”Aşa ar trebui să arate un bărbat adevărat” Luptătorii SAS Iași au reclamat superiorilor din IPJ că șeful lor direct le-a trimis poze cu el dezbrăcat și îi obligă să meargă la sala lui de culturism

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 20 septembrie 2019, 11:20 Actualitate | Esenţial


Politisti SAS
Foto: Politia Romana
Luptătorii Serviciului de Acțiuni Speciale (SAS) din cadrul IPJ Iași au sesizat conducerea instituției, nemulțumiți de comportamentul șefului lor direct. Potrivit unor surse din Poliție, conducerea IPJ a declanșat deja o anchetă internă în acest caz, transmite Mediafax.

Angajații SAS Iași ar fi nemulțumiți, potrivit unei scrisori asumate de mai mulți luptători, de faptul că șeful lor, care ar frecventa o sală de culturism, i-ar obliga pe aceștia să meargă la aceeași sală. În caz contrar, subcomisarul Costel Șchiopu și-ar fi amenintat subordonații că îi va muta în cadrul altor structuri.

„A început să ne amenințe să mergem la acea sală, că vom fi mutaţi câte două luni la ţară şi repetă în mai multe circumstanțe, şedinţe sau adunări ale structurii sau când prindea pe fiecare pe hol (...) să mergem la o sală de bărbaţi! De aici până la declanşarea conflictului nu a fost decât un pas, acesta începând să aibă un comportament agresiv şi un limbaj trivial <nu arătaţi ca nişte bărbaţi> ", se arată într-o scrisoare a mai multor luptători din cadrul SAS Iași.

Potrivit aceleiași surse, Costel Șchiopu trimitea poze cu el dezbrăcat pe grupul de WhatsApp al colegilor, explicându-le subalternilor săi „că aşa ar trebui să arate un bărbat adevărat, nu cum arată ei”.

Politiștii din cadrul SAS Iași susțin, potrivit scrisorii, că șeful lor i-ar fi pus să se lupte între ei, „cine refuza urmând să fie mutat din cadrul serviciului, fapt ce a dus la nasuri sparte, ochi vineţi, coaste fisurate, chiar şi fracturi într-un caz".

Luptătorii SAS fac referire și la un stagiu de pregătire, ce a avut loc recent, când, la o alergare de două ore și jumătate, Costel Șchiopu le-ar fi interzis să bea apă. Un alt moment prezentat în scrisoare este legat de faptul că șeful SAS Iași s-ar fi dezbrăcat de cămașă la un eveniment organizat la IPJ Iași, la care erau prezente soțiile și fiicele colegilor săi, și ar fi defilat dezbrăcat „printre copii de 5 ani şi fetiţe de 5 ani, repetând că aşa trebuie să arate un bărbat adevărat".

O altă problemă a șefului SAS Iași ar fi, potrivit scrisorii, alimentația și modul în care își petrec timpul liber subordonații săi.

„Dacă vedea că mănânci altceva în afară de piept de pui şi nu aşa, 130 gr per porție, făcea scandal şi spunea că mâncăm ca nişte porci şi de ce mâncăm nesănătos! (....) Obliga mai mulţi colegi să alerge în fiecare zi 10 km şi să îi trimită pe aplicaţie dacă au alergat. Aceşti colegi îi spuneau este ziua soţiei sau a copilului său (...) a zis să nu ne mai ascundem după soţii şi copii, un luptător cere sacrificii", mai susțin angajații SAS.

Contactat de corespondentul Mediafax, Costel Șchiopu, șeful SAS Iași, a refuzat să ofere un punct de vedere referitor la acuzațiile aduse.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















38278 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    da, barbatul fatal... (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:50)

    domos [utilizator]

    Asta e obsedat de propriul corp mai ceva ca o femeie.
    • 0 (0 voturi)    
      "Luptatorii" SAS sau Vlad Tepes (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 19:17)

      KBMMA [utilizator] i-a raspuns lui domos

      Sunt majoritatea niste spagari cu 35 in brat si 20 in gamba. Am cativa la mine la sala si batem la ei cu randul, n-au nici forta, nici tehnica, sunt doar pui de pifan. Dam in ei ca in sac, isi iau medical 2-3 saptamani de la vanatai. Eu in general le dau la ficat, plang ca niste fetite,
  • +8 (14 voturi)    
    .. (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:54)

    tirolez [utilizator]

    presupun ca , la fel ca invatatoarea cu spray lacrimogen, a trecut toate testele psi cu brio.
  • +15 (17 voturi)    
    10km/zi? Infiorator! :) (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:54)

    pehash [utilizator]

    Trecand peste faptul ca seful ala nu e cu toate tiglele pe casa, nici astia care se plang ca le cere sa se mentina in forma nu par sa fi inteles care este fisa postului..
  • +8 (14 voturi)    
    Si el o fi sărit (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:57)

    mr_mojo [utilizator]

    Dar nici subalternii nu cred că sunt in regula. Dacă or fi consumatori de CLG (ceafa la grătar) nu faci treaba cu ei la intervenții.
    Polițiști, militari, intervenții, jandarmi - toți sunt atinși de boala CLG- ului; îi vezi gâfâind pe străzi.
    • +11 (11 voturi)    
      adevarul e la mijloc (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Nici sa faci ca seful, care evident ca nu e sanatos la cap, dar nici sa fii sedentar ca subalternii. Poate Cazacu are dreptate, si luptatorii chiar au burti care dau pe afara si abia se misca. In astfel de cazuri, nu ai ce face cu ei in misiune.
  • 0 (2 voturi)    
    Pasionat omu ! (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:03)

    Habermas [utilizator]

    :) Sigur in cheama Schipu si nu Cazacu? :)
  • -3 (13 voturi)    
    Razboinicul luminii (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:05)

    matali [utilizator]

    Superiorii lui de la Bucuresti, ar trebui sa il trimita urgent intr-o misiune la Socolo pe o perioada nelimitata. E suspect faptul ca le trimitea angajatilor poze cu el dezbracat. Eu il suspectez pe asemenea specimen, ca ar fi cam gay.
  • +1 (9 voturi)    
    Mda, pacat de reputatia de „luptatori“ (Vineri, 20 septembrie 2019, 14:13)

    V. Istina [utilizator]

    Se pare ca nu prea ii pasa nimanui.

    1. Seful ala e scrantit bine.
    2. sa mananci sanatos nu e totusi asa de rau.
    3. sa alergi 10 km de florile marului, doar pt ca vrea un bou de sef... din pacate, in armata mai dai si de astia. Neobisnuit e ca asta a ajuns sef si dupa.
    4. Abuzurile verbale si intruziunea in viata privata sunt inacceptabile. Imaginea lui despre „luptatori“ e naiva(sa nu spun stupida) si contraproductiva.
    5. Pacat ca am ajuns sa discutam pe forumuri cat de penibili si boi pot fi unii cocotati acolo unde nu le e locul. Chiar nu au avut luptatorii chiar nici o alta solutie decat ziarele?Trist. Dar la ce sa ne asteptam, cand avem o Dancila primministru? Cui sa te plangi?
  • 0 (2 voturi)    
    fisa postului (Vineri, 20 septembrie 2019, 22:18)

    nalbaroiu [utilizator]

    Poate asta e singura solutie sa se starpeasca mafia la Iasi, si anume sa aiba frica de echipa SAS...dar cand ei stiu ca se rupe masina de interventie cu 2 - 3 luptatori cu micii la purtator li se cam rupe....