Averea șefei CSM, Lia Savonea, verificată de Agenția Națională de Integritate - surse / Savonea acuză o celeritate neobișnuită

de MH     HotNews.ro
Marţi, 1 octombrie 2019, 16:38 Actualitate | Esenţial


Lia Savonea
Foto: Agerpres
Inspectorii Agenției Naționale de Integritate (ANI) verifică averea președintelui Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Lia Savonea, ca urmare a unei sesizări, au declarat pentru Mediafax surse din instituție. Potrivit ultimei sale declarații de avere, Savonea are două case, șase terenuri, peste 377.000 de euro și aproape 90.000 de lei în conturi, iar soțul său a vândut în ultimele luni cinci imobile, valoarea tranzacțiilor ajungând la aproape 345.000 de euro.

Verificările au loc după ce ANI a primit o sesizare în acest sens.

Ce avere are Lia Savonea

Potrivit declarației de avere postată pe site-ul CSM în luna iunie, Lia Savonea deține, împreună cu soțul său, șase terenuri - 4 intravilan și 2 agricole. Trei dintre terenuri sunt în județul Ilfov, iar trei în județul Alba și au suprafețe cuprinse între 237 și 40.000 de metri pătrați. Soții Savonea au și două case în Ilfov și în Alba, două autoturisme Volskwagen și BMW, dar și ceasuri și bijuterii în valoare de aproximativ 14.000 de euro.

Lia Savonea are în conturi peste 377.000 de euro, aproape 90.000 de lei și 8.000 de dolari.

De asemenea, începând din octombrie 2018 și până în mai 2019 soțul Liei Savonea a vândut cinci imobile cu teren, valoarea tranzacțiilor fiind de aproape 345.000 de euro.

La capitolul venituri, Lia Savonea menționează că a încasat 473.627 de lei drepturi salariale de la Consiliul Superior al Magistraturii și 1.514 lei drepturi salariale restante ca judecător la Curtea de Apel București.

Soțul șefei CSM, Mihai Savonea, a menționat un venit anual de 12.000 de lei de la cabinetul individual de avocatură.

Lia Savonea: Procedura de verificare preliminară a fost derulată de ANI cu o celeritate neobișnuită

Președintele CSM, Lia Savonea, spune că pe 26 august 2019 i-a fost adusă la cunoștință declanșarea de către ANI a procedurilor de evaluare ca urmare a unei sesizări transmise de o „persoană fizică”, daru acuză o "celeritate neobişnuită" în derularea verificărilor preliminare, potrivit Mediafax.

"Președintele Consiliului Superior al Magistraturii reține că în cursul zilei de 1 octombrie 2019 au fost lansate în spațiul public, prin intermediul mass-media, afirmații grave, false și inexacte, privind întocmirea unor propuneri legislative de către președintele CSM de modificare a legislaţiei privind organizarea şi funcţionarea Agenției Naționale de Integritate, precum și informații din cadrul unei proceduri confidențiale conform dispozițiilor legale în vigoare. În privinţa propunerii de modificare a legislaţiei privind organizarea şi funcţionarea Agenției Naționale de Integritate, menţionăm faptul că începând cu data de 9 mai 2019, CSM a iniţiat o lucrare având acest obiect, finalizată la data de 03 iulie 2019, în cadrul Comisiei nr.1 - comună “Legislație și cooperare interinstituțională”, după o amplă consultare a tuturor instanţelor şi parchetelor. Prin urmare, afirmaţia din mass-media potrivit căreia propunerile de modificare legislativă au aparţinut preşedintelui CSM şi au urmărit eludarea unei proceduri de evaluare derulată de ANI este complet falsă", transmite Lia Savonea, prin intermediul unui comunicat de presă.

Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) arată că, pe 26 august 2019, i-a fost adusă la cunoștință declanșarea de către ANI a procedurilor specifice activității de evaluare ca urmare a unei sesizări transmise de o „persoană fizică”.

"Lucrarea apare ca fiind înregistrată la ANI la data de 12 august 2019, aşadar mult după închiderea lucrării vizând propunerile de modificare legislativă, respectiv 3 iulie 2019. Procedura de verificare preliminară, expres prevăzută de lege, a fost derulată de ANI cu o celeritate neobişnuită dacă avem în vedere multitudinea activităţilor (înregistrarea şi repartizarea lucrării, procedura de evaluare, întocmirea şi comunicarea informării) derulate în numai 8 zile, într-o perioadă tradiţional afectată concediilor de odihnă", arată Lia Savonea.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3689 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    E bine (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O înhăitată cu cea mai grețoasă mafie PSD nu poate să nu fie ea insasi o corupta. Savonea e o pata pe obrazul Justitiei din RO:;
  • -26 (30 voturi)    
    eeee (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:45)

    cucuveauamov [utilizator]

