VIDEO Teoriile lui Chirica după o „discuție cu academicienii”: Fără investiții în educație „o să vină peste noi congolezii, somalezii, sirienii și alte națiuni care sunt coborâte din copac și o să ne cucerească”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2019, 20:20 Actualitate | Esenţial


Mihai Chirica
Foto: Facebook
​​Primarul din Iași, Mihai Chirica, s-a lansat vineri, într-un interviu acordat BZI, într-o serie de teorii rasiste și nu numai. Precizând că vine de la o discuție cu mai mulți academicieni, Chirica a declarat că un copil ar trebui să fie dus la școală cu forța, comentând că, dacă nu se investește în educație, „o să vină peste noi congolezii, somalezii, sirienii și alte națiuni care sunt coborâte din copac și o să ne cucerească și o să ne devină și șefi”. După educație, primarul din Iași a lansat și o teorie „medicală”: „Cel mai bun tratament de cancer este munca. S-a demonstrat științific”.



Declarațiile primarului făcute la BZI

  • Despre cum vom fi cuceriți de „națiuni care sunt coborâte din copac”(min 18): Am fost la o discuție cu domnul vicepreședinte Bogdan Simionescu, domnul academician, cu domnul academician Irinel Popescu care e președintele Academiei Oamenilor de Știință, și alți academicieni și chirurgi de peste Prut. Resursa principală a unui stat care se dorește a fi longeviv este educația. Nu se investește în educație, putem spune „La revedere!”. Adică o să vină peste noi congolezii, somalezii, sirienii și alte națiuni care sunt coborâte din copac mai deunăzi și o să ne cucerească și o să ne devină și șefi. Adică o să ne conducă, pur si simplu o să te trezești la Primăria Municipiului Iași cu un congolez, că mai sunt și de ăștia de naționalitate română, dar se comportă ca niște congolezi, și or să vrea să ne conducă.
  • Despre școala cu forța(min 18:37): „Pentru că nu se mai pune accent pe educație. Fiecare copil e obligat prin legea educației să facă școlă. Cine răspunde în România că un copil părăsește școala. Unde scrie în completarea legii că părintele va fi sancționat și/sau tutorele, și/sau dirigintele lui sau altcineva care trebuie să fie responsabilizat ca acel copil să fie dus cu forța la școală. Lumea zice că sună așa puțin cam dictatorial. Măi, îți fac bine cu forța dacă trebuie. Te iau de guler, te iau de la oi, de la păscut vaca sau ce te mai pune tată-tu să faci pe acolo, te pun în școală, te închid, îți pun cărțile acolo și-ți dau voie să te duci la masă peste patru ore după ce ai temele făcute. Dacă e nevoie să aplicăm și o soluție de felul acesta e o soluție salvatoare, pentru că cine va beneficia de acest tratament să facă școală? Copilul.
  • Despre muncă și cancer(min 34:05): „Mi-am propus să conving cât mai mulți ieșeni să iasă din casă, să se plimbe, să mai uite de griji, să-și facă viața frumoasă văzând o floare, un porumbel, o pisică, un cățel pe care să te oprești să-l mai și mângâi, nu trebuie să-l lovești că s-ar putea să te muște. Dacă te apropii de dânsul și-l mângâi s-ar putea să-ți faci un prieten. Să ajuți o bătrânică să treacă strada, să iei o hârtie de pe jos fără să-l înjuri pe cel care a aruncat-o și să vedeți ce stare de bine îți creează. Lucrul ăsta îl spun din propria mea experiență. (...) Dacă fiecare dintre noi mai iese din grija zilei din casă în fața blocului, mai joacă o carte, mai discută despre vreun film, mai strânge o hârtie, mai sapă într-o grădiniță acolo... Cel mai bun tratament de cancer este munca. S-a demonstrat științific. Pentru că apăsarea gândului că ai cancer este mult mai neproductivă în tratament decât cancerul însuși. Muncind, într-o grădiniță, luând doi copii și învățându-i o poezie, făcând ceea ce știi tu din profesia ta, nu știu, poate ai fost un bun zidar, ți-ajuți un vecin să construiască ceva... Toate lucrurile astea contribuie la tratamentul de cancer într-o manieră mult mai energică decât tratamentul însuși. Sfatul meu este să mai ieșim din casă.
  • Despre românii care preferă să meargă la cerșit: „Fiecare cetățean este o resursă a țării pe care trebuie să o exploatezi într-o manieră cât se poate de inteligentă pentru a putea crea continuitate de la generație la generație ca această resursă să nu se epuizeze. Ei, noi nu avem cu cine, că dacă mai apare de vreo două-trei ori un deputat zero care spune „băi, 27.000 o să muriți!”, clar că oamenii își iau valiza: „De ce să mor, mai bine stau sub cerul liber în Roma, e cald, mai cerșesc un pic, mai văd eu ce mai fac pe acolo noaptea și supraviețuiesc”. Asta înseamnă iresponsabilitatea clasei politice de care tot vorbește lumea”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3957 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Lol (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:28)

