Ambasada SUA: Înscrierile pentru Loteria Vizelor încep miercuri / Noile cerințe pentru înregistrarea în program

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 1 octombrie 2019, 11:54 Actualitate | Esenţial


Loteria Vizelor
Foto: Ambasada SUA la Bucuresti/ Facebook
Cererile de înregistrare pentru programul Loteria Vizelor 2021 pot fi trimise începând de miercuri, 2 octombrie 2019, orele 19:00 și până marți, 5 noiembrie 2019, orele 19:00 (ora României), informează Ambasada Statelor Unite.

Instrucțiunile complete se pot găsi pe pagina de internet a Departamentului de Stat. Înregistrările sunt acceptate numai electronic prin www.dvlottery.state.gov și nu se percepe nicio taxă de participare.

Potrivit sursei citate, există o nouă cerință pentru programul DV-2021, de a include numărul pașaportului solicitantului principal, țara care l-a emis și data de expirare. Această cerință se referă doar la solicitantul principal și nu la dependenții acestuia. Participanții care nu vor include datele pașaportului vor fi descalificați.

De asemenea, participanții vor trebui să includă câte o fotografie recentă, făcută în ultimele șase luni, conformă cu cerințele publicate în instrucțiunile programului DV-2021. Înregistrările trimise care conțin aceleași fotografii folosite în programul DV din anul precedent (DV-2020) vor fi descalificate.

Este foarte important ca participanții să păstreze numărul lor unic de confirmare până cel puțin la data de 30 septembrie 2021. Începând cu data de 5 mai 2020, participanţii la programul DV-2021 vor putea folosi numărul lor unic de confirmare atribuit la înregistrare, pentru a verifica online pe Entrant Status Check la adresa de internet www.dvlottery.state.gov dacă cererea lor a fost selecţionată. Pe pagina Entrant Status Check participanţii selecţionaţi vor putea găsi informații despre solicitarea vizelor DV atât pentru ei cât și pentru membrii familiilor lor eligibili. Departamentul va confirma de asemenea programarea la interviul de viză tot prin intermediul paginii de internet Entrant Status Check.

Ambasada SUA avertizează că cei care primesc email-uri în care sunt anunțați că au fost selecționați, dar li se solicită bani, este vorba de o fraudă: ”Nu deveniți o victimă! Folosiți numai Entrant Status Check (Verificarea Statutului Înregistrării) pe pagina oficială pentru a verifica dacă ați fost selecționați.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15008 vizualizari

  • -17 (29 voturi)    
    Romania, tara mama surogat! (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:25)

    pedepsitorul [utilizator]

    Ni se iau oamenii cinstiti si educati,
    ramanem cu hotii si cu prostii...

    Crestem oameni pentru alte tari!
    • +18 (20 voturi)    
      libertate (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:41)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Nu forteaza nimeni pe nimeni, ci e o oferta. Daca oamenii aleg sa plece, e dreptul lor, iar ti si oricine altcineva nu ii veti putea opri.
    • +11 (21 voturi)    
      pai nu mai vota PSD... (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:42)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      pai nu mai vota PSD...
    • -16 (26 voturi)    
      ai intuit corect... (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:42)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      ...pe langa tributul financiar si cel de sange din teatrele de razboi de auirea, achitam si un tribut anual in creiere (olimpicii, studii sup, etc)

      daca te intrebi care e contrapartida deja esti mai lucid decat 99.99% din postacii de la locanta.
      • +20 (24 voturi)    
        Nu inteleg de ce te infierbanti (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:58)

