Dana Gîrbovan, refuzată de Iohannis pentru funcția de ministru al Justiției, poate reveni în magistratură, a decis CSM / O judecătoare a cerut sesizarea Inspecției Judiciare

de MH     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2019, 13:05 Actualitate | Esenţial


Dana Girbovan
Foto: Facebook/ Dana Girbovan
​Dana Gîrbovan, care a demisionat din magistratură, apoi a revenit asupra demisiei întrucât nu a fost acceptată de președinte pentru funcția de ministru al Justiției, poate reveni în funcția de judecător, a decis, marți, Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii.

Decizia a fost luată cu 8 voturi "pentru" și cu 1 vot "împotrivă".

"Secţia pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a luat act de cererea doamnei Gîrbovan Dana Cristina, judecător la Curtea de Apel Cluj, de renunţare la cererea de eliberare din funcţia de judecător, prin demisie, şi, în consecinţă, dispune revocarea Hotărârii Secţiei pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii nr. 1269 din 26.08.2019", este decizia luată de judecătorii din CSM.

În ședință, judecătoarea Andreea Chiș a cerut sesizarea Inspecției Judiciare, care să stabilească dacă judecătoarea Dana Gîrbovan se face vinovată de abatere disciplinară.

"Am cerut să fie sesizată Inspecția Judiciară pentru a stabili dacă a participa într-o procedură de nominalizare pentru legislativ sau executiv se consideră activitate politică. Să spună Inspecția Judiciară dacă este vreo abatere disciplinară de la statut. Dacă nu este o abatere disciplinară, atunci noi să setăm limitele în care un judecător poate comunica cu Executivul sau cu Legislativul pentru a-și asuma o funcție politică. Să punem atunci niște criterii că orice judecător poate stabili legături cu politicul", a declarat judecătoarea Andreea Chiș pentru HotNews.ro.

Dana Gîrbovan își depusese în urmă cu o săptămână demisia din magistratură, ca urmare a nominalizării sale de către PSD pentru funcția de ministru al Justiției. Consiliul Superior al Magistraturii s-a întrunit atunci de urgență și i-a aprobat solicitarea. Gîrbovan a explicat că a decis să facă acest pas pentru ca procedura de numire a sa în funcția de ministru să poată fi inițiată.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, miercurea trecută, că respinge "în integralitate” remanierea propusă de premierul Viorica Dăncilă, pentru că propunerile pe care le-a primit sunt "inacceptabile”.

Ulterior, judecătoarea Dana Gîrbovan și-a retras demisia din magistratură și a cerut Secției pentru judecători a CSM să ia act de retragerea demisiei. Gîrbovan a spus într-o postare pe Facebook că va "răspunde public, punctual, motivelor președintelui, inclusiv aceluia că propunerea ce mă vizează este "total împotriva valorilor democratice", după ce acesta își va motiva în scris și publica hotărârea”.

"Am acceptat această propunere de nominalizare pentru funcția de ministru tehnocrat al justiției urmărind implementarea unor obiective absolut necesare pentru readucerea justiției la normalitate. Am prezentat transparent aceste obiective (...) Jocurile și calculele politice se dovedesc, însă, mai importante decât soluțiile reale pentru justiție, de care să beneficieze cetățenii”, a susținut ea.

Ea a mai scris că propunerea numirii sale a "stârnit ample și vaste comentarii, multă minciună și calomnie, însă nu am gasit nici macar o minimă dezbatere, nici o propunere facută de oameni politici, jurnaliști sau comentatori, care să conțină măcar o singură soluție la problemele din justiție, ce grevează munca a mii de judecători și procurori și afectează milioane de cetățeni”.

"Am spus că omul trebuie să fie repus în centrul interesului statului și al justiției, dar reacțiile din aceste zile au demonstrat, din nou, că românul și nevoia lui pentru dreptate și justiție echitabilă, profesionistă și independentă nu contează. S-a văzut din nou că justiția e importantă ca armă în lupta politică, nu ca instrument esențial pentru apărarea drepturilor fiecărui român”, spunea Gîrbovan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7181 vizualizari

