Bădălău anunță pe Facebook o investiție cu o "importanţă uriaşă" la Giurgiu - un aeroport privat, unul dintre cele mai mari din Europa. Investitorul, din Emiratele Arabe, locul, ținut încă secret

de MH     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2019, 18:22 Actualitate | Esenţial


Niculae Badalau
Foto: Facebook - Niculae Badalau
Ministrul Economiei, Niculae Bădălău, anunță pe Facebook că la Giurgiu va fi construit unul dintre cele mai mari aeroporturi private din Europa, printr-o investiție a unei companii din Emiratele Arabe, iar la proiect ar urma să contribuie și Guvernul. Bădălău susține că aeroportul ar putea fi gata în 5 ani și se va întinde pe 2.500 de hectare, dar locul unde va fi construit "este, deocamdată, confidenţial".

Bădălău anunță pe Facebook această investiție cu "importanţa uriaşă", susținând că lucrările ar putea începe în luna octombrie.

Compania care va construi aeroportul este din Emiratele Arabe, iar la proiect va contribui și Guvernul, spune Bădălău.

"Săptămâna aceasta am avut o întâlnire, alături de premierul Viorica Dăncilă, cu reprezentanţii companiei ce se va ocupa de construcţia aeroportului privat de la Giurgiu. În octombrie ar putea începe lucrările la Aeroportul Constantin Brâncuşi ce se va întinde pe 2.500 de hectare. Este un aeroport privat, iar Ministerul Economiei, alături de alte multe ministere, îşi vor aduce contribuţia la această investiţie. Instituţia pe care o conduc va contribui la construirea unei staţii de putere de 350 de megawati. Se vor implica şi firme româneşti, dar, de asemenea, şi autorităţile judeţene ar putea avea o contribuţie. Aeroportul va fi şi pentru pasageri şi pentru marfă", spune ministrul Economiei.

Bădălău, senator PSD de Giurgiu și președinte al PSD Giurgiu, mai susține că aeroportul de la Giurgiu va fi unul dintre cele mai mari din Europa, cu o "importanţa uriaşă" pentru economia judeţului. Locul unde va fi construit este, deocamdată, confidenţial, iar estimativ, investiţia ar putea fi gata în maximum 5 ani, mai susține Bădălău.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















31115 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Hai ca va ghicesc eu locatia: (Vineri, 6 septembrie 2019, 18:32)

    Habermas [utilizator]

    pe locul unei foste bai turcesti?

    PS. Sunt convins ca Giurgiuvenii sunt in al 19-lea cer de fericire. Acuma au si aeroport privat. Au scapat de robie pe mosia PSD-istilor ... Nu?
  • +15 (15 voturi)    
    Gandacul asta de Badalau stie ce este munca? (Vineri, 6 septembrie 2019, 18:33)

    Habermas [utilizator]

    Intreb si eu, nu dau cu parul. Inca.
  • +10 (10 voturi)    
    .... poate putem afla ..... (Vineri, 6 septembrie 2019, 18:37)

    cbogdan [utilizator]

    Poate putem afla cine este proprietarul terenului pe care se construieste. Sau o sa fie secret acum si-n vecii vecilor pe motive de GDPR, drepturile omului, secretul comercial, discriminare, s.a.m.d.
  • +12 (12 voturi)    
    Intrebare: Care este utilitatea unui aeroport (Vineri, 6 septembrie 2019, 18:38)

    Habermas [utilizator]

    privat in Giurgiu:
    1. Pentru Giurgiuveni / Romania?
    2. pentru investitorul/investitorii privati?

    PS. Care este legatura cu obiectul de lucru al Ministerului Muncii?
  • +34 (34 voturi)    
    Ahahahahahahahahaha!!! (Vineri, 6 septembrie 2019, 18:40)

    Derezomov [utilizator]

    Nu exista cuvinte...
    • +9 (9 voturi)    
      o sa vina puhoaiele de imigranti in romania (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:29)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Derezomov

      se calca pe picioare, noroc cu aeroportul asta mare
    • +8 (8 voturi)    
      De acolo se va exporta carne de porc catre arabi (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:04)

      newIook [utilizator] i-a raspuns lui Derezomov

      Precum si alcool.
      Asta a uitat sa spuna Balalau dar il ajutam noi.
  • +34 (36 voturi)    
    Pazea ! (Vineri, 6 septembrie 2019, 18:43)

    rutger [utilizator]

    Vineee...alegerile si trebe s-amagim boboru' cu aviatoru'... arabesc !!
    • +10 (10 voturi)    
      looool (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:24)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      iti dai seama ca e pe pamantul lui ?
  • +4 (4 voturi)    
    O sa se uite urat aia din Monaco (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:05)

