Medicii ar fi încercat transferul lui Mario Iorgulescu în Italia, însă aeronava cu care trebuia să zboare ar fi avut o defecțiune tehnică - surse

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 10:40 Actualitate | Esenţial


Mario Iorgulescu
Foto: Facebook
Medicii și familia lui Mario Iorgulescu au încercat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, să-l transfere pe tânăr de la Spitalul Elias la o clinică din Italia, transferul nereușind, astfel că Mario se află tot la unitatea spitalicească din Capitală, au declarat pentru Mediafax surse medicale. Transferul nu s-ar mai fi realizat din cauza unei defecțiuni tehnice apărute la aeronava care urma să efectueze zborul.

Medicii și familia lui Mario Iorgulescu au încercat să-l transfere, în noaptea de vineri spre sâmbătă, pe fiul președintelui Ligii Profesioniste de Fotbal, cu un avion, de la Spitalul Elias din Capitală, acolo unde a fost internat acum mai bine de două săptămâni, la o clinică din Italia, însă din cauza unei defecțiuni tehnice a aeronavei, acest lucru nu a fost posibil, astfel că Mario Iorgulescu se află, sâmbătă dimineață, internat tot în Spitalul Elias din Capitală, au declarat surse medicale pentru Mediafax.

Potrivit surselor citate, există recomandarea din partea medicilor ca fiul președintelui Ligii Profesioniste de Fotbal să fie transferat pentru îngrijiri de specialitate la clinica din Italia.

Acum două săptămâni, Mario Iorgulescu a fost internat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Elias de către un echipaj SMURD, ca victimă a unui grav accident rutier. Starea sa este, în continuare, gravă. Fiul președintelui Ligii Profesioniste de Fotbal Gino Iorgulescu, care se deplasa cu un autoturism marca Aston Martin pe Șoseaua Chitilei dinspre Centura Capitalei către Pod Constanța, a pierdut atunci controlul asupra volanului, a pătruns pe contrasens și s-a izbit de un alt autovehicul condus de un bărbat tot în vârstă de 24 ani, care a murit pe loc.

Mario Iorgulescu avea o concentrație 1,96 g/l alcool pur în sânge la prima analiză și de 1,76 g/l alcool la cea de-a doua prelevare. De asemenea, tânărul consumase cocaină, au stabilit medicii de la Institutul Național de Medicină Legală. Fiul președintelui LPF a rămas și fără permisul de conducere în urma accidentului.

La începutul săptămânii, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București au preluat dosarul privind accidentul rutier provocat de Mario Iorgulescu de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1. Decizia a fost luată având în vedere complexitatea cauzei.

Dosarul este in rem, iar cercetările vizează infracțiunile de ucidere din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului și substanțelor psihoactive.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















30465 vizualizari

  • +56 (58 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 10:46)

    Sorin [anonim]

    • +55 (55 voturi)    
      crima cu premeditare (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 10:51)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Stia jivina ce ar putea face. Plus ca transferul in Italia se vrea pt a l face disparut
      • +27 (27 voturi)    
        eu as schimba poza la articol (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 16:00)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Singurul care merita sa fie tinut minte este tanarul care a fost ucis de acest imbecil.
        • +14 (14 voturi)    
          Cum poate fi expatriat un cercetat penal? (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 19:24)

          KBMMA [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Acest umanoid a omorat un tanar. Nu trebuie scos din tara fara hotarare judecatoreasca. De ce nu sunt trimisi bolnavii din spitale in Italia, ci doar aceste gunoaie umane? De ce tatal lui are bani? Cine din Procuratura il lasa in pace si de ce?
          • +11 (11 voturi)    
            Scursura descendenta din alta (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 20:04)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui KBMMA

            Scursura nu are ceva care necesita un control sau manevra medicala in afara Romaniei, insa asa Taticuu Scursurii se asigura ca ramane in viata in afara Romaniei
    • +17 (43 voturi)    
      Stai (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 11:35)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Parca știam ca Huidu depășise în curbă fără vizibilitate. Asta e tot un fel de crima cu premeditare
      • 0 (8 voturi)    
        A taiat linia continua (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 22:30)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Nu cu premeditare, ci prin imprudenta.
        Cu premeditare ar fi fost daca STIA SIGUR ca din sensul opus vine un Logan.
      • +4 (4 voturi)    
        Da de unde..... (Duminică, 22 septembrie 2019, 4:51)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        E PROSTIE curata......
      • 0 (0 voturi)    
        Mai stai o data (Luni, 23 septembrie 2019, 1:16)

        Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        A depăşit coloană de maşini, pe linie continuă, ȋnainte de un viraj spre dreapta şi a ucis trei oameni. Nefiind sub influenţa drogurilor şi a băuturilor alcoolice, adică ȋn plenitudinea facultăţilor fizice şi psihice. Caz clasic de omor cu premeditare. Ȋn Germania un şofer care a ucis o persoană circulând ȋn oraş cu viteza peste limita legală a fost condamnat la ȋnchisoare pe viaţă. Ȋn România Huidu a fost condamnat la libertate pe viaţă, Şi culmea nesimţirii – apare pe sticlă. După ce imediat după accident a declarant că nu va mai face acest lucru nicio dată. Cei care se mai uită la el sunt de ţeapa lui.
    • +41 (43 voturi)    
      ce-mi plac fazele astea... (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 12:08)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      spital din Italia.

