Agențiile de presă internaționale scriu despre numirea lui Kovesi: Își ia revanșa după ani de luptă contra malversaţiunilor clasei politice (AFP) / Și-a câștigat o reputație de cruciată anticorupție neînduplecată (Reuters)

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 20 septembrie 2019, 10:07 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/EPA
Kovesi îşi ia revanşa după ani buni de luptă în România împotriva malversaţiunilor clasei politice”, transmite AFP, preluată de Courrier International și Rador. Laura Codruța Kovesi va deveni primul procuror anti-fraudă al UE după ce statele membre au schimbat cursul și au susținut-o, în ciuda opoziției de la București, scrie și Reuters.

AFP: Demonizată de guvernul român, a opus rezistență revizuirii controversate a sistemului judiciar

Asigurată de a deveni primul șef al Parchetului european, magistrata Laura Codruţa Kovesi îşi ia revanşa după ani buni de luptă în România împotriva malversaţiunilor clasei politice, până în punctul de a deveni o obsesie a guvernului de la Bucureşti. Această brunetă tenace, în vârstă de 46 de ani, a fost timp de un deceniu vârful de lance al luptei împotriva corupției, într-una dintre țările UE cele mai afectate de frauda financiară, înainte de a fi concediată de la şefia parchetului specializat (DNA), la mijlocul anului 2018. Demonizată de guvernul român de stânga, Kovesi a opus rezistență revizuirii controversate a sistemului judiciar, pe care Partidul Social Democrat (PSD) o conduce de mai bine de doi ani, criticii săi acuzându-l că dorește să "controleze justiția".

Şi-a depus candidatura pentru a conduce noul Parchet European, care va vedea lumina zilei în 2020, în timp ce Bucureștiul s-a confruntat cu mânia Comisiei Europene pentru reforma sistemului judiciar într-un ritm rapid. Laura Kovesi a inspirat miile de protestatari români care au ieșit în mod regulat pe străzi din ianuarie 2017, pentru a "apăra statul de drept", cu pancarte pe care era scris numele ei. Munca magistratului a fost întotdeauna apărată de șeful statului, Klaus Iohannis, aflat la cuţite cu guvernul.

Tenacitate

Această femeie care se descrie ca fiind "tenace" a condus DNA între 2013 și iulie 2018. Sub conducerea ei, procurorii au inculpat 14 miniștri sau foști miniștri, 43 de parlamentari și peste 260 de aleși locali. Omul forte al PSD, Liviu Dragnea, considerat mult timp cel mai puternic om politic din țară, se află printre aceștia: a fost condamnat la sfârșitul lunii mai la trei ani și jumătate de închisoare, într-un caz de angajări fictive, și încarcerat. Prin urmare, nu este surprinzător faptul că majoritatea a încercat totul pentru a preveni ascensiunea lui Kovesi: fostul ministru al Justiției, Tudorel Toader, a trimis o scrisoare către omologii săi din UE, la începutul lui 2019, înfățișând un portret caustic al magistratului, în timp ce o nouă instanță disciplinară a lansat împotriva ei urmărirea penală, aflată încă în curs, în două dosare.

"Fabulaţii(...) concepute pentru a mă împiedica să acced în această funcție europeană", a comentat magistratul. O acuzație recurentă este legată de "abuzurile" pe care Kovesi le-a comis sau le-a permis în investigațiile DNA. Afirmații pe care le respinge și ea, subliniind că "nu a încălcat niciodată legea". Mass-media apropiate majorității o acuză fie de a fi "agent CIA", fie de a fi primit un milion de euro de mită de la un membru al comunității sale. Doi angajați ai unei firme private de informații israeliene, Black Cube, au fost condamnați în România pentru o tentativă de hărțuire a dnei Kovesi, dar numele celui care a comandat operațiunea nu a fost încă făcut public.

"Infanterist"

Astfel de campanii de intimidare nu au făcut decât să încurajeze această femeie cu o voce joasă și un zâmbet timid, care a confesat cu umor pentru AFP reticența sa de a deschide televizorul sau ziarele, de teama de a afla că " a mai comis Dumnezeu știe ce nelegiuire. Kovesi arată ca "un infanterist plin de cicatrice, care a suferit sute de lovituri" și și-a dovedit "capacitatea de a rezista la presiune", a declarat recent scriitorul și cronicarul Cristian Tudor Popescu.

Campioană la baschet în tinerețe, "perseverentă" și "ambițioasă", potrivit foștilor ei antrenori, Kovesi a cunoscut o ascensiune rapidă: după ce a avut în lucru timp de nouă ani dosare de crimă organizată la Parchetul din Sibiu (centru), a fost numită procuror general în 2006, pentru un mandat de trei ani, reînnoit în 2009. În timp ce Bruxelles-ul a avertizat în mod repetat Bucureștiul împotriva oricărui regres în justiție, Kovesi a asigurat într-un interviu acordat AFP că "curajul procurorilor și voința lor de a-și îndeplini misiunea sunt ireversibile".

