Șeful Transgaz și-a trecut în CV că e inginer petrol și gaze, cu studii de lungă durată/ Universitatea arată că este doar subinginer

de A. Ofiteru     HotNews.ro
Miercuri, 25 septembrie 2019, 12:18 Actualitate | Esenţial


CV Ion Sterian
Foto: Hotnews
Directorul Transgaz, Ion Sterian, a scris în CV-ul postat pe site-ul oficial al instituției că este la bază inginer în petrol și gaze, obținând diploma după studii de lungă durată la Universitatea de Petrol și Gaze Ploiești, în perioada 1978-1983. Specializarea era în Forajul sondelor și exploatarea zăcămintelor de petrol și gaze. Potrivit informațiilor HotNews.ro, diploma lui Ion Sterian este de subinginer, nu de inginer, așa cum apare în CV. De asemenea, și-a trecut în CV doi ani de cursuri în plus. Universitatea de Petrol și Gaze a confirmat informațiile HotNews.ro.

În urma verificărilor făcute de HotNews, a reieșit că directorul Transgaz este la bază subinginer, cu o diplomă de subinginer obținută în 1983 la Ploiești, iar ulterior în 1999 și-a continuat studiile la programul de Inginerie Economică de la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV). Potrivit oficialilor de la USAMV, lui Ion Sterian i s-au echivalat discipline din anul I și II și a mai dat examene de diferență astfel încât a intrat în anul III și a absolvit în iunie 2002. Astfel, în CV apare că în perioada 2000 – 2002, Ion Sterian a obținut diploma de licență – inginer diplomat, studii de lungă durată, la Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară București, Facultatea de Inginerie Economică, Management și Dezvoltare Rurală Inginerie Economică și Management.

Reprezentanții de la Universitatea de Petrol și Gaze din Ploiești au confirmat pentru HotNews că directorul Transgaz a obținut o diplomă de subinginer in urma cursurilor urmate în perioada 1980-1983. ”Am verificat în arhivă și am găsit o diplomă de subinginer, studii de lungă durată nu există”, a comentat unul dintre prorectorii de la Petrol și Gaze.

Contactat de HotNews, Ion Sterian a spus că el știe că în CV este trecută perioada 1980-1983.

”În CV-ul meu scrie că am terminat Institutul de Petrol și Gaze Ploiești, perioada 1980-1983 și după aceia, am terminat Universitatea de Agronomie și Medicină Veterinară București. La prima facultate am terminat șef de promoție, verificați la Universitatea de Petrol și Gaze Ploiești și la Universitatea de Agronomie București”, a transmis într-un SMS Ion Sterian, spunând că e plecat din țară și că nu poate vorbi.

Întrebat dacă a terminat șef de promoție ca subinginer, directorul Transgaz a recunoscut că da. ”Ca subinginer, la prima facultate. Eu știu că în CV e 1980-1983, verific când ajung în țară”, a mai tranmis Ion Sterian prin SMS.

Consultă CV lui Ion Sterian de pe site-ul Transgaz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















24495 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    "Que voulez-vous?!" (Miercuri, 25 septembrie 2019, 12:42)

    John M. [utilizator]

    "Suntem aici la portile Orientului unde totul e luat in bascalie" si nimeni nu se da inapoi de a face un ban bun in imprejurari tulburi. (Intrebati-o pe nevasta lui Nastase) Asa a fost, asa va ramane...
    • +9 (9 voturi)    
      Romania luata (Miercuri, 25 septembrie 2019, 17:07)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      cu asalt de nulitati, in vashnicul si nemuritorul spirit bolshevick !
  • +24 (24 voturi)    
    ULUITOR. ! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 12:56)

    Azra [utilizator]

