Șefa CSM face marți o a cincea încercare de a valida numirea Adinei Florea la conducerea controversatei Secții speciale / Este de așteptat ca decizia să treacă, cu un scor strâns

de MH     HotNews.ro
Luni, 16 septembrie 2019, 18:25 Actualitate | Esenţial


Adina Florea
Foto: Agerpres
Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Lia Savonea, va face marți o a cincea încercare de a valida numirea procurorului Adina Florea la conducerea controversatei Secții de anchetare a magistraților, după ce până acum acest demers a eșuat, șapte membri ai CSM boicotând plenul. Este de așteptat ca decizia de numire a Adinei Florea să treacă, cu un scor strâns, au declarat pentru HotNews.ro surse judiciare.

Ședința plenului CSM este programată de la 14.30 și este prima după o pauză de aproape două luni și jumătate.

Este și prima ședință la care va lua parte noul președinte al instanței supreme, judecătoarea Corina Corbu, în calitate de membru de drept al CSM. Ea a preluat funcția de președinte al instanței supreme în 14 septembrie, fiind contestată însă de asociația Forumul Judecătorilor, care a cerut în instanță anularea deciziei Secției pentru Judecători de numire a acesteia. Asociația afirmă că procedura de numire a unui nou președinte al instanței supreme a fost declanșată de Secția de Judecători a CSM în 30 mai, în condițiile în care funcția a devenit vacantă la 14 septembrie.

Lia Savonea va face marți o a cincea încercare de a valida numirea procurorului Adina Florea la conducerea controversatei Secții de anchetare a magistraților, după ce până acum acest demers a eșuat. Este de așteptat ca decizia de numire a Adinei Florea să treacă, cu un scor strâns - fie 10/9, fie 11/8. În ceea ce îi privește pe procurorii din CSM, se așteaptă ca unul singur - Codruț Olaru - să voteze pentru numirea Adinei Florea în funcția de procuror-șef al Secției pentru investigarea infracțiunilor în justiție.

Ultimele patru ședințe ale plenului Consiliului Superior al Magistraturii au fost amânate din lipsă de cvorum, ultima fiind în 3 iulie. Aceasta, după ce șapte membri ai CSM - Anamaria Chiș, Mihai Bălan, Bogdan Mateescu, Cristian Ban, Florin Deac, Tatiana Toader și Nicolae Solomon, vicepreședinte al forului - au boicotat plenul, cerând amânarea tuturor discuțiilor cu privire la Secția de Investigare a magistraților până la traducerea raportului Comisiei de la Veneția și a raportului GRECO.

Comentând blocajul de la CSM, ministrul Justiției, Ana Birchall, declara că, din punctul său de vedere, rolul important în a debloca această situație îl are președintele CSM, care "are responsabilitatea să caute cale de consens și de dialog": "Îmi permit cu umilință, cu politețe, dar cu deschidere spre dialog, să spun că este și atributul președintelui CSM de a găsi consens, de a pune capăt tonului agresiv, de a pune capăt scandalului, de a încerca să găsească o soluție chiar dacă este dificil de găsit și de a încerca să meargă pe calea dialogului, pentru că este evident că această atitudine și ce se întâmplă de câteva săptămâni nu face bine justiției”.

Președintele CSM, Lia Savonea, susținea însă că nu sunt tensiuni între membri, ci relații absolut instituționale, adăugând că i se pare ironic ca cei șapte judecători și procurori să acuze lipsa dialogului, în condițiile în care aceștia nu se prezintă la plen pentru discuții.

Controversele din jurul Adinei Florea

Funcția de procuror-șef al Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție a devenit vacantă după ce Gheorghe Stan a demisionat în luna iunie pentru a prelua postul de judecător al Curții Constituționale, el fiind propus în funcție de PSD.

Procurorul Adina Florea a obținut cel mai mare punctaj, 9,86, la interviurile în fața comisiei de concurs din Consiliul Superior al Magistraturii pentru funcția de procuror-șef a Secției de investigare a infracțiunilor din justiție, fiind urmată de Sorin Iasinovschi, cu un punctaj de 8,85 și de Bogdan Pîrlog, care a obținut 3,25.

