Osemintele Reginei Mamă Elena vor fi aduse din Elveția la Curtea de Argeș. Vor fi organizate funeralii naționale

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2019, 8:24 Actualitate | Esenţial


Regina Elena
Foto: Facebook
Custodele Coroanei, Majestatea Sa Margareta, a decis aducerea rămășițelor pământești ale bunicii sale, Regina Elena, la Curtea de Argeș, în Noua Catedrală Arhiepiscopală, informează Familia Regală a României.

Osemintele Reginei Mame Elena ar urma să fie aduse din Elvetia, în 19 Octombrie, anul acesta, ocazie cu care vor fi organizate funeralii naționale, potrivit ȘtirileTVR. Regina Mamă Elena va fi înmormântată la Curtea de Argeș, alături de fiul Majestății Sale, Regele Mihai.

Elena este singura regină a românilor înmormântată în afara ţării, la cimitirul din Lausanne.

Prin aducerea osemintelor se va îndeplini dorinţa Regelui Mihai de a-şi dormi somnul de veci lângă mama sa, notează sursa citată. Regina Elena, iubită de români în perioada interbelică, este puţin cunoscută în zilele noastre.

Regina-Mamă Elena a României

La 3 mai 1896, a venit pe lume, la Palatul Tatoi, lângă Atena, Regina-Mamă Elena a României, mama Regelui Mihai I. Alteţa Sa Regală Principesa Elena a Greciei şi a Danemarcei a fost fiica Regelui Constantin I al elenilor şi a Reginei Sofia (născută Principesă Imperială a Prusiei).

A fost sora Regilor George al II-lea, Alexandru şi Pavlos ai Greciei. S-a căsătorit la Atena, la 10 martie 1921, cu Principele Moştenitor Carol, de care a divorțat la 21 iunie 1928. În 1940 a devenit Regina-mamă a României. A murit în ziua de 28 noiembrie 1982, la Lausanne.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9849 vizualizari

  • -16 (36 voturi)    
    Cine și în ce calitate a decis!!!??? (Marţi, 3 septembrie 2019, 8:44)

    prec [utilizator]

    Ca ce chestie se fac acele funeralii!? CU CE BANI!?
    • +11 (31 voturi)    
      calemaza-te! (Marţi, 3 septembrie 2019, 8:57)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Calmeaza-te, PSD-istului, ca nu-ti ia nimeni pensia speciala sau salariul de 2000 de euro de la stat pentru care freci menta cu mare talent proletar!
      • -4 (24 voturi)    
        intrebare (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:21)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        de ce mericanii de 250 ani nu vor sa auda de regi si printi?... ca-s...pesedisti?.. sau or fi stalinisti?
        • +5 (19 voturi)    
          si ce lagatura are? Canadienii au! (Marţi, 3 septembrie 2019, 11:08)

          Crup [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Americanii sunt prin nastere (ca popor) republican. Adica ei deja aveau un rege! Ca sa fie independenti, ai trebuiau sa scape de rege, care era al Marii Britanii.
          Deci prin natura istoriei, americanii sunt republicani.
          Dar ca sa iti demonstrez ca asta n-are nicio legatura, uite, te intreb. Care popor pe lumea asta sunt cei mai asemanator cu americanii? In mod evident, canadienii. Sunt "aproape" americani, din ffff multe puncte de vedere. Si totusi Canada este monarhie, fiindca a fost de la bun inceput. Si da, canadienii si acum au un rege! Mai precis, o regina: regina Marii Britanii.
          Iar Romania, prin insasi natura nasterii ei, trebuiau sa fie precum canadienii: monarhie. Doar ca am avut ghinionul sa avem parte de-o catastrofa istorica, comunismul.
        • 0 (12 voturi)    
          Taci, rusule, du-te-n.. taramurile tale (Marţi, 3 septembrie 2019, 11:26)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          N-ai ce cauta pe aici.
          Nici in Romania, in general.
          • -2 (6 voturi)    
            Faraoane, ce nu-ți convine e de la ruși? (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:58)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui midufi

