Un caz similar cu al Alexandrei schimbă legislația serviciului 112 la nivel european. Companiile de telefonie trebuie să transmită gratuit localizarea apelantului, chiar dacă telefonul nu are cartelă SIM

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2019, 13:45 Actualitate | Esenţial


112
Foto: Wikimedia Commons
Companiile de telecomunicații vor trebui să trimită gratuit serviciilor de urgență contactate prin 112 informații cu privire la localizarea apelantului, chiar dacă telefonul nu are o cartelă SIM, a hotărât joi Curtea de Justiție a UE, relatează AFP.

Curtea de Justiție a UE a luat această decizie după moartea unei fete de 17 ani din Lituania în 2013, care a fost răpită, violată și arsă de vie în portbagajul unei mașini.

Înainte să moară, aceasta a apelat la 112 de pe telefonul său mobil pentru a cere ajutor, dar nu a fost posibilă localizarea acesteia.

Familia sa a solicitat la Tribunalul Administrativ Regional din Vilnius, Lituania obligarea statului lituanian la repararea prejudiciului moral suferit de victimă.

”Curtea apreciază că directiva privind „serviciul universal” impune statelor membre, sub rezerva fezabilității tehnice, obligația de a se asigura că întreprinderile în cauză pun la dispoziție gratuit informațiile referitoare la localizarea apelantului autorității care tratează apelurile de urgență la „112” imediat ce apelul ajunge la autoritatea menționată, inclusiv atunci când apelul este efectuat de pe un telefon mobil neechipat cu o cartelă SIM”, arată comunicatul Curții.

În acest moment, în opt state membre UE, inclusiv Franța, serviciul 112 nu este accesibil fără cartelă SIM, potrivit Asociației europene a numărului unic de urgență (EENA).

De subliniat este că nici Romania nu permite apelarea 112 fără cartelă SIM.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7578 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    ... (Joi, 5 septembrie 2019, 13:52)

    tirolez [utilizator]

    Dupa 6 ani? :(
    • +2 (8 voturi)    
      Mai bine mai tariu decat de loc! (Joi, 5 septembrie 2019, 14:42)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Birocratia UE se misca greu.
      Si acum s-a schimbat LEGISLATIA, dar sa vedem cum si cand va fi pusa in practica, in toate statele membre ...
      • +3 (7 voturi)    
        invata sa gandesti omule (Joi, 5 septembrie 2019, 16:00)

        gerado [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Asta nu e birocratie UE, ci dimpotriva...toate statele membre UE au guverne proprii care fac legi pentru tarile lor, iar UE nu face altceva decat sa ridice standardele minime acolo unde unele state membre trag mata de coada
    • -1 (5 voturi)    
      e proces european (Joi, 5 septembrie 2019, 16:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      se misca greu...
      asta e adevarul... din pacate
      • +6 (8 voturi)    
        Ai citit articolul? (Joi, 5 septembrie 2019, 19:08)

        gerado [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nimic mai fals, UE nu face legile in Lituania, Romania, UK, etc...toate tarile astea au parlamente si guverne proprii responsabile de ceea ce se intampla in interiorul granitelor...nu este vina UE ca o tehnologie s-a implementat in Suedia de exemplu, insa alte state precum Lituania sau Romania au ales sa legifereze altceva...Este un lucru pozitiv ca UE observa inadvertentele in legislatiile nationale si incearca sa creeze cadrele juridice necesare pentru a forta statele membre sa se conformeze unor standarde minime ce sunt in interesul cetatenilor uniunii
  • +10 (10 voturi)    
    Acum v-ati lamurit ... (Joi, 5 septembrie 2019, 14:06)

    mcris [utilizator]

    ... cum e cu cartelele neplatite si Legea respectiva? Complet inutila, ca sa nu zic daunatoare.
    • -2 (6 voturi)    
      Ai citit articolul? (Joi, 5 septembrie 2019, 18:42)

      gerado [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      Nimic mai fals, UE nu face legile in Lituania, Romania, UK, etc...toate tarile astea au parlamente si guverne proprii responsabile de ceea ce se intampla in interiorul granitelor...nu este vina UE ca o tehnologie s-a implementat in Suedia de exemplu, insa alte state precum Lituania sau Romania au ales sa legifereze altceva...Este un lucru pozitiv ca UE observa inadvertentele in legislatiile nationale si incearca sa creeze cadrele juridice necesare pentru a forta statele membre sa se conformeze unor standarde minime ce sunt in interesul cetatenilor uniunii
      • +4 (4 voturi)    
        Comentariul era pentru liviu_ (Joi, 5 septembrie 2019, 19:09)

        gerado [utilizator] i-a raspuns lui gerado

        Comentariul era pentru liviu_
  • -15 (19 voturi)    
    Cum adica? (Joi, 5 septembrie 2019, 14:14)

    Unforgiven [utilizator]

    Pai nu ne-a spus noua marele sef Iohannis, stiutor de tot si nimic, ca coruptia din guvern a dus la aceste morti?