Procurorul militar Bogdan Pârlog, cel care a deschis dosarul privind violențele din 10 august, a transmis CSM o solicitare de invalidare a concursului, invocând că procedura este lovită de nulitate. El a susținut că "întreaga procedură a fost neserioasă și părtinitoare, candidatul care a fost declarat câştigător fiind decis anterior după criterii străine interesului justiţiei". Cererea procurorului Pârlog, prim-procuror militar adjunct la Parchetul Tribunalului Militar Bucuresti, urmează să fie discutată în ședința de marți a plenului CSM.

În tot acest timp, Secția specială, a cărei înființare a fost contestată inclusiv de către organismele internaționale, a fost condusă din postura de procuror-șef adjunct, de Adina Florea, propusă de câteva ori de fostul ministru al Justiției Tudorel Toader pentru conducerea DNA și refuzată de Klaus Iohannis.

Controversata secție specială a pus-o sub acuzare pe fosta sefa a DNA Laura Codruța Kovesi, a încercat de mai multe ori să preia de la DNA dosarul Tel Drum/DNA, a înregistrat o plângere penală pe numele prim-vicepresedintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans, și a comisarului european pe Justiție Vera Jourova și a retras apelul din dosarul de la instanța supremă în care sunt judecați fugarul Sebastian Ghiță și mai mulți foști magistrați și șefi din Poliția Prahova, care au fost achitați în primă instanță. Secția specială a făcut acelaşi demers şi în dosarul lui Viorel Hrebenciuc.

La începutul acestui an, Curtea de Justitie a Uniunii Europene (CJUE) a înregistrat mai multe solicitări ale Curților de Apel Pitești, București și Tribunalului Olt, care contestă modul în care a fost înființată și funcționează controversata secție de anchetare a magistraților și cer, printre altele, și să explice dacă România este obligată să respecte recomandările din rapoartele privind Mecanismul de Cooperare și Verificare (MCV) al Comisiei Europene, cererile fiind conexate de către CJUE. Demersul la Curtea europeană a fost inițiat de Forumul Judecătorilor din România.

O structură autonomă pentru anchetarea judecătorilor poate fi utilizată ca un instrument de intimidare şi de presiune asupra acestora, mai ales dacă se ține cont de contextul în care a fost înființată, se creează o suspiciune generală privind posibilitatea unor influențe politice, ceea ce poate afecta în mod semnificativ independența justiției, în special aparența de independenţă a organelor judiciare din România. De asemenea, înființarea acestei structuri - Secția de anchetare a magistraților - "contravine cerinţelor Dreptului Uniunii Europene". Este punctul de vedere pe care Comisia Europeană l-a transmis Curții de Justiție a Uniunii Europene în acest proces deschis de mai multe instanțe din România.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9769 vizualizari

  • -42 (50 voturi)    
    huo! (Luni, 16 septembrie 2019, 18:30)

    cucuveauamov [utilizator]

    asa ceva ... sa dai concurs, sa treci prin filitrul altor magistrati, sa nu te numeasca la K14, sa nu te propuna Ponta, sa nu te numeasca Petrov ... doar in Romania
    • +27 (33 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti din CSM (Luni, 16 septembrie 2019, 22:19)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu a dat niciun concurs, nu a trecut prin niciun filtru.
      La fel ca in cazul lui Netejoru, a fost un simulacru.
      Cand toata lumea, toate organismele internationale cer desfiintarea Sectiei Speciale, sa propui numirea unei nulitati, aflate in slujba mafiei psd, este o sfidare, este un afront adus bunului simt, este un atac la bazele statului de drept.
      Normal ar fi ca ministrul justitiei sa se alature celor care sunt impotriva si sa boicoteze sedinta.
      Intreaga Sectie pentru Judecatori trebuie sa fie revocata si organizate noi alegeri.
      Nu se poate ca in acest moment mafia psd sa-si mai infiltreze un om in justitie.
      Florea a dovedit incompetenta la interviul pentru functia de sef la DNA, a dovedit rea credinta, a dovedit ca este o marioneta a mafiei psd, atunci cind i-a fabricat un dosar fostei Sefe a DNA.
      ICCJ trebuia de atunci sa se sesiseze si sa o trimita in judecata pe infractoarea Florea, pentru aderare la un grup infractional organizat, pentru abuz in serviciu, pentru rele tratamente, pentru obstructionarea justitiei si pentru favorizarea infractorilor.
    • +21 (25 voturi)    
      Hai sa vedem cu ce se ocupa .. (Marţi, 17 septembrie 2019, 0:06)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .. Sectia Speciala a Borfasilor, aia mult laudata de voi, borfasii:

