VIDEO Un avion Blue Air a aterizat de urgență vineri dimineață la Viena, după ce un pasager român a agresat o însoțitoare de zbor

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 27 septembrie 2019, 13:16 Actualitate | Esenţial


pasager retinut de politia austriaca
Foto: Captura video
Un avion al companiei Blue Air care zbura pe ruta București - Stuttgart a aterizat de urgență azi-dimineață la Viena pentru că un bărbat român a agresat o stewardesă. Pasagerul a fost reținut, iar acesta se află în custodia autorităților austriece, potrivit unui comunicat de presă al companiei aeriene.

”Un avion al companiei Blue Air care zbura în directia Stuttgart (Germania) a aterizat de urgență azi la Viena (Austria) deoarece un bărbat (Român) a bătut o stewardesă”, a scris vineri un internaut, alături de o înregistrare video care arată cum polițiștii austrieci ridică un bărbat de pe scaun pentru a-l scoate din avion.




Blue Air a confirmat incidentul și a subliniat că pasagerul se află în custodia autorității austriece. Potrivit comunicatului de presă, comandantul a decis aterizarea neplanificată, pentru siguranța și securitatea pasagerilor și a echipajului.

Zborul Blue Air 0B129 care a decolat de pe Aeroportul Otopeni la ora locală 7:21 cu destinația Stuttgart a fost direcționat pe Aeroportul Internațional Viena ca urmare a unui pasager agresiv. Pentru siguranța și securitatea pasagerilor și a echipajului, comandantul a decis aterizarea neplanificată la Viena. Pasagerul a fost reținut, iar în acest moment se află în custodia autorităților austriece. De asemenea, conform procedurilor standard, o ambulanță a fost trimisă la aeronavă. Compania Blue Air își cere scuze față de pasageri pentru întârziere. Ca urmare a acestei situații, zborul programat să aterizeze la Stuttgart la ora locală 8:25 a avut o întârziere de aproximativ o oră față de orarul de zbor inițial. Afectat de această situație este și segmentul de zbor Stuttgart – Sibiu, care va fi, de asemenea, operat cu întârziere”, arată comunicatul Blue Air, citat de Digi24.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















17759 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    Pasager roman (Vineri, 27 septembrie 2019, 14:08)

    Hydra [utilizator]

    Roman neaos, din mosi stramosi pe aceste meleaguri.
    • +8 (24 voturi)    
      :))) (Vineri, 27 septembrie 2019, 14:35)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Hydra

      Ai zice ca-i vreun dac din ala verde, dar nu-i.
      El este un dac din ala cafeniu :))
      • +5 (7 voturi)    
        dac de dac (Vineri, 27 septembrie 2019, 17:30)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        roman de rroman
    • +8 (16 voturi)    
      Din cauza astora... nu suntem respectati ! (Vineri, 27 septembrie 2019, 15:27)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Hydra

      Iar cand o sa avem ocazia, o sa le multumim la fiecare in parte!
      • -2 (4 voturi)    
        Uhm (Vineri, 27 septembrie 2019, 21:57)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Desi cei de care vorbesti reprezinta 3%, 70% dintre romani se poarta ca acesti 3%, asa ca nu e cazul sa dam vina pe ei!
  • +17 (19 voturi)    
    individul ar trebui sa plateasca (Vineri, 27 septembrie 2019, 14:57)

    qwerasdf [utilizator]

    daune pentru intarzierea tuturor pasagerilor, plus sa acopere cheltuielile de aterizare/decolare
    • +7 (7 voturi)    
      corect (Vineri, 27 septembrie 2019, 16:41)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      plus ceva despagubiri pt stewardesa agresata, era mare smecher in fata unei femei, iar dupa cand a venit politia era mielusel, mergea cu manutele la spate..
    • +7 (7 voturi)    
      Va plati (Vineri, 27 septembrie 2019, 17:28)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Atat daune catre compania aeriana, cat si amenda plus daune catre stewardesa.
      O sa tina minte plimbarea asta.
  • +13 (13 voturi)    
    Il stiu, e samsar de masini (Vineri, 27 septembrie 2019, 15:18)

    ciuma.rosie [utilizator]

    No comment ...
  • +5 (7 voturi)    
    Omul era pe buna dreptate suparat (Vineri, 27 septembrie 2019, 15:55)

    cucurveauamov [utilizator]

    Stewardesa l-a intrebat: "Would you like a can, sir?" si nefiind atent la inflexiunile limbii engleze omul a inteles ca a venit sa ii dea un cancer iar el sa aleaga tipul. Cum sa nu fii suparat la asa o impertinenta?!?
  • +5 (5 voturi)    
    GDPR (Vineri, 27 septembrie 2019, 18:09)

    MitikaP [utilizator]

    Ma intreb daca omul o sa ceara o amenda pentru Hotnews ca i-a pus imaginea aici impotriva vointei sale! :-)
    • +1 (1 vot)    
      S-ar putea sa faca acest lucru (Duminică, 29 septembrie 2019, 13:14)

      cucurveauamov [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

      Daca stirea nu ar fi incadrata la "interes public".
  • -7 (11 voturi)    
    Unde erau agentii? (Vineri, 27 septembrie 2019, 18:17)

    Nahgfa [utilizator]

    In filme apare ca in fiecare avion sunt vreo 2 agenti secreti.

