Dăncilă susține că investițiile străine au atins cel mai mare nivel din ultimii 10 ani

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 19 septembrie 2019, 11:13 Actualitate | Esenţial


Premierul Viorica Dăncilă a susținut, joi, că în primele șapte luni ale anului curent investițiile străine directe au înregistrat cel mai ridicat nivel din ultimii zece ani, având o creștere cu 22.3% față de anul 2018.

"Am convocat astăzi a doua ședință de Guvern din această săptămână pentru a adopta proiectele pregătite deja de Ministere având în vedere că săptămâna viitoare voi conduce delegația guvernamentală într-o vizită de lucru în SUA. Vrem să ne asigurăm că lucrurile se derulează normal, că proiectele guvernamentale sunt puse în aplicare fără întârziere, dar în același timp acționăm pentru stimularea și atragerea investițiilor. Veștile din economie sunt foarte bune, în primele șapte luni ale anului investițiile străine directe au înregistrat cel mai ridicat nivel din ultimii zece ani și o creștere cu 22,3% față de perioada similară a anului trecut", a afirmat premierul Viorica Dăncilă, joi, în debutul ședinței de Guvern.

Ea a mai susținut că România este pe locul trei în ierarhia țărilor cu cele mai mari 500 de companii din Europa Centrală și de Est. ”Aceste date ne arată că economia României este pe un trend ascendent care trebuie susținut și încurajat de Guvern, iar diplomația economică are aici un rol foarte important. România este o destinație de afaceri atractivă, oferă oportunități de investiții și forță de muncă bine pregătită. Acesta a fost un punct relevant al discuțiile purtate ieri cu omologul meu din Republica Polonă și cu membrii Guvernului polon, țară de care ne leagă o lungă tradiție", a tranmis Viorica Dăncilă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1176 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Da, da! Minte ca pe vremea lui Ceaușescu (Joi, 19 septembrie 2019, 11:36)

    BEDE [utilizator]

    Pe plan mondial chiar, mai mulți economiști au remarcat că aceia care au bani preferă să stea pe bani, nu să riște investiții. Dacă ar fi ca investițiile în România să fi crescut atunci aceasta ar însemna că România merge spre bine în timp ce mai tot restul merg spre rău... Dacă Germania are probleme și pare-se că intră în recesiune, cum să meargă România mai bine?
    Numai că electoratul P$D trebuie că este în general atât de stupid că o crede...
    • -5 (5 voturi)    
      Usurel neicusorule, usurel (Joi, 19 septembrie 2019, 12:25)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Usurel neicusorule, usurel. Planeta NU se invarte in jurul Jermanikai, n-ai aflat asta inca? Statisticile spun ca Jermanika e nu stiu cum cu economia. Tot statisticile vor spune daca Dancila are dreptate sau nu.
      Asteapta un pic, nu te grabi ca #rezistu in PU la manifestatie!
      • +2 (2 voturi)    
        Tovarase, (Joi, 19 septembrie 2019, 12:53)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        chiar daca au crescut investitiile, care e meritul Veoricai, mai exact? Sau al psd-ului ?

        Daca doresti sa raspunzi, te rog sa o faci civilizat.
        • -1 (3 voturi)    
          Asa mai #rezistule. Nu ploua de jos in sus! (Joi, 19 septembrie 2019, 13:51)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          Asa mai #rezistule. Nu ploua de jos in sus, cum ziceai mata in postarea de mai devreme! Cresterea exista (probabil e confirmata de statistici) ; ca matale vezi sau nu vreun merit al PSD-ului, e irelevant vis-a-vis de realitatea mentionata anterior.

          Apropos de "civilizatie", la care faci referire: "electoratul PSD" e format din cateva milioane, unii poate iti sunt rude, profesori, etc. I-ai intalnit pe toti si ai stabilit ca "sunt stupizi"?
          Sau, dimpotriva, matale esti doar un biet dobitoc cu fumuri si frustrari? Dupa cum observi, iti raspund chiar cu un semiton mai jos decat postarile matale, "civilizate"!
  • +3 (3 voturi)    
    dancila (Joi, 19 septembrie 2019, 11:42)

    Soljenitin [utilizator]

    Dancila. Sau cum sa ajungi pe calea cea mai scurta de la Piata Victoriei la Balaceanca.
  • +4 (4 voturi)    
    Multumim PSD (Joi, 19 septembrie 2019, 11:50)

    RTK [utilizator]

    Gazul si curentul au ajuns si ele la cel mai mare nivel.
    Dar cui ii pasa?
  • +4 (4 voturi)    
    economistul Guda e de alta parere (Joi, 19 septembrie 2019, 11:53)

    Mircea Stoica [anonim]

    Intr-un articol aparut ieri sau azi economistul Iancu Guda prezinta un grafic din care reiese o concluzie total opusa lui Dancila : cele mai mari 1000 de companii sunt pe un tred descrescator al investitiilor, preferand sa economiseasca resurse in asteptarea unei crize financiare. E ceva la Dancila care ma face sa dau crezare unora ca Guda, nu stiu ce...sa fie oare profilul de politruc PSD dispus sa spune orice oricand fara nici o responsabilitate :)...
  • +3 (3 voturi)    
    Oh Doamne! Where to start?! (Joi, 19 septembrie 2019, 12:04)

    Habermas [utilizator]

    1. Dar ce le-a impiedicat pe aceleasi companii straine sa investeasca in Romania in 2018 (daca este o asa de spectaculoasa schimbare de 22,3% deja in 2019 fata de 2018)?
    Caci nu stiu vreun fenoùmen extern spectaculos care sa determine un tsunami de investitii in Lume/Europa/EuropaCentrala? Motivul nu poate fi decat ca ceva s-a schimbar in Romania. Nu cumva caderea lui Dragnea - terminatorul statului de drept in Romania? Ba da! Dovada este aceea ca pe vremea lui Dragnea toate tarile din jur ne-au depasit la toate capitolele, Romania fiind ocolita.

    2. Intrebarea este de ce numai 22% cand potentialul Romaniei este MULT, mult mai mare ?? Raspunsul evident este acela ca oamenii lui Dragnea inca sunt acolo - inclusiv Panselutza Docilica, numa buna de pus la rana PSD-istilor. Ceea ce inseamna ca pericolul PSD inca nu a trecut, nici pe departe. Altel investiitile ar fi crescut de 200% cel putin (pentru recuperarea sanselor pierdute pana acum de proiectele de dezvoltare), nu doar de 20%

    3. Incusiv PSD-istii stiu, chiar in prostia lor ca Romania ar trebui sa fie pe locul 2, nu pe locul 3, dupa Ungaria si la egalitate cu Cehia (care este pe locul 4 doar infim dupa Romania) in Europa Centrala. Pentru ca Romania este o tara mare cat Ungaria si Cehia (si inca altele tari mai mici) luate la un loc. Deci a te lauda cu locul 3 cand trebuia sa fii pe doi este dovada de A. Prostie, si B. Disperare.

    Jos PSD-ul! Pana PSD-ul nu este spulberat si scos din politica, Romania se va tarai ca un caine bolnav.
  • +1 (1 vot)    
    doar o alta gafa (Joi, 19 septembrie 2019, 15:39)

    Altiro [utilizator]

    Viorica a tinut foaia cu graficul investitiilor invers..