Andrei Caramitru își apără tatăl: Sper ca TNB să îi dea în judecată / Mihai Călin, „un actor profund mediocru”

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 septembrie 2019, 15:32 Actualitate | Esenţial


Andrei Caramitru
Foto: facebook
Andrei Caramitru (USR) a sărit în apărarea tatălui său, Ion Caramitru, și afirmă că actorii Mihai Călin și Marius Manolea - „unul de mare talent, altul profund mediocru” - ar trebui dați în judecată de conducerea Teatrului Național București pentru „aberațiile si minciunile” lor.

„Văd ca tot circula - iar și iar - aberații despre TNB. 2 tineri actori (unul de mare talent; altul profund mediocru) sunt foarte supărați. Oamenii sunt din rezist, dar nu înseamnă că au un dram de dreptate (ca deh - lumea asta a artei e plină de ego și de dive, așa e peste tot). Deși au fost zeci de controale, non stop, nimeni nu a găsit nimic, nici o problema, doar o instituție care merge super bine (printre putinele de stat din țară), unde sălile sunt pline și in care legea este aplicată perfect”, a scris Caramitru, pe pagina sa de Facebook.

Replica sa vine după ce actorul Mihai Călin a transmis, pe Facebook, o „scrisorică deschisă” directorului teatrului Național, în care acuză „lipsa totală de deschidere spre dialog” a lui Ion Caramitru, faptul că acesta este „egoist și disprețuitor” și că doar la Sala Mare, din 120 de reprezentații, 65 sunt regizate și/sau jucate de acesta, care primește 10% din încasările nete.

În opinia lui Andrei Caramitru, este vorba doar de „panaramă și scandal” în condițiile în care „dacă nu avem argumente - mințim”. „Dacă vor să schimbe legile (că asta înțeleg că e problema - nu ce face TNB aplicându-le) - sa facă lobby in parlament. Nu circ și minciuni”, a continuat el.

„Eu sincer sper ca direcția TNB să îi dea frumos în judecată și să explice acolo la tribunal de unde scot aberațiile și minciunile astea. Eu asta aș face”, a încheiat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6518 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    De ce nu raspunzi la obiect? (Miercuri, 25 septembrie 2019, 15:44)

    Barthales [utilizator]

    Măi Andrei,
    Eu vreau să știu doar atât:
    Este adevărat că ”din 120 de reprezentații, 65 sunt regizate și/sau jucate de acesta, care primește 10% din încasările nete”?
    Cred că USR ar trebui să scape de tine cât mai repede.
    • +12 (16 voturi)    
      bineinteles ca da. (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:11)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

      Eu ma mir ca numai 65 sunt regizate de Caramitru...ma asteptam la minimum 100.
      • +7 (7 voturi)    
        de acord (Joi, 26 septembrie 2019, 9:05)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        De fapt asta e subiectul - acapararea de catre machidon a puseului de cultura de la TNB. Iar fiisu, evident neinspirat cand a deschis gura, incearca sa devieze discutia spre ... orice altceva, si s-a luat de Calin ... Pacat, aveam o pare mai buna de junior - acum s-a cam descalificat la USR.
    • +13 (19 voturi)    
      of fi Calin mediocru in lumina ... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:47)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