  • +19 (31 voturi)    
    practic Demisia ca Act Unilateral (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:09)

    un domn [utilizator]

    devine Act Bilateral

    Ministerul Muncii, Inspectia Muncii ar trebui sa preia cazul, de asemenea Parchetul lu Madan Florea

    cand incepem sa sesizam SS ?
    • +10 (18 voturi)    
      Ce credeti ca va spune SIIJ ? (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:33)

      newIook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ca e ok, ce sa zica. Dragnea e inca la butoane.
      • +1 (1 vot)    
        Nea postacu, vezi ca matale confunzi (Marţi, 3 septembrie 2019, 19:49)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui newIook

        marfa cu ambalajul, nu este vorba despre SIIJ ci despre Inspectia judiciara, alta Marie cu alta palarie!
    • +13 (19 voturi)    
      uite asa gandacii luciosi gen toader ajung la varf (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:51)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pentru ca in sedinta lumea a fost de acord sa se dea la o parte din fata tupeistilor.
      Toata stima pentru doamna care a cerut anchetarea cazului. Problema este ca acest gen de persoane sunt o foarte mica minoritate.
    • +9 (13 voturi)    
      Tot inainte (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:24)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Presupun ca va redeveni presedinta UNJR, ca sa fie insulta completa.
    • +5 (9 voturi)    
      Revocarea judecatorilor corupti din CSM (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:48)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      De ce au acceptat judecatorii din CSM revenirea in magistratura a individei ?
      Judecatorii din CSM nu stiu ca UNJCR (Uniunea Nationala a Judecatorilor Corupti din Romania) a fost infiintata de mafia psd pentru a distruge sau macar pentru a controla justitia din interior ?
      Judecatorii din CSM nu stiu ca Dana Scarbovan a participat la masacrarea legilor justitiei, impreuna cu likelele din parlament ?
      Judecatorii din CSM nu stiu ca Dana Scarbovan a sustinut toate aberatiile inserate in modificarile legilor justitiei, in favoarea infractorilor ?
      Judecatorii din CSM nu stiu ca Dana Scarbovan i-a atacat pe toti magistratii, care au criticat modificarile aberante aduse legilor justitiei ?
      Judecatorii din CSM nu stiu ca Dana Scarbovan a atacat toate organismele internationale, care au criticat modificarile aberante aduse legilor justitiei ?
      Judecatorii CSM s-au demascat ca au aderat la grupul infractional organizat psd si actioneaza in interesele mafiei psd.
      De ce a cerut judecatoarea Chis sesizarea Inspectiei judiciare ?
      Nu stie judecatoarea Chis ca Inspectia Judiciara a incaput pe mana mafiei psd, la fel ca si Sectia pentru Judecatori a CSM ?
  • +15 (19 voturi)    
    Sanatatea sta excelent fata de Militie si Justitie (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:21)

    Marionette [utilizator]

    Pe astia trebuie sa se puna cineva cu maciucile! In acest moment nu am incredere si nu respect deloc Politia, Jandarmeria, Justitia romana! Cuib de viespi! Cine nu doar sa-si asume rolul, cine-i va "extermina" va pune Romania pe picioare. Justitia are mare nevoie de o reorgnizare cruciala o concediere in masa si reangajare, ce-i acum este dezastru. Numai infractori in varfurile justitiei! Auzi tu, si-a retras demisia! Bai leprelor sunteti nebuni????
  • +17 (19 voturi)    
    independenta (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:31)

    DrIon [utilizator]

    Justitia romana nu pierde nici-un prilej sa se compromita!
  • +14 (16 voturi)    
    semnatura si cuvantul dat = ZERO in mentalitatea (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:47)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    mioritica.
    Cand asa gandeste majoritatea poporului,asa se vor comporta si reprezentanti lor in stat.
  • +18 (20 voturi)    
    Este doar varful aisbergului (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:48)

    anghelson [anonim]

    Garbovan, Savonea, alaturi de Iordache, Nicolicea, Serban Nicolae... arata foarte clar cum ar fi trebuit sa fie justitia in epoca Dragnea. Sau, in sens mai larg, in epoca PSD, fiindca pericolul este departe de a fi trecut. Subscriu cu tarie opiniei prezentate mai sus: este nevoie de o curetenie majora in aceasta cloaca.
    Eu as incepe prin a DESFIINTA pensiile speciale si a MICSORA drastic veniturile magistratilor. In plus as reveni la o varsta de pensionare de 65+ ani. Facand astfel, doar cei care au o vocatie, ar ramane in sistem, nu toate leprele in cautare de castig facil.
    • +5 (7 voturi)    
      vorbeste lumea ... (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:14)

      nu conteaza cine zice [utilizator] i-a raspuns lui anghelson

      ne confruntam cu integritate pe bani,beneficii si interes propriu. adica sa ne umplem gusa ca putem, de la altii.
    • 0 (0 voturi)    
      Justitia româna (Marţi, 3 septembrie 2019, 17:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui anghelson