    Dalinar [utilizator]

    Giurciuvenii le vor trage o palma.
  • +18 (18 voturi)    
    Podul de la Gradistea l-ati reparat ? (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:18)

    xolv [utilizator]

    Nu exista tren direct Giurgiu Bucuresti si voi faceti aeroport >?
    • +11 (11 voturi)    
      Stii cu se zice... (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 0:01)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Tara arde si baba se piaptana!
      Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul!
      Cam asta este cu ipochimenul asta de Badalau...
      Giurgiu este un oras pierdut in saracie, mizerie si balarii iar ipochimenul vrea aeroport ...dar nu orice fel ci unul privat si nu unul oarecare privat ci cel mai mare aeroport privat din Europa, si nu unul chiar privat ci unul privat dar la care participa si guvernul ...cu bani probabil!

      Mai oameni buni...este o apoplexie totala!
      Unde si cand se vor oprii nemernicii astia din psd...?!
      Mai acum vreo doi ani Dragnea promitea in Bucuresti un mega spital de peste 1000 de paturi la fel ca ala din Viena...”dar mai mare”!
    • +14 (14 voturi)    
      pai d-aia fac aeroport... (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 0:37)

      young_e [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      ...ca n-au tren
    • +1 (1 vot)    
      O sa il faca dincoace de Arges (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 21:06)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      si uite asa e in Giurgiu dar de fapt e in Bucuresti.
      Asta daca il vom vedea in urmatorii 30 de ani.
  • +9 (9 voturi)    
    Saci (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:29)

    Celbland [utilizator]

    Oare câți saci de grâne a furat Bădălău pentru aeroport ?
  • +12 (12 voturi)    
    + Un cosmodrom la Videle / sub Casa Poporului? (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:50)

    Plagarus [utilizator]

    Bălălău baiatu' mami isi onoreaza numele !
  • +13 (13 voturi)    
    nu inteleg ce se mai obosesc (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:51)

    Francisc 1 [utilizator]

    aeroportul e ceva depasit de secol 20 , eu zic sa faca un cosmodrom de unde sa lansam rachete romanesti spre Marte !
  • +12 (12 voturi)    
    Confidential (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:17)

    ipolitic [utilizator]

    inseamna ca numai confidentii cunosc locatia, altfel s-ar inghesui toti sa cumpere pamant pe acolo, ceea ce e contraproductiv. N'est-ce pas?
  • +13 (13 voturi)    
    badalau presedinte! (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:18)

    mimiloi [utilizator]

    Cocalar pesedist! Inca o petarda specifica ciumei rosii.
    Du-te bre si mai cinta o manea cum te pisi pe diaspora!
  • +9 (9 voturi)    
    si de la giurgiu, unde?! ca podul cfr rupt a ramas (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:33)

    Antenistontel [utilizator]

    !
    • 0 (0 voturi)    
      Who cares?! (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 22:20)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Cui ii mai pasa de amaratul de pod CF pentru Giurgiu, cand va fi acolo Aeroport, cel mai mare aeroport privat din totata Europa??

      traiasca Badalau!

      Sus pedesesereul!

      veorica presedinte!
  • +8 (8 voturi)    
    fezabilitate scumpa, dar 0 (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:48)

    jorj_bv [utilizator]

    La Brasov sunt promisiuni de 20 de ani ca se face un aeroport si chiar si dupa inceperea de vreo 8-10 ani a constructiei, pista e gata, dar nu si turnurile sau terminalul. Probabil mai dureaza vreo 5 ani.

    Oricum problema e de ROI pentru ca nu se stie cat de multi pasageri va avea in realitate. Daca la egala distanta intre Otopeni, Sibiu si Tg Mures nu ai baza exact in coasta Otopeniului ce sanse sunt sa fie profitabil, evident ca nu va fi realizat.
    • +2 (2 voturi)    
      nu te supara dar gresesti (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 21:13)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      "Coasta" Otopeniului este egala cu zero fara autostrada peste munti. In clipa in care un turist afla ca va face cel putin 3 ore pe cei 180 de km( asta daca nu aterizeaza la 1,2,3 a.m.) tu ce crezi ca aeroport va alege pentru aterizare?
      PS orele alea sunt daca inchiriaza masina din aeroport, fara ea ii ia 2 ore sa ajunga in Gara De Nord si sa ia urmatorul tren si tot la 4 ore ajunge.
  • +11 (11 voturi)    
    wow! (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:53)

    graygoose [utilizator]

