O brăileancă a împrumutat de la bancă 30.000 euro și i-a trimis unui fals general american

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2019, 10:49 Actualitate | Esenţial


Politie
Foto: Stirile ProTV
O femeie de 51 de ani din orașul Brăila a fost păcălită de un individ care a pretins că este general în armata Statelor Unite ale Americii. Prin intermediul Facebook, bărbatul i-a cerut femeii 30.000 de euro pentru a veni din Irak la Brăila, iar ea s-a împrumutat de la bancă și i-a trimis banii.

Cei doi s-au cunoscut și au discutat pe Facebook în anul 2018. Timp de mai multe luni, femeia a păstrat legătura cu presupusul general, care i-a spus că se află în Irak și că are nevoie de bani pentru a veni la Brăila.

În cele din urmă, brăileanca a fost convinsă să se împrumute la o bancă și să trimită banii unor intermediari ai "generalului” care s-au recomandat a fi agenți ONU. Femeia a realizat că a fost înșelată după ce nu l-a mai putut contacta pe bărbat, iar atunci s-a adresat Poliției.

"Pe 4 septembrie, la ora 11.00, la sediul Poliției s-a prezentat o femeie de 51 de ani, din Brăila, care a sesizat faptul că a fost înșelată cu suma de 30.000 de euro. Ea a spus că în anul 2018 a cunoscut o persoană pe Facebook care susținea că este general american. Femeii i-a spus că este în Irak și că are nevoie de bani să vină în România, ca să o viziteze. Victima a trimis banii în mai multe tranșe către alte persoane care au spus că sunt agenți ONU”, a declarat, pentru Mediafax, purtătorul de cuvânt al Poliției Brăila.

Acesta este al doilea caz în care o brăileancă este înșelată prin metoda "generalul american”. În primăvara acestui an o altă femeie a solicitat ajutorul Poliției după ce a realizat că fusese înșelată cu suma de 37.000 de euro de un fals general în armata americană.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















41613 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    OMG (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:56)

    war4peace [utilizator]

    „Ea va manevra o sanie de 90 de km pe o distanță de 702 de mile,”

    Ce sanie lungă... mergi prin ea de la București la Alexandria.
  • +22 (30 voturi)    
    Ne miram ca Dancila este PM ????? (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:00)

    cartofil [utilizator]

    Dancila estre asemenea poporului pe care-l pastoreste.
  • +17 (19 voturi)    
    Arthur Miller spunea despre Italia (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:12)

    John M. [utilizator]

    ca nu trebuie sa te duci la cinema ca sa te distrezi ca "Italia e o tara pe scena". Romania, tara tot latina, ii calca pe urme: viata bate filmul la orice ora!
  • +16 (16 voturi)    
    A pierdut banii definitiv (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:27)

    Loverraft [utilizator]

    Sansa sa fie prins daca e in afara UE este nula. Iar daca este in UE dar stie ce face (ascunzand comunicatiile), este tot nula. Oricum, banii au fost obtinuti usor judecand usurinta cu care i-a dat.
    • -2 (8 voturi)    
      Tu nu ai citit ca au fost obtinuti din credit (Vineri, 6 septembrie 2019, 14:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Loverraft

      la banca? Acum banca, indiferent care este ea, nu o va ierta: femeia va da banii inapoi, impreuna cu toate dobanzile. Dar ma intreb ce credit a putut sa faca? la nevoi personale suma maxima e de 10 000 euro cam la toate bancile...probabil a facut 3 credite la 3 banci diferite. Sau a facut unul mai mare dar si-a ipotecat casa...
      F urat ptr ea, oricum va fi, banii trebuie sa ii dea inapoi.
      • +8 (8 voturi)    
        Spre deosebire de mine (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:07)

        Loverraft [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Tu ai citit dar nu ai inteles: banii au fost obtinuti usor (credit) si nu greu (din munca). In plus, folosesc in propozitie timpul trecut. Faptul ca ii va da inapoi se refera la viitor, despre care eu nu am facut nici o referinta.
  • -2 (30 voturi)    
    la Braila (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:29)

    Kosmos [utilizator]

    S-a descarcat carul cu prosti
  • +12 (36 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:46)

    Alexa.99. [utilizator]

    ca cineva poate fi atat de naiv....
    Dar daca milioane de oameni sunt in stare sa creada ca cineva, care a murit cu 2000 de ani in urma, a inviat si va reveni sa salveze si mortii care vor iesi din morminte, se poate orice.
    • -12 (26 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:06)

      [anonim] i-a raspuns lui Alexa.99.