    La Tarom sunt sigur ca-i vezi ca sunt deja asezati pe scaune chiar daca esti primul la imbarcare si dupa faptul ca nu prea arata ca au ce cauta acolo, in mod normal.

    Astia la Wizzair tin de Ungaria si serviciile lor, nu? Nu s-au bagat agentii din avion ca era certata stewardesa cu agentii? S-a bagat capitanul, probabil ca se intelegea el mai bine cu doamna/domnisoara.
    • +5 (5 voturi)    
      Sigur n-ați citit alt articol? (Vineri, 27 septembrie 2019, 19:52)

      NME [utilizator] i-a raspuns lui Nahgfa

      Mai întâi ne povestiți cum decurg lucrurile... ÎN FILME! Apoi vă lăudați că vă suiți primul în avion și vedeți agenții de securitate, care-s atât de proști că ies în evidență.
      Iar bomboana de pe colivă: criticați... WizzAir??
      • -4 (6 voturi)    
        Erata (Vineri, 27 septembrie 2019, 21:30)

        Nahgfa [utilizator] i-a raspuns lui NME

        Da, scuze, nu e WizzAir ci e Blue Air. Deci nu e vorba de agenti ai serviciilor din Ungaria cu de cei ai nostri, ca Blue Air e companie romaneasca. Scuze de neatentie.

        Apoi, dvs. ati scris ca agentii sunt prosti, nu eu, cititi mai cu atentie. Cum sa fie asa, eu sunt elita, ca sa ajunga acolo au facut scoli militare de elita, poate licee militare si academii militare/ de plolitie, deci sunt buni. Nu e buna procedura / regulamentul ca nu se amesteca printre calatori inca din sala de asteptare si stau deja in avion.

        Felul in care ati raspuns si faptul ca v-ati activat si ati raspuns iar inseamna ceva. Va salut sau poate ...am onoarea sa va salut!
  • +6 (6 voturi)    
    Masuri anti brute. (Vineri, 27 septembrie 2019, 20:05)

    Azra [utilizator]

    Companiile low cost ar trebui sa tina o "lista neagra" pe care sa si-o comunice reciproc, cu pasageri ca acela de azi si carora sa nu le mai vanda bilete 5-6 ani, pentru a evita asemenea probleme care costa si compania cat si pe ceilalti pasageri(pierderi de legaturi, intarzieri etc.)Si sa faca public, in mod repetat informatia despre existenta listei respective.
    • 0 (0 voturi)    
      Imposibil (Duminică, 29 septembrie 2019, 13:11)

      cucurveauamov [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Companiile intre ele sa faca asa ceva. Si-ar pune in cap o armata de avocati si multe legi. Treburile astea trebuie organizate la nivel statal / interstatal si pentru orice companie. La a doua boacana iti iei avion privat daca vrei sa zbori. La prima te alegi doar cu amenda si dosar penal.
  • -4 (6 voturi)    
    Profesionalism (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 0:48)

    Dan1990 [utilizator]

    Nu vorbeste nimeni de comportamentul stewardesei agresate. Era stresata / irascibila de la inceput. A venit cu intarziere in avion, odata cu pasagerii. Apoi raspundea usor irascibil din partea pasagerilor.
    Cand s-a intamplat incidentul, individul (probabil retardat mental - nu era beat) se tot ridica in picioare refuzand sa se aseze la indemnurile stewardesei careia ii bloca caruciorul.
    Stewardesa si-a pierdut calmul si s-a dus la pasager. Nu am vazut prea bine sa faca ce... sa tipe la el? Sa il imobilizeze fizic in scaun?
    Am vazut incidente in alte zboruri, cu oameni beti, gestionate mai bine. In care personalul de bord si-a pastrat calmul si a controlat situatia.
    • +6 (6 voturi)    
      Pe bune? (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 9:26)

      Hydra [utilizator] i-a raspuns lui Dan1990

      Un astfel de comportament poate fi reclamat altfel. Se poate efectua o plangere catre companie la adresa personalului de zbor, ca cetatean poti alege sa nu mai calatoresti cu respectivii. E simplu.
      Individul asta nu s-a gasit in vreun moment in legitima aparare, e un cretin ce a lovit o alta persoana si atat. Hai sa nu mai tot gasim circumstante atenuate cretinilor in mod constant. Vrem schimbare in societate? Trebuie sa inceapa cu noi. Comportamentele de acest tip nu trebuiesc tolerate/acceptate absolut deloc. Si nici incercat sa gasim scuze, pentru e o metoda foarte proasta de acceptare tacita.
  • -2 (2 voturi)    
    totusi pasagerul pare calm si linistit (Duminică, 29 septembrie 2019, 22:20)

    mmagic [utilizator]

    foarte urat din partea companiei aeriene sa opreasca zborul pentru atat lucru, unii poate au pierdut legaturi de avion pentru o ciufuta de stewardeza

    nu pare sa se poarte deloc violent. articolul nu spune mai exact ce i-a facut pasagerul stewardesei si cum s-a comporatat aceasta cu pasagerul. cred ca a fost vorba de o stewardesa cam nesimitita de la bun inceput, care poate avea probleme de cand s-a urcat in avion. sigur nu era cazul de aterizare de urgenta.