            Uauu, tu ești chiar mai periculos ca mujicii.
    • +13 (25 voturi)    
      Linisteste-te,ia-o mai usor... (Marţi, 3 septembrie 2019, 9:10)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui prec

      pe caldurile astea nu e bine sa te agiti.
    • -8 (26 voturi)    
      pai (Marţi, 3 septembrie 2019, 9:25)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ai dreptate, ia puneti voi de'un protest national !
      ceva in piata viktoriei, cu dide si ceaucescco. sa nu'l uitam pe bot.
    • -9 (33 voturi)    
      desteptii au decis (Marţi, 3 septembrie 2019, 9:39)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui prec

      fraierii platesc

      Mai adauga un loc pe lista de peregrinari pe la moaste. In elvetia era anonima treaba, dar aici in fiecare an se poate merge pentru o pupatura
    • +13 (25 voturi)    
      Nu trebuie sa decida nimeni. A decis legiuitorul (Marţi, 3 septembrie 2019, 9:50)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui prec

      cand s-a facut legea. Este fost sef de stat.

      Aici legea:
      Legea nr. 215/2016 privind ceremoniile oficiale.
      Art. 17
      (1) Funeraliile de stat sunt ceremonii oficiale organizate de Guvern in cazul decesului Presedintelui Romaniei si al fostilor sefi de stat ai Romaniei.
      (2) Funeraliile de stat includ si onoruri militare.

      Sursa:
      http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_215_2016_ceremoniile_oficiale.php

      Precizare:
      Si totusi nu-i greu de gasit. Eu nu sunt jurist si am gasit in cateva secunde. Internetul este o treaba minunata - important este sa ne aducem aminte :)
      • 0 (26 voturi)    
        E soție de, nu șef de stat. (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:19)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Până la a căuta pe net trebuie să ai noțiunile de bază însușite.
        Cât despre legi, orice om cu mai mult de doi neuroni știe, vede peste tot că multe sunt proaste sau cu dedicație.
        Neuronul tău ar fi de acord ca piranda lui Ilici Iliescovici să beneficieze de funeralii naționale?
        Exemplu de legi cretine și ticăloase: legiuitorii și-au dat legi care să le dea lor pensii „speciale”.
        • +4 (16 voturi)    
          Linisteste-te (Marţi, 3 septembrie 2019, 11:27)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui prec

          stai jos.
          Sa nu-ti plesneasca vreo vena la cap, de atata manie proletara
        • +2 (8 voturi)    
          hehe (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:03)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Da ce te mai zvarcolesti viermus!
      • +3 (19 voturi)    
        numai ca elena nu a fost sef de stat (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:19)

        suleiman [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Nu a fost niciodata incoronata ca regina a României, numai cu titlul onorific de "Regina Mama" care n-o califica ca șef de stat.
      • -1 (5 voturi)    
        Da, nu stiu in ce categorie intra. (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:48)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Aici expertii trebuie sa decida.
        • +2 (6 voturi)    
          decide seful statului (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:54)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          adica klauz.
          daca el a decis onoruri de stat, asta este.
          • +3 (3 voturi)    
            ooops (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:07)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            hastageii i'au luat si dreptul asta lui klauz.
            hai bre, omul e inca presedinte.
            aveti putzintica rabdare !
            borno e numai la incalzire.:-)
        • -1 (1 vot)    
          Gândește, că nu ești plantă. (Marţi, 3 septembrie 2019, 21:39)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Nu este chimie moleculară și nici fizică atomică.
    • +6 (12 voturi)    
      Vrei un raspuns dat de unul de-ai vostri? (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:27)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Pentru ca putem.
      Acum ai inteles!?
  • -19 (19 voturi)    
    nu m ar deranja sa avem (Marţi, 3 septembrie 2019, 9:03)

    Kosmos [utilizator]

    Dictatura regala.reinstaurata si pedeapsa cu moartea a maresalului Antonescu
    • +7 (15 voturi)    
      Rusii viseaza la instaurarea nazismului in (Marţi, 3 septembrie 2019, 9:27)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Romania, Ucraina, Tarile Baltice, etc, peste tot daca s-ar putea, ca asa s-ar simti ei mai valorosi in istorie ca "invingatori" ai nazismului si eventual le-ar da ocazia sa mai invinga o data ... adica de fapt sa mai ocupe o data Europa Centrala si de Est.