Reuters: ”și-a câștigat o reputație de cruciată anticorupție neînduplecată în România”

Kovesi, care și-a câștigat o reputație de cruciată anticorupție neînduplecată în România, după care guvernul a dat-o afară în iulie 2018, își asigurase deja sprijinul PE pentru funcția de la Biroul Procurorului Public European.

Premierul român Viorica Dăncilă a declarat miercuri presei că ambasadorul român a primit dispoziția să voteze împotriva numirii lui Kovesi. „O voi spune din nou [...] noi nu susținem un mandat pentru Laura Codruța Kovesi”, a declarat Dăncilă presei după o ședință de partid. Oficiali ai UE și ai SUA i-au criticat pe social-democrații aflați la guvernare în România pentru o restructurare a sistemului judiciar care e văzută drept o amenințare la adresa statului de drept, cât și pentru diluarea legislației anticorupție.

„Alegând-o pe Kovesi, UE transmite un mesaj ferm infractorilor și corupților de pretutindeni cum că este dispusă să apere cum trebuie bugetul UE”, a declarat Saskia Bricmont, europarlamentară din grupul Verzilor.

UE intenționează să înființeze anul viitor Biroul Procurorului Public European, cu obiectivul de a lupta cu corupția, fraudele cu TVA și alte infracțiuni ce afectează bugetul de miliarde de euro al blocului. 22 de state membre s-au înscris în acest proiect. În prezent, doar autoritățile naționale pot investiga și trimite în instanță fraudele împotriva bugetului UE, fiecare în propria țară.

Fiul jurnalistei malteze ucise acum doi ani: Cei care fură bani publici au motive să se teamă

”Este bine că această persoană curajoasă și motivată a fost aleasă procuror șef al UE”, scrie, pe Twitter, Matthew Caruana Galizia, fiul jurnalistei malteze ce a fost asasinată în octombrie 2017, acesta distribuind și o știre Reuters privind faptul că familia lui Daphne Caruana Galizia a susținut mai de mult numirea lui Kovesi în această funcție.

”Oficialii din Malta și colaboratorii lor care fură bani publici au, în sfârșit, o autoritate judiciară de care să se teamă”, mai spune Matthew Caruana Galizia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6381 vizualizari

  • -38 (44 voturi)    
    si nimic? (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:20)

    cucuveauamov [utilizator]

    despre pestigioasa sa teza de doctorat? pacat.
    • +17 (17 voturi)    
      Fata de (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:18)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      tezele de doctorat ale psd-istilor tai si a studiilor lor precare, Kovesi este de premiul Nobel.
    • +13 (13 voturi)    
      De ce nu faci o sesizare (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:23)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      la Parlamentul European? Poate evalueaza ei teza si dau un verdict obiectiv.
    • +6 (6 voturi)    
      Pai nu e atat de faimoasa .. (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:28)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ..ca a lui tonta al vostru, lucrare ce a aparut in prestigioasa (vezi, aici e "prestigioasa") revista Nature.
    • +4 (4 voturi)    
      dupa capu tau (gol) (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      4% din teza de doctorat identica cu altele inseamna "plagiat"

      noroc ca toata lumea academica nu e de acord cu tine...

      dar tu persisti, pentru ca prostii sunt intotdeauna persistenti, cu cat sunt mai prosti si cu cat spun prostii mai mari, cu atat sunt mai persistenti!

      tu de exemplu de destul de mult timp nu esti in stare sa spui altceva, repeti ca o moara stricata acelasi lucru, nici nu conteaza ca nu are sens sau logica!

      apropos vezi ca tezele stapanilor tai au vreo 50% copiat... dar "uiti" acest "mic" amanunt!
    • +5 (5 voturi)    
      Ion (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      statea pe prispa casei si citea Times.
      Pt. ca incepe brusc ploaia, Marie striga la Ion sa intre in casa.
      Ion, nimic, niciun raspuns.
      Marie continua sa-l in casa, de inca cateva ori, Ion neraspunzand decat la ultima : You've got an obsesion, baby.
      Asa si cucuveaua noastra pesedaca, de pe craca vreunui copac din Siberia. O tine langa cu 4%, incurcand procentele marete ale lui tradiceanu cu acuzatia de plagiat a Codrutei, marota pesedacilor deja cu creie aplatizati de ultima reusita a acesteia.
    • 0 (0 voturi)    
      4% e acceptat oriunde (Vineri, 20 septembrie 2019, 18:01)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pana si o gaura de sonda e considerate theoretic vertical pana la 4 grade inclination.
  • -35 (41 voturi)    
    kovesi e buzduganul perfect (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:20)