    pana la 6 case mai e. Abia atunci va indepli standardele din Piata Victoriei
    • +21 (21 voturi)    
      pana sa ai un iq de 2 cifre mai e (Marţi, 1 octombrie 2019, 17:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      trebuie in primul rand sa realizezi ca alea 4 care ale lui ponta valoreaza cat vreo 40 de case d-ale lui Iohannis
      casa aia a lui Dracnea vcaloreaza cat vreo 20 s.am.d.d

      dar conteaza numarul care le convine slugilor psd!
    • +9 (9 voturi)    
      Gura cuculetului, (Marţi, 1 octombrie 2019, 18:01)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      adevar graieste!
      Stimabile, in Piata Victoriei salasluieste cotcodacila, ai vrut sa spui Palatul Cotroceni, insa ai scos cotcodaceala pe gura!
    • +11 (11 voturi)    
      băi tâmpilă, (Marţi, 1 octombrie 2019, 19:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      a vândut 5 case cu teren cu tot. Doar nu îți ănchipui în mintea aia bolnavă că stă pe stradă. Că a declarat încă 2 case, nu apartamente. Vezi dacă staio toată ziua sub nivelul superior al masei vâscos-maronii din hazna? Nu mai știi nici aritmetică.
      Auzi, dar dacă tot îi iei apărarea, așa din curiozitate, tu ai 377.000 euro în cont? Adică cum ar veni, ai osânza ca ea? Bani puși deoparte, nu de cheltuială. Din leafa ei de magistrat, că pt. binele țării, nu a mai avut timp de altceva, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      paduche (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:22)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Iar ai iesit in frunte, paduche...
  • +17 (17 voturi)    
    LA BULĂU CU MICUȚA!!! (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:49)

    Raoke [utilizator]

    Câștigă 12000 lei/an doar? Cum a strâns averea aia?
    LA BRUTĂRIE....!
  • +15 (15 voturi)    
    o avere (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:55)

    Ilenuca1 [utilizator]

    insuficienta, se pare
  • +17 (17 voturi)    
    , (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:55)

    theo667 [utilizator]

    Cu cate sute de mii de lei bani publici este platita asazisa doamna ca sa apere Justitia si cat de mizerabil se comporta...
  • +23 (23 voturi)    
    foarte tare sotul (Marţi, 1 octombrie 2019, 17:01)

    t_beriu [utilizator]

    Venit lunar (mediu) de 1000 de lei in ultimul, ca un asistat social, dar vinde 5 imobile in 6 luni pe 345000 euro. Binisor pentru un muritor de foame.
  • +14 (14 voturi)    
    banii dvs: salarii grase pt magistrati dubiosi (Marţi, 1 octombrie 2019, 17:12)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    cu totii speciali si remarcabil de competenti.
    Cu care ne facem de ras in lume, care nu observ nimic dubios in averile functionarilor de stat.
  • +17 (17 voturi)    
    ...off (Marţi, 1 octombrie 2019, 17:13)

    falcoind [utilizator]

    39469 RON / luna , 70 % din populația Romaniei nu ia într-un an cat ea asta pe luna . Nu ma aștept sa câștige minimul pe economie , da ii bugetar .... mama masi .
  • +16 (16 voturi)    
    eee (Marţi, 1 octombrie 2019, 17:16)

    optiunea-2 [utilizator]

    asta'i doar cit e declarat
    (si cu restul politicienilor e la fel)
    si sa ne gindim ca declara vreo 5%-10-15% din cit are cu adevarat: case/terenuri pe numele mama/tata/matusatamara, lingouri ascunse prin cavouri sau picturi prin pereti/genmafiaVilcov, bani cash la saltea... ce vedem noi sunt sume mici, pe care putem sa le inghitim usurel... e, 3sute de mii de euro!... nu putea sa puna in declaratie 5 milioane de euroi si 3kg de aur si 20 de case... batea la ochi...
  • +14 (14 voturi)    
    ce surpriza... (Marţi, 1 octombrie 2019, 17:26)

    liviu_ [utilizator]

    evident ca o sa iasa curata... pt ca psd...
    dar na... normal ca e hoata ca altfel nu ajungea sluga psd!
  • +7 (7 voturi)    
    ii e frica sa nu apara circuitul cu teldrumul! (Marţi, 1 octombrie 2019, 20:38)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    Nu cred . . . . (Miercuri, 2 octombrie 2019, 9:36)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ca mai exista un politician( judecator, avocat,notar, om de afaceri, ce masa pe gheata ar fi) necorupt in tara asta! Romania ar trebui inconjurata cu un gard si toti cei de mai sus sa fie considerati in stare de arest permanent si sa munceasca gratis pana când egaleaza averile cu munca depusa! Tara de hoti si de corupti! Uniune europeana, daca prin absurd ai fi o entitate reala inzestrata cu ratiune, ar trebui sa scoti din trupul tau aceste plagi imputite, cum ar fi Romania (lui Nastase si progeniturile lui Ponta, Dancila) si alte tari fost comuniste! Taie fara anestezie daca vrei sa nu te imputa si pe tine!