VIDEO USR-PLUS cere din nou semnarea unui acord politic pentru alegeri anticipate imediat după prezidențiale. Barna: Singura soluție pentru a scoate țara din criză

de MH     HotNews.ro
Luni, 2 septembrie 2019, 10:45 Actualitate | Esenţial


Dan Barna si Dacian Ciolos in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
România are nevoie de un guvern care să organizeze cât mai repede alegerile anticipate, a declarat, luni, liderul USR, Dan Barna. El a spus că își asumă să ceară actualului parlament un acord politic, cu implicarea președintelui Klaus Iohannis și a partidelor de opoziție, pentru organizarea anticipatelor imediat după alegerile prezidențiale.



Dan Barna a făcut aceste declarații într-o conferință de presă susținută alături de liderul Plus, Dacian Cioloș.

"Alianța USR-Plus este decisă, va intra la guvernare și poate intra la guvernare în orice moment, doar în condițiile unei majorități care să susțină reformele de care România are nevoie. Astăzi, și nu peste 5 ani, România are nevoie disperată de reforme structurale majore. (..) Aceste reforme pot fi realizate de alianța USR-Plus cu o susținere parlamentară consistentă și reală, care nu se poate realiza decât prin alegeri anticipate (...) Oamenii ne spun că își doresc schimbare, oamenii ne cer nu să le mai tot promitem, ci să face lucruri. Oamenii ne-au spus – nu puteți să faceți nimic cu parlamentarii de acum care l-au susținut pe Dragnea. România are nevoie de un guvern de tranziție, care să organizeze cât mai repede alegerile anticipate", a declarat Dan Barna.

El a spus că alegerile anticipate ar putea avea loc imediat după prezidențialele din noiembrie.

"Mandatul primit de PSD în 2016 a fost irosit, batjocorit, oamenii au primit agenda pe justiție a liderilor PSD. (...) Guvernul Dăncilă nu mai are majoritate în Parlament. În orice democrație, când nu mai ai majoritate te retragi, încerci să construiești o altă majoritate sau lași pe alții. Doamna Dăncilă trebuie să-și depună demisia și să lase o altă majoritate să formeze Guvernul", a declarat Barna, care a spus că soluția, în prima etapă, este o moțiune de cenzură care să fie susținută de cât mai mulți.

Dan Barna a afirmat că soluția în care crede USR-PLUS o reprezintă alegerile anticipate imediat după prezidențiale.

"Eu îmi asum acest obiectiv, acela de a cere actualului parlament un acord politic în care trebuie să se implice și președintele Iohannis, și partidele de opoziție, pentru a agrea realizarea anticipatelor, singurele care ne scote din criza care se conturează. Guvernul Dăncilă nu mai are nicio legitimitate", a adăugat Dan Barna.

La rândul lui, Dacian Cioloș a spus că "nu există altă variantă coerentă".

"Legat de criza politică în care ne aflăm, o primă constatare este că Guvernul PSD nu mai are majoritate în Parlament. În orice țară normală, în orice țară democratică, atunci când nu mai ai majoritate, te retragi și îi lași pe alții să construiască o altă majoritate. (...) Dacă chiar cred atât de mult în principiul majorității într-o democrație, atunci doamna Dăncilă nu mai trebuia să aștepte să îi spună președintele sau opoziția, trebuia să își depună demisia și să lase o altă majoritate să formeze guvernul. Dacă doamna Dăncilă nu pricepe cum funcționează democrația, atunci este o moțiune de cenzură care sperăm să fie susținută cât mai larg de toți cei care se declară împotriva modului în care guvernează PSD", a declarat Dacian Cioloș.

El a spus că Alianța USR-Plus este gata să își asume guvernarea, dar având o majoritate parlamentară clară.

"Noi, Alianța USR-Plus, suntem gata să ne asumăm guvernarea, să ne asumăm mandatul pe care noi am interpretat că l-am primit și pe 26 mai, când românii au spus că nu mai cred în această majoritate (...) Suntem gata să intrăm la guvernare, avem oameni, suntem în proces de elaborare a programului de guvernare, dar pentru a aplica acest program de guvernare, e nevoie de o majoritate clară în Parlament. Am trăit experiența în 2016 de a guverna tot pentru binele României (...), ne-am sumat atunci guvernarea si am realizat că fără o majoritate clară în Parlament în ani electorali se întâmplă lucruri împotriva intereselor României (...) Nu poti să faci reforme fundamentale fără o majoritate coerentă în Parlament. De aceea, credem că soluția este să ne gandim la o majoritate parlamentară”, a spus Dacian Cioloș, în aceeași conferință de presă.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2915 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    In Sfârșit ceva Constructiv (Luni, 2 septembrie 2019, 10:55)

    un domn [utilizator]

    Îmi pierdusem speranța ...
    • -4 (14 voturi)    
      Dar nu vrea sa faca nimeni pasul 1.... (Luni, 2 septembrie 2019, 11:15)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dar nu vrea sa faca nimeni pasul 1....