    Je__ [utilizator]

    pentru dintii est europeni


    baga instant la comanda

    daca era procuror francez/german, macaiau est europenii, dar asa...le-o da unu de-al lor


    e pe model sclavagist....ca asa faceau si stapanii de sclavi...vechilul era dintre ei....si ala ii batea cel mai tare, ca nu cumva sa-i ia unul locul, si nu cumva sa provoace neplaceri stapanului


    ce-mi place neo-colonialismul....nu s-a schimbat nimic, doar resistocii tefelisti sunt altii
    • +19 (21 voturi)    
      Ai ramas (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:22)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      cu mentalitatea din Evul Mediu! Cu personaje ca tine, nu-i de mirare unde este Romania acum!
      • +2 (2 voturi)    
        Eroare. (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:01)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        Daca te referi la el vorbim de Transnistria.
    • +2 (4 voturi)    
      dovezi (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      o astfel de acuzatie necesita dovezi, altfel este doar o calomnie (fapta penala)!

      ai dovezi sau esti doar un infractor?!
      nu te obosi, stiu deja raspunsul, slugoi psdist!
  • -3 (17 voturi)    
    Un detaliu important (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:21)

    MarcelP [utilizator]

    Sa nu uitam ca toata povestea cu "cruciata anticoruptie" s-ar fi risipit in ceatza serii daca USR plus, Ciolos, Barna, PNL, nu negociau cu Micron sustinerea pentru Ursula von der Leyen. Toate audierile si toata competenta ei (care e reala!) n-ar fi adunat cat o ceapa degerata. Despre asta e vorba, si oamenii stiu. De aia increderea in UE scade an de an.
    Daca ar fi fost corecti, LCK trebuia sa fie demult numita. Nu negocieri peste negocieri, nu audieri peste audieri. E absurd ce s-a intampalt. Circ absurd.
  • -17 (31 voturi)    
    Păcut totuși (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:30)

    Mazeta [utilizator]

    că nici un român nu are acces la funcțiile europene de decizie.
    • +10 (12 voturi)    
      Desigur (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:20)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca este pacat ca nici un roman nu are acces la functii europene de decizie, dar depinde ce roman. Decat sa fie un psd-isi la functii de conducere europene, mai bine lipsa.
    • +4 (4 voturi)    
      ti se citeste (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:01)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      oftica in taste =))

      lasa ca vine rovana porump , tre doar sa scape de niste urmariri penale si sa dovedesca veridicitatea unui fals in acte =))

      apoi o sa fie laudata pe latrina 3 (indiferent de rezultat) ca s-a luptat cu inciunile UE . evident si de voi, ca aveti daru de a ignora ce nu va convine!
    • +4 (4 voturi)    
      se pare (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca tu ai acces din moment ce ai regretele astea.
      Cine-i informatorul tau, Putin?
  • +20 (22 voturi)    
    romanika psdista se va retrage din (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:36)

    revo [utilizator]

    mecanismul Parchetului European.
    Este singura varianta care i-a mai ramans intregii MAFII dambovitene.
    Sa nu ne pacalim singuri: niciun partid mafiot, adica PSD-ALDE-UDMR-PNL-PMP + mangafaua-curva lui Voiculescu de la Cotroceni nu doreste sa fie anchetat de un Parchet European condus de Kovesi. Adica s-au straduit atat, ani de zile, pe toate canalele si latrinele, cu toata forta data de parghiile politice si administrative, sa scape de ea si acum s-o aiba iar pe cap?! Nu! Niciodata! Niciodata!
  • -17 (23 voturi)    
    Competenta, zero (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:42)

    xrogo [utilizator]

    (fara dosare rezolvate personal), cinste, zero(plagiat), onestitate, zero( comportament agresiv cu subordonatii, minciuni in direct), comportament democratic, zero( abuzuri fata de romani, razbunare fata de adversari), asta ati ales, asta aveti, spalati-va pe cap cu personajul asta !
    • +5 (11 voturi)    
      Tu crezi ca cei de la UE nu stiu ce dosare (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      a rezolvat si ce dosare nu a rezolvat Codruta?? Eu am fost prin institutiile europene, te anunt ca sunt extrem de bine informati de tot ce se intampla in Romania..stiu si ce a mancat Codruta la serata organizata de ambasada SUA, daramite ce dosare a rezolvat.
      Stai tu calm, daca nu era competenta nu o puneau pe functie. Aia nu fac angajari din mila. Ca sa te angajeze cei din UE pe o functie, trebuie sa fii semnificativ mai competent decat unul de-al lor, altfel iau un neamt, francez sau italian.
      Faptul ca au angajat-o arata increderea totala pe care o au in competenta ei.
      • -5 (7 voturi)    
        Si atunci (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:44)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Cum ramane cu subminarea catastrofala a statului de drept in tara noastra prin protocoalele de colaborare cu securitatea, care nu mai exista in niciun stat democratic?
        Au stiut si de alea si le-au bagat sub pres sau n-au stiu si acum vor sa-si spele pacatele prin albirea LCK cu aceasta numire politica??
        Sau au stiut de absolut tot si ii doare exact in cur de tara noastra?
        Cum este posibil ca dosarele sa fie rezolvate de securitate?
        • +2 (2 voturi)    
          inca una (Vineri, 20 septembrie 2019, 14:15)

