UPDATE Acord final între Consiliu și Parlamentul European: „Laura Codruța Kovesi, primul procuror european” (șeful Comisiei LIBE)

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 septembrie 2019, 21:00 Actualitate | Esenţial


Președintele Comisiei LIBE, Juan F. Lopez Aguilar, a anunțat marți seara un „acord final între Consiliu și Parlamentul European: Laura Kovesi, primul procuror european”.

„Echipele de negociere pentru Parchetul European, faza finală, după lungi ani de discuții: cu colegii mei dl. Pagaza și dl. Holmeier, și președinția finlandeză. Acord final între Consiliu și Parlamentul European: Laura Kovesi, prima procuroare europeană”, a scris europarlamentarul spaniol, pe contul lui de Twitter.




În urma acordului cu Consiliul de marți, președintele Comisiei pentru libertăți civile Juan Fernando López Aguilar (S&D, ES) ) a declarat, citat într-un comunicat al Parlamentului European: „Doamna Kövesi este alegerea perfectă pentru funcția de procuror-șef european. Are competențe profesionale desăvârșite. Mai mult, România nu deține pentru moment niciun post cheie la nivel european, iar doamna Kövesi va deveni una dintre femeile-lider ale Uniunii.”

„Suntem foarte bucuroși de faptul că doamna Kövesi va conduce noul Parchet European. Corespunde cel mai bine viziunii Parlamentului European pentru o instituție puternică și credibilă. Doamna Kövesi este deosebit de competentă, cu un palmares impresionant de realizări în lupta împotriva corupției cu o flexibilitate remarcabilă și mult curaj” a adăugat președintele Comisiei pentru control bugetar, Monika Hohlmeier (PPE, DE).

Vicepreședintele Comisiei pentru libertăți civile Maite Pagazaurtundúa (Renew, ES) a declarat: „Prin alegerea doamnei Kövesi în funcția de procuror-șef european, Parchetul European își va putea începe acum activitatea pentru a asigura mai multă siguranță și protecție cetățenilor. Noua instituție va avea un rol cheie în pedepsirea atacurilor la adresa intereselor financiare ale UE - numai infractorii vor fi neliniștiți în urma acestui acord.”

Următorii pași (sursa - Parlamentul European)

Acordul asupra numirii doamnei Kövesi ca procuror-șef trebuie formalizat acum de către Parlament și Consiliu.

Context

Parchetul European (EPPO), care se așteaptă să fie operațional la sfârșitul anului 2020, va fi o instituție independentă însărcinată cu investigarea, urmărirea penală și aducerea în fața justiției a infracțiunilor împotriva bugetului UE, cum ar fi frauda, corupția sau frauda transfrontalieră cu TVA de peste 10 milioane de euro. Lista infracțiunilor se va putea extinde în viitor pentru a include, de exemplu, faptele de terorism.

Până în acest moment, 22 de state membre s-au alăturat Parchetului European. Cele cinci state care nu participă încă (Suedia, Ungaria, Polonia, Irlanda și Danemarca) se vor putea alătura în orice moment.

Parchetul European va avea sediul central în Luxemburg si va fi compus dintr-un procuror-șef și un colegiu de procurori din toate țările participante. Aceștia vor coordona investigațiile curente desfășurate de către procurorii delegați în fiecare stat participant.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















43453 vizualizari

  • +71 (85 voturi)    
    Sampanie (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:04)

    mitg [utilizator]

    Pentru toata lumea.
    • +34 (44 voturi)    
      Tudorel Toader rectorul UAIC IASI (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:18)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Tudorel Toader rectorul UAIC IASI ar trebui sa isi dea demisia de onoare in fața elevilor.
      • +10 (14 voturi)    
        CARE ONOARE? (Miercuri, 25 septembrie 2019, 8:56)

        Brutus2 [anonim] i-a raspuns lui florinos

        Gargamel a fugit si se ascunde...
    • +33 (41 voturi)    
      Facem istorie cu asa oameni! (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:29)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Felicitari, Laura Kovesi! Mandru sa fiu roman, conational cu tine!
    • +10 (14 voturi)    
      Este o mare victorie (Miercuri, 25 septembrie 2019, 8:14)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      pentru oamenii onesti din Romania si in primul rand pentru Kodruta Kovesi, este integral meritul ei..
      Acum sa vedem ce procuror va reprezenta tara noastra in echipa d-nei Kovesi. Sper ca nu una gen adina florea.
  • +62 (76 voturi)    
    Hahahaha, hai Cheers postacu cucuvaua (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:04)

