Brexit Fostul premier David Cameron: ”Boris Johnson este un mincinos care a susținut ieșirea din UE doar pentru a-și promova cariera politică”

de DG     HotNews.ro
Duminică, 15 septembrie 2019, 9:22 Actualitate | Esenţial


David Cameron si Boris Johnson (sursa foto- twitter)
Foto: Hotnews
Boris Johnson este un mincinos care a susținut tabăra ce a pledat pentru ieșirea Marii Britanii din blocul comunitar, în campania din 2016, doar pentru a-și lansa cariera politică. O spune cel care a declanșat referendumul, fostul premier David Cameron în cartea sa de memorii ”For the record”. Fragmente din carte au fost publicate în exclusivitate de Sunday Times.

Fostul premier britanic se arată revoltat de foștii săi colegi pe tema Brexit-ului și spune despre campania Leave a conservatorilor că a fost una rasistă care amintește de alegerile din 1964. El spune că actualul premier nu credea în Brexit și s-a alăturat taberei adverse doar din calcule politice și electorale care vizau propria sa carieră. Cameron mai acuză lipsa de loialitate.

Fostul premier critică în termeni foarte duri mai mulți membri ai Cabinetului din 10 Downing Street, dar și pe consilierul premierului Dominic Cummings, cel care a fost ”creierul” campaniei anti-UE.

Cea mai explozivă acuzație la adresa lui Boris Johnson, așa cum reiese din fragmentele publicate, vizează rasismul campaniei acestuia, notează Guardian. Este vorba despre campania din 2016 pentru ieșirea din blocul comunitar, Boris Johnson marșând atunci pe ideea posibilei aderări a Turciei la UE, agitată pe post de sperietoare.

”Nu era greu să îți dai seama care este obsesia celor din tabăra Leave. De ce să te concentrezi pe o țară care nici măcar nu este membră a UE? (...) Răspunsul era acela că este vorba despre o țară musulmană, ceea ce genera teama de islamism, migrația în masă și transformarea comunităților. Era strigător la cer”, scrie Cameron.

El spune că întreaga campanie aducea aminte de sloganul electoral din 1964. ”La fel de bine puteau să spună: Dacă vrei un vecin musulman, votează pentru rămânerea în Uniunea Europeană”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9763 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Da' tu mestere, care ai organizat (Duminică, 15 septembrie 2019, 9:41)

    ostrogotul [utilizator]

    referndumul din ratiuni politice, ca nici tu nu credeai in Brexit? Asta nu a fost ca sa ii iau apararea lui Johnson, ca el e mai papagal ca tine, ci numai ca sa punem lucrurile in ordine "cronologica"
  • -3 (13 voturi)    
    fostul premier (Duminică, 15 septembrie 2019, 11:07)

    aresul [utilizator]

    declara ca ,,a pierdut" referdumul organizat in 2016.
    Marionetele bogatanilor nu inceteaza a ne surprinde prin prostie si devotament. Theresa May si Boris Johnson au atins ultimul nivel! Nivelul in care te faci de ras pe tine si o tara intreaga.
    Pana si bebelusii au reusit sa inteleaga faptul ca cei ce instrumenteaza fondurile Uniunii Europene nu vor permite BREXIT, GREXIT...ba, in plus, s-au gandit sa faca si un click (ban cinstit) cu acest circ in main stream media.
  • +3 (25 voturi)    
    Dar Cameron ce e? (Duminică, 15 septembrie 2019, 11:10)

    Intermezzo [utilizator]