    Cum este posibilă această harababură în sistemul de numire o unor persoane in funcţii din instituţii/companii de importanţă strategică pentru România (Transgaz,recte), fară o pregătire profesională pe măsură!Ba mai mut, in cazul de faţă cu o pregătire si experientă mai mult in domeniul veterinar!!. De asta merg lucrurile prost in sectoare economice esenţiale pentru progresul ţării.
    Cazul âsta trebuie semnalat urgent Guvernului, care face numiri la conducerea unor concentrate, pentru a se vedea cine i-a pregâtit şi înaintat dosarul de numire, conţinând piesele necesarecare să îi ateste CV-ul şi dacă lucrurile stau aşa cum au fost descrise , omul să fie destituit imediat iar cei vinovaţi, sancţiunaţi drastic-DAŢI AFARĂ!.
    In subsidiar, trebuie sesiyată si procuratura, fiind vorba si de fals in declaraţii (cu referire la CV+ul său). Asemenea lucruri nu trebuie tolerate, altfel şi in economie vom avea cam aceeaşi situaţie ca şi în Ministerul de Interne.
    • +17 (17 voturi)    
      Spui că (Miercuri, 25 septembrie 2019, 13:33)

      fokerul [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      acest caz trebuie semnalat urgent Guvernului? În ce lume trăieşti nene? Păi tocmai ăsta e criteriul de numire în guvern: cu cât eşti mai impostor cu atât ajungi mai sus pe cale ierarhică!
      • +13 (15 voturi)    
        Unii nu au (Miercuri, 25 septembrie 2019, 14:24)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

        nici liceul terminat, candideaza la presedintie si castiga cate 18.000 euro pe luna din fonduri de stat (vezi Cumpanasu)
        De ce? Pentru ca pot (deviza psd)
        • +3 (5 voturi)    
          pentru ca pot? nu, pentru ca trebuie!.. (Miercuri, 25 septembrie 2019, 23:07)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          #ciumarosie se inconjoara de nulitati pentru ca nu e nevoie sa-i motivezi sa lupte pentru partid.. stiu deja ca nu au nimic de pierdut, ca daca sunt indepartati ajung din nou la coada vacii, deci nu-si vor da demisia niciodata, vor lupta pentru ciolan cu orice pret.
      • +4 (4 voturi)    
        Sterian (Miercuri, 25 septembrie 2019, 21:20)

        coseag [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

        corespunde complet : "cu cât eşti mai impostor cu atât ajungi mai sus pe cale ierarhică". Ce sa semnalezi guvernului ? Nu un responsabil din guvern l-a pus acolo ?! Este inutil.
    • +1 (1 vot)    
      Pai este (Miercuri, 25 septembrie 2019, 21:18)

      coseag [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      harababura si in economie, la firmele statului. CE Oltenia e cel mai bun exemplu. Stii cumva cand il dau afara pe Sorinel ?
  • +12 (16 voturi)    
    Dna (Miercuri, 25 septembrie 2019, 13:18)

    Tony_K [utilizator]

    Dna-ul mai exista, sau ii platim degeaba?
    • +1 (3 voturi)    
      DNA-ul (Miercuri, 25 septembrie 2019, 21:21)

      coseag [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      s-a varsat ! Imi pare rau. Asta e, l-au ingropat.
    • +2 (2 voturi)    
      ce legatura are cu DNA-ul? (Miercuri, 25 septembrie 2019, 23:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Ai sesizat cumva o fapta de coruptie in cuprinsul articolului? Sau nu stii care este definitia in Codul Penal? Articolele 289-292. Lectura placuta!..
  • +17 (19 voturi)    
    De ce ne miram atat? (Miercuri, 25 septembrie 2019, 13:25)

    vioridix [utilizator]

    De ce ne miram atat?Sunt oamenii psd-ului numiti pe crieterii politice si nu pe competenta.Asa e la toate institutiile care apartin statului.Ati uitat de Andrusca,Daea,Liviu Pop -Genunche ,Nicolicea, generalul Izmana si multi altii.Ei sunt varful aisbergului dar la nivelurile de mai jos e si mai jale(primarii, prefecturi,deconcentrate, institutii de control si verificare etc).Nepoti idioti, amante, sotii si alte neamuri.De asta se afla tara aici!Cat timp nu se elimina prin lege numirile politice si nu se organizeaza concursuri corecte asa vom fi ba chiar si mai rau!
    • +13 (13 voturi)    
      Jale mare (Miercuri, 25 septembrie 2019, 15:11)