    Dalinar [utilizator]

    si restul postacilor bullshevini. Aveti grija sa nu crape ranza-n voi de ciuda bah!!!
    Felicitari Codruta!!!
  • +28 (44 voturi)    
    Mazeta nu Crede in Lacrimi (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:06)

    un domn [utilizator]

    Gulagul este Reversul Clepsidrei ( tagliata di manzo sempre di te )
  • +57 (73 voturi)    
    Perfect. Hai Uniunea Europeana curata! (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:07)

    Habermas [utilizator]

    Felicitari Laura C. Kovesi!
    Felicitari Romaniei (adevarate) si Uniunii Europene!
    Rusine PSD-Dragnea-Dancila!
  • +47 (61 voturi)    
    . (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:14)

    vidra [utilizator]

    Bravo LCK!
  • +29 (39 voturi)    
    :-) (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:17)

    comentatordiletant [utilizator]

    Aferim!
  • -51 (71 voturi)    
    hehe (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:18)

    Mazeta [utilizator]

    Ne e prost Ghiță. Alta este să difuzezi filme din vie cu marele Procuror European.
    • +13 (19 voturi)    
      ONE Way Ticketing Belgrad (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Acolo este Tzara Ta
    • +8 (18 voturi)    
      Game over psd (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:52)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La puscarie cu toti infractorii.. Barna Presedinte
    • +15 (23 voturi)    
      Nu esti prost.. (Marţi, 24 septembrie 2019, 23:35)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Alta e sa ai orbul gainilor si sa nu accepti ce e evident ,
    • +16 (22 voturi)    
      bai mazeta (Miercuri, 25 septembrie 2019, 5:35)

      atobe [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tic tac / tic tac....
    • +6 (10 voturi)    
      Tu crezi ca inregistrarea a fost reala? (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai zicea Dinu Patriciu ca Basescu a batut un copil la meeting la Ploiesti, si in final s-a dovedit o facatura..
      Cat despre Gjhita, cred ca nu mai iese din vie de frica..
      • +4 (6 voturi)    
        Via de la Belgrad (Miercuri, 25 septembrie 2019, 12:36)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        mai exact, acolo ii va spala familia oasele cu vin ( conform datinii din Patria Hotzilor - PH )
    • +4 (6 voturi)    
      uimitor de... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 11:32)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...slaba prestatia matale !!!! Citind comentariul tau si cele ale colegilor tai de servici am costatat cu stupoare disperarea ce va cuprins !! Europenii nu sant prosti infiintand aceasta procuratura si mai aales alegand pe cineva de talia dna.kovesi ca sef al ei !!! Borfasiisi si hotii din Romania si de aiurea din UE nu vor mai putea asa usor sa ciordeasca si sa sifoneze banii uniunii ,deci in consecinta nu veti mai beneficia ca slugi ale lor de sumele incasate pentru prestatiile voastre penibile !!!! Mai mult se prea poate sa apara si ceva restructurari care sa va dea batai de cap !!!! vin vremuri grele baietica pentru voi (nu va mai numesc care sunteti pentru ca va conoasteti intre voi ,dar mai ales va cunoaste o lume intreaga ce va poate pielea ) !!!!!!!!
  • +38 (62 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:21)

    CipCC [utilizator]

    Desi sunt satul de discursul egalitatii intre barbat si femeie, Me 2 etc...... oricand imi doresc o femeie competenta ca LCK in orice post!
    Urasc egalitatea de dragul egalitatii!!!! LCK este mai buna ca multi barbati!!!!