      • +4 (24 voturi)    
        Poate ati vrut sa spuneti (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:02)

        Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui

        "presupunerea" dar daca nu stiti intelesul cuvintelor, tot una, nu?
        Nu-i nimic, va salveaza si pe dvs. cand revine caci...este viu :)))
        • +1 (1 vot)    
          Hmmm (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 16:15)

          Sah [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

          Eu cred ca tu nu ai inteles cuvantul si ce inseamna...
          ''Persuasiunea este o formă de influențare. Este modalitatea de argumentare prin intermediul căreia o persoană încearcă să convingă o altă persoană sau un grup de persoane să creadă sau să facă un anumit lucru. Persuasiunea este un proces de ghidare al oamenilor pentru a adopta idei, atitudini sau acțiuni (raționale sau mai puțin raționale). Persuasiunea se bazează pe discuții și "atractivitatea prezentării" în locul folosirii mijloacelor de forță.

          Persuasiunea este o formă extremă a convingerii.''
          Pune mana pe carte, nu este periculos pentru sanatate.
    • -15 (25 voturi)    
      Exista o dovada de prostie chiar mai mare (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:17)

      Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Care? Sa crezi ca Universul si viata n-au fost create de nimeni ci au aparut din nimic, brusc, intimplator si fara preaviz.
      • +9 (23 voturi)    
        vrei sa spui (Vineri, 6 septembrie 2019, 14:47)

        SiriusB88 [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

        asa cum creatorul tau a aparut din nimic, brusc, intimplator si fara preaviz? :D
      • +5 (9 voturi)    
        Dar pe tine (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:08)

        Loverraft [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

        Cine te-a chemat?
    • +4 (4 voturi)    
      Metode si metode (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:38)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      In primul caz a platit 30.000 o singura data. In al doilea caz milioane platesc cativa euro de zece mii de ori, e mai usor de suportat pretul credulitatii
    • 0 (4 voturi)    
      Doar crezând într-o minciună (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:20)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      trăiești fascinația descoperirii celeilate jumătăți a propriului creier. Adevărul inhibă gândirea, reduce eficiența, iar în cazuri crunte arde creierul ce nu acceptă minciuna.
  • +20 (22 voturi)    
    Gradina (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:26)

    Arkantas [utilizator]

    Mare este Gradina Domnului , dar din pacate e plina de prosti....S-a mai dus si la politie , ca de, politia sa ii rezolve aiurelile si prostiile din cap.....
  • +12 (18 voturi)    
    Proasta dracului, (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:40)

    SCRAMBLED [utilizator]

    A crezut ca exista un general americal veritabil care doreste o braileanca ...
    Mentalitate de milogi.
    • +19 (19 voturi)    
      Curata prostie! (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:47)

      merryl [utilizator] i-a raspuns lui SCRAMBLED

      Si generalul ala e rupt in cur nu are bani sa vina s-o viziteze...off, off...naivitate, prostie, vanitate (ma vrea un general american!)
      • +13 (15 voturi)    
        generalul a stiut cum sa o ia... (Vineri, 6 septembrie 2019, 14:44)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui merryl

        Intai a sedus-o, apoi a profitat de slabiciunea pe care o facuse ptr el, si a cerut bani. Probabil este un escroc de meserie, un asa numit gigolo de internet.
        Insa sa stiti ca sunt si femei care fac asta, nu ati auzit de romancele care au primit bani de la octogenari din SUA, pe care i-au imbrobodit ca ii vor lua de soti?
      • +1 (1 vot)    
        e mai complicat... (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 10:55)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui merryl

        Au niste texte... ca nu pot pleca fara sa lase nu'sh ce despagubiri, ca au fost rapiti in aeroport, chestii d'asteaaa... isi studiaza victima cu atentie si afla ce "prinde" mai bine la ea, nu cer banii ashaaa.... dintr-o data ;)
        N-aveti PIC de simt artistic, domne! :P
  • +16 (20 voturi)    
    Stati linistiti (Vineri, 6 septembrie 2019, 14:33)

    ap101 [utilizator]

    Se intampla si altora din alte tari
  • +3 (5 voturi)    
    Aoleu! (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:05)

    tddrg [utilizator]

    Parca-i Revizorul lui Gogol combinat cu Kafka si putin cu Kataev...
    Si sa ma zică cineva ca Darwin n-avea dreptate...
    Bai fraților, recunosc, eu sunt un Gheneral si mai mare... Ma doare burta de atâta ras...
    Si uite asa poporul roman a ajutat Armata Americana...
    Ajutor nerambursabil..
    Amin!
    • +1 (1 vot)    
      pai nu-i general :)) (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 10:57)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tddrg

      Si probabil nu-i nici american, poate fi chiar roman (desi in tzepe pe Internet s-au specializat nigerienii) ;)
      E un escroc si atat, nici nu conteaza nationalitatea
  • +10 (12 voturi)    
    mama prostilor (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 0:23)

    asadar... [utilizator]

    e mereu gravida