și totuși este candidat la președinția României
  • (Dacă va fi o singură propunere, cine va fi?) Vom rămâne pe prima propunere, Dan Nica
  • (despre membrii PSD care vor vota moțiunea) Trădează stabilitatea acestei țări și eu cred că acest lucru nu poate fi trecut cu vederea
  • Șefa Comisiei nu mi-a vorbit despre un consens cu președintele Iohannis. Cred că până la sfârșitul săptămânii voi trimite propunerea. Înainte să trimit propunerea voi discuta și cu președintele







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4518 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Dna Ciot ... (Marţi, 1 octombrie 2019, 18:34)

    aanciu [utilizator]

    https://www.petitieonline.com/anchet_asupra_prezenei_secretarului_de_stat_-_psd_gabriela_ciot_la_cursurile_asumate_-_facultatea_de_studii_europene_ubb
    • +2 (6 voturi)    
      A tras chiulul de la servici (Marţi, 1 octombrie 2019, 21:14)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui aanciu

      cat timp era in guvern
      hihi
      si asta o fost facultatea mea
      a treia la care io am studiat
      pana in anu 2
      haha
      adica a doua
      multe fete faine
      profi tampiti
      note proaste
      mai bine cnduc Atlantia
  • +11 (17 voturi)    
    Ce, suntem sclavii Ungariei ???? (Marţi, 1 octombrie 2019, 18:37)

    adrb [utilizator]

    România nu este sclava Ungariei, dacă ei propun 2, Viorik să propună 4 ! ;-)
  • -5 (13 voturi)    
    Ungaria lui Viktor Orban este modelul PSD-istilor (Marţi, 1 octombrie 2019, 18:38)

    Habermas [utilizator]

    Ca sa scurtez: dupa ce scapam de PSD, va trebui sa-l rezolvam si pe Viktor Orban. Nu-i prima data cand Ungaria se ia dupa Rusi, si nu putem permite asta.
  • +7 (9 voturi)    
    Si cu Vasile zece (Marţi, 1 octombrie 2019, 19:17)

    fat.cat [utilizator]

    Care-i si intrece. Tot unul si unul, imposibil sa nu fie acceptat careva pana la urma.
    • +5 (9 voturi)    
      Viorica Dancila e o gaina beata (Marţi, 1 octombrie 2019, 19:49)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Care s-a nimerit sa ramana la mansele unui avion in picaj.
      Vinovat pentru ca ea ne mai vorbeste inca, in loc sa fie dusa sa vorbeasca singura in oglinda, este cel care nu declara stare de necesitate fata de situatia in care ne aflam.
      Chiar trebuie sa stam toti sa ne uitam la ce zice aleasa unui puscarias?
      Domnule Presedinte, chiar daca situatia va avantajeaza in acest moment, pe termen lung vom avea, toti, inclusiv dvs, numai de pierdut, cu fiecare clipa in care fiinta asta mai este lasata sa activeze.
      Eu, unul - ca sa nu vorbesc in numele tuturor - mi-as dori sa va vad in confruntare directa cu un adversar pe masura, nu cu un rebut al educatiei comuniste, in fata caruia aveti victoria asigurata.
  • +6 (10 voturi)    
    Crezi ce spui? (Marţi, 1 octombrie 2019, 19:28)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "Eu cred în prezumția de nevinovăție, judecata se înfăptuiește de către judecător"

    Cu doua completari: daca PSD permite inceperea urmaririi penale, si daca persoana vizata este favorabila PSD. Atunci ramai sa crezi in prezumtia de nevinovatie chiar si dupa condamnarea definitiva. Daca nu e cu PSD, atunci crezi in prezumtia de vinovatie, chiar daca nu s-a ajuns in sala de judecata.

    "Despre dl președinte Iohannis știm sigur ce s-a întâmplat cu casele"

    Stim din surse sigure, nu? Ai vazut o condamnare? Cum e cu judecata facuta de catre judecatori? Antena 3 nu e sala de judecata...
  • +5 (9 voturi)    
    corect (Marţi, 1 octombrie 2019, 20:09)

    nash pandelica [utilizator]

    faceti ca ungurii, si daca nu aveti succes, faceti schimb, voi ii propuneti pe'ai lor si ei pe'ai vostri. orginala doamna vasilica de la scara doi, bl 5 din videle....
  • +10 (12 voturi)    
    Dupa... (Marţi, 1 octombrie 2019, 20:25)

    ElDiablo [utilizator]

    ...plumb, nu putea urma decat un ciot. Hai Veorico, ca poti mai bine de atat! Iordache, Codrin, Mitraliera, Nicolicea, astia ce au, nu "e" si ei pesedisti monumente de integritate si cinste? Adica fix ce cauta europenii aia.
  • +10 (12 voturi)    
    Un Ni(mi)ca si un Ciot (Marţi, 1 octombrie 2019, 20:56)

    Dalinar [utilizator]

    Oameni buni iesiti la Vot!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Ce-i recomanda pe cei doi (Marţi, 1 octombrie 2019, 22:19)

    panduru [utilizator]

    pentru postul de comisar european pentru Transporturi?
  • +5 (7 voturi)    
    intrebare... (Marţi, 1 octombrie 2019, 22:21)

    optiunea-2 [utilizator]

    psd'ul nu a pierdut alegerile parlamentare? de ce trebuie sa puna ei comisar? n'ar trebui ca cei care au cistigat sa puna comisar? mi se parea logic, dar psd'ul nu conteaza logica, ci spaga
    • +4 (4 voturi)    
      nope... (Miercuri, 2 octombrie 2019, 2:53)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      Propunerile le face Guvernul, nu partidul care a castigat la alegeri
      • +2 (4 voturi)    
        Da dar (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:37)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        mi s-ar parea firesc ca nominalizarea sa se faca numai cu acordul presedintelui Romaniei.
        Adica numirea ministrilor interni nu se poate face decat cu aprobarea presedintelui dar ministrii care reprezinta Romania in Comisia Europeana sunt desemnati numai de premier fara a fi necesar acordul presedintelui?
        Mi se pare aberant!
      • 0 (0 voturi)    
        de acord... dar totusi (Miercuri, 2 octombrie 2019, 22:49)

        optiunea-2 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        de ce mai sunt alegeri europarlamentare?