          dinfranta [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

          dosare REZOLVATE de securitate ? Nici mai mult nici mai putin ! Stapiniti limba romana ?
        • +3 (3 voturi)    
          "subminarea catastrofala a statului de drept' (Vineri, 20 septembrie 2019, 14:17)

          n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

          Pt. ca vorbim de catastrofe, unde e ancheta parlamentara pe subiect? Cine altcineva decit parlamentul trebuia sa investigheze asemenea nelegiuri. De ce nu s-a facut? Cum arata sefii coalitiei de guvernamint si sefi de camere de parlament, daca din 2 in 2 vorbe sint ingroziti de "protocoale", dar nu vor sa faca o ancheta parlamentara pe subiect? Tu esti revoltat de "protocoale". Ti-ai pus problema ca revolta ta e indusa de cei care nu au un interes sa investigheze?
        • +3 (3 voturi)    
          Tovarase, astea sunt tezele lui Livache parnaiasu' (Vineri, 20 septembrie 2019, 14:18)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

          N-ai gasit alceva sa ne spui?
          Statu' paralel, agenturili straine...
          Ce mai patrioti se dau unii... Dar copiaza din Sputnik, la greu.
    • +6 (8 voturi)    
      Lasa, lasa... (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Cand unu' care sustine niste borfasi, niste incompentemti, agramati, hoti, plagiatori, mitocani etc. vine si ne povesteste de cinste, de onestitate, de profesionalism, de comportament democratic, valoarea cometariilor si "ievaluarilor" facute de acest "caracter" este, asa cum zice el, ZERO.
      • -4 (6 voturi)    
        va rog (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:02)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        nu va luati de plagiatori ca o suparati pe Codruta si poate va treziti cu un dosarel
        • +3 (3 voturi)    
          Nu-i problema.. (Vineri, 20 septembrie 2019, 15:50)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Sa nu se intample mai rau, sa ne taie curentul, cum a facut tonta cand CNATDCU se pregatea sa dea verdictul. Asta ati uitat-o, nu?
    • +4 (6 voturi)    
      aham (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      1 - aberezi
      2 - 4% nu inseamna plagiat
      3 - aaaa sursa?! alta decat latrina 3 si luju.ro
      4 - hotii pe care-i sustii NU sunt romani! sunt doar hoti!
      eu nu m-am simtit niciodata amenintat de Kovesi sau oricare alt procuror onest!
      5 - treci la vidanja ca inca nu ai golit-o si ai intrat in sevraj!
  • -3 (5 voturi)    
    Kovesi (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:29)

    Grin [utilizator]

    Doamna Kovesi nu este magistrat! Deci nu-i corecta aceasta etichetare. Doamna Kovesi este o baschetbolista, deci cultura ei sociala este foarte modesta. Doamna Kovesi nu este unguroaica ci fota sotie a unui ungur. Doamna Kovesi nu reprezinta altceva decat oportunitatea InalteiPorti de a promova ideea ca Romania este o tara corupta, de parca Germania, Franta, SUA sau Anglia ar fi populate cu sfinti. Romania a cunoscut o situatie grea in timpul ocupatiei sovietice. A iesit singura din constrangeri. Asa se va intampla si acuma, nu-i nici o indoiala.
    • +2 (2 voturi)    
      A iesit singura? (Vineri, 20 septembrie 2019, 15:51)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Grin

      Poate ne dai si noua amnunte cum a iesit "singura" si cans s-a intamplat asta.
  • +5 (7 voturi)    
    Au aparut rusnacii direct de la kremlin (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:30)

    soundtrack [utilizator]

    cu aiuritoare comentarii lipsite de substanta.
    Bai, bolshe, fiti mai creativi! Aici nu e vreun tatuc sa va ingradeasca libertatea de exprimare!!!
  • +8 (10 voturi)    
    hehe (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:57)

    liviu_ [utilizator]

    toata europa si toata sua o lauda...
    dar noi ii credem pe dragnea, dancila, cucuveauamov, mazeta si sputnik... e clar ca aceste ultime persoane (respectiv ziar) sunt mult mai credibile decat greco, ue, ce, sua etc...
    asta in capul, evident gol, al psdistilor