    In sfarsit o sa se poata face curse regulate intre Giurgiu si Russe! Hahaha asta e cea mai tare gogomanie pe care am auzit-o din 90 incoace, poate doar Dracula Park sa aiba sanse sa o detroneze!!!
  • +14 (14 voturi)    
    ! (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:09)

    chiuaua [utilizator]

    Investitorul , din Emiratele Arabe pe naiba.
    Este Ali Baba si cu ai lui 40 de hoti .
  • +13 (13 voturi)    
    Lasati-ne cu prostiile (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:21)

    Geany Ciucurel [utilizator]

    Domnule Badalau, in judetul domneavoastra la 15 km de Bucuresti, nu exista trotuare, canalizare si apa curenta.
    Drumurile din judetul dumneavoastra pana la maretul aeroport, arata ca dupa bombardament.
    Vai ce va mai bateti voi joc de noi si de tara asta.
  • +15 (15 voturi)    
    uzina de dume psd, filiala giurgiu (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:33)

    trandafil [utilizator]

    Tradus din teleormaneza in romana, stirea ar suna cam asa: dl badaran a promis ca va construi o noua autogara (nu aerogara), deoarece gara nu mai are sens, de cand s-a prabusit podul de cale ferata acum 15 ani si nu l-a mai facut nici dracu'. Suprafata va fi de 2,500 ha (nu 2.500, dar naiba mai stie cand trebuie sa pui punct si cand virgula). Vom face un stabilliment privat, dar pe banii statului, dupa formula experimentata cu succes de psd.
    Asta chiar crede ca poate sa pacaleasca lumea la infinit? A mai spus ca deschide 80 de mine, ca scoate metale rare etc. Si?....
    • 0 (0 voturi)    
      DA! (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 22:23)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      Raspunsul la intrebarea:

      "Asta chiar crede ca poate sa pacaleasca lumea la infinit?"

      este clar DA, Dl. Badalau, la fel ca alti pedeseristi, au nu "credinta", ci certitudinea absoluta ca POT sa pacaleasca la infinit multa lume!

      Si au dreptate, va rog sa va uitati la milioanele de telespectatri ai Latrinelor ...
  • +9 (9 voturi)    
    Cum sa nu... (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:37)

    DurAndrei [utilizator]

    Daca asa zice "Badalau / patru saci de grau"...
  • +11 (11 voturi)    
    un roman (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:44)

    cetateanulmodern [utilizator]

    si de la Giurgiu pe ce autostrazi cu 6 benzi o sa mearga arabetu?
  • +14 (14 voturi)    
    stiu eu locatia (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:45)

    pardalian [utilizator]

    Va fi exact acolo unde are Badalau&famiglia teren ;). Mostenire de la o matusa desigur...
  • +8 (8 voturi)    
    Cea mai mare farsa din Europa (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:46)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    Pregatita de 'prietenul' Diasporei
  • +9 (9 voturi)    
    Zalud bobor romun (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:54)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Ce manele o să le cânte Bădălău arabilor: „Să vină investiția/ Ca să o furăm cumva”? :D

    https://www.hotnews.ro/stiri-politic-22678975-deputat-usr-public-nregistrare-video-nunt-care-manelist-ureaz-tate-pentru-nicu-vin-diaspora-noi.htm
  • +7 (7 voturi)    
    Lasati-ma sa ghicesc... (Vineri, 6 septembrie 2019, 22:16)

    Jolly Roger [utilizator]

    Va fi gata peste 7 ani! :)))))
  • +8 (8 voturi)    
    cite boeing-uri are asta in cap? (Vineri, 6 septembrie 2019, 22:30)

    mnicku [utilizator]

    aeroport privat in Giurgiu in timp ce la Istanbul , noul aeroport e aproape gata unul imens
  • +5 (5 voturi)    
    uaaaaaaauuuuu (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 8:04)

    Stapanu [utilizator]

    "este un aeroport privat iar Ministerul Economiei alături de alte multe ministere îşi vor (sic!) aduce contribuţia la această investiţie" semnat badalau, ministru
  • +7 (7 voturi)    
    Eu cred tot... (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 8:36)

    tddrg [utilizator]

    Si dupa ce termina aeroportul, PSD o sa fac si port la Oceanul Indian, la Videle. Na!
    Pot sa zic bancul cu Timpul?
  • +3 (3 voturi)    
    miauu! (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 10:00)

    Maria Dumitru [anonim]

    Pai se apropie alegerile nu?cum privat cu banii statului ?precum autostrazile ,da?