    Felicitari femeie!!!!
  • +30 (44 voturi)    
    Jale mare (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:21)

    ady77 [utilizator]

    Pe la A3, si birourile din Kiseleff.
    Cred ca melodia asta se potriveste cel ma bine.
    Tatiana Stepa
    https://www.youtube.com/watch?v=ArEEtCNHbU4
    • +11 (17 voturi)    
      Jale (Miercuri, 25 septembrie 2019, 7:45)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      si la TVR1;daca vedeai ce suparat era Ionut Cristache...
      • +5 (7 voturi)    
        Da, inca de la inceput Cristache (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:49)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        a combatut-o pe Kovesi, pe motiv ca ea doar a preluat un lucru incpeut de Morar si nu a creat nimic la DNA.
        Nu stiu de ce se comporta asa...probabil primeste ordine de la sefii TVR, docili PSD-ului si Vioricai Dancila.
  • +44 (60 voturi)    
    Sah mat la PSD (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:24)

    ankido [utilizator]

    Dupa ce hamsteru a ajuns la parnaie asta e a doua veste buna pentru Romania. Hai ca se poate !
  • +27 (41 voturi)    
    ma bucur (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:24)

    nicoR [utilizator]

    f. mult si sper sa prinda cat mai multi "pesti mari", in special din vest si nu plevusca din est
  • +33 (47 voturi)    
    Urare (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:24)

    Malone_M [utilizator]

    pesede, sa crãpi de ciuda. draknea, multa ... cu galeata sa iei, penal nenorocit.
  • +32 (46 voturi)    
    Felicitari Dnâ. Procuror Kovesi ! (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:26)

    Venier [anonim]

    De la inceputul acestei proceduri si apoi selectia nu am avut dubii în alegerea dumneavoastra în acest post.
    Vâ doresc o carierâ de succes si cât mai putine NUP !
  • +36 (50 voturi)    
    BRAVO (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:26)

    falcoind [utilizator]

    Primul dosar instrumentat , fraudele cu fonduri europene la TelDrum .
    • -7 (17 voturi)    
      art. 120 din regulament EPPO (Marţi, 24 septembrie 2019, 23:35)

      ralu [anonim] i-a raspuns lui falcoind

      EPPO își exercită competența cu privire la orice infracțiune din sfera sa de competență săvârșită după data intrării în vigoare a prezentului regulament.
      Adoptat la Luxemburg, 12 octombrie 2017.

      Ce legatura are Procurorul European cu TELDRUM, fapte din 2011?
      • +7 (13 voturi)    
        Bine-nteles! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 7:14)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ralu

        Numai SIIJ are acces la dosaru' TEL DRUM desi datele de calendar sunt aceleasi, nu-i asa?
  • +40 (54 voturi)    
    felicitari (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:27)

    bokila1 [utilizator]

    e victoria unei persoane de caracter, cu sprijinul celor multi si anonimi care am protestat in piete pentru principii, nu pentru avantaje personale.
  • +30 (48 voturi)    
    Bravo Cordruta! (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:27)

    Zimbru [utilizator]

    Este o victorie a oamenilor cinstiti asupra mafiei PSD, ALDE si UDMR. Este o victorie a normalitatii!
  • -42 (62 voturi)    
    ura! (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:30)

    cucuveauamov [utilizator]

    si domnii Negulescu si Onea adjuncti!!! Europa are nevoie de toate valorile Romaniei. In noaptea asta sunt manadru ca sunt roman!
    • -23 (27 voturi)    
      P.S. (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:55)

      cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cine da minus se poate trezi cu un dosar la DNA, asa ca mie mi-ar tremura manuta
      • +4 (6 voturi)    
        ah sluga psd (Miercuri, 25 septembrie 2019, 10:08)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

        loveste din nou
        in schimb se vede din ce in ce mai mult cat de penibil esti!
    • +17 (21 voturi)    
      Ei, nu mai minti. (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:05)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Tu esti mandru ca esti roman de fiecare data cand un borfas scapa de justitie si cand un borfas ajunge la putere.
    • +11 (15 voturi)    
      Penibilitati... (Marţi, 24 septembrie 2019, 23:36)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      marca cucuveauamov....
    • +11 (15 voturi)    
      Ciuciuvico,... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 1:09)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ... o fi tu mândru că ești român ca Pontacchio în 2014, dar vezi că o să te alegi și tu ca și el cu fudulia goală :)
      Și eu care credeam că ești doar mândru pesedist spălat pe neuron...
    • +1 (3 voturi)    
      sincer (Miercuri, 25 septembrie 2019, 10:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      eu sunt mandru ca-s roman

      nu-s mandru ca tu, mazeta, membrii psd , alde etc sunt de aceeasi nationalitate cu mine!

