Budăi spune că se discută renunțarea la cupoanele de pensie: Cu siguranță le vom elimina în timp​

de A.Z.     HotNews.ro
Duminică, 1 septembrie 2019, 21:46 Actualitate | Esenţial


Marius Budai
Foto: Hotnews
Ministrul Muncii, Marius Budăi, a declarat că există, în cadrul instituției pe care o conduce, o discuție care vizează eliminarea cupoanelor de pensie, însă măsura va fi adoptată treptat, după ce va fi pus la punct sistemul informatic și după ce va fi găsită o soluție pentru a elimina birocrația, scrie Medifax.

„Este o discuție în sensul acesta, dar trebuie să mai dureze un pic, până integrăm acel sistem informatic și până debirocratizăm un pic să nu cerem la fiecare chestiune pensionarului cuponul”, a declarat ministrul Muncii, la Antena3.

Potrivit lui Marius Budăi, „cu siguranță vom ajunge să eliminăm aceste cupoane în timp”, însă trebuie avuți în vedere toți pensionarii.

„Încă sunt oameni în vârstă, de la țară, care vor acest cupon”, a explicat ministrul.​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2738 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    buda-i aici! (Duminică, 1 septembrie 2019, 22:01)

    Antenistontel [utilizator]

    pute-a prostie!
  • +4 (4 voturi)    
    Uite aici solutie (Duminică, 1 septembrie 2019, 22:01)

    Intermezzo [utilizator]

    Pensionarii, cu timpul, se mai alfabetizeaza si ei digital. Cei alfabetizati sa-si poata download-a talonul ( cuponul ) de pe contul lor, deschis in portalul Casei Nationale de Pensii. In format jpg, de pilda. Odata descarcat poate fi retrimis ( shared ) sau aratat cui il cere. Dar cea mai concludenta dovada ar trebui sa fie decizia de pensionare, nu talonul.
    • +1 (3 voturi)    
      "In format jpg, de pilda." (Duminică, 1 septembrie 2019, 22:41)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      As corecta cu .png pentru alpha channel.

      Prietenii stiu de ce...
      • +3 (3 voturi)    
        Nu-i nevoie de .png (Duminică, 1 septembrie 2019, 23:20)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Fiindca cine are nevoie de el stie si cum sa si-l produca dintr-un .jpg.
    • +2 (2 voturi)    
      decizia, nu! (Luni, 2 septembrie 2019, 0:36)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Da, sa se poata deascarca de pe cont talonul, in format jog sau mai bine PDF; precum facturile!

      Deciza de pensionare nu este utilia, totdeauna ti se cere sa prezinti "ultimul talon de pensie", nu decizia de acum 5 sau 10 ani!
      • +2 (2 voturi)    
        Decizia poate fi oricit de veche (Luni, 2 septembrie 2019, 5:43)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Fiindca ea dovedeste calitatea de pensionar care, odata cu aparitia deciziei devine ireversibila. Talonul dovedeste doar marimea ultimei pensii incasate dar recunosc ca nu mi-e clar in ce masura o pensie prea mare te exclude de la accesarea anumitor privilegii.
        • +1 (1 vot)    
          In principiu (Vineri, 6 septembrie 2019, 23:11)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

          In principiu asa este, "dovedeste calitatea de pensionar care, odata cu aparitia deciziei devine ireversibila"dar stou bine ca parintilor li se cerea totdeauna sa prezinte CEL MAI RECENT taon de pensie!
          Nu am intrebat niciodata "de ce? dispare calitatea de pensionar?" pentru ca adminsitratia publica nu are nicio legatura cu logica ...
  • +8 (8 voturi)    
    feneantii lui peste pesede (Duminică, 1 septembrie 2019, 22:08)

    U_swamp [utilizator]

    Pai, da, bre, Budai, nu numai oamenilor de la tara li se cere talonul de pensie cind trebuie sa isi dovedeasca calitatea de pensionar pentru anumite facilitati. Sa-ti spun numai doua, nataraule: in tren la validarea biletelor de calatorie cu pret redus, la calatoriile gratuite cu RATB sau alte societati de transport urban local. Ne vom imprima digital taloanele pe dosul palmei? Ne implantati un cip in popou?
    Solutia ar fi sa ne dati un card de pensionar din sistemul public, numai ca voi nu sinteti in stare nici sa emiteti carduri noi de sanatate care expira in 2020.