      Rusii sunt incremeniti in trecut. In general senilii si prostii sunt incremeneiti in trecut (mai ales) sau in ce se nimereste. A nu se intelege ca trag invataminte din trecut. Nicidecum. Daca ar trage invataminte, n-ar mai fi incremeniti.

      A studia, intelege cat mai bine si respecta istoria este una, iar a fi incremenit in trecut este cu totul altceva.
      • +1 (5 voturi)    
        ha ha (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:24)

        AES [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Ce legatura au rusii cu subiectul de fata?
        • +2 (4 voturi)    
          rusomanii (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:48)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui AES

          Rusomanie = boala de a visa numai rusi
        • -3 (3 voturi)    
          Ha ha, chiar! (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:48)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui AES

          Si cine sunt Rusii? N-am auzit.
        • -3 (5 voturi)    
          legea conexiunii universale (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:58)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui AES

          si'a datului cu parerea.
          e inca liber sa'ti dau cu parerea,
          pana la guvernarea plus.

          dupa care vei avea voie, dar vezi ce spui.
          am mai trecut prin asta in anii 50, ai veacului trecut.
    • 0 (4 voturi)    
      De ce spui "sa avem" ? (Marţi, 3 septembrie 2019, 11:29)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Ce treaba ai tu cu Romania ?
  • +2 (22 voturi)    
    Sa fie o ceremonie privata, nu funeralii nationale (Marţi, 3 septembrie 2019, 9:17)

    KTerinca [utilizator]

    .
    • -3 (9 voturi)    
      lasa kterinka (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:08)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      ca e lege si nici nu te'a intrebat nimeni.
      o sa aveti funeralii nationale si cu ilici kaghebescu, chiar si cu borno, daca iese la toamna.
      toti prezidentii, care, pe bune, n'au merite mai mari decat regina, vor beneficia de salve de tun.
      • 0 (4 voturi)    
        Nici pe tine nu te intreaba nimeni (Marţi, 3 septembrie 2019, 11:30)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Si tot postezi aiurea.
        Du-te si mai bea o vodca.
    • +7 (19 voturi)    
      Romania moderna este privata? (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:16)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Tu stii cui datoreaza tara asta existenta ei in forma actuala, denumita Romania, si nu impartita in Valahia, Moldova si Transilvania?
      Familei regale a Romaniei! Imediat dupa ce s-a facut unirea Valahiei cu Moldova, moment in care a aparut pentru prima data denumirea oficiala de Romania, sub Cuza, se punea problema dainuirii acestei uniri. Cel mai probabil dupa moartea de debarcare lui Cuza Romania trebuia sa se sparga inapoi in Valahia si Moldova, ca nu ar fi fost recunoscuta de vest. Si fara recunoasterea vestului, tot ce e in est e doar fum care se destrama.
      Atunci boierii din Romania (infinit mai destepti si mai dedicati tarii decat actualii ciorditori cu pretentii de politicieni) l-au adus pe Carol I din familia Hohenzollern si astfel Romania a ramas Romanie si dupa ce Cuza a plecat. Pe urma, prin regele Ferdinand si mai ales prin regina Maria (plus multi alti romani), s-a facut marea unire de la 1918. A trebuit sa vina regimul criminal comunist care a distrus cam tot din neamul romanesc: virtute, cinste, munca, adevar si familia regala.
      Iar tu latri acum ca ar trebuie sa fie funerarii private????? Stii de ce faci asta? Nu fiindca esti netremnic sau prost. Ci fiindca comunismul!
      • -2 (10 voturi)    
        Vai, da' ce frumos a mai fost atunci! (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:06)