      dar asta e problema lor, nu a mea. pentru binele tarii asteia renuntati la nationalitate!
  • -48 (66 voturi)    
    O mare rușine pt. UE. O agenta CIA procuror UE?! (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:30)

    simplex1 [utilizator]

    Laura Codruta Kovesi este o agenta CIA dovedita care se întâlnea de doua ori pe săptămâna cu responsabilul CIA pentru Romania, în vile ale securității, și ii dădea raportul.

    Odata cu numirea sa ca prim procuror european, CIA pune mana pe justiția UE putând aresta pe cine dorește.
    • +10 (14 voturi)    
      Nu se leaga (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:00)

      DintiuSpagnea [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Daca este dovedita de ce au mai ales-o, nu are niciun sens ce ai scris..
    • +14 (20 voturi)    
      Lasa .. (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:04)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui simplex1

      . sa puna mana CIA pe justitia UE, decat sa puna mana pe ea toti borfasii, asa cum s-a intamplat in Romania.

      In alta ordine de idei, nu v-a asigurat tudorel ca nu are nici o sansa?
    • +5 (13 voturi)    
      Asa e... (Marţi, 24 septembrie 2019, 23:38)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      astia de la UE sunt asa de prosti , ca-si baga mortu' in casa ! Nasol ...dar sa speram ca-si vor dea seama...ca sunt multi care cred prostii de-astea .
    • +11 (17 voturi)    
      Pe bune (Marţi, 24 septembrie 2019, 23:40)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Tu esti bolnav rau, aveti voie la spitalul 9 cu computere??
      • +1 (3 voturi)    
        cred ca a iesit putin in parcul de langa (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:50)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

        spitalul 9.
    • +1 (1 vot)    
      Stii tu? (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:50)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Ai dovezi?
    • +2 (2 voturi)    
      psd (Miercuri, 25 septembrie 2019, 10:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      e o mare rusine pentru ue si pentru romania

      si faptu ca LCK a fost aleasa in ciuda scandalurilor si urmaririlor penale ale SS este dovada ca UE nu au DELOC incredere in psd si in institutiile suspuse!

      cat despre restul comentariului tau... ce sa zic... hotzofil, rusofil, prostofol, etc etc
  • +35 (49 voturi)    
    Cucuveao maro,... (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:32)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... Mazeto, Premierul Grivco și restul de postaci pezediști, sunteți bine? Să sunăm la 112 (ca să vină SMURD după 19 ore)? Luați cu lămâie, poate vă trece :D
  • -25 (41 voturi)    
    vise, fraierilor, vise! (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:36)

    Crup [utilizator]

    Ii vad pe toti cum se bucura....
    Mai oameni buni, va bucurati ca fraierii! (ca mine de altfel, fraier si eu).
    Laura Codruta Kovesi este la degetul mic al PSD-ului! Daca are chef PSD (atat trebuie sa aiba, doar chef!) o aresteaza maine pe LCK prin sectia speciala care este ciomagul psd-ului! Are puterea asta, s-o aresteze maine si s-o tina in arest o juma de an.
    Sau daca nu vor sa starneasca oamenii pe strazi (desi acum PSD a rezolvat problema asta, a inarmat masiv cu arme de foc jandarmeria in ultimul an) ii pune interdictie de a parasi tara. Pentru 2 ani!
    E la mila PSD!
    Va rog sa ma contraziceci concret, daca puteti, nu doar hate!
    • +5 (9 voturi)    
      . (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:15)

      visele tale [anonim] i-a raspuns lui Crup

      sectia lui Iuda a fost desfiintata, bafta
    • +7 (13 voturi)    
      Daca puteau .. (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:26)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Crup

      ...o arestau demult, dar nu au cu ce sa o prinda.

      Problema este alta:

      "The EPPO may request a suspect's arrest, but this must be confirmed by the relevant national authority."