    El n-a organizat referendumul cu Brexitul tot pentru a-si promova cariera politica? Mincinos poate n-o fi dar ce e? Oportunist? Cacealmist? Naiv? Ageamiu? Ce e? Macar BoJo acum e cinstit si se zbate ca poporul sa capete ce a votat fiindca a fost zgindarit de Cameron. A votat poporul Brexit? A votat. A sustine ca poporul a fost inselat si a-l duce acum cu zaharelul ca sa nu capete Brexit, asta ar fi chiar o mai mare inselatorie. Marele IMPOSTOR in toata afacerea este Parlamentul britanic fiindca desi poporul a votat Brexit, Parlamentul se zbate, folosind toate tertipurile posibile si imposibile, ca sa nu fie niciun Brexit. Exact cum se zbate si Parlamentul nostru ca sa nu fie transpus in viata referendumul din 2009 , care l-ar fi redus la statutul de garsoniera. Adica , cu o singura camera.
    • +3 (3 voturi)    
      ..... Parlament impostor ? ...... (Duminică, 15 septembrie 2019, 18:54)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Sute de ani Parlamentul britanic a fost instrumentul principal al "democratiei reprezentative" - parlamentarii sunt alesi sa reprezinte electoratul si sa voteze legi potrivit PROPRIILOR CONVINGERI. Acum, dupa sute de ani si in urma unui referendum CONSULTATIV li se cere acelorasi parlamentari sa se transforme din REPREZENTANTI in DELEGATI - persoane care voteaza conform unui mandat imperativ si impotriva propriilor convingeri. Contradictia este enorma pentru ca, dupa ce va trece acest "accident" (referendumul) o sa li se ceara sa redevina "reprezentanti".
      • 0 (4 voturi)    
        Aici ai dat-o in bara (Duminică, 15 septembrie 2019, 22:26)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        In Anglia orice referendum e IMPERATIV. Altminteri ar fi o pierdere de vreme. Hai, da-ne exemplu de referendum ignorat de Parlamentul britanic datorita propriilor convingeri ale parlamentarilor. Altul decit asta de acum, pe care nici n-au curaj sa recunoasca ca il saboteaza. Chestia cu reprezentativitatea, aia e la legi, nu le referendumuri. Pina si la referendumul nostru CCR a admis ca reprezinta o forma de exprimare a suveranitatii poporului si ca nu va putea fi ignorat la prima modificare a Constitutiei.
        • 0 (0 voturi)    
          .... informeaza-te ...... (Duminică, 15 septembrie 2019, 23:30)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

          In UK exista "suveranitate parlamentara". Un referendum este aprobat de Parlament atat la inceput (initiere) cat si la sfarsit (rezultatul referendumului) si are o valoare POLITICA nu LEGALA (adica Parmamentul poate accepta sau nu rezultatul, nu este obligatoriu). Rezultatul unui referendum trebuie sa fie confirmat de Parlament printr-o lege ( pe care o voteaza sau nu). Faci confuzie intre aspectul politic si cel legal (ca multi altii).
          https://en.wikipedia.org/wiki/Referendums_in_the_United_Kingdom
  • +7 (13 voturi)    
    boris, (Duminică, 15 septembrie 2019, 12:44)

    nahir [utilizator]

    un fanfaron.
    Ăia periculoși sunt în spatele lui.
  • -2 (6 voturi)    
    boris si david (Duminică, 15 septembrie 2019, 13:35)

    nash pandelica [utilizator]

    un pacalici si'un pacalit.
    ce conteaza, e votul poporului.
    • +2 (6 voturi)    
      Vorba lui Churchill, Sir Winston (Duminică, 15 septembrie 2019, 13:57)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      “It has been said that Democracy is the worst form of government except all those other forms that have been tried from time to time.”
      O adaptare pentru prezent si viitor:
      Democratia este cea mai proasta forma de guvernare, pe langa toate celelalte, cu exceptia celuia pe care nu am experimentat inca.
  • -1 (5 voturi)    
    Unu si cu unu fac doi (Duminică, 15 septembrie 2019, 16:04)

    Setalcott [utilizator]

    O spune Cameron cu gura lui: Brexitul este castigator electoral; politicienii si mass media au infaptuit o lovitura de stat impotriva popporului. Sa pui in aplicare vointa electoratului a ajuns o rusine.

    https://www.youtube.com/watch?v=4qN3ohcKCRw
    • 0 (2 voturi)    
      fără legătură (Duminică, 15 septembrie 2019, 19:57)

      georghe [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Fals, unu și cu doi fac cât vrea Pop Liviu Marian, min. genunche
  • -1 (1 vot)    
    ipocriti sunt amandoi (Luni, 16 septembrie 2019, 11:59)

    James Bond [utilizator]

    Dar James Cameron nu isi aduce aminte cum a amenintat membrii Consiliului UE in 2015 cand a spus ca daca nu obtine X, Y, Z si altele asemenea, va organiza referendum de iesirea UK din UE si daca iese pozitiv, A DOUA ZI va activa articolul 50 din TFUE??

    James este la fel de ipocrit ca si Boris, si ma refer la Cameron, nu la Bond :))
    • 0 (0 voturi)    
      .... mielul ..... (Luni, 16 septembrie 2019, 12:08)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      Esti dator mielul - il cheama David (Cameron) nu James.