        ww [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        Sa nu-l uitam, din cadrul mirific, nici pe Carol al II-lea, nici pe Missy, nici 1907, nici Grivita, nici 23 august 1944, nici taranii romani care traiau in bordeie sapate in pamant la inceput de sec XX si in care Maria Sa a tras cu tunurile, nici camarila regala, nici pe Lupeasca, nici evreii care detineau aproape in intregime industria, comertul, presa si profesiile liberale in Romania binecuvantatilor domni straini. Exact asa a fost si atunci, ca si acum: Romania "sclipea" si era laudata, dar pe la spate jecmanita pana la sange, vanduta si impartita intre stapanii lumii precum un tarc de vite.
        Asa ca lasati explicatiile reductionist-scolaresti, si amintiti-va vorba lui Murphy: "Problemele complicate au intotdeauna raspunsuri simple, pe intelesul tuturor, dar gresite."
        • 0 (4 voturi)    
          pt.cei care cosmetizeaza per.interbelica (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:57)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ww

          "Ceea ce domină în marea noastră mortalitate generală este proporţia enormă a mortalităţii infantile. In această privinţă ne găsim în faţa unui fenomen cu totul particular: suntem şi astăzi la cifra record de acum 50 ani, pe care n'o mai aflăm nicăieri în lume şi pe care n'am reuşit s'o modificăm cu aproape nimic. […] Cu mici variaţiuni anuale, avem şi astăzi o mortalitate infantilă de aproape 20%. Aceasta înseamnă că o cincime din copiii ce se nasc în fiecare an, mor înainte de a intra în al doilea an al vieţii. In cifre absolute aceasta reprezintă pentru totalul de aproximativ 600.000 copii ce se nasc pe an, 120.000 morţi".
          Dimitrie Gusti-Enciclopedia-Romaniei-1938-Vol-I Pg 511-512.
      • +1 (3 voturi)    
        In ce dialect se zice (Marţi, 3 septembrie 2019, 16:57)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        "netremnic", "funerarii"?! Regina Maria era orice mai putin romanca, vedeti Wikipedia!
    • -2 (10 voturi)    
      Ceremonie plătită de neamurile, urmașii individei. (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:20)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      De acord.
  • -2 (22 voturi)    
    asa-zisa casa regala (Marţi, 3 septembrie 2019, 9:38)

    dessik [utilizator]

    nu mai stie ce sa faca sa mai scrie si despre ei o stire. Poate ar fi timpul sa-si trimita pustimea la studii si munca, ca si toata lumea?
    • 0 (0 voturi)    
      Ei n-au "pustime", (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:51)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      aveau atunci, de mult, nu acum; atat le-ar mai lipsi, sa-i trimita la "munca", hah?! Sa-i inhate dragalasul bobor?!
    • 0 (0 voturi)    
      Ei n-au "pustime", (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:51)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      aveau atunci, de mult, nu acum; atat le-ar mai lipsi, sa-i trimita la "munca", hah?! Sa-i inhate dragalasul bobor?!
  • +4 (14 voturi)    
    E buna,tinem boborul in lacrimi la tv,in nov 2019 (Marţi, 3 septembrie 2019, 9:44)

    Plagarus [utilizator]

    Televiziunile ne vor bombarda cu lacrimi si pagini de istorie,RO poate sa doarma linistita ca psdeii "vegheaza"pt. noi tontii.
    • -2 (2 voturi)    
      plagarus (Marţi, 3 septembrie 2019, 21:04)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      domnule plagarus , matale nu esti anti-pesedist ! pur si simplu esti dusman intern al romaniei indiferent de partide !! da, sunt multi. foarte multi care formează aceasta tagmă anti -românească . măștile sunt diferite, obreazul e același !
  • -11 (15 voturi)    
    Vai, fix in an de Centenar! (Marţi, 3 septembrie 2019, 9:51)

    ww [utilizator]

