Nouă etapă în numirea procurorului-șef UE: Marți, întâlnire PE-Consiliul UE, privind candidatura lui Kovesi

de CZ     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2019, 14:46 Actualitate | Esenţial


​Echipele de negociatori ale Consiliului Uniunii Europene, respectiv, Parlamentului European, urmează să se întâlnească și marți seara, la Bruxelles, pentru a confirma un acord comun privind numirea procurorului român Laura Codruța Kovesi în funcția de procuror-șef al viitorului Parchet European, au declarat, luni, pentru HotNews.ro, surse europene.

În principiu, marți, Consiliul UE, reprezentat de ambasadorii Finlandei, Portugaliei și Croației, va informa Parlamentul European despre rezultatul votului indicativ de joia trecută, pentru Kovesi. Ca urmare, negociatorii Consiliului UE și cei ai Parlamentului European ar urma sa constate că există un acord comun provizoriu, care va trebui să fie confirmat formal de ambele părți, au explicat sursele.

Reamintim că joi, 19 septembrie, ambasadorii celor 22 de state UE care au aderat la mecanismul Parchetului European (EPPO) au decis, cu 17 voturi favorabile, desemnarea Laurei Codruța Kovesi pentru funcția de procuror-șef european, după ce, anterior, Parlamentul European o desemnase tot pe candidata româncă pentru această funcție.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3822 vizualizari

  • -12 (20 voturi)    
    O noua minciuna demontata (Luni, 23 septembrie 2019, 15:19)

    Enoeth [utilizator]

    Parca se ciocneau pahare de catre mincinosii de serviciu, ca deja Kovesi este procuror - sef al UE. Cum, inca nu este ?
    • +1 (3 voturi)    
      ! (Luni, 23 septembrie 2019, 17:29)

      jaoju [utilizator] i-a raspuns lui Enoeth

      fericitule !
    • +4 (4 voturi)    
      a naibi..... (Luni, 23 septembrie 2019, 17:35)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Enoeth

      ....aceasta UE nu a invatat nimic de la parlamentul PSD-ALDE-UDMR si se incapataneaza sa respecte procedurile si regulamentele ,determinand lichelele de servici sa fie din ce in ce mai penibile !!!
    • +1 (3 voturi)    
      Minti tu ca un birjar (Luni, 23 septembrie 2019, 18:06)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Enoeth

      N-a spus nimeni ca Este, dar ciocneste tu pahare, cu apa, rece daca ai de unde!!!
  • +11 (17 voturi)    
    Urmeaza birocratismele UE ! (Luni, 23 septembrie 2019, 15:27)

    Susufler0 [utilizator]

    Pt pesedacii naivi (ce elegant sunt !) : Kovesi este Procuror General, (Sef, cum vreti sa-i spuneti) European ! Singura voastra sansa sa mai rezistati un an doi, e faptul ca organiarea Parchetului European va dura ! :))
    PS. Dar nu la nesfarsit !
    • -1 (3 voturi)    
      mai draga, (Luni, 23 septembrie 2019, 19:27)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      mata stii ce treaba va avea acest parchet ioropean ?!
      ca nimeni n'a spus'o.
      io cred astia se vor ocupa de tot felu de fapte, nu numai de coruptie, de toate activitatile criminale, penale, comise la nivel ioropean, tranfrontalier.
      astia nu vor avea treaba cu dracnea ca a aranjat un salariu fictiv pt. o activista a pcd teliorman. dar, poate vor avea deaface ce dracnea teldrumm si fonduri ioropene subtilizate. sau cu criminalul olandez in cazul fetitei ucise.
      • +1 (1 vot)    
        Tataie, daca astepti sa afli lucrul acesta (Marţi, 24 septembrie 2019, 9:09)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        din mass-media romaneasca ori de pe la vreun politician roman, apoi o sa astepti mult si bine !
        Stii engleza ? Intra pe site-ul Consiliului European sau pe cel al Consiliului UE si aflii de la sursa !

        PS. Cine a spus ca se va ocupa de infractiuni de genul aleia pt care sta Dinti de grebla in puscarie ?

        PPS. Si apropo : cine a spus ca pesedistii vor ciordi doar din buzunare prin tramvaie ?
  • -1 (3 voturi)    
    o vers al lui Horatiu (Luni, 23 septembrie 2019, 18:34)

    cucuveauamov [utilizator]

    parturient montes, nascetur ridiculus mus

    P.S. Astept traducerea unui tanar frumos si liber.
    • +2 (2 voturi)    
      iar.... (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:27)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ....te dai mare scula !!! Oi fi ,dar .......ce ne facem cu lichelismul care la tine este patologic !!???
    • +2 (2 voturi)    
      Ce dai movuliule ? (Marţi, 24 septembrie 2019, 16:29)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ca i se vad tifoanele din nas ! :))))