UPDATE Liviu Dragnea și copiii săi, interdicție de a intra în Statele Unite (Departamentul de Stat american)

de Redacția     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2019, 17:21 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
​Liviu Dragnea împreună cu cei doi copii ai săi au primit interdicție de a intra pe teritoriul Statelor Unite din cauza actelor de corupție semnificative în care a fost implicat, a anunțat purtătorul de cuvânt al secretarului de stat al SUA, Mike Pompeo.

Anunțul a fost făcut public de Departamentul de Stat al SUA, care a precizat că măsura punitivă împotriva fostului lider al PSD reprezintă angajamentul american în lupta împotriva corupției și sprijinirea statului de drept în România.

Potrivit unui comunicat de presă postat pe site-ul Departamentului de Stat, legislația americană prevede că în situația în care în care există date credibile conform cărora oficiali străini au fost implicați în corupție semnificativă, aceștia nu mai sunt eligibili pentru a intrara în Statele Unite. Aceeași regulă se aplică și celor mai apropiați membri ai familiei acestor persoane.

Astfel, secretarul de stat american a decis să fie vizați de interdicția de a intra în SUA Liviu Dragnea și cei doi copii ai săi - Valentin Ştefan Dragnea şi Maria Alexandra Dragnea.

"Acțiunea de astăzi transmite un semnal puternic că Statele Unite se angajează să combată corupția și să sprijine statul de drept în România", mai arată Departamentul de Stat.

Informația a fost semnalată inițial de Europa Liberă.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















28126 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    Acum (Joi, 5 septembrie 2019, 17:33)

    vasile-roaita [utilizator]

    Este primit in Rusia, Coreea de Nord cu bratele deschise. El copiii lui si acolitii lui. Sa se duca acolo si sa vina cind i-oi chema eu.
    • +9 (13 voturi)    
      Lista țărilor este (Joi, 5 septembrie 2019, 17:50)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      mai lunga, adauga, te rog, Venezuela, China, Cuba , dar eu prefer ca ei sa meargă in Siberia !
      • 0 (2 voturi)    
        Zimbabwe plange dupa Mugabe (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:06)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        dar va surade iarasi la aparitia mustaciosului hot ordinar.
    • +7 (7 voturi)    
      Azi este un articol dedicat lui Mugabe (Vineri, 6 septembrie 2019, 9:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Daca Dragnea reused cu OUG 13, era al II lea Mugabe al Planetei
  • +16 (22 voturi)    
    Brazilia (Joi, 5 septembrie 2019, 17:36)

    Watcherss [utilizator]

    cand?
  • +16 (18 voturi)    
    radioerevan: e adevarat ca dragnea a obtinut viza? (Joi, 5 septembrie 2019, 17:45)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    e adevarat, doar ca nu era viza ci interdictie
    • +4 (4 voturi)    
      Flausatul a dat baini grei (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:31)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      pentru:
      - a-i impige tava lui Donald proaspat numit - aici trebuie ceva sa recupereze din indemnizatia lui Grindeanu de la ANCOM,
      - primirea in Ro a fostului sef de campanie trumpista, plus plati catre acesta - ca-consiler de imagine la PSD, - campanii mediatice in State; adica laby pentru intrare prin spate in salonul oval pentru inchinare la Ierusalim
      Astept cu interes sa vad ca Veorica cere in Cex- Pex sa dea Draghici socoteala pentru ce i-a decontat faustului; dar asta dupa ce Mutulet de la autoritatea electorala le va da banii.
  • -18 (22 voturi)    
    Deci are usa blocata la stapanii cu colan (Joi, 5 septembrie 2019, 17:49)

    xolv [utilizator]

    trist.
    • +7 (9 voturi)    
      nu (Vineri, 6 septembrie 2019, 2:31)

      Mignan [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      care trist, eu chefuiesc la stiri dinastea. si inca vreo 15 milioane de romani. hai fa cu mana si sterge-o de-aici
  • +12 (14 voturi)    
    Vizita in SUA (Joi, 5 septembrie 2019, 17:51)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Acum cateva luni a am avut vizita "oficiala" make photo Liv yu Trump. Ce sa-i faci, intre timp americanii au devenit conflictuali si nedoritori de consens. Cum tradeaza toti...
  • +18 (18 voturi)    
    Buuun (Joi, 5 septembrie 2019, 17:51)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Ăia $200000 pentru o poză cu Trump au fost cu siguranță cea mai bună investiție din viața lui :D
    Partea proastă e că nu erau din banii lui, ci din ai noștri...
  • +8 (14 voturi)    
    Parca nitel prea tarziu (Joi, 5 septembrie 2019, 17:57)

    mircea112 [utilizator]

    Degeaba da acum interdictie SUA lu Dragnea, si acum 3 ani dadea mana cu Trump, iar Romanii erau gazati prin piata, trebuia sa dea de atunci, sa arate un semn. Acum sa dea lu Dancila, Nicolicea, Stefanescu, Tariceanu, Nicolae, Radulescu, Manda, Firea, Oprisan ... suze pentru cei ce i-am omis, dar sunt multi!
    Acum lui Dragnea sa-i dea Brazilia interdicite nu SUA, el in SUA isi facea publicitate in Brazilia are banii.
  • -19 (29 voturi)    
    Si copiii? (Joi, 5 septembrie 2019, 17:58)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce legatura au copiii? Credeam ca doar la bolsevici poti avea origini sanatoase / nesanatoase dar nu si in democratie. Credeam ca in democratie raspunderea este individuala.