      tatalui tau, dar cu siguranta nu mai incape nimeni in tot TNB-ul de scursura comunista care a acaparat la propriu acest teatru. Am prieteni care nu pot face reprezentatii nici macar gratis la TNB ca nu vrea ranza lui Caramitru, asa ceva nu se face !
      • +11 (15 voturi)    
        am fost cu sotia la piesa (Miercuri, 25 septembrie 2019, 17:03)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        Cate in luna si in stele cu Caramitru si Malaele.
        Cel mai ieftin bilet era 100 RON, piesa buna dar nu foarte buna, insa altceva m-a frapat: pe toate holurile erau carti de vanzare de-ale lui Caramitru (viata lui, impresii, roluri pe care le-a jucat etc). Sotia a vrut sa dea 50 RON pe una, dar nu am lasat-o sub nicio forma. Si bine am facut, nu mai vreau sa sponsorizez imbuibatul. Adica nu ii ajunge ca cere peste 100 RON pe bilet, vrea sa isi mai vanda si cartile in holul teatrului national.
      • +11 (13 voturi)    
        Corect (Miercuri, 25 septembrie 2019, 18:49)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        Dar cine mama dracu i-a permis sa obtina 10% din fiecare spectacol ? Nu-i asa ca un guvern idiot care a dat un OUG tampit ? Cand ii dai managerului de teatru posibilitatea sa faca bani legal dar evident imoral luandu-si comision din fiecare piesa montata, cati dintre noi ar spune nu ? Si Caramitru e mic copil pe langa toti aia din justitie.
  • -3 (17 voturi)    
    partidul anti-coruptie garantat Barna-Ghinea (Miercuri, 25 septembrie 2019, 15:55)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    sau e inca un partid "nou" care se lupta cu sistemul, ciocoii sau statul paralel ?
    In fiecare clipa se mai naste un om nou.
  • +14 (20 voturi)    
    Caramitru, political incorrect (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:03)

    gladex [utilizator]

    Adevarul ii supara pe multi.
    • -1 (1 vot)    
      dimpotriva (Joi, 26 septembrie 2019, 12:50)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui gladex

      e fix pe calapodul celor cu political correctness-ul la purtator. si nu adevarul e ce ne supara la el, ci dispretul si aroganta cu care trateaza adevarurile altora. asa ca e un slujbas al adevarului, dar ala scris cu litera mica. Mai are de progresat sufleteste pana sa il slujeasca pe ala cu majuscula.
  • +9 (11 voturi)    
    curiozitate (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:10)

    zicsieu [utilizator]

    stii cumva cine detine casa de bilete de la tnb (sistem si tot ce implica)? stiu, e mai vechi subiectul dar un subiect apropiat chestiunei in cauza.
  • 0 (12 voturi)    
    nope (Joi, 26 septembrie 2019, 5:19)

    exis [utilizator]

    domnul asta e unul din motivele oentru care nu voi vota usr. in aroganta lui, ar crede ca, prin votul meu, il validez pe el. mie-mi pare exemplul perfect de inteligenta neinsufletita si de profunzime.
    • +3 (11 voturi)    
      Mda, super logica (Joi, 26 septembrie 2019, 9:05)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui exis

      Daca problema USR e un om , fie el si Caramitru, pe care statul asta idiot il lasa sa castige bani moca, atunci spune-mi si mie un alt partid care sa indeplineasca niste criterii atat de exigente. Cred ca vei da cu tunul nu in Romania, ci in toata Uniunea Europeana ca sa nu trecem garla si nu vei gasi vreunul imaculat. Pana la urma, nu si-a facut Caramitru singur legile, i le-au facut altii. Sper doar ca nu astepti de la PSD sa schimbe legile astea. Gandeste-te ca asta e un caz dar probabil sunt sute de directori din institutii care beneficiaza de legile astea si PSD nu va misca un deget. Daca e vreun partid care poate o va face acela este USR caci in USR nu decide fi-su lui Caramitru.
      • 0 (4 voturi)    
        citeste atent! (Joi, 26 septembrie 2019, 12:42)

        exis [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        am zis ,,UNUL din motivele,,
        • 0 (2 voturi)    
          celalalt fiind ca votezi intotdeauna psd! (Joi, 26 septembrie 2019, 22:14)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui exis

          .
  • -2 (4 voturi)    
    Zic pas la USR-PLUS (Joi, 26 septembrie 2019, 9:48)

    KTerinca [utilizator]

    I-am votat la europarlamentare da' mi-a ajuns.
    • +1 (1 vot)    
      Foarte bine (Joi, 26 septembrie 2019, 15:37)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Ai de unde alege, sunt convins.