    mitg [utilizator]

    Pai mai repede merg la vest de romania. La noi e ca la ei.
  • -5 (11 voturi)    
    ce primitiv... (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:47)

    demaGOGU [utilizator]

    ...pitecanthropul afarensis era la ani lumina de hominidul din fotografie.
  • +8 (10 voturi)    
    Sirienii (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:53)

    ipolitic [utilizator]

    in timp ce coborau din copac, in 2010 alocau 3.4% din PIB la sanatate, cu o medie de viata de 77 de ani. Romania avea alocata in 2013 1.7% din PIB, cu o medie de viata de 75 de ani. Se pare ca viata in copac e mai sanatoasa.
    • 0 (6 voturi)    
      .... si pentru ca traiau bine ..... (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 1:47)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Si pentru ca traiau bine si erau prea longevivi s-au gandit sa faca un razboi civil ca sa mai "ajusteze" statistica.
  • +3 (7 voturi)    
    Sa-l mai chemati pe Chirica (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:01)

    Bandixit [utilizator]

    Incepe sa imi placa.
    Concurenta pentru Daea.
    Nu credeam.
  • +6 (10 voturi)    
    Curios (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:08)

    florinos [utilizator]

    Curios cu domnul Chirica apare lunar cu o chestie care șocheaza, o fi prostie sau PR ?

    Intre timp, orasul Iasi care este al doilea din țară ca numar de locuitori, nu are un sistem de inchiriat biciclete, turistii nu au posibilitatea de a inchiria o trotineta electrica sau o bicicleta daca vor sa viziteze orasul, iar pistele de biciclete sunt de fapt niste dungi vopsite in culoare rosie pe trotuar.

    Intre timp Chirica a adunat 5 case pe numele copiilor, strada pe care locuieste a fost asfaltata cu prioritate, steagul din Podul Ros a fost platit aproape dublu cât era in contractul initial, florile din fața primariei si a sediului UNAPR se schimba la câteva luni, caii Politiei Locale consuma cateva mii de euro pe luna .... dar Primaria Iasi nu monteaza detectoare de Incendiu in Spitalele Judetene, astfel Spitalul de Cardiologie a fost distrus intr-un incendiu iar locatii cum este Casa de Cultura a Studentilor are afiș ca functioneaza fără Autorizatie ISU impotriva incendiilor. Astea sunt prioritatile lui Chirica.
  • -4 (10 voturi)    
    educatia este primordiala (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:16)

    jondo [utilizator]

    este f adevarat.

    la fel de adevarat este ca tarile mentionate sunt mult mai inapoiate decat Romania; se verifica pe orice grafic HDI, TI, etc.

