Agenția Națională de Integritate verifică averea Rovanei Plumb - surse

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 30 septembrie 2019, 16:10 Actualitate | Esenţial


Rovana Plumb
Foto: Facebook
Agenţia Naţională de Integritate (ANI) verifică averea Rovanei Plumb, verificările fiind declanșate anterior scandalului din Parlamentul European privind funcția de comisar european, au declarat pentru Mediafax surse judiciare.

Pe de altă parte, parlamentarul liberal Florin Cîțu a anunțat că marți, în comisia de buget-finanțe a Senatului va cere ”audierea de urgență” a conducerii Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor: ”Aceste instituții au rolul de a ne proteja de astfel de situații. De aceea sunt plătiți cei de acolo. ONPCSB trebuie să explice de ce nu a oprit acest candidat dacă cei de la CE au depistat imediat probleme cu finanțele personale ale candidatului.”

Comisia juridică a Parlamentului European (JURI) i-a respins luni definitiv pe Rovana Plumb și pe Laszlo Trocsanyi, propuși de România și Ungaria drept comisari europeni.

Înaintea ședinței JURI, Plumb a transmis o scrisoare acestui for în care anunță că împrumutul de 800.000 de lei a fost achitat cu două apartamente deținute în România, astfel că datoria care a generat îngrijorări în cadrul audierii sale în comisie nu mai există.

În declarația de avere însă, unul dintre apartamente este trecut ca aparținând integral soțului, iar la celălalt Rovana Plumb are doar o cotă de cinci optimi.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2743 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Ucenica Maestrului Adrian Nastase (Luni, 30 septembrie 2019, 16:14)

    un domn [utilizator]

    a sifonat de la Floraria din Titu pana la bolizii inmatriculati in Bulgaria !
  • +9 (9 voturi)    
    MAI EXISTA ANAF? (Luni, 30 septembrie 2019, 16:48)

    schroedinger [utilizator]

    Serios?
  • +11 (11 voturi)    
    Poftim? Abia acum? (Luni, 30 septembrie 2019, 16:51)

    dandra [utilizator]

    Astia vorbesc serios?

    Abia acum este verificata tanti?

    Abia acum verificam averea acestui dinozaur comunist?

    Pesemne ca s-a trezit una sa se faca utila si i-a dat numar de inegistrare, plus dosar cu sina.

    Vedem cand se inchide dosarul,...
  • +6 (6 voturi)    
    Oooo, (Luni, 30 septembrie 2019, 20:19)

    nahir [utilizator]

    a înviat ANI. Noroc cu comisia JURI.
    • +4 (4 voturi)    
      Eeee, a inviat ! Simuleaza ca e vie !! Face o (Marţi, 1 octombrie 2019, 0:14)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      ancheta care dureaza pana anul urmator pe vremea asta !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Dar daca .... (Marţi, 1 octombrie 2019, 4:00)

    ber [utilizator]

    persoana de la care maestra Plumb zice ca a primit banii nu exista si aia erau banii ei de la saltea, bani negri pentru zilele albe ce vor urma? Asta trebuie sa afle ANI.
    In caz ca persoana exista si recunoaste imprumutul, sa justifice provenienta banilor: i-a luat de la banca, din firma, de sub cotetul cainelui!
  • +3 (3 voturi)    
    Bingo !!! (Marţi, 1 octombrie 2019, 6:11)

    sipu [utilizator]

    Sa strigat bingo (septembrie 2019) , numai ca biletul era din 2016 ......................
  • +2 (2 voturi)    
    A scos vreun act notarial ? Luni dimineata, o (Marţi, 1 octombrie 2019, 9:54)

    deval [utilizator]

    facea intr-o ora ! Evident nu putea caci cele doua apartamente (de 50 si 80 mp) nu costa nicicand nici jumatate din suma !! Minciuna asta ordinara ca si aceea ca nu a stiut ca AEP a refuzat psd restituirea sumelor pretinse sunt mai grave decat faptul ca a dat doua declaratii de venit diferite !!!!!!