      Popescu19 [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

      Jale mare, l-am vazut si auzit pe prefectul de Teleorman la tv:
      "Atributiile prefectului este"...mai vreti ceva ?!
  • +14 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 25 septembrie 2019, 13:32)

    polonyca [anonim]

    • -6 (8 voturi)    
      alo (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:13)

      cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      vedeti ca s-a mai luat unul de SRI si acum e la Rahova.
      • 0 (0 voturi)    
        cucu (Joi, 26 septembrie 2019, 11:12)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

        Fa ceva sa-ti mai creasca creerasul, bre prostie, Dragnea a ajuns la Rahova ca s-a luat de SRI !?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e incredibil, (Miercuri, 25 septembrie 2019, 21:23)

      coseag [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      este credibil, este adevarul in Romanica. Baietii isi papa salarii grase (new entry=8000 de lei) si fac note conspectand ziare.
  • +21 (21 voturi)    
    ce oameni rai... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 13:37)

    minus [utilizator]

    Pai omul a fost la ITLPP Peco Ploieşti, Şef de Zonă cu responsabilitatea "Coordonarea activitatii zonei" intre '85 si 92. Adica in vremurile cand benzina se masura in picaturi si nu le puneai in rezervor, iti puneai sub limba din ele ca poate devii nemuritor!
    Hai dom'le ca un serviciu la Peco dupa '85 a fost mai tare ca a doua facultate si un doctorat pe deasupra, a fost facultatea vietii, ce nu intelegeti?
  • -6 (12 voturi)    
    PDL copii, PDL (Miercuri, 25 septembrie 2019, 14:52)

    MTG [utilizator]

    Nea Sterian e pus direct de Base, in Guvern PDL, la ugerul vacii numite TRANSGAZ, cu ordin direct sa construiasca pe banii nostri gazoductul prin care ni se ia gazul din Marea Neagra.
  • +8 (8 voturi)    
    pai nu-i incorect (Miercuri, 25 septembrie 2019, 15:21)

    Adrian_1234 [utilizator]

    e de lunga durata ca aterminat-o in multi ani nu pt ca era o facultate lunga, a facut si el 3 ani in 10 nu ca nu am stii si alte cazuri :)
    • +10 (10 voturi)    
      lunga durata,... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:41)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      ... numai ca a inceput cu gazul si a terminat cu economia la coada vacii. Intre timp, dai si dai cu studiile pe la Academii de Aparare si alte sofisticarii din astea unde doar te inscrii si nu te duci pe acolo decat la terminare ca sa iei hartia.
      Cum poti tu sa faci master cand esti si director la o mare companie de stat, cand te duci la cursuri, cand studiezi cursurile, cand prepari teza de absolvire? Si ai ai si o varsta inaintata. Pai daca nu ai putut face toate astea la tinerete, de unde mama naibii ai energie si inteligenta sa le faci printre picaturi la batranete?
  • -8 (12 voturi)    
    eee, lasati (Miercuri, 25 septembrie 2019, 15:26)

    cucuveauamov [utilizator]

    unii (unele) si-ai trecut in CV o teza de doctorat plagiata si n-au patit decat sa ajunga cu functii prin Ieuropa
    • +3 (5 voturi)    
      Ai, ai! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 18:22)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Iarasi umbli cu cioara vopsita!
  • +5 (5 voturi)    
    e un artist (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:02)

    Radu LI [anonim]

    Mai e ceva haios: Aici e cv-ul in engleza: http://transgaz.ro/sites/default/files/uploads/users/admin/cv_sterian_2017_eng_updated.pdf . Si se pare ca cine l-a scris nu prea stie cum vin abrevierile si a dat-o frumos: "Bachelor of Arts – oil and gas engineering". Ce parere aveti, cel care a scris, s-a gandit la Bachelor of Applied Science (B.A.Sc.) sau era pur si simplu un B. A. el/ea insusi si daca traducatorul a facut "of Arts" i-a luat-o tastatura inaintea creierului?
    • +4 (4 voturi)    
      N-a dat (Miercuri, 25 septembrie 2019, 21:25)

      coseag [utilizator] i-a raspuns lui Radu LI

      banii pe traducere, e carpanos bibicu. I l-a tradus nevasta-sa cu google.
  • -7 (9 voturi)    
    mai ce carcotasi. (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:02)

    feroviarul123 [utilizator]