    Suntem obisnuti sa spunem ca suntem o tara de rahata. si asa e daca ne comparam cu US, Germania sau ELvetia.
    Dar in clasamentele mentionate, Romania se situeaza undeva in prima treime a tarilor de pe glob.

    mai departe...daca va scadea calitatea oamenilor, si tara va scadea. posibil chiar si sub tarile mentionate de Chirica. perfect logic.

    dar corifeii poiticilor corecte spun ca nu e voie se vorbesti urat despre urat sau rau desapre rau. nu, trebuie sa invelesti rahatul in poleiala.

    daca spui ceva rau, spui doar despre civilizatia din care faci parte: albii sunt colonizatori si au jefuit, crestinismul e retrograd, familia daca nu are in ea un LGBT e si ea regresiva...samd
  • +2 (6 voturi)    
    k (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:26)

    cartofiprajiti [utilizator]

    cand esti prost ( politic ) si cauti sa dovedesti !!!...asa ceva !!!!
  • +2 (10 voturi)    
    alt geniu imobiliar! (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:31)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    dar e baiat bun, fiind anti-Dragnea!
  • -1 (9 voturi)    
    „Teorii rasiste” (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:33)

    Tescovin [utilizator]

    Dacă afirmația „o să vină peste noi congolezii, somalezii, sirienii și alte națiuni care sunt coborâte din copac și o să ne cucerească și o să ne devină și șefi” poate fi considerată o teorie, căreia eventual să i se lipească epitetul de „rasistă”, atunci cineva are o înțelegere extrem de minimalistă a conceptului de „teorie”...
    Nu e o teorie, e afirmația unei opinii de-a lui Chirică, care poate că bate câmpii, poate nu. Opinia lui sigur îi jignește pe unii congolezi, somalezi și sirieni. Alții poate că nu se simt jigniți, spunând „domle, ce poți să zici, omul are dreptate, chiar așa suntem !”, exact în modul în care reacționează unii compatrioți de-ai noștri când vreun „rasist” de prin Vest ne face pe noi, românii, albie de porci, fără ca cerul să se prăbușească din cauza asta.
  • +1 (5 voturi)    
    Poate ... (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:41)

    Unu-2 [utilizator]

    Poate munca fortata te face fortat bine ... Dupa o scoala fortata, nu ar fi bine sa ne gindim si la munca fortata? Plus vindecatoare.
  • +4 (8 voturi)    
    Chirica sau ce naste din pisica (Vineri, 6 septembrie 2019, 22:02)

    Laverita [utilizator]

    Aici ne-au adus Chirica si acolitii lui analfabetii si lacomi din pcr fsn.
  • +4 (8 voturi)    
    Omul care a distrus Iașul (Vineri, 6 septembrie 2019, 22:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un traseist si politruc ordinar, carierist si incompetent, cel care a distrus capitala Moldovei, a distus toate spatiile verzi in cârdașie cu mafia imobiliara si a luat spăgi uriase cu care si-a cladit vreo 7 case pentru el, neveste si copii. Un oras candva cultural a ajuns o rusine gratie lui si maestrului lui Gigi Nichita, alt mafiot rosu, un infractor dovedit care folosea politia locala ca sa isi urmareasca amantele. Cuvantul „educatie” suna a scuipat in gura acestui troglodit.
  • -3 (9 voturi)    
    sjw (Vineri, 6 septembrie 2019, 22:18)

    Martha Logu [utilizator]

    hai nu va mai lamentati atata ca are dreptate omul.
  • +5 (7 voturi)    
    evu'mediu (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 0:16)

    optiunea-2 [utilizator]

    vin aia din copaci si ii ocupa pe aia din pesteri.
    ne ocupa congolezii bodegile...
    dar ce are de zis chizrica de cei din pestera care au impinzit europa de hoti-cersetori care in romania au scapat de justitie cu pedepse de risul curcilor. toti tilharii, violatorii chiar si criminali au primit pedepse in 'pestera' de 3 luni, 9 luni... asa de forma... chirica e din pestera cu adeneu de rima umana. e o specie noua, mafioti inculti.
  • +2 (2 voturi)    
    Chirica pare el cazut din copac. (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 8:32)

    asavreau [utilizator]

    Mama,ce monstri a putut PSD sa aduca in administratie!
  • 0 (0 voturi)    
    ce specimen... (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 23:26)

    hanu [utilizator]

    ...exponent perfect al clasei politice de la noi.