      Adica, traducere din franceza, inseamna cam e cam la mana parlamentului, in cazul nostru, cum a fost si pana acum, adica ai imunitate .. gata, te-ai scos.
      • +1 (3 voturi)    
        da... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 10:06)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        dar e o problema...

        UE chiar are ce sa-ti faca daca parlamentul joaca impotriva ue... procuratura nu prea avea cum!

        deja se incearca adoptarea banilor in functie de respectarea statului de drept (legea aia unde ungaria e impotriva... because reasins). si intr-un final o sa se reuseasca, chiar daca asta inseamna UE v2. si atunci o sa fie nasol rau pt hoti pt ca o sa-i arda unde-i doare mai mult: la bani!
    • +5 (9 voturi)    
      concret (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:53)

      caloian [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      -----mai mare ca tine gasesti doar la psd
    • +10 (14 voturi)    
      au incercat deja asta (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:57)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      au mai incercat exact asta si nu le-a mers, judecatorii le-au desfiintat tentativa. si daca nu intelegi cum functioneaza sistemul de justitie, pe chestiunile pe care au atacat-o pana acum si pe care s-au dat sentinte nu mai au ce sa-i faca.
    • +8 (12 voturi)    
      Penibil... (Marţi, 24 septembrie 2019, 23:43)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      te-ai gandit mult ? Pai sectia aia penibila a mai incercat si cu Timmermans si nu i-a iesit, crezi ca procedurile UE ar permite ca niste hahalere obscure de procurori sa poata priponi ditamai procurorul -sef european ? Asa, pe zvonuri ?! Crezi ca pe langa Rin merge cu vrajeli si smenuri cum merge pe malul Dambovitei ? Hai ca faci praf degeaba pe-aci...
    • +2 (4 voturi)    
      Sa crezi tu ca are curaj cineva din PSD (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      sa faca asta? A doua zi ar zbura cu tot cu partid. Daca puteau, o faceau de mult.
      Justitia nu e pe mana PSD, cum gresit crezi tu.
    • +1 (5 voturi)    
      deci (Miercuri, 25 septembrie 2019, 10:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      ai primit totusi cam multe minurusi avand in vedere ca e o parere nu neaaparat impotriva lui Kovesi

      nu este la mana psd. psd NU isi permite acum sa o ancheteze decat daca are dovezi CLARE (ceea ce NU ARE!).

      faptul ca Kovesi este aleasa in ciuda faptului ca i-au deschis aici dosar penal, dovedeste increderea pe care UE o mai are in psd si in sistemul condus de psd! adica 0 ! daca UE avea o urma de incoiala ca LCK a incalcat legea NU o puneau procuror european!

      Daca psd si ss fac ceva impotriva LCK acum o sa iara RAU DE TOT pentru psd si pentru romania!
      psd nu mai are DELOC credibilitate externa!

      nu e la nici o mila a psd. psd nu-si permite sa intre intr-un conflict deschis cu ue si sua. momentan e doar o tatonare, dar o actiune clara impotriva statului de drept poate declansa foarte mari probleme pentru romania si in special pt psd. si nici macar hotii si nesimtitii din psd nu pot ignora asta!
  • +27 (41 voturi)    
    Dezastru la A3! :)))))) (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:39)

    Luk [anonim]

    Dezastru in guvern si la PSD. sper ca Livache e multumit acum :))))))
  • +33 (47 voturi)    
    Auzi tu Veoricooooo ! (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:41)

    Observatory [utilizator]

    UE , alegere perfecta a Dnei Kovesi !!!

    Țoapă Docilă , auzi? Prim ministru ?
  • +13 (19 voturi)    
    Codruța Kovesi (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:46)

    solar [utilizator]

    Este cea mai înaltă functie internatională detinută de Romania de la NICOLAE TITULESCU încoace ! Să fie într-un ceas bun ! Răspunderile ei vor fi imense , dar merită ! UN OM PENTRU ISTORIA LUMII !
    • +5 (5 voturi)    
      hai sa fim corecti (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:56)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Mircea Geoan, prim vicesecretar NATO, are cea mai mare functie a unui roman.
    • -2 (2 voturi)    
      Omule, trezeste-te, nu mai emite (Miercuri, 25 septembrie 2019, 11:07)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui solar

      asemenea enormitati!
  • +10 (16 voturi)    
    Pentru mine (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:47)

    ipolitic [utilizator]

    si multi altii e o zi frumoasa. Pentru unii, mai putin. Si asa e bine. Lex uno ore omnes alloquitur
  • +10 (16 voturi)    
    Felicitari Codruta !!! (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:49)

    cetatean roman [anonim]