    Adica nu CSAT-ul tau, nu companiile de telefonie, ci guvernul, ca trebuie sa-l votam pe Iohannis!

    Si Barna ne-a mai spus ca el daca era presedinte nu se intampla asemenea tragedie!

    Pai sa se faca presedinte Barna pe tot pamantul atunci, ca sa nu mai fie nicio tragedie!

    Hai ca putem mai mult!
    • +6 (12 voturi)    
      Cap ai, minte ce-ti mai trebuie! (Joi, 5 septembrie 2019, 14:59)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      Pai si nu e asa? Cine face si da legile, nu guvernul si parlamentul? Doar nu CSAT-ul, companiile de telefonie! Relativ la Barna insa ai dreptate, e aiurea ce a spus, ca doar se stie care sunt atributiile presedintelui si cat de limitate sunt, mai ales acum.
    • +2 (6 voturi)    
      noi putem mai mult (Joi, 5 septembrie 2019, 16:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      tu in schimb, cu aia 2 neuroni functionali, nu poti mai mult

      vezi ca Alexandra a sunat de pe telefon cu cartela... confunzi rau de tot situatiile, dar de la o sluga psdista nu aveam alte pretentii decat de prostie si manipulare
  • +12 (12 voturi)    
    Cartele prepay "cu buletinul" (Joi, 5 septembrie 2019, 14:31)

    IoPaNet [utilizator]

    Eh... ne-am lamurit ca nu rezolvam nimic cu cartelele prepay "cu buletinul"...
    E absolut normal sa existe obligativitatea de a raspunde apelurilor la 112 de pe telefoane fara cartela, nu inteleg de ce UE nu a obligat tarile membre de la inceput sa implementeze aceasta facilitate.
    • +3 (3 voturi)    
      "cu buletinul" (Joi, 5 septembrie 2019, 15:33)

      lula [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Treaba asta a fost implementata acum vreo 2 sau 3 ani in Belgia din cauza atacurilor teroriste. In Franta e la fel.
      • +1 (1 vot)    
        Daca (Vineri, 6 septembrie 2019, 9:02)

        paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui lula

        motivatia inregistrarii e legata de terorism , macar are o logica .
        Desi ma indoiesc ca - in Realitate - chiar rezolva ceva .
        In Romania , motivarea e facuta la
        misto : sa te poata gasi ISU daca ti s-a facut rau dupa ce ai apelat 112 - daca nu suni de acasa ii cauta 112 pe cunoscutii tai ( ??? ) ca sa afle unde te-ai putea afla ( ??? )…
        Adica marele salvator al natiei Raed Arahat ne spune in fata ca el ne considera idioti …
        E interesant ce se va intampla dupa aceasta decizie a CJUE …
        Si ce va spune Avocatul Poporului …
        Pen'ca " motivatia " lu' Arahat cu " reducerea apelurilor abuzive " a cazut...
        • +2 (2 voturi)    
          Acum ayatolahul SMURD sa-si (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:07)

          florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

          explice in direct si pe larga auditie ineptiile pe care le debitaza de ani de zile. Si in fapt ARAHAT este, inainte de toate, medic, secretar de stat la Interne, cel mai mare insactinat ca-coordonator al situatiilor de urgenta din tara.Post -factum apare ca vocea ce ne comunica riuos cata miloace are la dispozitie si cat de ineficient le utiizaza. Niciodata nu a exprimat public scuze pentau imensele erori facute. Acum se dovedeste competenta sa habanam`ist si hei-rupism in materie de regelentari la nivel european, tare mentalitate tipica de oriental. El se implica dar nu se baga - adica un c*i.
  • +8 (8 voturi)    
    Sper ca parintii Alexandrei sa reactioneze (Joi, 5 septembrie 2019, 16:36)

    bigbrother [utilizator]

    si sa nu lase lucrurile asa. "Familia sa a solicitat la Tribunalul Administrativ Regional din Vilnius, Lituania obligarea statului lituanian la repararea prejudiciului moral suferit de victimă."

    Asa ceva trebuie facut si in acest caz, dar nu doar repararea prejudiciului moral ci si tragerea la raspundere penala a celor care au trenat nepermis de mult implementarea localizarii. Pentru ca altfel vinovatii nu vor invata nimic din aceasta tragedie si iar se vor intampla astfel de cazuri. Aici trebuie data o pedeapsa exemplara care sa-i sperie rau pe nenorocitii care freaca menta pe banii publici.