      Nimeni nu doreste sa faca ceea ce trebuie - motiune de cenzura. Asta-i pasul 1.

      Apoi, pasul 2.
      Daca - din greseala - URSS+PNL vor face motiune de cenzura (putin probabil), vor avea grija "sa nu aiba majoritatea in Parlament". Eventual vor vota mai putini chiar decat cei ce au semnat motiunea, sa nu aiba surprize (poate il apuca dileala pe vreun pesedoi).

      (La toata afacerea asta, pesedoii vor deconta - asta-i frumusetea jocului, si la alegerile de la anul vor castiga URSS+PNL. Urmeaza 4 ani de guvernare inteleapta URSS+PNL in care sper sa intoarca tot ce a facut PSD. Tot, dar absolut tot. E clar: poporul a decis ca ceea ce au facut pesedoii nu e bine, deci URSS+PNL trebuie sa rastoarne tot. Eu imi iau floricele (pe aici le zice popcorn) si Stela Artois).
      • +7 (11 voturi)    
        asta i scenarita lu Phonta (Luni, 2 septembrie 2019, 11:34)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        mai ales finalul cu pop corn

        auzi

        atat a inteles Phonta din drumurile la Bruxelles ?

        Stela Artois ?

        avem beri romanesti MULT mai bune !
        • -5 (11 voturi)    
          Nu stiu ce a inteles Ponta (Luni, 2 septembrie 2019, 11:46)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Nu stiu ce a inteles Ponta...pricep ca de acum e de-al vostru, din opozitie...deci cred ca le stii mai bine.

          Dar nu ai raspuns la nicio afirmatie din cele de mai sus, semn ca sunt foarte plauzibile ... ca sunt sau nu sunt ale lui Ponta. Oricine face un calendar rational, plecand de la "acordul lui Barna" de dupa decembrie 2018, realizeaza ca "alegerile anticipate" vor avea loc la termen.

          Pe de alta parte, iti dau dreptate: personal, prefer anumite beri romanesti fata de Stela Artois. Da' pe aici nu se gasesc, asa ca raman la Stela Artois.
          • +2 (6 voturi)    
            ceea ce ai scris este retorica (Luni, 2 septembrie 2019, 12:05)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            lui Dottore, semn ca Raitaru TV este 7/24 in preferinta ta; legat de ceea ce TU crezi ca usere ar face sau NU, ei bine alt drum NU exista, iar ei daca se abat de la Drum NU mai pupa voturi !

            de ce s ar sinucide ? doar pentru a te racori tu intre doua beri ? nu vei avea ocazia...
    • -7 (15 voturi)    
      criza din capul USR-ului (Luni, 2 septembrie 2019, 12:37)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      crestere economica este
      salarii/pensii au crescut
      fonduri europene se atrag
      tara se incadreaza bine in indicatorii economici, perspectivele sunt stabile

      sa aleg USR sa ce? taiem salarii? proiecte demagogice, fara surse de finantare...doar ham ham progresist?

      relax......

      cand ti-e bine, continui ce ai. Cand ti-e rau, atunci schimbi

      A schimba de dragul schimbarii e o prostie, poti ajunge mult mai rau!
      • -2 (6 voturi)    
        la fonduri UE (Luni, 2 septembrie 2019, 12:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        mai bine o lasi balta, eu prin anumite circumstante am scris N petitii in legatura cu niste Ghiduri si la MDRAP..doarme lumea, asa ca lasa o usor cu fondurile UE !
      • +1 (7 voturi)    
        Recunoaste (Luni, 2 septembrie 2019, 12:48)

        omezu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Esti bugetar sau pensionar special?
        • -3 (7 voturi)    
          ambele (Luni, 2 septembrie 2019, 13:05)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui omezu

          dar ca mentalitate !
  • -3 (15 voturi)    
    rrromanul are ambatz, o tine langa pe a lui (Luni, 2 septembrie 2019, 11:01)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Oameni noi cu exact aceleasi tare: orgolii si ifose.
    USR, astiaa sunt oamenii care te reprezinta ?
    Astea sunt solutiile, asta e to ce poti ?
    • +3 (9 voturi)    
      Nu e vorba de orgolii, ci de "legal" si "legitim" (Luni, 2 septembrie 2019, 12:37)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Democratia nu se pune in aplicare in functie de sondaje sau manifestatii, altfel ar fi anarhie permanenta.

