Teodor Meleșcanu o votează pe Viorica Dăncilă pentru Cotroceni, fără să se "gândească foarte mult": "Un om care nu este deloc antagonic, care caută întotdeauna consensul"

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2019, 15:00 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Fostul ministru Teodor Meleșcanu, exclus din ALDE după ce a fost ales președinte al Senatului la propunerea PSD, spune că la alegerile prezidențiale o va vota pe Viorica Dăncilă - "un om care nu este deloc antagonic, care caută întotdeauna consensul".

"Nu trebuie să mă gândesc foarte mult, sigur că voi vota cu doamna Dăncilă", a spus luni, la Senat, Meleşcanu, citat de Agerpres.

Întrebat dacă nu îi place Mircea Diaconu, candidatul susținut de ALDE, Meleşcanu a replicat: "Ba da, îmi plac toţi candidaţii. Îi respect pe toţi, şi pe cei independenţi, şi pe cei ce reprezintă partide politice. Însă pentru mine este important să ştiu că este un om serios, care nu este deloc antagonic, care este capabil să poarte un dialog, care caută întotdeauna consensul şi un om muncitor. Avem nevoie de stabilitate în România şi de atragerea de investiţii străine".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















998 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    nimic nou (Luni, 23 septembrie 2019, 15:04)

    Nuzic [utilizator]

    de obicei nu gandeste
    • +4 (4 voturi)    
      ba gandeste: (Luni, 23 septembrie 2019, 16:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Nuzic

      cainele voteaza mana care ii da osul de ros.
      Melescanu voteaza pe cel care ii da functii.
  • +5 (5 voturi)    
    Pana la moarte (Luni, 23 septembrie 2019, 15:23)

    Malone_M [utilizator]

    Cand va fi descoperita peste milioane de ani, fosila comunista va intriga comunitatea stiintifica: oare cum a trait fara coloana vertebrala aceasta fiinta? Noi stim cum. Mancand rahat si lingand dosuri. Pacat ca informatia nu se va pastra peste ani.
  • +1 (3 voturi)    
    as adauga echilibru... (Luni, 23 septembrie 2019, 15:28)

    demaGOGU [utilizator]

    ...e ceea ce lipseste acut in societatea rom. de la, nomina odiosa, I. Iliescu.
  • +6 (6 voturi)    
    dar daca (Luni, 23 septembrie 2019, 15:34)

    votulkritik [utilizator]

    esti nu esti antagonic dar esti sluga, sau esti prea prost-proasta, antagonic sau ne'antagonic inseamna ca esti periculos. daca si poporul roman nu era antagonic, nu mai aveam revolutie in '89... melescanu era la post, veorica era foarte sluga, vreo secretara la partid (nu de partid!) si era pace si toti antagonicii erau la puscarie sau isi riscau viata sa treaca granita ptr o piine mai buna...
  • +6 (6 voturi)    
    "Un om care nu este deloc antagonic, care caută în (Luni, 23 septembrie 2019, 15:54)

    tddrg [utilizator]

    .... și care m-a pus pe mine Teodor Melescanu președintele Senatului, cum nici nu visam eu să ajung...
  • +5 (5 voturi)    
    Poti sa nu fi.... (Luni, 23 septembrie 2019, 16:00)

    astronaut [utilizator]

    antagonic , mai ales atunci cand n-ai ce apara , convingeri, idei , principii daca nu-ti sunt proprii atunci mergi alaturi si dai din cap , da , da ....!!
  • +5 (5 voturi)    
    Melescanule... (Luni, 23 septembrie 2019, 16:12)

    Lucky1 [utilizator]

    ..., te-as fi crezut daca nu erai unul daruit cu functia de presedinte al senatului chiar de catre "inteligenta" natiunii dar asa esti doar un biet fripturist, pupinfundist, mosulic si ramolilt. Nici macar oportunist nu mai esti pentru ca nu ai vazut ca, alegand un post pentru cateva luni de zile, ti-ai taiat craca si mai este putin pana se rupe de tot si pentru totddeauna.
  • 0 (0 voturi)    
    La cata minte are ea se screme sa citeasca (Luni, 23 septembrie 2019, 16:56)

    Dalinar [utilizator]

    si sa vorbeasca, de unde sa mai fi esi antagonica?
  • +1 (1 vot)    
    Tovarase Melescanu (Luni, 23 septembrie 2019, 17:00)

    ipolitic [utilizator]

    Asta e deviationism. Ati uitat de linia calauzitoare a marxism-leninismului: lupta si unitatea contrariilor. Consensul e opiul popoarelor in regimurile burghezo-mosieresti.
  • 0 (0 voturi)    
    mele (Luni, 23 septembrie 2019, 17:50)

    ------ [utilizator]

    omule dute in pensie ,esti penibil si respingator
  • +1 (1 vot)    
    De la ragnea citire (Luni, 23 septembrie 2019, 18:52)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "om serios, care nu este deloc antagonic, care este capabil să poarte un dialog, care caută întotdeauna consensul şi un om muncitor. "

    Suna exact descrierea pe care i-o facea mentorul la instalarea in functia de prim-executant al ordinelor sale (ca prim-ministru e cam mult spus, mai degraba prim-gafeur). Atat e de dispusa dialogului si consensului incat de fiecare data cand tine un discurs incepe in a cere o dezbatere de idei, fara aspecte personale, iar apoi ii ataca direct pe Iohannis sau K"ovesi pentru te miri ce.