Mihai Fifor îl face responsabil pe Iohannis pentru uciderea fetiței de 11 ani din Gura Șuții

de MH     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2019, 16:26 Actualitate | Esenţial


Mihai Fifor
Foto: Digi 24
Secretarul general al PSD Mihai Fifor, căruia în 12 septembrie i-a expirat mandatul de ministru interimar la Interne, îl face responsabil pe președintele Klaus Iohannis pentru uciderea fetiței de 11 ani din Dâmbovița. El susține că în timp ce "o altă fetiță a fost victima unei crime oribile, Ministerul Afacerilor Interne rămâne blocat la vârf, neexistând nici măcar un ministru interimar care să conducă sistemul și să coordoneze lupta zilnică a polițiștilor cu criminalii și infractorii".

Fifor îl atacă din nou pe Iohannis, printr-un mesaj postat luni pe Facebook, susținând că din cauza șefului statului, prin blocarea interimatelor, nu se pot reforma sisteme vechi și cu probleme de zeci de ani, iar în acest timp mor oameni.

Mesajul secretarului general al PSD:
  • "Domnule președinte Iohannis, v-am întrebat, cu ceva timp în urmă, dacă mai este nevoie să moară oameni ca să deblocați activitatea Guvernului.
  • La sfârșitul săptămânii trecute s-a produs o nouă tragedie - o altă fetiță, de această dată din Dâmbovița, a fost victima unei crime oribile. Iar asta în timp ce Ministerul Afacerilor Interne rămâne blocat la vârf, neexistând nici măcar un ministru interimar care să conducă sistemul și să coordoneze lupta zilnică a polițiștilor cu criminalii și infractorii.
  • Acum când, din nefericire, încă o tragedie s-a produs, vă puneți în mod laș un parlamentar cel putin exotic de la PNL să atace premierul și Guvernul pentru că nu ar lua măsuri în domeniul ordinii și siguranței publice.
  • În mod cinic, și parlamentarul și dumneavoastră știți foarte bine că nu se pot lua aceste măsuri pentru că ați blocat Executivul.
  • Da, din cauza dumneavoastră, prin blocarea interimatelor, în disprețul Constituției, nu se pot reforma sisteme vechi și cu probleme de zeci de ani. În acest timp mor oameni, iar PNL la comanda dumneavoastră politizează astfel de situații pentru că așa v-ați obișuit să faceți audiență - pe suferința oamenilor.
  • Știți bine că în urma tragediei de la Caracal s-au luat măsuri concrete la nivelul Guvernului – din punct de vedere legislativ și instituțional – pentru a se îmbunătăți reacțiile statului în situații de urgență și pentru a fi alocate resurse suplimentare în asemenea situații.
  • După care ne-ați blocat și mai tare. Domnule candidat Iohannis și domnilor de la PNL, în loc să discutăm despre cum blocați instituții și nu le lăsați să se modernizeze, poate ar trebui să discutăm cu responsabilitate și lipsă de orgolii cum putem sprijini toți instituțiile să se reformeze și să nu mai permită greșeli cauzatoare de moarte.
  • Poate ar trebuie să vedem cum putem apăra România de acești monștri care iată, unii trăiesc la noi în țară, dar alții vin chiar din afară, din țări cu pretenții față de securitatea cetățenilor în spațiul european.
  • Cer încă o dată tuturor politicienilor să nu mai facă rating pe astfel de subiecte și să se aplece serios asupra măsurilor care pot schimba cu adevărat ordinea și siguranța".
După remanierea lui Carmen Dan, Ministerul de Interne a fost condus de senatorul PSD de Constanța Nicolae Moga, care a demisionat însă după numai 6 zile, în 30 iulie. De atunci, Mihai Fifor a asigurat interimatul până în 12 septembrie. Premierul Viorica Dăncilă l-a propus apoi în funcția de ministru al Afacerilor Interne pe secretarul de stat Dan Chirilă, refuzat de președintele Klaus Iohannis, care nu a acceptat nicio propunere de ministru din partea premierului, cerându-i să-și valideze Guvernul în Parlament.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















19219 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    Firfor (Luni, 23 septembrie 2019, 16:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Că ăsta e un incompetent sadea si un complic cu hotii si mafiotii nu se indoieste nimeni. Dar ca manâncă (...) fara sa fie obligat, nu se site de ce o face, probabil ca e nesimtit din neamul Nicolae, Ciordache, Radulescu si ceilalti ticalosi
    • +13 (15 voturi)    
      3 ani de Guvernare PSD (Luni, 23 septembrie 2019, 18:14)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      3 ani de Guvernare PSD in care au eliberat 18.000 de violatori, pedofili si criminali iar acum se plang ca Iohannis nu le-a semnat nominalizarile.

      Fifor a facut Facultatea de Litere, sa-l credem ca stie sa se joace cu metaforele si hiperbolele dar sa nu exagereze.
  • +37 (37 voturi)    
    ... (Luni, 23 septembrie 2019, 16:35)

    tirolez [utilizator]

    Normal ar fi sa-i raspunda cineva si sa-i aminteasca cine a pensionat politistii. Opozitia, daca mai exista.
  • +32 (32 voturi)    
    Cand esti prost si mai si claxonezi... (Luni, 23 septembrie 2019, 16:49)

    vio7 [utilizator]

    Pesedist prost de bubuie,la fel ca rachetele alea ''ofensive'' Fiforul nu se da in laturi de la nimic...a pus presedintele 80 de hoti de ministri si 3 hoti de prim-ministri...e clar...el e de vina!
  • +28 (28 voturi)    
    .... (Luni, 23 septembrie 2019, 16:54)