      Pai nu ne explica Ciordache acum cateva luni ca nu e diferenta intre spital privat si de stat? Care e problema daca sta la noi?
      • +6 (6 voturi)    
        Este! (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 22:32)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Spitalele din Romania sunt perfect identice cu cele din straoinatate, iar intre stat si privat nu exista diferente.
        As este, numi ca asta este valabil numai pentu noi, pulimea.
        Pentru barosani, fie ei baronii pedesere, membrii Guvernului sau familia Iorgulesc, aceast echivalenta nu mai exista.
        Deci ei AU tot dreptul sa il scoata pe Mario sin tara!
        mai alse ca in acest fel scapa nu doar de nosocomiale, ci si de Justitie ...
    • +8 (8 voturi)    
      Huidu ? (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 17:37)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Huidu abia lega doua cuvinte: era lovit in cap si se recuperase putin. Era de necrezut ca el a avut tupeul sa se urce la volan. NU trebuia sa scape asa usor !
  • +48 (48 voturi)    
    Detalii (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 11:00)

    Remarque [utilizator]

    De curiozitate, cum au argumentat procurorii de la Tribunalul Bucuresti preluarea dosarului de la Judecatoria sector 1? Care este "complexitatea cauzei" la un accident cauzat de un sofer baut si drogat?
    Numele de familie?
    • +30 (30 voturi)    
      Caz complex (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 13:16)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Cine stie ce carcalete o fi baut baiatul in club....plus coca....cazul e complex si plin de substante.
      Va dati seama cei din anturajul lui- ce personaje de treaba sunt? Mai mult ca sigur ca si la aia ticaie o bamba pe undeva gata sa omoare alti nevinovati
  • +43 (43 voturi)    
    lucru manual (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 11:02)

    UglyKidJoe [utilizator]

    Victima unui accident rutier? Criminal la volan. Ar trebui incadrata cu premeditare fapta astuia
  • +37 (37 voturi)    
    Incredere (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 11:05)

    florinos [utilizator]

    Nu au incredere in Sistemul medical Romanesc ?
    In Viorica Dancila care spunea ca medicii din Ungaria vin in ROmania pentru conditiile de aici ?
    • +36 (36 voturi)    
      baiat de baiat (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 11:20)

      oparere [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Nu mai este vorba despre sistemul medical, ci despre decizia familiei de a-l scapa de o condamnare iminenta. Pentru ca e baiatul tatei si merita!!!
  • +21 (23 voturi)    
    scop ascuns (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 11:17)

    Dizidentul [utilizator]

    pacat de tineretea lui,de unde atitia bani? Adevaratul scop este de a fi scos de presiunile autoritatilor.Daca a fost atit de grav ranit si medicii de la Elias dupa doua saptamini dau acceptul de transferare inseamna ca nu este acum in situatie dificila.Parintele sau este adevaratul vinovat moral ,cind sti ce poate face si ce a facut pina in prezent nu ii cumperi asemenea masina,dar poate a fost finantata de tinar din droguri
  • +31 (31 voturi)    
    un nou ghiţă (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 11:29)

    Pacala54 [utilizator]

    nu are nicio şansă să scape la un proces, aşa că tăticul va scoate nişte bani de la ligă pentru a fi pierdut în ceaţă!
    • +4 (6 voturi)    
      un nou ghita (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 16:46)

      Xa [utilizator] i-a raspuns lui Pacala54

      Ca parinte nu are alta varianta decat sa isi salveze copilul. Nu tatal lui e problema acum ci faptul ca au gasit portita legala sa il salveze....
      • +5 (5 voturi)    
        Nu jigniti (Duminică, 22 septembrie 2019, 4:59)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Xa

        pe Domnul Ghita.Mario este un copil tinut in puf .Era tinut ''pe aparate'' inca din nastere.Adica traia intr-o lume paralela,lipsita de grijile cotidiene...Acest individ nu poate trai mult timp afara,chiar si cu banii lui Gino.
  • +25 (25 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 12:52)