      "Daca maine, Gheorghe Dinca face o plangere la SS (sectia speciala pentru magistrati) si/sau la Inspectia judiciara impotriva procurorilor care-l ancheteaza, indiferent pentru ce - represiune nedreapta, trafic de influenta, luare de mita, orice -, acesti procurori au de ales intre doua variante: ori fac o cerere de abtinere si procurorul sef DIICOT reatribuie cazul altui procuror, ori risca sa fie anchetati de Inspectia judiciara si trimisi in judecata disciplinara in fata sectiei.

      Evident ca Dinca va putea face plangere si impotriva urmatorului procuror, si a urmatorului, si a urmatorului si fiecare dintre ei va trebui sa se abtina, daca nu vrea sa riste represaliile Inspectiei Judiciare. In felul acesta, nu ca Dinca ar scapa de cine stie ce anchetator feroce, nu e cazul dlui Patuleanu & Banila, dar ar putea sa castige timp, pentru ca o asemenea schimbare presupune un timp de tranzitie pentru dosar.
      .............................................................................."

      http://www.ziare.com/stiri/justitie/cadoul-pe-care-inspectia-judiciara-i-l-face-lui-gh-dinca-ss-si-ij-tandem-pentru-infractori-1577677
      • -10 (12 voturi)    
        imi place (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:52)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ca citati din comunicatele SRI
        • 0 (2 voturi)    
          imi place (Marţi, 17 septembrie 2019, 12:52)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          ca dai minusuri dar nu ai nici macar 1 (UN) argument valid pentru care aeri aceasta institutie (altu decat ca esti o sluga psdista)
        • +1 (1 vot)    
          Mie nu-mi place .. (Marţi, 17 septembrie 2019, 14:13)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          ... ca ai aceleasi opinii ca si cei de la Sputnik. Parca ai fi seful editorial al Sputnik.
          Cat periveste SRI-ul si "lupta cu statul paralel" al vostru, al borfasilor, se vede care este si a fost statul paralel, cel al borfasilor:

          "Premierul Viorica Dăncilă l-a propus miercuri pe Daniel Chirilă pentru funcția de ministru de Interne. Chirilă, care este secretar de stat în minister, are un trecut legat de serviciul secret al MAI, fosta Doi și-un sfert, de unde s-a pensionat la doar 39 de ani cu o pensie anuala de 91.200 de lei."
    • +13 (15 voturi)    
      baiete (Marţi, 17 septembrie 2019, 8:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      csm INCALCA legile europene

      da stiu, in slugarnicia ta, aparatorule al justitiei (nu am uitat ABERATIILE care le spuneai in comentarii acu niste luni) nu vezi asta!
      nu vezi nici faptul ca legea europeana este PESTE cea romaneasca!
    • +6 (6 voturi)    
      postac (Marţi, 17 septembrie 2019, 11:03)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Postac nerusinat cu greer de cucuvea...
    • +6 (6 voturi)    
      auzi nea cucuvea (Marţi, 17 septembrie 2019, 11:12)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu te numesti cumva print pe alte forumuri?
      Te-am ghicit, asa-i?
  • +36 (46 voturi)    
    ehhh (Luni, 16 septembrie 2019, 18:33)

    transpenibilus [utilizator]

