Gorj: Un tânăr a fost împușcat în cap de un glonț ce pare să fi provenit de la un poligon aflat la 2 km, unde efectuau trageri peste 100 de jandarmi

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 16 septembrie 2019, 14:49 Actualitate | Esenţial


Jandarmeria Romana
Foto: Facebook/ Jandarmeria Romana
Un tânăr de 22 de ani din județul Gorj a fost împușcat luni, în timp ce se afla la doi kilometri de un poligon de tragere din orașul Târgu-Cărbunești, transmite Mediafax.

Purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj, Corina Scurtu, a declarat că polițiștii din Târgu-Cărbunești au fost sesizați luni că un tânăr din comuna Aninoasa a fost lovit în cap de un obiect metalic ce pare a fi glonț.

Tânărul a fost împușcat la scurt timp după ce a coborât dintr-un autoturism, în orașul Târgu-Cărbunești.

Bărbatul a fost dus în stare gravă la spitalul din Craiova.

Locul unde a fost nimerit tânărul este la 2 kilometri de Poligonul Târgu-Cărbunești. Aici au executat luni trageri peste 100 de jandarmi din Gorj.

A fost întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, sub supravegherea Parchetului Militar Timișoara.

Poligonul din orașul Târgu-Cărbunești este folosit pentru trageri și de angajații Ministerul Afacerilor Interne.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















28515 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    punct ochit... (Luni, 16 septembrie 2019, 14:58)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    nici tintele nu mai au rabdare cu jandarmii si fug din calea lor.
  • +13 (19 voturi)    
    Pe cine miră? Toți știm „priceperea” jandarmilor. (Luni, 16 septembrie 2019, 15:00)

    Raoke [utilizator]

    Numai pricepuți și meseriași s-au angajat acolo.
    • +8 (10 voturi)    
      Ei au alt scop (Luni, 16 septembrie 2019, 16:27)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Scopul lor este sa bata/omoare oameni oameni cu mainile ridicate/legate, sa gazeze copii, sa insceneze crime la adresa propriilor lor angajati ca apoi sa acuze manifestantii de lovitura de stat si sa-si ascunda numerele de identificare cand fac toate acestea, nu sa se pregateasca pentru a lupta cu arma in mana pentru ceva, nici macar pntru spaga sau privilegii, daramite pentru tara.
      • -8 (14 voturi)    
        Numai dacă au tras cu un PSL romanesc (Luni, 16 septembrie 2019, 17:32)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Un PSL, (Pusca Semiautomata cu Luneta) bazat pe AKM, poate lovi în teorie și la 3000 m.
        vezi: https://en.wikipedia.org/wiki/PSL_(rifle)

        Video cu cineva care încearcă sa atingă o ținta la 1500 m cu un PSL romanesc:
        https://www.youtube.com/watch?v=mYQjIag0Q8E
        • +1 (1 vot)    
          Multi lunetisti pe aicisea (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:24)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          In realitate PSaL-ul este făcut din pușca mitraliera nu din AKM.
        • 0 (0 voturi)    
          Cu PSL-ul nu vorbeam de vatamare. (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:14)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Nici la 3000m. Lasa balistica la altii.
    • -3 (17 voturi)    
      Tare imi e mie teama ca glontul nu e (Luni, 16 septembrie 2019, 16:33)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      de la jandarmi.
      Poligonul este la 2000m distanta de locul unde a fost impuscat baiatul. Un pistol duce cam 50m (maximum), iar un automat AKM are bataie 750m. Acestea le stiu din armata..
      Ca sa duci la 2000m iti trebuie carabina, (sau pusca cu luneta), nu prea cred eu ca au tras jandarmii cu asa ceva. Ei se antreneaza cu pistoale de mana si automate AKM.
      In acest caz e posibil ca altcineva sa il fi luat la tinta pe tanar, si de la o distanta mult mai mica.
      • -2 (2 voturi)    
        ok (Luni, 16 septembrie 2019, 17:23)

        Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ai dreptate.
        Corect.

        Si amintindu-mi de Corpul de Garda, si de rastelul .. din fata unde descarcam armele la intoarcerea din Post ,, ... si colegul care in loc sa scoata incarcatorul intai, a tras piedica , a armat, si a percutat ... pierzand 3 'boabe' in vazduh ......