      Imediat ce un partidul la guvernare ar scadea in sondaje, Opozitia l-ar declara "ilegitim" si ar vrea anticipate.

      Uitati-va la democratii care se vor exemplare si care ne tot dau lectii, gen UK sau Franta.

      In UK, premierul si regina au decis sa suspende Parlamentul ca sa evite anticipate si chiar sa blocheze un eventual vot "de neincredere" in privinta Brexit-ului.

      In Franta, presedintele Macron e detestat ultramajoritar de populatie (ar insemna "ilegitim" in interpretarea unora de la noi), cu sondaje intre 20-30% si a avut parte si de un foarte violenta revolta de strada. Nici o demisie, nici un fel de anticipate, indiferent ce a cerut Opozitia.

      Acordul cerut de USR-PLUS e foarte improbabil de obtinut, poate de aia e si cerut, ca progresistii sa se poata declara nevinovati in privinta lipsei de apetit pt guvernare.

      Doar PNL-ul ar mai avea interes pt anticipate, ar castiga mandate in plus (ar urca de la 20% spre 30%).
      Eventual si ProRomania (desi dl Ponta cred ca prefera racolarea directa a parlamentarilor PSD).

      In rest, nici un partid nu e pregatit pt asa ceva, unele chiar risca sa nu treaca pragul (PMP, UDMR, ALDE daca merge singur).

      Iar PSD-ul ar pierde cel putin 50% din mandate, catastrofal, sub nici o forma nu ar accepta.

      Apelurile la demisie sunt normale pentru Opozitie, dar cu cat sunt mai des facute cu atat devin mai irelevante si banalizate, fara efect mediatic sau in electorat.

      Sefia bicefala a aliantei progresiste USR-PLUS a avut nevoie de ceva timp si mai multe declaratii contradictorii pana sa se puna de acord asupra a ceea ce ar vrea sau ar declara public asupra "intrarii la guvernare", semn ca exista inclusiv in intern semne de intrebare cu privire la mijloace si oportunitate.

      Opozitia sa adune semnaturi si sa depuna "motiune de cenzura", e un exercitiu parlamentar democratic.
  • -7 (19 voturi)    
    Hooooo baieti unde va este graba. (Luni, 2 septembrie 2019, 11:02)

    Lok [utilizator]

    Vreti sa invalidati ultimul vot? Nici mie nu imi convine dar a fost democratic si corect asa ca stam si inghtim adanc.
    • +4 (10 voturi)    
      votul ultim bine spus ! (Luni, 2 septembrie 2019, 11:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      a fost pentru Dragnea ! NU pentru Romania !
      • -3 (9 voturi)    
        Irelevant. (Luni, 2 septembrie 2019, 13:49)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Democratia a vorbit. Procentele sunt in parlament. Din nou, nu imi place rezultatul, dar il respect in totalitate.
        • -1 (5 voturi)    
          rezultatul alegerilor din 2016 (Luni, 2 septembrie 2019, 15:12)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          a Privit DOAR o persoana : Liviu Nicoale Dragnea

          NICI Spitale Metropolitane
          NICI Autostrazi NOI ( nu cele incepute in trecut )
          NICI WCuri civilizate la scoli pentru a preveni innecul copiilor in kkt
          NICI agricultura promovata in UE (acreditarea unor produse authentic romanesti NU inseamna deschiderea agriculturii ..de ex in UK )
          NICI echilibru in tre Bugetari si Privati..doar CONFLICTE

          #NIMIC a realizat P$D din 2016
          • -1 (1 vot)    
            Inteleg ca faci campanie. (Marţi, 3 septembrie 2019, 10:48)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Dar poti nega votul din 2016? A fost foarte corect.
            • 0 (0 voturi)    
              ce a fost in 2016 (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:49)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              vrei sa spui ca NU a fost si Nitzica Frauda ? de accord absenteismul, insa..pe fondul absenteismului nu cumva a fost loc si de frauda ?
              • 0 (0 voturi)    
                Noroc ca ai reusit sa o cuantifici. (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:05)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                Nitzica e foarte probabil sa fi fost. Tot nu schimba nimic.
  • -8 (18 voturi)    
    da! (Luni, 2 septembrie 2019, 11:10)

    cucuveauamov [utilizator]

