Anchetă în Ialomița: Unui bărbat care a sunat la 112 i s-ar fi răspuns „Închide domnule, că ții linia ocupată” / Apelantul sesiza un șofer beat, implicat ulterior într-un accident cu un mort și doi răniți

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 2 septembrie 2019, 14:31 Actualitate | Esenţial


112
Foto: Wikimedia Commons
Poliţiştii din județul Ialomița au început o anchetă după ce un dispecer a preluat apelul unui bărbat din comuna Reviga și i-ar fi spus „Închide domnule, că ții linia ocupată!”. Apelantul sesiza un șofer beat, implicat ulterior într-un accident cu un mort și doi răniți, transmite Mediafax.

Poliţiştii de la Biroul de Control Intern din cadrul Inspectoratului de Poliţie Ialomița au început o anchetă, după ce un dispecer ar fi ignorat solicitarea unui bărbat din comuna Reviga, care a anunțat vineri că un șofer din localitate pune în pericol viaţa participanţilor la trafic.

Sâmbătă dimineața, tânărul reclamat ar fi provocat un grav accident rutier, soldat cu trei victime.

„Accidentul putea fi evitat, dacă dispecerul de la 112 ar fi luat în considerare apelul făcut ieri, la ora 13.40, de către cumnatul meu, din Reviga, semnalând că un tânăr Marian, din localitate, deranjează liniștea publică, conducând autoturismul cu viteză foarte mare, cu muzica dată la maxim, sub influența alcoolului. Răspunsul a fost <închide domnule, că ții linia ocupată!!!>...acest tânăr e parte a accidentului... Consecința: trei victime”, a scris o femeie, pe Facebook.

Poliţiştii de la Control Intern vor decide, la finalul verificărilor, dacă dispecerul a acţionat conform regulamentului şi vor stabili dacă se impun sancţiuni împotriva acestuia. Aceștia vor verifica dacă tânărul reclamat este cel care a provocat accidentul produs între două autoturisme, soldat cu trei victime cu vârste cuprinse între 17 şi 21 de ani. Evenimentul a avut loc sâmbătă între localităţile Cocora şi Reviga. Un adolescent de 17 ani, pasager în unul dintre autoturisme a fost transportat cu un elicopter la un spital din Capitală, unde a decedat.

„În referire la aspectele apărute în spațiul public, cu privire la modul de gestionare a unui apel 112 de către polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, conducerea instituției a dispus efectuarea de verificări, urmând ca, la finalizarea acestora, să se ia măsuri în consecință. Verificările sunt realizate de ofițeri din cadrul Biroului de Control Intern din cadrul IPJ Ialomița”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Ialomița, Ludmila Dascălu.

Acuzațiile nu se opresc aici. Femeia care a postat mesajul pe Facebook susține că la Poliția din Reviga ușa este încuiată permanent, acesta fiind și motivul pentru care cumnatul ei a sunat la 112: „Din civism, cumnatul meu a acționat în vederea prevenției...eu am sesizat în spațiul public...acum instituțiile în drept, prin autosesizare, trebuie să cerceteze, analizeze și să ia măsurile ce se impun pentru cel de la 112 care a fost de serviciu...cât și pentru alții care, în timp, prin inacțiune/nerespectarea atribuțiilor de serviciu au contribuit la acest tragic accident”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5604 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Ancheta se va termina peste 7 luni. (Luni, 2 septembrie 2019, 14:41)

    Marionette [utilizator]

    Cu concluzia ca cel ce a telefonat va fi amendat. Totul in tacere.
  • +6 (12 voturi)    
    ... (Luni, 2 septembrie 2019, 14:42)

    tirolez [utilizator]

    Da' ce-s asa tafnosi la 112? A fost un caz pe vremea cand stateam in camin cand un tanar sustinea ca a luat un tub de nu stiu ce pastile pe motiv ca l-a parasit iubita. Din fericire pentru el era doar beat mort pentru ca de la 112 li s-a spus colegilor ca n-au cum sa intervina daca el nu e de acord sa mearga la spital (refuzase sa-l duca cineva). Cum, domle' il lasati sa moara? Imi pare rau, asta e situatia, ambulanta nu poate duce pe nimeni cu forta la spital. Cred ca si un robot are mai multa empatie. Si acum ma intreb, chiar nu poate ambulanta sa intervina? La cei care se arunca de pe cladiri nu intervine?
    Nu zic sa fi sunat inapoi sa vada care mai e situatia, dar zero sfaturi pentru ceilalti baieti, total depasiti de situatie si panicati.
    • -19 (19 voturi)    
      stai asa... (Luni, 2 septembrie 2019, 15:21)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ... adica unu' care ia un borcan de pastile si nu vrea sa mai traiasca, merita sa fie salvat?
      • +10 (12 voturi)    
        Oricine merita sa fie salvat (Luni, 2 septembrie 2019, 15:30)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        Daca esti om! Dar daca esti animal, atunci iarasi evident ca nu-ti pasa.
      • +9 (11 voturi)    
        ce intrebare stupida este asta?... (Luni, 2 septembrie 2019, 15:43)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        desigur ca merita, oricine poate trece printr-o depresie severa si apoi sa-si revina. Ma inntreb daca copilul tau sau un alt mebru al familiei tale, cineva pe care il iubesti, ar suferi de o depresie atat de puternica, incat sa-si doreasca moartea, ai mai pune aceasta intrebare prosteasca?
    • +3 (5 voturi)    
      drepturile omului (Luni, 2 septembrie 2019, 16:51)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Un om aflat in stare de constienta nu poate fi dus la spital contra vointei lui. Asta pentru ca au existat situatii numeroase cu abuzuri ale politiei care au internat cu forta oameni - sau au fost situatii de rude care au internat cu forta pe cineva in varsta pentru a-i lua proprietatile...
  • -1 (9 voturi)    
    "C-asa-i in Romania". Referintele culturale! (Luni, 2 septembrie 2019, 14:44)