        Deci cred ca a descarcat cineva de la o UnitateMilitara din zona, din greseala, sau e vreo rafuiala intre rachetii din zona.
        Daca este de la UM, trebuiesc sa verifice daca le lipsesc la sfarsitul zilei gloante/glont. Presupunand ca e un 7.62 mm.
      • +5 (9 voturi)    
        @ bancher (Luni, 16 septembrie 2019, 17:34)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Cred ca ati lipsit la lectia respectiva in armata, sau poate aveati deja nota si nu ati mai fost suficient de atent... :-)
      • +9 (9 voturi)    
        Va inselati (Luni, 16 septembrie 2019, 17:46)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Confundati distanta pana la care glontul e letal cu "bataia". Confuzia e vizibila si din "bataia" pe care-o atribuiti unui pistol. 50m?!? Sa fim seriosi, 50 de metri arunc o piatra cu mana, nemaivorbind de-o prastie... 50 de metri e distanta dintre doi stalpi de pe marginea drumului...
        Viteza glontului de AKM "la gura tevii" este de putin peste 700 m/s. Frecarea cu aerul o reduce rapid, dar la 750 de metri inca mai are vreo 300 m/s.
        Daca, asa cum pare cel mai probabil, idiotul de jandar tinea arma in dorul lelii, neasigurata si cu glont pe teava, si-a tras din greseala - mai exact pentru ca-n clipa aia era extrem de ocupat sa-si faca un selfie ca sa-i arate gagicii lui cat de cool e el - pe o traiectorie inalta, la unghi mare, glontul s-a dus pe o traiectorie parabolica si l-a lovit pe nefericitul acela in cadere. De-aia a si ajuns la spital si nu la cimitir; practic i-a cazut o piatra-n cap.

        De altfel, va propun o metoda inedita de-a vedea cine dintre noi are dreptate - dvs., care suspectati o tentativa de asasinat, sau eu, care cred in proverbiala imbecilitate jandarmereasca.
        E clar din descriere evenimentului ca glontul a fost/va fi gasit. Daca aveti dvs. dreptate, va avea loc o ancheta si vor mai exista ceva articole pe-acest subiect. Daca am eu dreptate, lucrurile se vor musamaliza rapid si nimic nu se va fi intamplat.
        • -1 (1 vot)    
          da, am revazut ce am scris si, (Marţi, 17 septembrie 2019, 11:16)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          din viteza, am scris bataie desi ma gandeam la efectul omorator.
          Ma rog, eu imi amintesc ca se putea trage pana pe la 900-1000m, pana acolo avea efect omorator (daca era bine calibrat). Nu aveam gradatie pe inaltator mai mare de 1000m....insa tintele se puneau la 400m
          Cum a omorat un glont de AKM un om aflat la 2500m nu inteleg....chiar daca bataia e de 3000m, la 2500m glontul doar te gadila.
          Cat despre faptul ca tu arunci cu piatra mai mult de 50m te felicit...insa pistoletul Carpati din dotarea armatei cam atat ducea: 50m
          • +2 (2 voturi)    
            Orice barbat... (Marţi, 17 septembrie 2019, 12:03)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            ... in forma fizica decenta si cu articulatiile in regula poate arunca o piatra 50 de metri sau mai mult.
            Nu inteleg de ce insistati ca bataia unui pistol, fie el si Carpati, e de 50 de metri, cand e cat se poate de evident o afirmatie falsa.
            Ca arma cu pricina e imprecisa si la 50 de metri risti sa tragi in cineva si sa impusti pe altcineva, asta-i alta discutie.
          • +2 (2 voturi)    
            Facem pariu ca te omor (Marţi, 17 septembrie 2019, 18:08)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            cu pistolet Carpati de la 100 de m ?
            Imi trebuie vreo 50 de cartuse si o masa cu o menghina ca sa-i dau un unghi precis si care unghi pot sa-l corectez.
            Tu stai pe scaun (ca sa nu obosesti) la 100 de m cu un panou mare de hartie in spatele tau ca sa vad cu binoclul loviturile ratate. Dupa ce ti-am bagat primul glont in piept ,,te fac strecuratoare'' cu celelalte. Nu cred ca rezisti la mai mult de 10 gloante primite.
            Facem pariu ca te omor si la 150 de m ? cu 75 de cartuse la dispozitie
            Concluzie:
            Glontul de Carpati, in regim sub-sonic, isi pastreaza destul de bine viteza. Problema este caderea pe vertical la distanta mari: 50, 100, 150 de m.
      • +4 (6 voturi)    
        AKM (Luni, 16 septembrie 2019, 18:55)