      La noi Justitia e parte a statului securisto-mafiot si complice cu cei care au preluat puterea prin CRIMELE din 1989. Prntre ticalosi sa nu uitam pe coruptii din CCR (securisti ca Dorneanu & Enache, slugi PSD ca Stan etc) sau pe Toader, tata infractorilor, nca rector al unei Tarabe de diplome universitare complet decazute profesional.
  • +13 (15 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:48)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    jenant si tema de discutat multa vreme ... cum adica sa revii si sa mai si pretinzi opusul a ceea ce-ai facut ...??? casta asta a judecatorilor a luat-o rau deasupra ...
  • -11 (17 voturi)    
    pro memoria hn (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:02)

    nash pandelica [utilizator]

    pai, acum doua trei zile spuneati ca klauz, pe saitu' prezidenturii, a dat lamuriri cum ca nu pt. motive de activitate in magistratura, ci a refuzat'o pe cetateanca garbovan, pt. motivele stiute de el, ca necorespunzatoare.
    deci, din punct de vedere al activitatii in justitie, ca judecatoare la curtea de apel din cluj, n'are obiectii herru. si nimei altcineva.

    csm a comunicat ca a luat act de demisie, dar nu ca a decis acceptarea retragerii din magistratura.
    deci, sa intelegem ca demisia era inca pe masa, lesne de retras.
    • 0 (0 voturi)    
      Cate clase ai? Ma refer la cele scolare... (Marţi, 3 septembrie 2019, 19:36)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Ca se pare ca nu stii sa citesti pentru a afla si invata ce este Demisia! Demisia este un act unilateral, care nu necesita aprobari, de fapt nimic altceva de la angajator decat o luare la cunostiinta.
  • +15 (17 voturi)    
    Integritate, echidistanta... (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:03)

    ciubex [utilizator]

    Oare unde mai exista notiunea de integritate?
    Oare mai exista increderea ca aceasta persoana poate fi echidistanta?
    • -7 (11 voturi)    
      Nu mai este echidistanta (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:44)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

      Si nici n-a fost vreodata.
      Doar Iohannis, Cristi Danilet si #rezist sunt echidistanti!

      Se vrea sau nu se vrea sa se rezolve vreo problema in justitie in realitate? Sau cumva facem jocuri politica si propaganda pentru castigarea alegerilor pe seama justitiei??
      • +3 (7 voturi)    
        ehh, minti ca mazeta rusesca (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:05)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        singurii echidistanti sunt hotul de la copii #Dragnea si #analfabeata Dancila. Iar cel mai mare lider pitic din lume e al vostru #Phutin
        Nu mai mintiti, bre ruznacilor.
      • +1 (1 vot)    
        problemele in justitie, ba (Marţi, 3 septembrie 2019, 18:49)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        problema justitiei, da.
        pen'ca problema justitiei e acuta, cine o are, cum zicea prof. dr. relix varanu.
        cu procuratura e mai usor, ca dintotdeauna a tzinut de secu si cu secu.
        bataia e pe judecatori, carora le'a tras o sectie de procurori, alesi pe sprinceana, cei mai gradati, si'au facut inspectia de speriat judecatorii.

        ailalti(!), spera ca venind la putere, unii revenind, sa rezolve pt. ei si in favoarea lor problema justitiei. ceea ce le da fiori, celorlalti (!).

        lupta continua, viktoria e sigura.

        paleologu, presedinte !
  • +4 (4 voturi)    
    Ca sa mai apere mafiotii (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O judecatoare corupta care e inhaitata cu Ciuma Rosie si face de r*t notiunea de Justitie. In Ro, Justitia e aparatoarea infractorilor, iar Garbovan e tipica pentru ceio care au folosit Justitia ca sa distruga RO.
  • -3 (7 voturi)    
    Retragerea demisiei este posibila (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:01)

    BogdanFV1 [utilizator]