    si la alegeri sa li se perimita sa voteze doar simpatizantilor USR!
    • -2 (12 voturi)    
      din ianuarie 2017 am intalnit in Piata Victoriei (Luni, 2 septembrie 2019, 11:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Multi, Foarte Multi Votanti P$D care si au facut mea culpa ! au inteles ca au fost pacaliti de Liv Jong Un pentru a scapa de Pushkarie !
    • +3 (9 voturi)    
      Ciuciuvico, v-a cam intrat morcovul? (Luni, 2 septembrie 2019, 12:41)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Fiindcă voi, electoratul Mocirla 3 P$D-ALDE-PRO, nu mai sunteți proști și mulți ci doar proști și muuult mai puțini
  • -2 (10 voturi)    
    Mda, noii politruci (Luni, 2 septembrie 2019, 12:15)

    KTerinca [utilizator]

    Ne-am lamurit repede ce e cu voi.
    • -2 (10 voturi)    
      O completare ... (Luni, 2 septembrie 2019, 12:42)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      ... noii politruci ai Bruxelles-ului.
      USR+PLUS este echivalentul politic al ofertei de "fashion" facuta romanilor de investitorii occidentali prin mall-uri. Haine cu croieli si culori de carnaval, pantofi de bufon, clopotei de agatat peste tot, un penibil desavarsit, moda de balamuc. Hainele si pantofii nu reusesc sa te convinga dar ii cumperi pentru ca nu prea mai ai de ales, dar trebuie sa porti ceva ("asta parca nu e asa urat ca si celalalt"="orice numai sa nu fie psd")
      Intelegem noi oare asta, ca nici in politica nu mai avem de ales deoarece "oferta", indiferent de ambalaj, apartine exclusiv stapanilor?
  • -5 (9 voturi)    
    Barna și Cioloș se grăbesc, (Luni, 2 septembrie 2019, 12:34)

    Con_stan_tin [utilizator]

    criza acum începe. Schimbarea statului devine posibilă abia la apogeul crizei.
  • -3 (11 voturi)    
    Acord politic ... (Luni, 2 septembrie 2019, 12:36)

    Gigi Kent [utilizator]

    Primul pas e sa plece guvernul actual. Prin demisie nu cred ca se poate iar a doua modalitate e prin motiune de cenzura. Al doilea pas e sa faca Iohannis doua propuneri de prim ministru care sa nu treaca de Parlament. Desi nu cred ca e posibil.

    Astia de la USR-PLUS imi amintesc de golanul de Basescu care, dupa alegerile din 2004, dupa ce a recurs la "solutia imorala" PUR voia neaparat sa mai faca o data alegeri ca nu avea el cati parlamentari isi dorea.

    Solutia trebuie sa vina de la actualul Parlament care e in drepturi pana in 2020 si din care, ce sa vezi, PLUS nici macar nu face parte.

    Din 2020 e alta mancare de peste ...
  • +2 (6 voturi)    
    Pre acord pt.anticipate (Luni, 2 septembrie 2019, 12:53)

    Bradisor [utilizator]

    Trebuie incercat mai sunt si parlamentari care se gandesc si la tara
  • +2 (2 voturi)    
    Frectie (Luni, 2 septembrie 2019, 13:00)

    eyewitness [utilizator]

    Generatie aspiratie interdictie demonstratie revolutie figuratie remanatie aberatie informatie deformatie opozitie conspiratie institutie separatie prostitutie decoratie declaratie teroratie legislatie lamentatie retributie imitatie satisfactie ocupatie populatie consignatie saturatie emigratie circulatie constitutie ratie compensatie alocatie subnutritie implicatie explicatie complicatie educatie malformatie restrictie militie protectie politie pretentie corectie atentie detentie productie reductie constructie obstructie seductie deductie vocatie hotie democratie intentie tecnocratie directie birocratie infectie bogatie frectie.
    • +2 (2 voturi)    
      parodie Valeriu Sterian (Luni, 2 septembrie 2019, 13:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui eyewitness

      crezi ca mai sunt multi care pricep ?
  • -2 (8 voturi)    
    barna (Luni, 2 septembrie 2019, 13:41)

    Gheorghe_Dan [utilizator]

    nu e in pozitia sa organizeze el fortele anti-PSD (ca de opozitie nu poate fi vorba), e partidul de pe locul 2 sau 3..
    PNL e partidul sub umbrela caruia se poate face o alianta, pentru ca are legitimitatea votului.
    Dar talibanii din USR ii batjocuresc pe cei din PNL cu diverse invective, asa incat nu vad cum ar putea face casa buna... Ferasca Sfantul sa ajunga nazistii astia la putere.