        Werwolf1 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        In principiu pistolul mitraliera model 1963 cu care am tras in armata avea bataia eficienta cam la 400 de metri . Asta cu o arma bine reglata la armurerie si cu un soldat care stia sa ocheasca si sa traga . Inaltatorul are gradatie de distanta pana la 1000 de metri iar distanta maxima de tragere este de 3000 de metri . Cartile spun ca dupa 1500 de metri glontul isi pierde din viteza si din efectul omorator. Posibil sa fi fost lovit de vreun "lunetist" . Asa le spuneam in armata celor care trageau la distanta mare fata de tinta .
        • 0 (2 voturi)    
          pai asta am spus si eu mai sus (Marţi, 17 septembrie 2019, 11:18)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Werwolf1

          la 2500m nu ai cum sa il nimeresti cu AKM-ul, decat poate din mare intamplare...si atunci doar in gadili, nu il omori.
      • 0 (4 voturi)    
        Si inca ceva (Luni, 16 septembrie 2019, 19:01)

        Werwolf1 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Poligoanele de tragere sunt asigurate de biute si ziduri de beton uneori. E ciudat cum a putut un glont sa "calatoreasca" 2000 de metri si sa il loveasca in cap pe om . Foarte ciudat . Daca tragi pe directia tintei glontul nu se poate opri decat in biuta din spatele respectivei tinte .
        • +4 (4 voturi)    
          simplu au tras peste ........ (Marţi, 17 septembrie 2019, 8:10)

          viziru [utilizator] i-a raspuns lui Werwolf1

          simplu au tras peste ........ distractie maxima la jandarmerie .....
      • +7 (7 voturi)    
        Tot din armata... (Luni, 16 septembrie 2019, 20:06)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        chiar de la un fost infanterist (eu), stiu ca pistolul automat AK47 bate pana la 3000 m, cam de pe la 1500 -1700 m cica nu mai are efect letal, dar pt. cap e totusi foarte periculos, depinde si de zona capului.
        E clar ca cineva a tras mult deasupra tintei , un idiot, orice lovitura descrie in aer o parabola si e un ghinion teribil ce i s-a intamplat tanarului, e fatalitate. Probabil, daca nu sunt prea prosti si nu or fi curatat deja toate armele cu care s-a tras, se poate determina-daca se gaseste cartusul glontului -arma din care s-a tras, prin expertiza balistica , adica acele specifice de pe teava .
        • 0 (2 voturi)    
          EXACT! (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:02)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          Viteza initiala a glontului este de peste 700 m/ secunda. Bataia EFICENTA este de 400m, dar asta nu inseamna mare lucru, eu chiar la 50 m nu nimeream totdeauna tinta!
          Bataia MAXIMA este de circa 2500m, dar glontul isi pierde puterea de pentrare si categoric nu mai are directie, NIMENI nu poate lovi o anumita tinta la 1500-2000m!

          Insa DA, daca tragi in sus, la 45 de grade sau mai mult, glontul poate foarte bine sa ajunga la 2-3 Km distanta, fara niciun control al tintei ...

          Am tras cu AK-ul in 75-76 cand am facut armata, dar in vara lui 1989 am fost la celelalt capat al traiectoriei gloantelor!
          Ne-a scos la trageri, eu si alt coleg eram afara din poligon, sa avertizam pe cei care arau campul sa stea departe.
          Cand au inceput tragerile, am luat pozitia "culcat" mult mai corect decat la isntructie: ne suierau pe la urechi multe gloante ratacite, toate scapate din poligon pe traiectorii evident ANORMALE!
          • 0 (2 voturi)    
            Sau a fost de pistol. (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:22)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

            Nu vad informatia ca ar fi de pusca.
            Si.... distanta la care poate ajunge un glont de pistol e deajuns.
            https://hypertextbook.com/facts/2002/DomnaAntoniadis.shtml
            • +1 (1 vot)    
              Sigur este de AK! (Marţi, 17 septembrie 2019, 13:43)

              Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Este imposibil ca un glonte de pistol (chiar daca acum au altceva decat vechiul TT Carpati) sa ajunga la asemenea distanta!