    Am toata admiratia pentru acesta doamna. Pentru mine este un exemplu despre cum ar trebui sa fie fiecare dintre noi: o persoana modesta, sarguincioasa si cu temele intotdeauna bine facute ! Asa cum am invatat de mult la scoala despre ce inseamna un om valoros. Ma bucur enorm ca aceste atribute au gasit sustinere si apreciere din partea celor seriosi, care intr-adevar vor sa faca ceva constructiv (si aici ma refer cu toata convingerea la Bruxelles, categoric nu la Bucuresti !). (Bucuresti-ul e o rusine, din pacate.)
    Laura, mult succes iti doresc ! Sa fie intr-un ceas bun.
  • +4 (8 voturi)    
    . (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:50)

    Sarmat [utilizator]

    Bravo Laura! Tine-i la respect pe toti!
  • +10 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:06)

    [anonim]

  • +13 (17 voturi)    
    inca un pas (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:08)

    sile1 [utilizator]

    LCK este viitorul Procuror Sef european fara niciun dubiu.

    Astept "sinucideri "in piata publica din partea inamicilor ei !
  • +11 (17 voturi)    
    Pur si simplu...de aur (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:31)

    Lucky1 [utilizator]

    Am avut eu emotii asa de mari, iar acum imi vine sa lacrimez de bucurie. Imi inchipui ce emotii a avut ea si colegii care au fost langa ea tot timpul.
    Sincere felicitari Laurei Codruta Kovesi pentru aceasta splendida performanta, de adevarat Campion Mondial, cat si tutror acelora care au sprijinit-o de-a lungul perioadel presarata cu nenumarate obstacole miselesti de cei aflati sub imperiul teroarei de a raspunde in fata Legii pentru infractiunile lor.
    O victorie a Legii asupra coruptiei de tot felul, o victorie atat de necesara Justitiei Romanesti in drumul sau spre consfiintirea Statului de Drept. In final, o victorie a Poporului Roman.
  • +6 (10 voturi)    
    extraordinar (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:32)

    cugetatorul [utilizator]

    Multe felicitari LCK, un mare motiv de mandrie
    pentru tara noastra, mult succes in continuare
  • +11 (17 voturi)    
    Bravo, Codruta ! (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:36)

    dinfranta [utilizator]

    Ma bucur. Mai exista speranta.
  • +14 (20 voturi)    
    bravo romani & Codruta (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:54)

    tenere [utilizator]

    pentru intreaga cariera si evident pentru caracterul tau, si bravo pentru toti romanii care au fost in strada si au mentinut o presiune constanta pe p$d si pe ciuma rosie

    bravo romani, bravo Codruta:)
  • +13 (21 voturi)    
    inca un produs marca Macovei ! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 0:16)

    cineva [anonim]

    Promovata si sustinuta de reformatoarea justitiei romanesti pe nume Monica Macovei, cea careia de altfel i se datoreaza infiintarea institutiei Parchetului European, dupa umilinta indurata in propria-i tara pentru merite si performanta, LCK este promovata in cea mai inalta pozitie in domeniu la nivelul UE !

    Bubosul se umple iar de negi de ciuda, iar jordache si mitraliera varsa munitie expirata .
    "Alta intrebare ?!"
  • +16 (20 voturi)    
    Ce frumos sună: (Miercuri, 25 septembrie 2019, 0:20)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    "Urmărirea penală și aducerea în fața justiției a infracțiunilor împotriva bugetului UE"...
    • +2 (2 voturi)    
      chiar si a infractorilor aflati deja in parnaie! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:49)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