    Demisia din magistratura este revocabila cât timp nu s a dispus eliberarea din funcție prim decret prezidențial. Deci, neexistând decret prezidențial, Dna Girbovan avea dreptul sa revină asupra demisiei.
    Aici nu e ca in raporturile contractuale, (dacă e cu preaviz pleci acasă după preaviz, iar dacă e fără, pleci acasă imediat). Csm ul de altfel poate și sa decida un termen de pana la 30 zile de la care demisia sa devină efectivă, dacă apreciază necesară prezenta judecătorului, termen de care Președintele trebuie sa țină cont când emite decretul.
    Demisia se adresează Președintelui (cel care și numește in funcție) via CSM, după cum in raporturile de munca contractuale demisia s adresează angajatorului. Or, daca p Codul muncii o demisie semnată și lăsată in sertar, neadusa formal la cunostinta angajatorului, nu are niciun efect asupra raportului d munca, nu determina încetarea acestuia, la fel și demisia din magistratura nu produce efecte cât timp nu se concretizează intr un decret prezidențial de eliberare din funcție. Irevocabilitatea este o garanție a securitatii rap juridice, care reclama ca asupra unui act juridic unilateral ce a produs efecte juridice autorul sa nu mai poata reveni. Dar demisia din magistratura, deși act unilateral, nu apucase sa producă efecte, pt motivul arătat mai sus.
    • +3 (5 voturi)    
      De moralitate si etica din partea unui judecator (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:43)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui BogdanFV1

      care se considera unul de top , nu are sens sa discutam nu ? Faptul ca iti dai demsia si apoi ti-o retragi arata un pic si caracterul doamnei. A fost foarte critica la adresa statului paralel inventat de Dragnea. In schimb n-am auzit-o niciodata sa critice sumele uriase de bani pe care le incaseaza unii dintre colegele dumneai precum doamna Savonea , un alt monument de moralitate - pentru ca are domiciulul la 3 km de Bucuresti in fiecare luna primeste 10.000 lei pentru diurna. Sau niciun cuvintel despre pensiile de 10.000-15000 euro pe luna ale magistratilor pensionati. Dar sigur, in rest e cu legea in mana oriunde o auzi. Daca vine maine un partid care propune reducerea pensiilor magistratilor, o sa tipe impreuna cu doamna Savonea ca afecteaza independenta magistratilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Ei si tu acuma... (Miercuri, 4 septembrie 2019, 14:58)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Mai vrei si moralitate, etica de la unii ca astia?
    • 0 (0 voturi)    
      Altul care nu stie ce e demisia! (Miercuri, 4 septembrie 2019, 14:57)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui BogdanFV1

      Vezi ce am spus mai sus, lui "nash pandelica": e doar o aducere la cunostiinta si atat! E drept ca in conformitate cu contractul de munca, dupa depunerea demisiei poti fi obligat sa mai muncesti o perioada (de obicei doua saptamani) pentru a da timp angajatorului sa gaseasca inlocuitor, dar atata tot. Dupa asta gata, poti pleca si face ce vrei, nimeni nu trebuie sa o aprobe, sau sa faca cine stiu eu ce.
  • +4 (4 voturi)    
    Intradevar , Dna Chis .... (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:28)

    astronaut [utilizator]

    aveti perfecta dreptate , pai daca e lege sa fie lege , cum adica te joci cu DEMISIA , pe de o parte si faptul ca cochetezi cu politicul ca judecator si NU E BAI , pai atunci sa vina procurorii , judecatorii in viata politica , poate om duce mai bine ! decat borfasi , hoti ,interlopi , mai bine MAGISTRATI !
  • +4 (4 voturi)    
    ehhh (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:29)

    transpenibilus [utilizator]

    Stie intrega Romania: se scrie Girbovan, se citeste Voiculescu.
  • +3 (3 voturi)    
    Avocati, judecatori - o clasa aparte! (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:36)

    Robin_W [utilizator]

    Cine spera sa curete aceasta cloaca... speri mata(le) dar speri degeaba!
    Imediat dupa revolutie un prieten de-al meu s-a pus si a facut dreptul, visul lui a fost mereu sa devina avocat, si la cat ma pricep eu, imi parea destul de talentat.
    A terminat destul de bine, ne-am bucurat pentru el, insa ulterior a descoperit si marea problema in Brasov: NU aveai cum sa intri in bransa fara sa ai o ruda care sa te introduca. Pa si pusi...