              Mi se pare semnificativ ca am primit atatea minusuri: pedeseristii isi faca datoria, chiar daca acum doar povesteam ce am patit eu la trageri, nu ma luam de veorica!
              • +2 (2 voturi)    
                Dupa ce am vazut poza tanarului e de AK (Marţi, 17 septembrie 2019, 14:08)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

                Dar un pistol atinge distante de genul 2km, cu letalitate zero. Am plasat si un link despre asta.
                In rest distanta intre cele doua locatii pare a fi 2.8km. Masurata de mine pe Google maps. Ceea ce duce spre ceva peste pistol. Ramane doar AK, daca e sa ne luam dupa spusele celora de la Jand si ce au folosit pe acolo.
      • +1 (1 vot)    
        fals ... (Marţi, 17 septembrie 2019, 8:09)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        un AKM are efect maxim 800metri dar are efect omorator pana la 2500 metri .... tot din armata le stiu .....probabil au tras in sus ..... la distractie ..... in sus inseamna peste malul de pamant .......
        • 0 (0 voturi)    
          efect omorator la 2500m?? (Marţi, 17 septembrie 2019, 11:20)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui viziru

          Hai ca ai zis-o....
      • -2 (2 voturi)    
        :))))) Se vede ca ai facut armata. (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:14)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Om te-a facut.
      • +1 (1 vot)    
        AKM-ul e deajuns (Marţi, 17 septembrie 2019, 13:41)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Pe google maps apare 2.8km intre cele doua, adica poligon si biserica. La distanta asta pare a fi vorba de 7.62 care inca detine un 22J energie. Destul sa i se infiga in cap ca in poza de pe net.
  • -4 (20 voturi)    
    Deci ar fi (Luni, 16 septembrie 2019, 15:08)

    Rahan5 [utilizator]

    un 7,62 x 39 mm de AKM. La 2 km.
    Sa vedem: 715 m/s la gura tevii , vreo 650 m/s la 500 m,
    570 la 1000 m, 450 la 1500 m, 350-400 m/s la 2000m.
    Inca supersonic - te face praf !
    Echivalent cu un glont de pistol ,,Carpati" tras de apoape.
    • +12 (14 voturi)    
      departe de realitate (Luni, 16 septembrie 2019, 16:00)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Rusii spun ca la 800 de m glontul de AKM mai are 268 m/s, departe de ce zici tu.
      Efectul letal al AKM-ului nu trece de 1500m, in teorie.
      Singura sursa pentru asa ceva ar fi o arma de sniper, de calibru mai mare.
      Asta daca sunt adevarate informatiile de pana acum.
      • +3 (5 voturi)    
        subestimezi jandarmeria.. (Luni, 16 septembrie 2019, 17:42)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui independentu

        Cel mai probabil in poligonul ala se antrenau Rahan1, 2, 3 si 4.. (fratele #5 a scris atat de multe prostii pe foaia de admitere ca s-au plicitsit sa le citeasca), care probabil au fost surprinsi de reculul armei si nu au tras toate focurile in plan orizontal. Depinde foarte mult si de munitia folosita, dar un glont in cadere libera poate fi fatal, nu este nevoie de nici o alta forta decat atractia gravitationala.
      • +2 (6 voturi)    
        Dar... (Luni, 16 septembrie 2019, 18:57)

        Werwolf1 [utilizator] i-a raspuns lui independentu

        Efectul omorator nu trece de 1500 de metri dar asta nu inseamna ca glontul nu poate face pagube mai ales daca victima e lovita in cap .
        • +1 (1 vot)    
          La 1500 e inca destul de letal. (Marţi, 17 septembrie 2019, 13:13)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Werwolf1