      .
  • +5 (9 voturi)    
    am avut emotii... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 2:21)

    optiunea-2 [utilizator]

    totusi se aminat prea mult... poate si scepticismul nostru i'a facut pe cei de la bruxel sa se grabeasca! cred ca tot timpul trebuie pusa putina presiune pe clasa politica,oricare ar fi ea... (hongkong?vestelegalbene?johnsonbrexit) presiunea e buna oricind cu oricine... si cei buni si'ar lua in cap fara presiune... acum ar fi culmea ca LK sa nu faca nimic deosebit cu coruptii din romania ca sa nu fie 'condamnata' de conflict de interese... din cauza ca stie cum se actioneaza pe dimbovita, ar trebui ca romania sa fie vizata 100% si sa ia masuri rapide si drastice... la mai mare...
    • +5 (7 voturi)    
      Nu era nicio graba pentru ca (Miercuri, 25 septembrie 2019, 6:43)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      departamentul va fi activ numai din 2021. Pana atunci se pun la punct infrastructura si regulamentul de functionare.
  • +14 (22 voturi)    
    sa nu-l uitam pe mentor... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 4:38)

    vlad barbaneagra [anonim]

    Nu cred ca cineva a amintit de cel care a promovat-o pe Codruta Kovesi in fruntea procurorilor romani. E cazul sa vorbim despre Basescu, turnatorul de serviciu, care la un moment dat in cariera sa a avut puterea si abilitatea politica sa se distanteze de trecut si sa ofere romanilor o mica oaza de speranta. Prostia si lacomia familiei si blondei l-au dus de rapa. Important e ca oamenii au crezut in el la un moment dat. Kovesi ii datoreaza sustinerea atunci cand a trebuit, pentru a descatusa justitia romana.
    • -3 (3 voturi)    
      era turnator inainte de udrea! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 8:39)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui vlad barbaneagra

      asa ca nu mai da vina pe ea!
  • +12 (18 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 6:50)

    nlln [anonim]

    " Raportul" Toader Tudorel ramane un fals asa cum a fost de altfel gandit de grupul de interese.

    Pacat ca la vremea respectiva nimeni dar absolut nimeni nu a iesit sa spuna ca ceea ce s-a citit nu intruneste cerintele unui raport ci mai degraba intruneste cerintele superiorilor politici ( corupti, cercetati sau in curs de cercetare) serviti cu devotament de acest nimeni, cu nume Toader Tudorel.
    • +2 (2 voturi)    
      statul roman continua sa-i dea 66 mii lunar! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:48)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      plus sinecurile nevestei si beizadelei!
  • +6 (10 voturi)    
    In atentia POSTACILOR PSD-ISTI!!! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 7:17)

    ofCAER [utilizator]

    Dragi romani mai romani, dupa cum bine stiti, insasi duamna presedinta a PSD a declarat ca o va felicita pe doamna Laura Codruta KOVESI, asa incit, fiti cu bagare de seama si nu mai ii puneti duamnei voastre contre, ca poa' nu va mai primiti simbriile...
  • -12 (16 voturi)    
    sa se spele pe cap cu ea (Miercuri, 25 septembrie 2019, 7:45)

    vodatepes [utilizator]

    Sa se spele pe cap cu ea. Uite stire de pe HN care ne arata cat de bun a fost DNA condus de ea. https://www.hotnews.ro/stiri-it_telecom-23386860-fostul-ministru-valerian-vreme-este-achitat-definitiv-instanta-suprema-dosarul-microsoft.htm. Vb din batrani lupul isi schimba parul dar naravul ba. O sa faca iar niste dosare de genul sa decapam pe cineva si o sa zboare cu un sut in fund.
    • +2 (4 voturi)    
      Nici Messi nu da mereu gol, (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:57)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      I s-a intamplat si Codrutei sa i se mai achite vreun corupt, dar peste 90% din cei cercetati au mers la puscarie.
    • +3 (3 voturi)    
      tovarase (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ai vazut modificarile facute de psd si ccr (cam acelasi lucru , dar sa zicem) la legi?! ai vazut cum retragea SS recursuri?!

      astea le "uiti" tovrase!