    Arkantas [utilizator]

    Ca de obicei , debitezi numai ineptii .....vai de capul tau ...
  • +27 (29 voturi)    
    Fir'ar.. (Luni, 23 septembrie 2019, 16:55)

    ipolitic [utilizator]

    Azi, 23 septemvrie, la ora 10.53 a fost programata reformarea sistemului vechi de catre PSD si uite ca nu pot din cauza monstrului. Nu-i nimic, tovarasi, reprogramati reformarea pe 35 mai 2030. Pana atunci se intoarce si Veorica..
  • +7 (7 voturi)    
    Nu stiam ce hram porti (Luni, 23 septembrie 2019, 17:22)

    John M. [utilizator]

    ca nu prea ai deschis gura in prezenta noii calamitati comuniste aduse de la Bolintin. Pareai un om ganditor (am auzit ca ai facut filozofia, wow!), pana azi cand ai dat drumul acestei idiotenii care te arunca direct in galeria tristelor figuri care fac viata noastra de azi sa arate ridicol.
  • +7 (7 voturi)    
    Nesimtului sa-i spuna cineva ca si daca crapa el.. (Luni, 23 septembrie 2019, 17:34)

    Criscat [utilizator]

    ..si tot guvernul de ticalosi tara merge mai departe, chiar mai bine, fara smenuri si ticalosii...ca doar nu pune el mana sau proasta lui de sefa, sa faca ceva in teren! Daca erau sa faca ceva pt. tara, faceau deja de 3 ani de cand sunt la putere nu acum pe ultima luna. doar blestematii au facut de au distrus marunt-marunt ce am incercat sa construim noi, astia care muncim!
  • +8 (8 voturi)    
    Clar (Luni, 23 septembrie 2019, 17:40)

    dessik [utilizator]

    daca exista ministru, criminalului i-ar fi fost frica si nu mai facea crima. Alea cateva zile de cand i-a expirat lui Fifor mandatul ar fi facut diferenta.
  • +9 (9 voturi)    
    Da băi Fifor. (Luni, 23 septembrie 2019, 17:46)

    asavreau [utilizator]

    Iohannis a fost și este ministru de interne care a băgat ca șefi la poliție toți proștii prieteni cu infractorii.Îți bați joc de români Fifor crezând că am uitat când un ministru PSD a demisionat după nici o săptămână pentru-că poliția era toată compromisă.Tu ai promis că faci curățenie și instaurezi ordinea și ai făcut NIMIC,așa cum este în obișnuință la PSD.
  • +8 (8 voturi)    
    fifi (Luni, 23 septembrie 2019, 17:46)

    ------ [utilizator]

    Amice! marele vinovat cred ca esti tu fifor,om fara experienta pus pe criterii politice .De cand va stiu ati cautat sa aruncati vina pe altii,voi niciodata.
  • +10 (10 voturi)    
    Măi Fiforski,măi rusnacule, (Luni, 23 septembrie 2019, 17:52)

    Rescator [utilizator]

    Ai luat-o rău pe arătură,se vede din cosmos că nu ai
    toate țiglele pe casă,s-au cum zic românii(nu rușii)
    îți lipsește o doagă,dacă nu tot butoiul.Uită-te ce ați
    făcut voi Mafia Roșie,Cupola Ciumei Roșii cu toate
    instituțiile statului pe care le-ați impănat cu neamuri,
    amante,clientelă jegoasă,toți având ca numitor comun incompetența crasă,hoția endemică și
    nesimțirea.Dacă erai tu la MAI alergai prin bălării după sărmana fetiță?Nu vezi că este o criză gravă
    de sistem? Nu realizezi că voi bolșevicii de rit stalinist
    ați inventat tot felul de tertipuri eliberând ,inainte de
    termen mai mult de 10.000 de infractori periculoși?
    Cu declarația asta tembelă ați mai pierdut 5% din
    voturi.Pașol na turbinca ipochimenule!
  • +8 (8 voturi)    
    daca (Luni, 23 septembrie 2019, 17:53)

    nahir [utilizator]

    secretarul general al unui partid este atat de cr..., de dus cu mintea incat sa aduca acuze fantasmagorice doar pt. ca vasilica sefa este in campanie electorala, iti poti da seama care este nivelul intelectual la cei de sub el, pana la nivelul membrului simplu.
  • +9 (9 voturi)    
    Din ce cred (Luni, 23 septembrie 2019, 19:35)

    Rahan5 [utilizator]

    daca Presedintele refuza Acceptarea Demisiei lui Fifor atunci acesta ramne la Minister ca Interimar cu drept de Semnatura.
    Sau cineva de-al lui Fifor semneaza acolo in numele Ministrului.
    Deci Fifor Minte de Ingheata Apele. Ministerul acum functioneaza exact cum vrea domnia sa.
    Apropos, Fifor inainte sa iasa Tariceanu din Guvern vroia sa fie Minstru Plin. Acum Fifor este exact ce isi dorea sa fie si in August: ,,Ministru de Interne".
  • +6 (6 voturi)    
    mda... (Marţi, 24 septembrie 2019, 9:06)

    liviu_ [utilizator]

    asta se intampla cand justitia nu functioneaza si legea calomniei este in practica inexistenta

    aceste jeguri ordinare pot minti orice.
    de parca infractiuni nu se intampla, dar nuuuu noi tre sa dam vina pe adversarii politici

    si pt Alexandra tot Iohannis era de vina desi atunci era , in teorie, un guvern 100% functional .... dar acest jeg uman nu vede asta... pentru el si pentru WW2 tot Iohannis e de vina