          La 1500 Glontul are in jurul a 110 de jouli. Cat un .22LR ala de la Biatlon. Nu e mult dar e destul sa fie letal in cap.
          La 2000m scade la 50J, unde putem vorbi de o reducere de letalitate. Dar inca detine destula energie pentru a concura cu o sageata si arc de razboi.
          La 2000m un 7.62 cade cu 180m. Asadar a fost tras putin peste dealul de dupa poligon. Ori din descarcare eronata ori din tragere neconforma cu regulile. Un ricoseu ar fi luat prea multa energie din glont pentru a trece dealu.
          Unghiul in care a atins capul sarmanului conteaza de asemenea si din unica poza pe net despre asta arata ca a fost din plin.
          E chiar in linie poligonul cu locul unde se afla tanarul iar din
    • +3 (3 voturi)    
      AKM (Luni, 16 septembrie 2019, 16:23)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      De fapt este posibil ca armele sa fie de 5.65 NATO. care zboară mai departe. Adica muniția nu armele... Ca orice știre din România este incompleta. Sa speram ca omul va scăpa cu viata si fără sechele.
    • +2 (6 voturi)    
      mai treci pe la scoala ... la fizica in special (Luni, 16 septembrie 2019, 16:33)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ce frumos calculezi tu din creion viteza glontului la diferite distante, Dupa 1500 m glontul nu mai are efect omoritor :
      ia uite material de studiu : miscarea unui proiectil
      https://ro.wikipedia.org/wiki/Mi%C8%99carea_unui_proiectil

      daca faceai armata ai fi stiut toate aceste lucruri

      https://www.academia.edu/9467820/Construc%C5%A3ia_%C5%9Fi_destina%C5%A3ia_AKM

      acel proiectil a lovit ceva si a deviat din poligonul de tir,
      succes la fizica
      • +6 (6 voturi)    
        Daca lovea ceva... (Luni, 16 septembrie 2019, 17:50)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        ... si ricosa, treaba asta i-ar fi redus dramatic atat viteza, cat mai ales pozitia aerodinamica in zbor. Nu mai ajungea la cca doi kilometri (asta lasand la o parte cati metri or avea aia doi kilometri, ca de la TelDrum incoace nici de asta nu mai poti fi sigur).
        Raman la parerea expusa mai sus - un idiot de jandar care a tras din greseala complet aiurea.
    • +2 (8 voturi)    
      Mai verifica datele alea.... (Luni, 16 septembrie 2019, 16:42)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Mai verifica datele alea....

      Stiind ca esti exceptional la tampenii spuse cu emfaza, am verificat si eu putin datele alea.

      Spre exemplu, ceea ce dai tu la 500m = 650m/s...
      ...cam toate sursele de pe internet dau asa: 500 yd (~455 m) = 1094ft/sec (~333m/sec)

      Deci, deja undeva pe la 500 de m glontul devine deja subsonic, nu la peste 2000 m cum pareresti tu.

      Baga o geana aici:

      http://wredlich.com/ny/2013/01/projectiles-muzzle-energy-stopping-power/


      sai aici:

      https://www.snipercountry.com/5-56-vs-7-62/


      Sau, daca vrei iti mai dau vreo 10 link-uri.

      Deci, mai usor cu pareritul.
      • 0 (4 voturi)    
        Dacă-i A.P.V.-ist. (Luni, 16 septembrie 2019, 18:22)

        Raoke [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ce-i poți pretinde....?
    • +3 (3 voturi)    
      In unele tabele zice (Luni, 16 septembrie 2019, 21:06)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ca 7,62 x39 AKM la 500 m scade cu vreo 130 m / s adica mai ramane numai vreo 585 m/s la 500 de metrii. Dar scazand viteza scade si ritmul de reducere in continuare a vitezei datorita fortei de franare mult mai reduse cu aerul.
      Deci tot mai poate sa ramana vreo 200 de m/s la 2,5 km (noua distanta anuntata), adica iti ,,gaureste capatana'' fara probleme.
      • +2 (2 voturi)    
        Altundeva zice (Luni, 16 septembrie 2019, 23:34)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        de 370 m/s la 500 de metri. Deci poate sa ramana la 2,5 km vreo 100 -150 m / s. Suficient sa-ti sparga craniul.
        In plus glontul este ascutit si nu bond ca la pistoale, care agraveaza lovitura asupra craniului chiar si la viteze relativ mici.
        De observat ca indata ce viteza devine sub-sonica viteza glontului scade mult mai greu. Adica glontul ramane periculos la distante mari.
  • +19 (23 voturi)    
    Ce fel de armament si munitie s-a folosit? (Luni, 16 septembrie 2019, 15:16)

    d2d [utilizator]

    Bataia maxima la munitia de 7,62 trasa cu pistolul mitraliera este de 3000 m insa efectul omorator este maxim de 1500 m.Sa nu mai vorbim de faptul ca proiectilul poate iesi din poligon doar prin ricoseu.Ceva nu e in regula.
    • -5 (7 voturi)    
      cred ca (Luni, 16 septembrie 2019, 15:47)

      gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui d2d

      e in stare grava la spital, deci a supravietuit.
    • +17 (17 voturi)    
      despre poligoane (Luni, 16 septembrie 2019, 15:58)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui d2d