      iti repet: schimba-ti dracu nicu ala ca daca exista viata dupa moarte o sa te tortureze tepes la cat de mult iti bati joc de numele lui aparand hotii din psd!
  • -2 (4 voturi)    
    as atrage atentia (Miercuri, 25 septembrie 2019, 8:38)

    nicoR [utilizator]

    sa TERMINAM o data cu chestia asta: postaci psd, postaci amerloci, merkelizati, comunisti, rushi, pufoaica, etc
    - ce o sa facem daca neoliberalii ajung la putere ? ii inchid pe toti psd-istii ? dar cand psd ajunge iar la putere, cum era acum 1 an: ii lichideaza pe toti ceilalti ? e o nebunie si prostie ...
    - SA NE CONCEMTRAM pe idei, nu fumigene ...
    • +3 (5 voturi)    
      ideea este ca hotii trebuie pedepsiti! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:45)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      si prejudiciile recuperate!
      • +2 (2 voturi)    
        fara nici o discutie (Miercuri, 25 septembrie 2019, 10:26)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        dar asta nu inseamna ca milioane sunt banditi cand vin ai nostri si alte milioane sunt lepre cand vin ai lor. asa suntem noi toti si de una si de alta si de a treia, a patra .. (mai bune)
        • -1 (1 vot)    
          consens (Miercuri, 25 septembrie 2019, 11:09)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

          veorica, tu esti?
          • 0 (0 voturi)    
            asta inseamna (Miercuri, 25 septembrie 2019, 13:37)

            nicoR [utilizator] i-a raspuns lui revo

            pragmatism, revo tanase ... in felul asta au prograsat cei din vest, de ne uitam cu ochii cat cepele la ei ...
  • -2 (6 voturi)    
    va rezolva dosarul EADS in sfarsit! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 8:40)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    !!!
  • +3 (5 voturi)    
    In sfarsit o veste buna! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:42)

    anonim_2017 [utilizator]

    In sfarsit o veste buna si pentru romani, si nu numai! Felicitari LCK! vor fi vremuri grele, cu procese de rasunet, probabil, speram ca foarte multe sa rezolve si sa lamureasca si problemele din Romania!

    Mult succes Doamna noastra! Suntem cu sufletul alaturi de tine, si ce este mai important, avem incredere maxima, si am avut mereu! (mi-a mers la inima interviul cu Andreea Esca :)

    http://www.ziare.com/laura-codruta-kovesi/dna/kovesi-romania-este-intr-un-punct-foarte-greu-abia-am-asteptat-sa-ma-intorc-in-tara-sa-ma-alatur-si-eu-protestului-1551924
  • +4 (4 voturi)    
    toti puscariasii din romania trebuie scosi! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:53)

    Antenistontel [utilizator]

    scosi la munca pe santierele unor puscarii suplimentare, pentru tovarasii de infractiuni ramasi inca afara!
    valabil si pentru parnaiasul care ponteaza zile de lucru la garaj!
  • -3 (3 voturi)    
    Bucurie mare, am învins, mândru că sunt român, etc (Miercuri, 25 septembrie 2019, 10:13)

    BleahBleah [utilizator]

    Dar poate să-mi spune cineva care sunt atribuțiile acestui Parchet European?
  • +2 (2 voturi)    
    We simply love you, Codrutza ! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 12:59)

    John M. [utilizator]

    God bless you ! Se pare ca Dumnezeu se mai uita si spre noi din cand in cand !
    • 0 (2 voturi)    
      Bai, Dumnezeu se uita atunci (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:08)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      cand are ce sa vada.
  • +5 (5 voturi)    
    Kovesi (Miercuri, 25 septembrie 2019, 13:06)

    Miki66 [utilizator]

    Nu știu ce păcate o avea Codruța, dar cu siguranță este mai inteligentă decât adunătura de parlamentari europeni, cei care se miră că românii înțeleg limba moldovenească.
    „Un studiu demarat de comitetul pe probleme de lingvism al Uniunii Europene a relevat, în mod absolut surprinzător, că 95.26% dintre români înţeleg spontan limba oficială a Republicii Moldova, respectiv, limba moldovenească.”
    https://clujtoday.ro/2269-95-dintre-romvni-onteleg-spontan-limba.html
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVOOOOO CODRUTA ! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 19:23)

    mary [anonim]

    Ai sa faci o treaba buna !
    Iti tinem pumnii.