    Habermas [utilizator]

    Astea fac (construiesc) sau desfac (distrug) o tara.
    De unde vin referintele culturale in Romania de azi?

    B U C U R E S T I ...

    Cum merg lucrurile in Bucuresti asa vor merge si in Romania in veci si-n pururi - sau pana nu se schimba capitala.
    • +2 (4 voturi)    
      coRECT! (Luni, 2 septembrie 2019, 16:06)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Si de unde sunt toti neavenitii de la putere, in cea mai mare majoritate? Din TARA. Deci... fara tzarani parveniti material/intelectual. Merge, rumanule?
  • +8 (8 voturi)    
    Dosar de ucidere din culpa... (Luni, 2 septembrie 2019, 14:56)

    mcris [utilizator]

    ...pentru dispecer. Altfel nu ne mai facem bine.
  • -1 (7 voturi)    
    eh (Luni, 2 septembrie 2019, 15:00)

    nikita11 [utilizator]

    condoleante victimelor.
    Respect cumnatului pt civism. Acuma sa ne raportam si la realitate in legatura cu operatorii 112. Oamenii astia rezolva totusi sute sau chiar mai multe cazuri pe zi. Exista si o rata de esec din diferite motive(ca peste tot in lume), iar asta trebuie permanent monitorizata si imbunatatita unde este posibil. Cazul de fata, in realitate omenii zic ca postul de politie era inchis... nu vad cum ar fi ajuns careva in timp util in conditiile astea s-a intamplat nenorocirea. E clar ca mai trebuie filtrati odata operatorii ca mai sunt incompetenti si prost-crescuti. Apoi rezolvate si interfetele cu celelalte institutii operative si stabilite proceduri mai serioase. ATENTIE, mai serioase NU mai birocratice ca 'dacii si romanii' au tendinta sa le incurce. Si apoi structurile operative sa-si rezolve problemele interne. Asteptam in continuare sa vedem niste imbunatatiri acolo unde e stricat sistemul. Mai e un factor ingrijorator. Rata de crestere a utilizarii serviciului e pozitiva si chiar in crestere ceea ce inseamna ca inveriabil va trebui marit aparatul. Asta va costa mult. Am senzatia ca si abuzam foarte mult de serviciile astea... nu se poate ca la o populatie mai mica decat acum 30 de ani si cu un sistem de urgenta de 10 ori mai eficient, serviciul 112 sa aiba chiar atata treaba. Intelegeti la ce ma refer.
  • +4 (6 voturi)    
    Mai este un caz, tocmai am citit in Libertatea (Luni, 2 septembrie 2019, 15:59)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Ce este cu tara asta? Ce este cu dezumanizarea asta totala, completa? Nu mai exista chiar niciun dram de empatie fata de semenii nostri?

    Daca cautati in Libertatea, este acum cazul din Salaj, unde o femeie cu copil in brate (copil de cateva luni) este batuta crunt de un sofer de maxi taxi. Femeia suna disperata la 112 dupa ajutor. Operatoarea are o atitudine mult sub nivelul uman. Meseria ei trebuia sa fie calau intr-un lagar de concentrare. Absolut o nepasare si dispret total, vina victimei fiind ca e tiganca. Nu poti sa asculti inregistrarea respectiva si sa nu iti vina sa dai cu pumnii in pereti, cand auzi atitudinea absolut socanta a operatoarei. Victima te suna pentru ajutor si tu incepi sa o jignesti si sa o certi. Asa ceva n-am mai vazut si auzit.

    Acum, cu articolul de fata, din nou sunt in prim plan operatorii 112. Nu este o coincidenta, acolo trebuie facuta neaparat o restructurare de personal, incepand de la management pana la femeia de servici. Managementul trebuie si acesta tras la raspundere, pentru ca nu exista ca un astfel de comportament sa fie singular, nu exista. In companiile care se ocupa cu serviciu clienti, cunoscute ca "Call center", managerii de echipe au in atributii sa asculte prin sondaj discutiile operatorilor cu clientii, tocmai ca sa nu se ajunga la astfel de comportamente. Sunt curios daca lucrul asta se intampla si in dispeceratele 112. La modul cum apar pe banda rulanta dezvaluirile, ma tem ca nu existe astfel de bune practici pentru imbunatatirea calitatii serviciilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu mai sunaţi la 112. (Luni, 2 septembrie 2019, 16:43)

    asavreau [utilizator]

    Iese Arafat din când în când şi doar atunci puteţi spune ce probleme aveţi.Dacă o mai fi Arafat şef,că nu i sigur.În ultimul timp suni la 112 şi răspunde ba poliţia,ba STS.Sa dereglat de tot sistemul.