        Kol, opusul lui Lok [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Si mai ales cu ce te afecteaza pe TINE tributul de creiere. In mod sigur nu esti vizat de el.
    • +13 (15 voturi)    
      ....... (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:46)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Cu taxe totale de vreme de razboi, cu conditii de trai(educatie pentru secolul asta ?, infrastructura petru secolul asta?, sistem de sanatate pentru secolul asta?. etc.) in colaps. Functionarul ala care se uita urat la tine de la giseu sau pensionarul ala care intoarce legea peste cap sa ia 15000Eur pensie sau manageri aia pusi pe pile care isi baga toate neamurile. Sau medici care acum totusi au salarii .....cu compasiune 0, sau mai rau mai vor ceva de la tine. De ce ar sta cineva sa fie batjocorit ?
      PS: Pentru ce ce se simt lezatii de ceea ce am spus.....A fura de la cel ce munceste este egal cu a fura de la tine. Mai de vreme sau mai tarziu vei plati nota de plata. Se mai satura sclavul si pleaca la alta plantatie.
      • -5 (9 voturi)    
        mergi (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:53)

        mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        Mergi in SUA pentru sanatate...? ce gluma buna!!! Asta daca vrei sa te tina 5-6 ore sa astepti in camera de garda fara sa te bage cineva in seama si apoi sa te taxeze cu 15.000 de USD pentru un ghips la mana... Du-te, du-te...
        Sau sa te scoata cu forta politia din masina pentru ca nu tii mainile pe volan 10-13 cand se apropie politistul de masina ta si...ah, esti strain...
        Sau sa te verifice ca pe ultimul infractor la aeroport...
        Sau sa te ameninte orice putau cu pistotul pentru il poate cumpara la walmart...
        Am refuzat 6 zile de las vegas la 5 stele, totul platit pentru ca mi-am promis sa nu mai calc pe pamantul ala de idioti cat oi trai!
    • -11 (13 voturi)    
      crestem oameni (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:54)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      crestem oameni pentru oameni
    • +1 (1 vot)    
      deci (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:19)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      ai ramas?
  • -16 (22 voturi)    
    O mizerie... (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:36)

    Gigi Kent [utilizator]

    O mizerie … ca si vizele.
    • +11 (17 voturi)    
      fara explicatii? (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:55)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      fara explicatii e doar o vorba in vant.

      De exemplu: esti un bou... ca si boul!
      • -3 (9 voturi)    
        Ce explicatii? (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:25)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        Ce explicatii vrei? Fac un concurs ca sa creeze ideea ca tara lor e foarte dezirabila. Nici macar turistic nu ma tenteaza prea mult (cu exceptia unor destinatii ca Hawaii sau Bahamas). Ideea e ca trebuie sa te duci pe la ambasada sa ceri viza pentru a intra intr-o tara unde, spre exemplu, nu exista nici un fel de respect pentru consumator doar pentru profit. Si din cand in cand mai fac si loterie … ca sa fie comicaria completa.
        • +6 (6 voturi)    
          Precizare (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:48)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Loteria nu-i concurs, iar Bahamas nu e în SUA.
        • +3 (3 voturi)    
          Strugurii sunt acri (Marţi, 1 octombrie 2019, 15:33)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          North Cascades National Park

          https://www.youtube.com/watch?v=6BKWZ2JbNIc
    • +3 (5 voturi)    
      Mda, pentru rusi e mai greu ? (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:50)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Sau esti exclus din start, ca postac sovietic ?
  • -3 (7 voturi)    
    Si in urmatoarea suta de ani (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:06)

    UpNext [utilizator]

    romanii vor intra in SUA numai cu vize, chiar daca Romania si restul tarilor nu vor mai exista ca atare...
  • -1 (7 voturi)    
    Incalzirea globala (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:50)

    eyewitness [utilizator]

    Incalzirea globala va duce la cresterea nivelului apelor iar unele state din America ce au acces la oceanul atlantic au deja aceasta problema. Noi am avut 1 criminal anul acesta si intreg poporul roman s-a simtit ofensat cateva luni bune.
    Cutati de curiozitate pe google "florida man" si dati pe tabul images sa vedeti unde visati sa ajungeti daca nu ma credeti.