    Or inginer or subinginer mare lucru. Cel putin nu a scos la imprimanta o diploma.
    • 0 (0 voturi)    
      prost (Joi, 26 septembrie 2019, 11:17)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Bre prostie, e o mare diferenta intre inginer si "suptinginer". Nu e vorba doar de cei doi ani de studiu in plus, e vorba de materiile studiate. Acesti "suptingineri" sunt ceva "nici cal, nici magar".
  • +6 (6 voturi)    
    adica e un fel de cumpanasu?! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:54)

    Antenistontel [utilizator]

    .
    • +2 (2 voturi)    
      Cititi si partea a doua ! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 21:15)

      coseag [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      2 - Ma gandeam ca baietii cu ochii albastri au nevoie tocmai din astia sfertodocti si agramati a caror relaxare e cititul Click, auditia unei manele de-a lu’ Gutza, privitul rapirii din serai !
      Spunea Dragnea mai deunazi, zicea nu chiar intr-o dunga, ca brebenel asta de Sterian e "ocrotit" de o turma de ghinarari pe post de consilieri. Sri, sie...
      Cel de Sus stie.
      Ar mai fi destule de povestit despre bibic.

      Sterian, Carasol, Boza Sorinel (CEO), Badea (HE) si multi altii sunt exemple ale “managementului de varf” al Romaniei. Alesi de vanatorii de capete destepte care “respecta” indrumarile din OUG 109 (aplica cine vrea si iese cine trebuie) : Butunoiu, Pluri Consultants, Pedersen & Partners, Stein & Partner, Transearch International, etc.

      Este bine ca l-au descoperit. Sa vedem. Trimit pe mangafaua la munca de jos ?
      Sa dea domnul.

      PS : m-am bucurat teribil afland, cam tarziu e drept, ca procororu penzionar parte a horei mari de p'aci a fost dat afara din CS-ul de la Transelectrica. Pana la urma si conjuratia oculta s-a convins ca ipochimenul e prea boata. P'acilishea, in provincie, pe langa celelalte cizme parea valabil, promitator. Bine ca l-au lasat sa-si manance friptura si sa-si bea sticla de vin linistit – ambele moaca - la carciuma raposatului Cornel.
      Aferim celor cu ochii albastri ! Da' cu Cosea si cu gaina aia pa care ati saltat-o derector v-ati dat in stamba.
      Aveti grija baieti, afacerile se fac cu cei carora le merge mintea nu cu aia cuminti, ascultatori - sunt asa pentru ca n-au prea multe in cap.
  • +3 (3 voturi)    
    Ha,ha,ca lumea! Cititi rogu-va compunerea ! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 21:09)

    coseag [utilizator]

    1 - In fine e dezvelita mangafaua Sterian !
    Bine ca au pus geana si pe nichipercea asta.
    L-am cunoscut pe ipochimen. Da’ n-am stiut ca e doar suptinginer. Daca nici la petrol si gaze n-a intrat la ingineri ce sa mai zic – la P&G trebuia sa te prezinti la admitere ca sa intri, se dadeau si trei sesiuni de examene pentru ca nu erau doritori.
    Saracu' Sterian e cam sarac cu duhul, nu stie a lipi mai mult de 4(patru) cuvinte romanesti intr-o propozitie. Mai zice ca stie si ruseste. Mai sa fie ! Stie rusa cat stiu io chineza.