    Ce chestie, dom'le! Parca vad ca FSN-ul va face tot posibilul sa le "aminteasca" romanilor ce bine le-a fost stramosilor sub luminatii domni nemti, doar si-o mai instala o data candidatul la Cotroceni.
  • -2 (8 voturi)    
    . (Marţi, 3 septembrie 2019, 9:53)

    tirolez [utilizator]

    Dar ea ar fi dorit asa ceva? Margaretei si lui Radu le-ar conveni sa le plimbe Nicolae oasele dupa cum are el chef?
    • +4 (12 voturi)    
      uneori din cauza ca nu stim multe lucruri (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:37)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Este bina sa ne punem intrebari.

      raspunsul la intrebarea Dvs. este DA.
      Regina Mama Elena ar fi dorit sa fie aproape mereu de fiul ei iubit, de care a avut enorm de multa grija si dragoste.

      Custodele Coroanei Regale nu se grabeste in luarea unor decizii.

      Regina Mama Elena a iubit Romania si romanii dar din pacate sunt putine lucruri cunoscute in RO si iata ca acum este un bun prilej pentru a descoperi si invata lucruri noi.
      • 0 (2 voturi)    
        Fantezii, (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:36)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        nici macar "wishful thinking"... Decizia e un moft, apa la moara pesedeului etc...
    • +4 (6 voturi)    
      dar sa moara la Lausanne? (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:37)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Dar sa moara la Lausanne o fi vrut? In 1982 ...? In plus, mutatul oaselor se poarta in Romania. La 7 ani sunt scoase din groapa si mutate intr-un sac ...
      • 0 (2 voturi)    
        Evident ca da, (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:27)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        Elvetia era perfecta! Nu in Romania, niciodata! Precis ca n-o muncea dorul de "tarisoara"...
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:41)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

          Eu nu cred ca a avut de ales. Chiar daca ar fi vrut n-ar fi putut sa se intoarca...
    • 0 (2 voturi)    
      Desigur ca nu i-ar fi convenit, (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:40)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      reinhumarea, cu tot fastul, e inca o farsa !
  • -3 (5 voturi)    
    Si sa nu uit sa-i optic pe aia care-mi poarta (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:06)

    Habermas [utilizator]

    sambetele (de tantalai ce sunt probabil*)

    *Rationament: De fapt din plictiseala caci plictiseala este sursa tuturor relelor si plictiseala este cauzata de lipsa imaginatiei. Iar ... hm hm, adevaratul semn al inteligentei este imaginatia - zise Albert Eistein, si eu il cred :)

    Asa, deci eu sunt ok ca membrii Casei Regale a Romaniei sa fie inmormantati la Curtea de Arges. Pentru ca Curtea de Arges este cu totul altceva decat Bucuresti. A fost capitala Munteniei la inceput (pe vremea cand Muntenia era numai Nordul montan al Munteniei iar sudul munteniei era inca locuit de cumani si tatari (stramosii lui Dragnea), si apoi desemnat oras regal in 1886 de catre Carol I, care a desemnat si Catedrala Manastirii Curtea de Arges drept Necropola Regala.

    ... evident pentru ca era fosta capitala si era si aproape de Bucuresti - unde domneau inca cumanii si tatarii si alti iranieni si turcoizi turciti intre timp si care au creat mediul in care a trebuit sa functioneze Carol I - doar nu era sa faca la Suceava.
    • -1 (3 voturi)    
      De ce nu recunoasteti ca (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:31)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      poporul asta nu e cel potrivit pentru vreo titulatura regala, nobiliara etc. ?! Cu niscai "voievozi", poate da, hm!...
      • -2 (2 voturi)    
        Nu exista "popor potrivit" ... (Marţi, 3 septembrie 2019, 18:34)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Exista forme ale culturii si organizarii sociale care au propria ei dinamica in timp si spatiu in functie de multi factori inclusiv geografici-naturali si istorici, tehnologici sau pur intamplatori (sau drift cultural) - asa cum de exemplu popoarele de pe malul oceanului au evoluat ca popoare exploratoare, iar cele din interiorul continentelor nu.