    Oricum ma minunez cat de mult nimic de facut are Departamentul de Stat al US.

    Sigur se gandea Dragnea … ba dupa ce ies de la prizon, poate ma adresez CEDO. Sau poate nu. Dar sigur, sigur imediat ma duc in US. De rasul curcilor ...
    • +21 (23 voturi)    
      copiii au legatura cu escrocheria teldrum! (Joi, 5 septembrie 2019, 19:18)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      si cu spalarea transfrontaliera a banilor!
      • -9 (15 voturi)    
        Nu avem inca... (Joi, 5 septembrie 2019, 20:34)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        Nu avem inca sentinte definitive si irevocabile...
        • +11 (17 voturi)    
          Nu trebuie .. (Joi, 5 septembrie 2019, 21:10)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          . sa fii condamnat, ca sa stii ca e borfas. Asa cum nu trebuie sa astepti ca El Chapo a fie condamnat, pentru a afla ca este Drug Dealer.
        • +9 (13 voturi)    
          Ai nitica rabdarica (Joi, 5 septembrie 2019, 21:40)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Pana o sa fie dihocata Mafia Belina.
  • +12 (14 voturi)    
    E groasă ! (Joi, 5 septembrie 2019, 18:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Daca Justitia in RO e complice la furt (procesele lui Dracnea sunt taraganate, Teldrum, la fel etc. etc.) atunci SUA sunt nevoite sa spuna tuturor: Dragneev este un HOȚ ordinar impreuna cu progeniturile lui si cu intreaga grupare infractional numita psd.
  • +11 (13 voturi)    
    hehe (Joi, 5 septembrie 2019, 18:04)

    liviu_ [utilizator]

    dancila nu primeste si ea?!
    • -2 (8 voturi)    
      nu (Joi, 5 septembrie 2019, 22:22)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dancileaza a fost mai desteapta, le-a dat o mita mai consistenta - gazele din Marea Neagra. Deocamdata... ca dupa cum s-au reanimat brusc, americanii mai vor si altele. Marea Neagra a fost doar inceputul. Probabil urmeaza gazele de sist, sa se aleaga praful de tot. Ma bucur.
  • +6 (10 voturi)    
    HAHAHA (Joi, 5 septembrie 2019, 18:19)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    HAHAHA
  • -15 (19 voturi)    
    Bun, (Joi, 5 septembrie 2019, 18:44)

    meditatorul [utilizator]

    Am inteles, Dragnea e corupt (candamnat definitiv) dar copiii? Cum vine asta?
    • +8 (12 voturi)    
      Cashai in Mafie, copiii is Locotenenti (Joi, 5 septembrie 2019, 20:27)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      Trage si tu o concluzile logica, simpla, Hamstarul Mafiot….copiii……….
    • -4 (6 voturi)    
      Copiii ar putea face afaceri (Vineri, 6 septembrie 2019, 6:27)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      in SUA cu banii furati si prezenta lor acolo ar fi necesara in acest caz.
  • +12 (16 voturi)    
    irinuca, sa ai grija de copii! (Joi, 5 septembrie 2019, 19:19)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • -8 (22 voturi)    
    Liviule, nu ai invatat de la Baselu si de la Varan (Joi, 5 septembrie 2019, 19:32)

    ww [utilizator]

    Licuriciu te foloseste cat poate, cand esti gata te arunca la tomberon, ca pe-o carpa. He he, ce puscoace si rachete am platit noi sa-ti cumparam tie linistea, si iaca ce patisi!
  • +5 (7 voturi)    
    asta nu este chiar bine! (Joi, 5 septembrie 2019, 20:09)

    N.S. [utilizator]

    poate se intalnea cu Martin si stateau colegi de camera vreo 20de ani! de acolo nu se iese asa usor de la racoare, cum se iese la noi!
  • +9 (15 voturi)    
    Are interdictie in SUA (Joi, 5 septembrie 2019, 20:22)

    dagold [utilizator]

    Dar e oricand bine primit de Rusia. Pentru ei e un erou, pentru noi doar un infractor.
  • +8 (12 voturi)    
    “He-He”, cum ar zice Veorica (Joi, 5 septembrie 2019, 20:31)

    Klaus_ [utilizator]

    Pai degeaba i-au dat lui Liviu Dragnea interdictie de intrare in SUA, cand el are deja interdictie de iesire din Rahova ;)
    Ca le-au dat interdictie si progeniturilor coruptului cu dinti stricati, asta e decizia americanilor si trebuie respectata. Daca eu nu vreau sa te primesc la mine in casa, nici pe tine si nici pe nimeni din familia ta, e treaba mea si nu am de ce sa ma justific in fata nimanui. Poate mi-e frica ca-mi furi si mie ceva, poate mi-e doar scarba de voi, nu conteaza. Nu intri si gata. Imi place de americani ca pot face asta fara nicio greata.