    E un ciugulitor. Macar o maslina, trebuie sa pice ceva. A aparut din neant in pnl imediat ce cdr-ul a castigat in '96. Si brusc a aterizat in CA-ul unei companii agricole, fosta a pcr : gospodaria de partid transformata in societate comerciala. Fiind decident in companie i-a cerut directorului sa-i bage si lui vreo doua combine la treierat dar sa i le repare in sectia de mentenanta. Binenteles pe moaca, urmand ca la plata serviciilor de recoltare sa-i scape si directorului un 20-30% din suma ! O afacere ce incepea sa fie "normala" in Romanica. Acel director a refuzat – nu-i asa ca fost tampit, nu voia sa ia spaga - voia sa faca treaba, sa redreseze societatea, pentru ca era vai de mama ei. Pierdere in ‘96 peste capitalul social. Faliment nedeclarat.
    Imi povestea acel manager ca mangafaua Sterian ajunsese agasant, de doua-trei ori pe luna venea milog sa intrebe daca s-a facut statul de plata al tantiemelor membrilor CA.
    A plecat din Petrotrans printr-un picior in cur, l-au prins cu niste mangle si a aterizat derector la administrarea patrimoniului capitalei si de acolo surpriza : in CA la Transgaz cu sprijinul altui sfertodoct Tudose, doar sunt concitadini !
    Conjuratia oculta l-a protejat impingandu-l de cur in sus pana la director general. Iata.
  • +1 (1 vot)    
    Si-a modificat (Miercuri, 25 septembrie 2019, 22:07)

    coseag [utilizator]

    CV-ul baieti ! A fost rapid mangafaua !
    Sper ca HNW au print screen-urile CV-urilor precedente.
  • +1 (1 vot)    
    Raportul de activitate al CA pe 2017 (Miercuri, 25 septembrie 2019, 22:19)

    coseag [utilizator]

    In finalul raportului, pe care il semneaza ca presedinte CA, este inserat si CV-ul in care intr-adevar trece ca intre 1978-1983 a urmat IPG iar diploma obtinuta este de inginer de petrol si gaze, studii de lunga durata.
    Si-a modificat CV-ul nemernicul, din fericire raman urme. Binecuvantat fie internetul si copiile facute dupa ce se gaseste in retea.
    Intrebare : la halit balena ?! Ce ziceti baieti ?
    • 0 (0 voturi)    
      Am sperat de pomana (Joi, 26 septembrie 2019, 22:42)

      coseag [utilizator] i-a raspuns lui coseag

      ca-l haleste balena pe mangafa si ajunge la infanterie.
      Ce chin, ce dor, ce jale. Tudor Gheorghe nu alta !
      Dar ajunge cu excesele prihologice ! Ori ma fac administrator de bloc ori incep o viata burgheza de munca. La Rio de Janeiro ! Imi voi cumpara o plantatie si il voi angaja pe Basescu ca maimuta. Sa rupa bananele din pom pentru mine.
      A bientôt !
  • +1 (1 vot)    
    limbi (Joi, 26 septembrie 2019, 1:09)

    sunstorm [utilizator]

    Rusă
    Avansat
    Avansat
    Avansat

    q.e.d.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunstorm nu demonstreaza nimic pentru ca (Joi, 26 septembrie 2019, 22:29)

      coseag [utilizator] i-a raspuns lui sunstorm

      mangafaua habar n-are rusa. Stie rusa cat stiu eu mandarina sau cantoneza. De unde rusa daca in limba materna, romana, are probleme in a lipi 4(patru) cuvinte intr-o propozitie !
      De fapt stie doar sa-i pice ceva, o maslina acolo. E un ciugulitor. In zilele astea ciuguleste o excursie cu Dancila in USA.

      Articolul a disparut din pagina "economie" ? L-au ascuns in "esential", mai greu de gasit daca nu dai cautare. Se pune batista pe tambal. Ma oftic peste poate !
      Sunt doua explicatii : prima, fie celor de la HN incepe sa le fie frica si in corolar, a doua, ca turma de ghinarari care il gardeaza pe Sterian (Dragnea a zis-o) a luat masuri.
      Pentru mine vin doua tristeti : una, ca nu m-au racolat ca turnator (poate l-as fi ciripit chiar pe Sterian, hyyy) si a doua ca sunt prost, da' nu suficient pentru a ma lua la curtea sa vreun ghinarar din servicii. Sigur mi-ar fi fost mult mai bine decat acu' !
      Ahh, viata mea ! Bah !