Cazul maimuței din Capitală: Percheziții la Nuțu Cămătaru. În casa acestuia au fost găsite alte două maimuțe și o cămilă

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 18 septembrie 2019, 8:30 Actualitate | Esenţial


Nutu Camataru
Foto: Facebook
Polițiștii din Capitală fac percheziții miercuri dimineață la locuința cunoscutului personaj din lumea interlopă Nuțu Cămătaru, în dosarul deschis după ce o maimuță s-a plimbat timp de câteva ore pe străzile din București, săptămâna trecută. La percheziții au fost deja găsite alte două maimuțe și o cămilă.

"În această dimineață, polițiști ai Secției 24 Poliție, sub supravegherea Parchetului Judecătoriei Sectorului 5, aflați în continuarea cercetărilor privind primata identificată pe raza sectorului 5, au pus în aplicare o autorizație de percheziție, pe raza aceluiași sector”, a anunțat Poliția Capitalei.

Potrivit unor surse judiciare citate de Mediafax, perchezițiile au loc la locuința lui Nuțu Cămătaru. Până la acest moment, în casa acestuia au fost găsite alte două maimuțe și o cămilă.

La operațiune participă și reprezentanți ai Autorității pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) și ai Gărzii de Mediu.

Nuțu Cămătaru are improvizată în curtea locuinței din Ferentari o minigrădină zoologică. În martie 2013, în timp ce se aflau în arest pentru infracțiuni de crimă organizată, frații Nutu și Sile Cămătaru au rămas fără patru lei și doi urși, după ce autoritățile au descins pe proprietatea lor.

Săptămâna trecută, o maimuță s-a plimbat pe străzile din sectorul 5, fiind capturată de către jandarmi în podul unei case. În acest caz a fost deschis dosar penal in rem pentru nerespectarea regimului de conservare a habitatului natural.

"Am capturat-o, o acțiune foarte dificilă, poate cea mai dificilă de până acum, din mai multe puncte de vedere, având în vedere că sunt multe case în jur, multe locuri în care se cațără, (este, n.r.) pericol public de a nu lovi pe cineva din greșeală și ea să nu atace pe cineva din greșeală. Am reușit să o nimerim de două ori. Prima oară am lovit-o în os, de aceea nu și-a făcut efectul (tranchilizantul, n.r.), am alergat-o foarte mult. Va trebui să mergem la clinică, la centrul nostru de salvare și reabilitare a animalelor sălbatice, unde vom scoate acul din os și o vom trezi”, a declarat Ovidiu Roșu, medicul veterinar care a capturat maimuța.

Legislația interzice persoanelor fizice să dețină animale exotice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















50905 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    Intr-o tara tot mai lipsita de oameni la guvernare (Miercuri, 18 septembrie 2019, 8:43)

    rov [utilizator]

    am ajuns sa fim condusi de maimute, camile, ciori si dihori...
    • +24 (26 voturi)    
      Putu Cocotaru nu fusese arestat, avere confiscata (Miercuri, 18 septembrie 2019, 9:21)

      newIook [utilizator] i-a raspuns lui rov

      etc?
      De unde a avut bani de maimuta si camila? Cine i le-a adus si mai ales cum?
      Deja vedem aici mai multe oportunitati pt procurori, daca acestia ar exista si si-ar face datoria:
      - de unde are suedezul asta avere inapoi si cum si-a refacut-o
      - cine ii procura animale si cum le aduce, vorbim aici de trafic de animale exotice
      - daca sesizam si organele internationale, putem pune de o mica ancheta frumoasa care duce prin diverse tari, destructurand o retea internationala de crima organizata.

      La capatul anchetei, acest papagal negru fiind pacaliciul care a dat-o de gol.

      Dar nu se doreste.
      • +1 (1 vot)    
        @newIook (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:46)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui newIook

        Nu se va face nimic. Animalele respective, aproape pca pun un pariu ca sutn de la gradini zoologice sau circuri. Iar directorii sunt numiti politic, asa ca nu se va dori aflarea sursei de animale salbatice.
        • 0 (0 voturi)    
          cine mi-a tranchilizat maimuta ? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:09)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          Intreaba nervos Nutzu intr-un bar
          Cand realitatea bate bancul.
    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 septembrie 2019, 10:01)

      [anonim] i-a raspuns lui rov

  • +26 (28 voturi)    
    O maimuta gasita (Miercuri, 18 septembrie 2019, 9:01)

    Kosmos [utilizator]

    S -a confirmat ca era vorba de Mircea Badea
  • +8 (12 voturi)    
    Asta cumpara... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 9:28)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... animalele de la PET Shop si oamenii legii (ma rog) ii confisca bietului asistat social animalele. Ce lume rea. : )))
  • +16 (16 voturi)    
    Promptitudinea Politiei (Miercuri, 18 septembrie 2019, 9:31)

    florinos [utilizator]

    Politiei Romane nu i-a luat decat o saptamana pana sa mearga la Nutu Camataru care a avut timp suficient sa mute celelalte animale.

    Siguranta si Incredere
  • +8 (8 voturi)    
    . (Miercuri, 18 septembrie 2019, 9:52)

    theo667 [utilizator]

    Hai mai ca exagerati, omul are ce-si doreste, ar fi fost un soc sa fie ostatec un profesor de romana, un Plesu rapit tinut in bucatarie si torturat cu discutii filosofice pana se crapa de ziua, un Snowden traficat in pivnita dezbatand despre limitele libertatii de exprimare....asta este Romania si chiar si interlopii ei ne reprezinta
  • +10 (10 voturi)    
    Trei membri ai guvernului (Miercuri, 18 septembrie 2019, 10:03)

    Martinezu [utilizator]

    au fost gasiti in curtea lui Camataru.Fusesera chemati la o intalnire fulger pentru a stabili urmatoarele masuri economice ca raspuns la anuntata criza.
    Dancila nu a putut participa ea aflandu-se inca sub anestezia adiministrata saptamana trecuta in curtea unui bucurestean.
  • +4 (4 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 10:39)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    expresia neputintei institutiilor afiliate subiectului si a batjocurii tiganesti cu referire directa la respectul etniei fatza de normele traiului prin asezarile romaniei ...
  • +1 (1 vot)    
    unde?? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 11:55)

    vodatepes [utilizator]

    Unde au fost gasite? In casa? Camila era in baie? O maimuta la bucatarie si alta in dormitor? Interesant cum a bagat camila in casa.
  • 0 (0 voturi)    
    ...o dăncilă ? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:30)

    MenInBlack [utilizator]

    măi să fie !...
  • 0 (0 voturi)    
    A cui e poza ? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 18:45)

    Cuca [utilizator]

    Titlul spune "Cazul maimuței din Capitală".