Ambasadorul SUA la UE: Procurorul General american a contribuit la o foaie de parcurs "consultativă" cu "măsuri adecvate" pentru statul de drept din România / Ana Birchall - invitată să participe

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2019, 16:27 Actualitate | Esenţial


Ambasadorul SUA la UE, Gordon Sondland
Foto: Hotnews
Procurorul General al SUA a invitat-o pe Ana Birchall, ministrul român al Justiției, "să lucreze alături de el și de echipa lui, în mod direct", la o "foaie de parcurs" cu titlu "consultativ" pentru întărirea statului de drept din România. Declarația a fost făcută, la București, de Ambasadorul SUA la UE, Gordon Sondland, care a venit în România pentru discuții cu ministrul Birchall, premierul Viorica Dăncilă și Președintele Klaus Iohannis. Sondland și-a reafirmat preocuparea țării sale față de statul de drept în România.

  • Declarația vine după ce, la sfârșitul lunii august, Procurorul general al SUA, William Barr, a invitat-o pe Ana Birchall la Washington, luna aceasta. El arăta atunci că vede în ministrul român "un partener vital și de încredere în lupta anticorupție". Invitația a venit în momentul în care premierul Dăncilă propusese remanierea ministrului Birchall, propunând-o în locul ei pe Dana Gîrbovan. Propunerea de remaniere a fost respinsă ulterior de președintele Iohannis.

Întrebat, la o conferință de presă desfășurată joi la București, în legătură cu sprijinul SUA pentru statul de drept în țări est-europene, Ambasadorul Sondland a răspuns:
  • "SUA sunt foarte preocupate în legătură cu statul de drept. Nu doar din motivele evidente - de exemplu, că nu poți avea o societate civilă, fără stat de drept. Ci pentru că este foarte greu să creezi un mediu investițional în orice țară unde cei care își riscă banii nu știu care sunt regulile sau, mai important, unde regulile de azi se pot schimba mâine, după ce ți-ai riscat banii. Deci statul de drept este un esențial.
  • Un exemplu al preocupării noastre este faptul că Procurorul General al SUA l-a invitat recent pe ministrul român al Justiției - este unul dintre motivele pentru care sunt aici, să mă întâlnesc cu ea, ca urmare a invitației - să vină în SUA și să continue să lucreze alături de el și de echipa lui, în mod direct, pentru o foaie de parcurs pentru România, la care el a contribuit. O foaie de parcurs consultativă legată de ceea ce SUA consideră a fi prevederi și măsuri adecvate care să fie introduse în legislație, în ordonanțe, pentru a asigura un stat de drept puternic și consistent.

Întrebat dacă poate oferi detalii despre această foaie de parcurs, el a spus că este la discreția părții române să o facă publică.

Vizita lui Sondland la București a avut loc la foarte scurt timp după întâlnirile avute de acesta și de secretarul de Stat Mike Pompeo cu noii șefi ai principalelor instituții UE, în care s-a vorbit despre speranța de "resetare" a relațiilor cu Uniunea.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9439 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    foaie de parcurs ? (Joi, 5 septembrie 2019, 17:23)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Foaie de parcurs ? Nu, e un extemporal pentru PSD.
    Scrie cumva acolo sa se desfiinteze pensiile speciale, surca a coruptiei justitiei pana la nivel CCR?
    Daca nu, n-are nici o valoare!
  • +14 (32 voturi)    
    SUA vrea siguranta (Joi, 5 septembrie 2019, 17:35)

    NuSuportProstii [utilizator]

    SUA nu-si permite un aliat slab si corupt.
    Si acum incep postacii sa arunce cuvinte grele cu suveranitate, independenta samd
    • -4 (10 voturi)    
      daca e la discretia (Joi, 5 septembrie 2019, 18:48)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      acestor inchinatori la vaci de pe aici, ne-am dat dreaqu !
      • +3 (3 voturi)    
        Mda, exemplul perfect (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:34)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        pentru cele spuse de NuSuportProstii...
        Comentariul tau merita o copeica intreaga.
  • +1 (29 voturi)    
    ne ridica vizele? (Joi, 5 septembrie 2019, 17:43)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    nu cred.
    • +5 (23 voturi)    
      hehe (Joi, 5 septembrie 2019, 18:07)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Nu le ridica dar va baga la puscarie.
    • +2 (8 voturi)    
      Boeuf, iti trebuie viza moaca? (Joi, 5 septembrie 2019, 21:59)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Sunt zeci de mii de romani care au viza de turist US si alte cateva sute care au viza de Mexic(+Rio Grande). Tu de care vrei?
      • 0 (0 voturi)    
        Viza de Mexic? (Vineri, 6 septembrie 2019, 16:15)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Între noi fie vorba, cu pașaport românesc nu trebuie viză pentru a intra în Mexic. Ori mergi în Serbia, ori în Mexic - tot aia e cu pașaport românesc.