    Toreador [utilizator]

    s-a ocupat tasu sa il scoata din tara ... puneti pariu ca jigodia fuge????
  • +22 (22 voturi)    
    legislatia oare ce prevede? (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 13:11)

    clam [utilizator]

    poate fi scos din tara avand in vedere ca e cercetat penal? ah, cu acordul medicilor... pai si acordul in ce conditii se da? doar asa, ca vor parintii? ar trebui sa poata fi scos din tara doar daca exista o procedura care nu poate fi realizata in romania, o operatie ceva... nu pentru ca medicii au primit spagi ca sa ajute la evaporarea in neant a unui criminal.
    • +9 (9 voturi)    
      Mai dragilor (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 16:41)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Pai voi nu vazurati ca cercetarea a inceput in REM? Asta inseamna ca nu se stie faptuitorul. De ce vorbim?
    • +3 (5 voturi)    
      Poate... (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 17:27)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui clam

      ... fiindca peste tot se are grija sa se specifice ca actiunea penala deschisa este "in rem", adica asupra faptei si asupra unui presupus faptuitor. Aici e evidenta "colaborarea" cu autoritatile. Sau... exemplu pe fata de coruptie!
  • +27 (27 voturi)    
    Sper sa se sesizeze procuratura (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 13:21)

    Captain Obvious [utilizator]

    E nevoie de o comisie medicala. De ce nu poate fi tratat în tara? Să îl ducă la Floreasca, e mai bine dotat decât Elias. Familia victimei ar trebui sa picheteze spitalul. Acei doctori care au decis transferul să știe că sunt pasibili de pedeapsă. Chiar e sat fără câini. Jegosul a luat o viață, să stea sa își ispășească pedeapsa.
    • +18 (20 voturi)    
      Nu se sesizează. (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Nu are voie.Procuratura generală,DNA sunt închise pentru noi ordine.Nu vedeți,prin țară,dacă mai apare câte un procuror cu conștiință,imediat este etichetat #rezist,ori omul lui Kovesi și începe o campanie media de defăimare.
  • +28 (28 voturi)    
    Aeronava s-a stricat? (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:10)

    Carcalete [utilizator]

    Dumnezeu nu bea rachiu...
  • +19 (19 voturi)    
    s-a gresit adresa (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 15:50)

    N.S. [utilizator]

    trebuia dus la Spitalul Penitenciar Rahova
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 16:43)

    Xa [utilizator]

    Am avut o presimtire ca asa se va intampla.Tratament afara (cu portita ca nu este inca acuzat oficial) apoi ...Costa Rica. Nu ii condamn pe parinti,,,probabil si eu as face orice sa imi salvez copilul. Dar daca va ucide si in Costa Rica (pentru ca o va face din nou) probabil acolo va incasa pedeapsa cu moartea,,,,cine il mai scapa si acolo??!!
  • -12 (14 voturi)    
    Nu e chiar așa (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 20:51)

    Traian2015 [utilizator]

    Omul a băut un pic, apoi mai mult. Apoi a luat și prafuri. Nu cred că a știut el când s a urcat la volan. Dacă societatea acceptă alcoolul (și chiar îl venerează) astea sunt lucruri de neevitat. Se întâmplă în fiecare zi. Și 99% nu sunt de la cei bogați, ci de la alde ca tine. Dar a ajuns știre că e băiat de tată cu bani. Băgați prohibiția dacă va credeți super morali.
  • +3 (3 voturi)    
    La infirmeria inchisorii ar trebui transferat. (Duminică, 22 septembrie 2019, 6:19)

    quietguy58 [utilizator]

    Mario Iorgulescu ar trebui sa fie ingrijit la infirmieria inchisorii.
    • 0 (0 voturi)    
      pai nu (Duminică, 22 septembrie 2019, 8:36)

      Xa [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Nu a fost acuzat oficial inca. Si oricum...cred ca daca un detinut ar fi atat de grav tot la spital de stat ar fi transferat.
      • 0 (0 voturi)    
        Uite, Mario Iorgulescu este in Italia (Marţi, 24 septembrie 2019, 12:09)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Xa

        Rapid, s-a pus in miscare tot un sistem sa-l scoata nevinovat pe acest nenorocit.

        Uite, Mario Iorgulescu este acum in Italia in loc sa fie arestat si tinut sub supraveghere in spital.
  • +2 (2 voturi)    
    nu mai stiu cum sa minta (Duminică, 22 septembrie 2019, 14:52)

    young_e [utilizator]

    pe gsp cica nu au semnat doctorii,ca aeronava era neechipata. sanki, cum zicea cineva, cre'ca le-a fost frica si au data banii inapoi lu' tata Mircica, virgula, ca din spagi scot ei banii astia da' de la mititica mai greu ... ce sa zic, s-au nimerit doi cocalari inu' in altu. asta spune ceva despre densitatea lor pe km2 ... sau era km/h? nu...ml pe litru, in aer expirat...asta era!
  • 0 (0 voturi)    
    A omorat un tanar tata (Luni, 23 septembrie 2019, 1:06)

    un_carnat [utilizator]

    Asta e tot ce conteaza.