    Nu-i nimic. Fie ca 20 20 sa ne aduca desfiintarea SS, scoaterea in afara legii si desfiintarea PSDALDEUDMR si aruncarea la BECI PE VECI a tuturor care si-au batut joc de Romania in ultimii 15 ani. Si parlamentari si latrinistii si romaniatevistii de rit Ghita si postacii psdalde si postacii rusi care intoxica pe aici.
    • +18 (30 voturi)    
      Viermuș, ultimii 30 de ani. (Luni, 16 septembrie 2019, 19:33)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Și aruncați în pușcărie și liftele pensionate la 40, pentru tăinuire (ei știind că pensionarea la 40 de ani este furt de la buget!)! Împreună cu ceilalți beneficiari de pensii „speciale”, tot furt.
  • +30 (36 voturi)    
    O brosa la taiorul Dancilei,tov. Floarea Rosa (Luni, 16 septembrie 2019, 18:44)

    Plagarus [utilizator]

    SS o organizatie PSD,numai buna de dizolvat.
    • +19 (27 voturi)    
      Cu tot cu pizideaua. (Luni, 16 septembrie 2019, 19:34)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      La pachet.
  • +24 (28 voturi)    
    intrebarea e.. (Luni, 16 septembrie 2019, 19:48)

    sile1 [utilizator]

    ..de ce-ar alege-o...s-a modificat ceva care ar face-o mai frecventabila pe AF sau mai justificabila Sectia Speciala si nu ni se spune ?
    • -7 (15 voturi)    
      Nu s-a modificat nimic (Luni, 16 septembrie 2019, 20:23)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Zice-se ca doar pentru ca a castigat concursul pentru ocuparea postului. Pai asta e motiv?!
      • +1 (1 vot)    
        Care concurs, tovarase? (Marţi, 17 septembrie 2019, 13:29)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        Ala pe care l-a castigat si tudorel toader cand a devenit ministru ?
    • +16 (18 voturi)    
      ca sa aiba si asta o pensie speciala (Luni, 16 septembrie 2019, 21:43)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      dupa atita gudurat pe linga altii e speciala si asta , nu?
  • +16 (20 voturi)    
    pai (Luni, 16 septembrie 2019, 20:21)

    Contrache [utilizator]

    o vor alege ca sa ce? sa fie dizolvata dupa ce cade veorica? Cine naiba isi mai face planuri cu SS dupa 2020, sincer? e moarta ambulanta sectia aia.
  • +20 (24 voturi)    
    Potriveala (Luni, 16 septembrie 2019, 20:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O magistrata corupta, inhaitata cu hotii, incearca sa numesca o alta la fel de corupta, complice cu mafia constanteana si o progenitura de komunist ticalos
  • +7 (9 voturi)    
    CSM TREBUIE DESFIINTAT!!! (Marţi, 17 septembrie 2019, 8:58)

    liviu_ [utilizator]

    cel putin CSMu in forma actuala!

    CSM INCALCA CU BUNA STIINTA NISTE LEGI EUROPENE !!!
  • +6 (6 voturi)    
    Ce gluma de stat (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:20)

    un_carnat [utilizator]

    E tara asta...
  • -10 (12 voturi)    
    Mai postacii lu' peste prajit, daca (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:30)

    xrogo [utilizator]

    nu era SS portocalele isi faceau de cap in continuare si procurorii carcaleni dormeau linistiti pe dosarele nerezolvate, dar voi vaeti ghimpele impotriva SS pentru ca s-a atins de regina Kovesi, nu-i asa?
    • +7 (9 voturi)    
      Da' de unde! (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:31)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      "Ghimpele impotriva SS" noi il avem "decit" pentru ca n-a reusit sa-i baje la zdup pa infractorii Timmermans si Jourova!
      Apropo, ca esti bine informat, ce ne mai spui despre dosaru' privind sustragerea de documente secrete de la Parchetul de pe linga Curtea de Apel Constanta, ale carui ite duc la protejata ta?
    • +5 (7 voturi)    
      Postacule pesedisto-comunist , (Marţi, 17 septembrie 2019, 11:08)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Cred că ai luat-o rău pe arătură.SS-NKVD este
      o structură mafiotă in slujba Mafiei Roșii,Cupola
      Ciumei Roșii.Cercetează mai atent ce dosare a cerut și pentru ce.