        Nu știu cu cel rusesc cum o fi :))
  • -6 (22 voturi)    
    Vor si ei... (Joi, 5 septembrie 2019, 18:04)

    Gigi Kent [utilizator]

    Vor si americanii sa aiba MCV-ul lor. Ce doar UE?

    Oricum, cu doamna ministru, venita pe pozitie de 2-3 luni, ne remaniata de Iohannis, careia i se canta in struna de catre americani samd e ceva dubios …
    O fi fost racolata in timpul studentiei de CIA.

    Stiu, acum o sa vina cretinetii sa-mi spuna ca SUA si Romania sunt state aliate si ca SUA nu face racolari in statele aliate. Nu … doar ii asculta telefoanele lui Merkel, Germania fiind tot stat aliat.
    • +1 (3 voturi)    
      Le incurci rau de tot, Gigele (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:35)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Probabil vorbesti de rusi.
  • +10 (28 voturi)    
    ma bucur ca se implica SUA (Joi, 5 septembrie 2019, 18:11)

    provest [utilizator]

    E vital pentru noi sa fim legati se astfel de parteneriate, pentru ca alstfel netrebnicii astia corupti ne duc direct spre Rusia.
  • +2 (14 voturi)    
    Americanii nu ne vor corupti (Joi, 5 septembrie 2019, 19:37)

    ww [utilizator]

    De aceea isi trimit fosti directori FBI sa-i apere pe interlopii condamnati de justitie.
    • 0 (2 voturi)    
      huh? (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:09)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui ww

      ceva amanunte?link-uri?dovezi?sincer sunt curios
  • +6 (16 voturi)    
    AB (Joi, 5 septembrie 2019, 20:05)

    sile1 [utilizator]

    Cred ca pastrarea Anei Birchall la Min.Justitiei si o colaborare in domeniu cu americanii nu ar strica ci, dimpotriva !
  • -2 (10 voturi)    
    zona crepusculara (Joi, 5 septembrie 2019, 22:17)

    revo [utilizator]

    psd si lupta anticoruptie?!

    America a murit. RIP.
  • +4 (12 voturi)    
    HOPAAA... (Joi, 5 septembrie 2019, 22:20)

    solar [utilizator]

    Este chiar o veste extraordinar de bună ! Bine ar fi ca lucrurile să evolueze pe cât e de bună vestea ! Prefer SUA în locul altora .
    • -3 (5 voturi)    
      NU este o veste buna (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:16)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui solar

      insemna ca maretele SUA au ales cine va stapani Rromanika in deceniile viitoare - PSD, cu satelitii sai! Poate il vor lasa pe adormitul de Johannis la Cotroceni, inca 4 ani (presedentia cu puteri ciuntite oricum nu coteaza in jocul economic), dar satrapii tarii vor fi in continuare urmasii si urmasii urmasilor comunistilor.

      Mai pe intelesul talica: dupa ce bruneta fuse la raport, la CIA, s-a deblocat afacerea gazelor din Marea Neagra - pesches pentru ca PSD sa nu plece de la guvernare si din Parlament, inainte de 2020. Pana la alegeri, au timp sa cosmetizeze sandramaua, eventual cu curvistina racolata la conducere, mai arunca niste praf in ochi si 100 de lei si gata, PSD este reales cu majoritate.
      Foita de parcurs (cu paravanul de blablaieli de rigoare referitoare la anticorutie, in care SUA nu mai cred de mult) insemana noi daruri facute stapanului de la Casa Alba - probabil gazele de sist, contracte pentru inarmare si altele de care habar nu avem.
      • +2 (6 voturi)    
        Mai pe intelesul tau (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:36)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui revo

        preferam americanii, in locul rusilor.
        Ai inteles ?
        • -1 (1 vot)    
          xzxzxzx (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 21:42)

          solar [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          Bine. Atunci mai spun o dată . PREFER SUA ÎN LOCUL ALTORA ! Să mai repet ? Pot .
  • -4 (12 voturi)    
    Birchall=Crețu? (Joi, 5 septembrie 2019, 22:51)

    ww [utilizator]

    Si-o fi lipit vreun general aceasta noua steluță a luptei anticoruptie pe pieptu-i de voinic, ca vad ca-i nelipsita de pe la sindrofii. Circulau nu demult si niste filmulete cu ea. Profesionista, ce mai ...
    • +3 (3 voturi)    
      Da, da, cunoastem preferintele matale sovietice (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:37)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Nimic nou.
      • -1 (5 voturi)    
        Na, ca m-ai prins (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:02)

        ww [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Chiar ca imi plac Dostoievski, Soloviov, Merejkovski, Berdiaev, Lossky, dar si alti kaghebisti de frunte.