Primele concluzii ale medicilor legiști în cazul fetiței ucise la Gura Șuții: a fost strangulată. Principalul suspect ar avea antecedente penale

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2019, 11:47 Actualitate | Esenţial


Masina suspect
Foto: Captura video
​Medicii legiști au stabilit că fetița de 11 ani din Dâmbovița dată dispărută vineri și găsită moartă a murit sugrumată, informează Mediafax.

Medicii legiști au stabilit că moartea fetiței nu a fost cauzată de lovituri, ci copila a fost sugrumată, au declarat surse judiciare corespondentului Mediafax.

„Cauza morții a fost stabilită. Moartea nu se datorează unor lovituri, ci strangulării. A fost ștrangulată cu pantalonii care erau pe ea. Nu avem deocamdată confirmată o agresiune sexuală. Are urme de violență pe corp, iar după deces a fost și mușcată de animale sălbatice”, au spus sursele citate.

Principalul suspect este un cetățean olandez în vârstă de 46 de ani, care a părăsit sâmbătă România la bordul unui avion.

Mașina pe care a închiriat-o acesta a fost în zona din care a dispărut copila și „a întârziat pe traseu aproximativ 30 de minute”.

Olandezul are antecedente penale.

Surse din anchetă spun că în urma reconstituirii traseului a reieșit că olandezul a circulat cu mașina în mod haotic, în scopul de a căuta ceva, fiind „un comportament caracteristic unui pedofil”.

Criminaliștii au ridicat probe din locuința închiriată de olandez

Probe cu ADN-ul cetățeanului olandez bănuit că a omorât fetița de 11 ani din județul Dâmbovița, ridicate din locuința închiriată de acesta în București, au fost trimise la Institutul Național de Criminalistică. Surse din Poliției au declarat, pentru Mediafax, că polițiștii au descins în Sectorul 2 al Capitalei, la apartamentul închiriat de cetățeanul olandez.

Au fost ridicate probe importante cu ADN-ul bărbatului, au spus sursele citate.

Probele au fost trimise la Institutul Național de Criminalistică, împreună cu cele găsite pe trupul fetiței și la locul unde aceasta a fost găsită. Aceleași surse au precizat că în funcție de rezultate ar putea fi emis mandat european de arestare.

Fata de 11 ani din localitatea Gura Suții nu a mai ajuns acasă vineri de la școală, iar duminică a fost găsită moartă, pe un câmp din comuna Produlești.

Prim-procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dâmbovița declara, duminică, faptul că anchetatorii au un cerc de suspecți în cazul morții fetei de 11 ani din Dâmbovița, printre suspecți aflându-se și un cetățean străin.

Potrivit anchetatorilor, fetița de 11 ani din localitatea Gura Șuții a fost ucisă la un interval de maxim 30-35 de minute de la momentul răpirii, care a avut loc vineri, la ora 17.16.

„Datele de urmărire penală indică la acest moment și fără niciun fel de dubiu ne idică faptul că fetița la momentul sesizării organelor de urmărire penală nu mai era în viață. Există o certitudine”, a declarat prim-procurorul Mihai Dincă de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Dâmbovița.

„Am ajuns la un autoturism cu principalul suspect în condițiile în care am văzut că autoturismul respectiv în momentul în care a ieșit din localitatea Gura Șuții a intrat în următoarea localitate la aproximativ 30 de minute în condițiile în care traseul respectiv poate fi parcurs în 2-3 minute”, a mai spus prim-procurorul într-o conferință de presă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13644 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Efectul copy-cat? (Luni, 23 septembrie 2019, 11:50)

    Lok [utilizator]