      In realitate nu. Un ricoșet moare imediat. Sunt doua posibilități. Una sa fie un glonte tras "hai liberare" in sus care a căzut balistic înapoi A doua ca glontele sa fie "eludat" barierele de beton fie printr-o gaura fie ca unul a tras oblic prin poligon ( adică a vrut sa tragă in ținta altuia) In general poligoanele sunt făcute într-un deal sau au pereți de beton. Toate au o parte care este libera si in care este evident interzis sa tragi. Dar tâmpiți se găsesc întotdeauna. Din cate imi dau seama poligonul este într-un deal si direcția de tragere este opusa locației victimei. Probabil un tâmpit a uitat un glonț pe țeavă si când a plecat a tras.
      • +1 (5 voturi)    
        Aproape corect (Luni, 16 septembrie 2019, 17:08)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Un glonte in cadere balistica nu are mai mult de 60-90 m/s. Daca ricoseul este in unghi ascutit si in regim elastic, pierderea de moment cinetic poate fi oricat de mica. Cel mai probabil apare o miscare de precesie, care creste franarea aerodinamica.
        pana aici a fost partea serioasa. Am si eu o ipoteza:
        daca o rafala se nimereste sa trimita proiectilele pe EXACT aceeasi triectorie, primul. al doilea, al treilea asmd.creeaza un "tunel" de unda de soc pentru ultimele proiectile, pastrand impulsul initial pe distante mult mai mari. Probabilitatea? Cam 10^-100
        • +1 (1 vot)    
          E mai zero decat ai presupus. (Marţi, 17 septembrie 2019, 12:47)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          La 800 rpm e o marja de 75 de milisecunde sa umple aerul cavitatea de la primul glont pentru al doilea. E deajuns. Plus ca nu ar influenta semnificativ traiectoria.
          Cazul asta e de prea multa distractie si tras peste tinta sau in aer.
          Imi spunea cu drag unu care a fost la trageri cu Jandarmeria cum se imbatau de la prima ora , cu gratare si altele iar apoi incepeau sa faca prostii la tras. In fine, evident nu toti Jandarmii, dar e debandada in multe cazuri.
      • +1 (3 voturi)    
        Asa cred si eu (Luni, 16 septembrie 2019, 17:52)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        In sfarsit cineva care a facut armata adevarata :-)
    • +2 (6 voturi)    
      nu are efect omorator la 1500m (Luni, 16 septembrie 2019, 16:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui d2d

      In varianta initiala din 1947, efect avea pana la 750m. Apoi s-a imbunatatit pana la 900m.
      La 1500m nu cred ca te omoara, eventual iti lasa o cicatrice pe cap.
  • +17 (21 voturi)    
    e din ce in ce mai periculos (Luni, 16 septembrie 2019, 15:35)

    Dodel540 [utilizator]

    Arma asta numita jandarmerie devine din ce in ce mai periculoasa pentru oamenii obisnuiti din tara asta. Mai intai 10 august, apoi omul sprayat in fata de la 3 cm , acum asta...
    Mai ieri umblau 2 inconstienti (jandarmi) prin AFI mall cu armele la vedere in tocuri neasigurate. Oricine le putea lua arma de acolo si sa inceapa sa traga...
    • +3 (3 voturi)    
      Cand am facut eu armata era si mai rau (Luni, 16 septembrie 2019, 16:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      dadeau arme pe mana la toti tampitii, chit ca aveau acte de nebuni....cand lua unul arma sa traga in poligon, saream toti pe burta (si soldati si ofiteri), pana isi termina idiotul munitia.
      • +2 (2 voturi)    
        Chiar asa (Luni, 16 septembrie 2019, 19:03)

        Werwolf1 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Desi am facut armata mult dupa 1989 pot sa confirm acest lucru. Am avut ceva emotii cu vreo doi camarazi si la aruncarea grenadelor . Dumnezeule, ce nebunie.!
  • -9 (17 voturi)    
    Daca ar fi anarhie ar fi mai bine ? (Luni, 16 septembrie 2019, 15:42)

    BogdanAngheluta [utilizator]

    Daca ar fi anarhie ar fi mai bine ?

