Oficial: Florin Bodog rămâne cu imunitate. Cererea DNA de începere a urmăririi penale în cazul fostului ministru, respinsă de Senat / Fostul ministru: Sunt un om politic integru - UPDATE

de MH     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2019, 18:15 Actualitate | Esenţial


Florian Bodog
Foto: Agerpres
Senatorii au respins luni cererea DNA de începere a urmăririi penale în cazul fostului ministru al Sănătății Florian Bodog, acuzat de abuz în serviciu și fals intelectual. Înaintea votului, fostul ministru al Sănătății a susținut, în fața colegilor săi, că este "un om politic integru".

UPDATE 18.36 Rezultat oficial: Din 136 de senatori au fost prezenți 116. 30 au votat "pentru", iar 82 "contra" solicitării DNA. Prin urmare, Senatul nu cere urmărirea penală a lui Florin Bodog.

Anterior anunțării rezultatului, surse parlamentare declarau că Florian Bodog va rămâne cu imunitate, în condițiile în care 82 de senatori au votat "împotriva" ridicării imunității senatorului PSD Florian Bodog, 30 pentru, iar 4 s-au abținut.

Votul a fost secret, cu bile.

Bodog: Eu spun despre mine că sunt un om politic integru

"Eu spun despre mine că sunt un om politic integru. În calitate de ministru, am semnat contracte de sute de milioane de euro. Toate procedurile de achiziție au fost coordonate personal de mine, toate negocierile cu Banca Mondială, la fel. Nu s-au putut reține în sarcina mea niciun fel de fapte de corupție, cu toate că am fost supravegheat extrem de atent de DNA. Vă rog să votați cum vă dictează conștiința", le-a spus Bodog senatorilor, înainte de votul asupra cererii DNA.

Corlățean: O spun cu gust amar că legea este cel mai adesea pentru căței, și nu pentru dulăi


Înaintea votului asupra cererii DNA în cazul lui Bodog, senatorul PSD Titus Corlățean, fost ministru al Justiției, le-a transmis senatorilor că nu ar mai trebui să fie "căței" și să îi lase pe "dulăi" să facă jocurile.

"Am aflat de-a lungul vieții și o spun cu gust amar că legea este cel mai adesea pentru căței, și nu pentru dulăi. În traducere liberă, față de ceea ce se întâmplă la nivel european s-ar numi dublu standard. Acest dublu standard în care România este ținută de un număr de ani sună astfel exact esența acuzației care este adusă astăzi de o instituție a statului român domnului senator și am văzut-o în State, cu democrații consoliddate. (...) Aș vrea să întelegem că dacă vom continua să facem greșeli, vom fi tratați ca niște căței, în contextul în care dulăii vor face jocurile în continuare. Noi suntem la categoria cațeluși. Hai să stabilim care e poziția Senatului României îndeplinind un atribut constituțional", a spus Corlățean.

Comisia juridică a Senatului a adoptat, marțea trecută, un raport de respingere a încuviințării urmăririi penale cerută de procurori în cazul fostului ministru al Sănătății.

Președintele Comisiei juridice Robert Cazanciuc a afirmat că va trimite raportul pentru a intra în ședința Biroului permanent al Senatului de luni, iar apoi în plen.

Pe 4 iulie, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PÎCCJ) a solicitat Senatului să formuleze cererea de urmărire penală faţă de fostul ministru al Sănătății, Florian Bodog, în prezent senator PSD. Cererea a fost făcută cu privire la săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată şi fals intelectual, în formă continuată, în exerciţiul funcţiei de membru al Guvernului României în perioada ianuarie 2017 – ianuarie 2018, a anunţat Ministerul Public.

Totodată, DNA a anunţat că desfăşoară o investigaţie care vizează suspiciuni de săvârşire a unor fapte asimilate infracţiunilor de corupţie privind împrejurarea că un membru al guvernului a făcut demersuri pentru ca o persoană angajată în funcţia de consilier personal să îşi încaseze drepturile salariale pe o perioadă de 12 luni, fără să se fi prezentat la serviciu şi fără să fi prestat activităţile la care era obligată prin contractul individual de muncă şi fişa postului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3395 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    sigur ,te credem! (Luni, 23 septembrie 2019, 18:25)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +8 (8 voturi)    
    "Dragi comrazi, vă rog să mă judecați (Luni, 23 septembrie 2019, 18:30)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    cum vă dictează conștiința."

    Concluzia:

    Dictatură conștiincioasă în parlament. Alte întrebări?
  • -10 (12 voturi)    
    normal (Luni, 23 septembrie 2019, 18:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    penalii, tot penali.