        Ce spui tu este o prostie.
        • 0 (0 voturi)    
          Poporul se numeste si... (Miercuri, 4 septembrie 2019, 19:44)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          "prostimea", din limba Slavona, perfect etnica in Moldo-Valahia.
          Romanii sunt, in ultimii 50-60 de ani, un popor nou, Republica fiindu-le natural adecvata.
  • -1 (15 voturi)    
    de fapt (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:22)

    Toni_Romania [utilizator]

    Romania salveaza Monarhia.
  • -1 (13 voturi)    
    votati plus, votati borno ! (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:22)

    nash pandelica [utilizator]

    caci, daca ies ei, adio slobozenia la gura !

    cred ca va fi prima lege a presupusului viitor guvern plus, interzicerea dreptului la opinie si exprimare. interzicearea onegeurilor care critica guvernarea, presedintele, partidul de guvernamant. ba, unul facea apel la antonescu. dece nu si la dej si ceausescu ? ca tot s'a autonimit asa unul din fruntasii hastagului r.

    asa reiese di toate comentariile de mai sus, ale postacilor hastagisti.
    • +2 (6 voturi)    
      ? (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:59)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Ce ai fumat, bre? Ca vreu si io!
  • 0 (4 voturi)    
    Funeralii nationale (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:21)

    feroviarul123 [utilizator]

    Bai ce teapa, eu credeam ca a murit iliescu și ca-i facem lui funeralii naționale. Sunt curios daca-l condamna și moare la închisoare ( deși nu cred ) îl pune pe tun în zeghe sau cum?
  • +2 (2 voturi)    
    Werner si Dancila si Propaganda electorala (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:05)

    Harald Hardrada [utilizator]

    ,,Regina Elena" nu a fost niciodata incoronata regina, asa cum s-a intamplat cu predecesoarele sale: Elisabeta a României, pseudonim literar Carmen Sylva (din latina. „cântecul pădurii”) si Maria a României.
    Werner si Dancila sunt in campanie electorala si profita de acest eveniment privat al familiei pentru a-l transforma intr-unul national cu scopul evident al smulgerii de voturi de la alegatorii ,,regalisti", cat mai sunt ei. Oare, vor prosti ei pe toti romanii?

    In fine, chiar astazi, coincidenta sau nu, Castelul Bran (Dracula), donat de municipiul Brasov, reginei Maria a Romaniei, si ajuns in proprietatea mostenitorilor sai, a fost vandut de mostenitori rusilor, si nu oricui ci propagandistul rus Vladimir Soloviov!
    https://www.realitatea.net/castelul-bran-cumparat-de-ru-i_2217205.html
  • 0 (8 voturi)    
    Not welcomed, actually! (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:23)

    Namaste [utilizator]

    Regina Hellen von Hohenzollern nu era romanca, decizia este o disgratioasa "favoare" catre un popor total strain!
  • 0 (4 voturi)    
    Nu am nimic cu regina sau cu monarhia (Marţi, 3 septembrie 2019, 18:29)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar poate ar trebui lăsată să se odihnească într-o țară civilizată precum Elveția.

    În orice caz, după moartea Regelui Mihai, este absolut necesar să spunem clar și răspicat că România este republică și nu va accepta să întrețină paraziți precum cetățenii Margareta și Duda. Totodată, castelele Bran, Peleș și Pelișor trebuie să fie expropriate și înapoiate Republicii România.
  • +5 (5 voturi)    
    Balcescule, Ramai la Palermo !! (Marţi, 3 septembrie 2019, 19:08)

    haicasepoate [utilizator]

    ca in tara e jale !!!