    Cred ca oamenii din jandarmerie merita si laude nu doar injurii.
    • +2 (4 voturi)    
      Esti curcan? (Luni, 16 septembrie 2019, 16:20)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui BogdanAngheluta

      Când omori oameni nevinovați nu meriți laude.
    • +6 (8 voturi)    
      M-ai convins (Luni, 16 septembrie 2019, 16:32)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui BogdanAngheluta

      La noi nu este anarhie pentru ca jandarmii trag si gazeaza aiurea.
      Altfel nu am nimic cu jandarmeria. Sunt si ei ca un Aston Martin. Depinde cine ii conduce si in ce stare.
    • +1 (1 vot)    
      Cand o sa merite laude... (Luni, 16 septembrie 2019, 17:53)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui BogdanAngheluta

      .. o sa primeasca si laude. Asta cu siguranta nu e cazul.
  • +6 (8 voturi)    
    Ăsta zic si eu ghinion (Luni, 16 septembrie 2019, 15:51)

    Intermezzo [utilizator]

    Incepe sa semene cu ghinionul japonezului care a prins ambele bombardamente atomice, si de la Hiroshima, si de la Nagasaki.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu.. (Luni, 16 septembrie 2019, 16:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Au mai fost cazuri, mai ales pe timpul lui Ceasca. Doar ca nu se spunea de ele. Atunci se faceau trageri pe campuri si islazuri, si se tragea cu carabine cu bataie la peste 3000m, mult mai periculoase decat AKM.
  • +5 (13 voturi)    
    E oficial acum! (Luni, 16 septembrie 2019, 16:04)

    gigiduru_ [utilizator]

    Tara asta isi omoara cetatenii!
  • +3 (7 voturi)    
    Inteligenta jandarmilor este legendara prin (Luni, 16 septembrie 2019, 16:28)

    Habermas [utilizator]

    dimensiunea ei impresionanta in toate formele ei. Ma rog, cu detaliul care are semnul minus in fata.

    Jandarmeria = PERICOL PUBLIC.
  • +2 (6 voturi)    
    Jandarmermeria a devenit (Luni, 16 septembrie 2019, 18:45)

    Gogu27 [utilizator]

    cel mai mare pericol pentru populatie, indiferent ca este vcrrba de misiuni (cum ar fi asigurarea ordinei in timpul manifestiilor) sau de simpla instructie.
    Prietenii stiu de ce; de fapt toata lumea stie : pestele se impute de la cap. Se vede clar ca numirele poilitice in functiile de conducere au bataie (traiectoririe)lunga , ca intreaga poamana electorala: rezultate;e reale se vad dupa un anume timp.
    Solutia, indiferent de domeniul de activitate: restructurare , depolitizare , promovare profesionisti , resposabilizare. Ordinea mentionata este aleatorie.
  • +4 (6 voturi)    
    poligon prost proiectat (Luni, 16 septembrie 2019, 19:00)

    gemart [utilizator]

    Foarte probabil ca acest poligon a fost prost gandit si e chiar posibil ca jandarmeria sa fi realizat pericolul si sa fi abordat o nespasare criminala. Statistic vorbind, e putin probabil ca acesta sa fi fost singurul glontz ratacit, cine stie cate altele au depasit raza poligonului, vom afla.

    Explicatiile alternative gen a tras unul aiurea indica aceeasi nepasare criminala.
  • +1 (5 voturi)    
    Da da... (Luni, 16 septembrie 2019, 19:26)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Va spune unul care a facut armata si a avut FB la toate armele, incluzand PSL-ul.
    Nu e plauzibila teaoria cu jandarmii, idioti cum or fi ei, nu au ce cauta cu PSL-ul, sau vreo proba inventata recent de un dement..... trebuie investigata si ipoteza asta.
    Dar si lista cu `prieteni` si datorii ale victimei.
    • -1 (3 voturi)    
      meseriasu lu peste ..... (Marţi, 17 septembrie 2019, 8:26)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      meseriasu lu peste ..... glontul 100% i-a ramas in cap, daca recupereaza glontul pot efectua expertize balistice pe armele din poligon, daca vor sa afle adevarul e simplu ......
      • +1 (1 vot)    
        Expertiza balistica (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:32)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Daca glonțul a rămas intact. Oricum sa expertizezi 100 de arme durează ceva.