    Ca dupa peste o luna de publicitate, s-or gasi destui dezaxati sa incerce.
    • +3 (7 voturi)    
      ! (Luni, 23 septembrie 2019, 11:57)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Pai la cata reclama si detalii le face presa nu e de mirare!
      • +5 (7 voturi)    
        ... (Luni, 23 septembrie 2019, 12:38)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Sa nu spuna nimic, totul e roz si luminos ca pe vremea lui Ceausescu. Cand, surpriza, aveau loc si atunci crime si violuri.
    • +11 (13 voturi)    
      Tara de lumea a treia.. (Luni, 23 septembrie 2019, 12:11)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Copii care merg pe jos la scoala, dintr-o localitate in alta, in conditiile in care educatia este obligatorie prin lege..
      Nici "reclama" pe care o face presa nu ajuta. Acum au aflat toti pedofilii cum au investigat politistii cazul si ce pot face ca sa scape mai usor.
      • +6 (6 voturi)    
        .... (Luni, 23 septembrie 2019, 12:45)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Inteleg ca a disparut la 350m de casa. Un ghinion urias sa se intersecteze cu criminalul. Daca nu era ea, era alt copil, ma tem. Ce reputatie de tara nimanui avem :((.
        Eu ma uit, nu stiu ce curaj au oamenii sa-si lase copiii de varsta acestei fetite sa mearga la scoala cu metroul. Nu mi se pare ca ar fi mult mai in siguranta in Bucuresti. La colegiile mari au clase de gimnaziu si nu toti stau langa Lazar, Caragiale, Vianu, Spiru etc. Multi merg cu metroul si au ceva drum si de acolo, cateodata seara, prin parcuri.
    • +7 (7 voturi)    
      Multumim PSD ... (Luni, 23 septembrie 2019, 13:56)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ...18000 de detinuti eliberati din penitenciare doar in mandatul “bubosului” Tudorel Toader
      • +1 (5 voturi)    
        Multumim si UE. (Luni, 23 septembrie 2019, 14:42)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

        Cerinte de lumea I-a cu bani de lumea a III-a.
  • +11 (11 voturi)    
    Romania ca o prada (Luni, 23 septembrie 2019, 12:00)

    Razvan_M [utilizator]

    Sunt curios daca asta este singurul caz de genul asta din Romania. Cu certitudine exista site-uri unde asemenea dezaxati fac schimb de informatii.
  • +17 (17 voturi)    
    Acum se afla (Luni, 23 septembrie 2019, 12:07)

    aniod [utilizator]

    Poate pedofilul nu era prima data pe aici. Acum a fost cautata fetita cu toate fortele. Daca nu era cazul Caracal poate o gaseau peste o luna, nu se stie.
  • +7 (7 voturi)    
    :( (Luni, 23 septembrie 2019, 12:20)

    tirolez [utilizator]

    Hai ca pe olandez nu puteau sa-l retina la momentul respectiv, dar lui Mario Iorgulescu de ce i s-a permis sa plece?
    In ritmul asta vor veni unii sa vaneze oameni pe strada, nu mistreti la Balc. Ca oricum nu patesc nimic, iau primul avion si la revedere.
    Daca nici acum cand e campanie electorala nu se discuta despre protectia copiilor, nu mai avem nicio sansa.
    Saraca fetita, la fel ca Alexandra, n-a avut nicio sansa.
    • +2 (2 voturi)    
      in cazul lui Mario Iorgulescu (Luni, 23 septembrie 2019, 14:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      s-a inceput o ancheta penala in rem (adica se ancheteaza fapta dar nu se cunoaste faptasul). oficial el nu e acuzat de nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Luni, 23 septembrie 2019, 13:16)

    noi2013 [utilizator]

    Toata lumea o da ca e Romania tara nimanui... dar Olanda?!

    Pedofilul olandez e liber sa zburde pe unde are el chef, falsul chirurg italian era si ala iertat si lasat liber dupa ce era cercetat la el acasa...

    Traim intr-o lume cu "statul" in disolutie din pacate si asta este rezultatul buna-starii si lebertailor din ultimii zeci de ani... din pacate....
    • +1 (1 vot)    
      Au mai fost cazuri (Luni, 23 septembrie 2019, 14:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Prin anii 1998 un reputat istoric american a facut pe langa Iasi acelasi lucru ca si olandezul de azi...autoritatile au avut mari retineri in a-l aresta pe motiv ca este un reputat istoric si e pacat de el.
  • +1 (1 vot)    
    Alo, cucheristul lu Felix de la SRI (Luni, 23 septembrie 2019, 13:43)

    ww [utilizator]

    Voi ce paziti? Ati stiut ceva de criminalul asta? Sau nu va mai ocupati decat cu propagandistii isis si cu "pișingurile rusești"? Sau e unul greu, ca pedofilii lui Talpes?
  • -1 (1 vot)    
    Libertatea (Luni, 23 septembrie 2019, 16:39)

    Observatory [utilizator]

    promovată de partidele de stânga cu acordul binecuvântat al UE , este rău înțeleasă .
    România nu prea are multă experiența cu
    Libertatea adevarata, și nu știe sa facă deosebire între libertatea de a vorbi sau ați spune opinia sau sa fii liberi sa omori pe cine vrei, oriunde și oricum....

    Normal ca libertatea nu este o scuza pentru a ucide, dar la minte unora ....
    Referitor la aceasta crima, sunt suspicios cum un olandez a venitnspecial in acea comuna ca sa ucidă o fetița ....povestea asta este cusuta cu ața albă , cum spune romanul ....