    P.S. ma refer la procurorii unitatii de elita de la Ploiesti, care ne-au facut sa avem mare incredere in DNA.
  • +10 (10 voturi)    
    Nemernici (Luni, 23 septembrie 2019, 18:43)

    cabora [utilizator]

    Toti astia merita puscarie pentru complicitate.
  • +10 (10 voturi)    
    Om politic integru! (Luni, 23 septembrie 2019, 19:03)

    ber [utilizator]

    Bodog! Dar cu doctoratul cum ramane, tot integru esti?
    Sa stii ca si in alte tari oamenii politici fura, dar mai cu perdea. Acolo daca ai primit un favor de 1000$ trebuie sa-ti dai demisia. Dar voi nu va opriti nici la milioane!
    Probabil pentru ca furaciunea este colectiva si trebuie impartita la mai multi.
  • +8 (8 voturi)    
    in Germania sau Grecia se iesa in strada (Luni, 23 septembrie 2019, 19:15)

    hopsinoi [utilizator]

    mafia PSDALDEUDMRPNL obstructioneaza justitia.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu mai este (Luni, 23 septembrie 2019, 20:18)

    vasile-roaita [utilizator]

    mult si pesedistii vor pierde majoritatea in parlament la urmatoarele alegeri. Sa-i vedem atunci pe unde vor scoata camasa.
    • +2 (2 voturi)    
      Vor apela la CCR (Luni, 23 septembrie 2019, 21:49)

      xenomorph [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Iar CCR va spune ca DNA este in afara Constitutiei incepand din anul 2002 si toate procesele trebuie rejudecate.
  • +8 (8 voturi)    
    Evident inca un " integru ",bulucit in politica. (Luni, 23 septembrie 2019, 20:26)

    Plagarus [utilizator]

    GREATZA ! Ce parinti, ce bunici au avut tovarasii astia ?
  • +5 (5 voturi)    
    catei-javre (Luni, 23 septembrie 2019, 20:33)

    votulkritik [utilizator]

    dublu standard; javre si comunitari... asa se compara un senator romanin in 2019. limbaj de filozof mafiot.
    de ce exista imunitate?; insemna ca avem doua paliere de justitie; o justitie ptr 'restul' si una pentru senatori care se judeca intre ei... si ucraina a renuntat... noi suntem pierduti; mafia conduce romania (nici macar coruptia!!) coruptie este peste tot, mafia este doar in romania la guvernare si in parlament! (si este trans-partinica; pnl-psd-udmr-alde-pro-johanis-basescu-toti-toti-toti... mafioti)
  • +12 (12 voturi)    
    82 din 136 (Luni, 23 septembrie 2019, 21:17)

    Jolly Roger [utilizator]

    De la ăștia vă așteptați să voteze moțiunea de cenzură?
    • +4 (4 voturi)    
      Despre ce (Luni, 23 septembrie 2019, 23:05)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      comoție vorbesti?
  • +6 (6 voturi)    
    Bun (Luni, 23 septembrie 2019, 21:58)

    Luk [utilizator]

    Tovarasa de lucru manual nu se dezminte. Trebuie sa iesim la vot si sa aruncam PSD/ALDE/UDME la cos. VOrbim dupa aia despre PNL, PLUS< USR si altele. Deocamdata astia trebuie trimisi la munca in privat, acolo unde nu-si pot lua decat somajul.
  • +8 (8 voturi)    
    Huoo (Luni, 23 septembrie 2019, 22:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Senat de hoti si complici la jaf. NISTE LICHELE

    Membrii PSD Iasi in PARLAMENTUL HOTIEI NATIONALE (gunoaie);

    Vasile Toma, Victorel Lupu, Adrian Pănescu, Camelia Gavrilă, Nicu Bănicioiu (traseist, azi la Pro Ro), Tudor Ciuhodaru, Vasile Câtea, Silviu Macovei, Vasile Axinte,
    • 0 (0 voturi)    
      vrem 300 de parlamentari intr-o singura camera (Marţi, 24 septembrie 2019, 11:20)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      .
  • +2 (2 voturi)    
    dupa (Marţi, 24 septembrie 2019, 8:44)

    nahir [utilizator]

    cum scriam si ieri tot aici (si nu a aparut), clica pesedacilor isi apara odraslele.
    Cine stie, daca da Dumnezeu sa se trezeasca romanii din apatia indiferentei, s-ar putea sa avem surpriza ca peseadii din Parlament sa devina o virgula nesemnificativa, ca de disparut nu cred, avand in vedere ca mama prostilor e mereu gravida.
  • +2 (2 voturi)    
    Fara imunitate parlamentara. (Marţi, 24 septembrie 2019, 9:37)

    ABBV [utilizator]

    Ajunge! toti egali in fata legi! Sa nu mai conteze partidul functia etc ......asa ar fi moral corect! Chiar trebuie sa stam cu capul plecat la toti comunisti si beizadelele lor ? Chia nu exista un partid in tara asta sa treca o lege de eliminare totale a imunitati parlamentare ?
  • 0 (0 voturi)    
    Om politic integru! (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:36)

    asavreau [utilizator]

    Florin Bodog sa șters la cur cu diploma de medic,cu cea de doctor.Nu-i trebuie.Individul a devenit om politic.Și integru.O fi vreo-un etalon să putem și noi aprecia omenia,integritatea și politica pe care o face?Oameni buni,dacă îl vedeți prin spital să nu apelați la el.Singur spune că-i om politic și știm noi cum sunt politicienii-iau,mint,nu fac nimic și mai continuați și voi că sunt destule.